Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση στον Chrome μπορεί να αυξήσει 2 ώρες την αυτονομία στο laptop


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το ότι περισσότερα ram modules καταναλώνουν περισσότερη μνήμη, είναι γνωστό, αφού θα πρέπει να γίνονται συνέχεια refresh. Για αυτό και ακριβώς το λόγο δεν έχει καμία σημασία πόση μνήμη χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα, γιατί έτσι και αλλιώς η μνήμη γίνεται refresh. Όσον αφορά servers, το να χρησιμοποιούνται προγράμματα που θέλουν λιγότερη μνήμη σημαίνει ότι θα μπουν λιγότερα modules. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία για ένα λάπτοπ που έχει στάνταρ μνήμη 

Κοίτα μου έκανες μια ερώτηση και σου απάντησα τώρα αν θες να το γυρίσεις στην τρολλιά τύπου "παίρνω ένα κομμάτι απο όσα είπες και κοτσάρω και την άποψη μου πάνω του και τώρα διέψευσε με"  δεν είναι κάτι στο οποίο με ενδιαφέρει να ασχοληθώ. 

 

Δεν ειπα μόνο ότι παίζει ρόλο πόσα ram modules έχεις αλλά και η χρήση της ram,(επίσης αγνόησες την ύπαρξη των LPDDR που υπάρχουν ακριβώς για να λύσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα .. ούτε καν κάθισες να σκεφτείς η να ψάξεις ποιες οι τεχνικές διάφορες απο τις κανονικές και πως σχετίζονται αυτές με την συνάρτηση κατανάλωσης χρήση που αναφέρθηκε πχ ξεχωριστό command address απο DDR και μικρότερο channel width)   σου έδωσα και πηγή για να διαβάσεις επίσης δεν ειναι μυστικό μπορείς μόνος σου να ψάξεις και να μάθεις( να πάρε και ένα Manual για το πως να υπολογίζεις την κατανάλωση ανάλογα με την χρήση της RAM file:///C:/Users/Admin/Downloads/TN4603.pdf πρόσεξε πως μιλάει για DRAM που σημαίνει πως δεν παίζει ρόλο μόνο πόσα dram -τα τσιπάκια πάνω σε ένα module- χρησιμοποιούνται αλλά η κατανάλωση αλλάζει ανάλογα και με το ποσοστό χρήσης του κάθε dram ξεχωριστά, τέλος επειδή ξέρω πως σκέφτεσαι και πάλι θα μπουρδουκλώσεις λεζάντες στο google ναι DDR4 είναι μια τεχνολογία DRAM και έχει dram τσιπάκια στην πλακέτα https://www.intelligentmemory.com/dram-components/ddr4/-  απο εκει και πέρα αν έχεις καμιά επιπλέον απορία την οποία να μπορώ να λύσω έχει καλώς αλλιώς αν θες Ping Pong με λογικές πλάνες τύπου shifting onus probandi και division ή/καιcomposition fallacies καλή τύχη με άλλον παίχτη. 

Sorry καταλάθος linkάρα το pdf απο τον σκληρό μου, εδώ το manual για να το κατεβάσεις https://www.micron.com/-/media/client/global/Documents/Products/Technical Note/DRAM/TN4603.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρεύματα στις ram είναι πολύ χαμηλά  1.35v-1.5v , και μιλάμε για 2-3W κατανάλωση στο κάθε dimm/sodimm , η διαφορα κατανάλωσης σε 90% και 20% usage είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί τροφοδοτούνται με σταθερά ρεύματα συνεχώς , θα προκύψει υπολογίσιμη διαφορα μονο αν ασχοληθείς με OC και αυξήσεις εσύ τα ρεύματα  , αν λογικά ο chrome κάνει προσαρμοσμένη διαχείριση ισχύος τι κάνει στον cpu η στο gpu και όχι στις ram , άντε και στη φωτεινότητα τις οθόνης αν πρόκεται για laptop , γιατί αυτά είναι τα πιο ενεργοβόρα κομμάτια σε ένα σύστημα .. μιλάω βάση λογικής μην το παίζω και επιστήμονας και παρεξηγηθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, MTX είπε

τα ρεύματα στις ram είναι πολύ χαμηλά  1.35v-1.5v , και μιλάμε για 2-3W κατανάλωση στο κάθε dimm/sodimm , η διαφορα κατανάλωσης σε 90% και 20% usage είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί τροφοδοτούνται με σταθερά ρεύματα συνεχώς , θα προκύψει υπολογίσιμη διαφορα μονο αν ασχοληθείς με OC και αυξήσεις εσύ τα ρεύματα  , αν λογικά ο chrome κάνει προσαρμοσμένη διαχείριση ισχύος τι κάνει στον cpu η στο gpu και όχι στις ram , άντε και στη φωτεινότητα τις οθόνης αν πρόκεται για laptop , γιατί αυτά είναι τα πιο ενεργοβόρα κομμάτια σε ένα σύστημα .. μιλάω βάση λογικής μην το παίζω και επιστήμονας και παρεξηγηθώ

εντάξει πες το και στην micron την Samsung κτλ να μην κάθονται να γράφουν manuals  και βάζουν τους μηχανικούς τους να ασχολούνται με χαζομάρες και κάνε και ένα paper για να μην κάθονται τόσοι μηχανικοί τζάμπα να ασχολούνται για το πως χρησιμοποιούν αποδοτικότερα την μνήμη έτσι ώστε να κερδίσουν σε διάρκεια ζωής μπαταρίας. 

 

Επίσης ενημέρωσε google, lenovo και λοιπούς να κολλήσουν ddr4 3600mhz cl 14 στα λαπτοπς τους κάθονται και ασχολούνται με lpddr και sodims χωρίς λόγο πεταμένα λεφτά.... 

Και μιας και θα μπεις σε τόσο κόπο άλλαξε και τις ram στα κινητά μπας και δούμε 8Κ raw μιας και αν βάλουμε κανονικά πχ 4 DDR4 τσιπάκια σε quad channel πάνω τους δεν θα έχει διαφορά στην μπαταρία και έχει το bandwidth να αντέξει τέτοιο input κάθονται οι χαζοί και ασχολούνται με lpddr4  χαμηλώνοντας το channel width to transfer rate και να αλλάζουν ένα σωρό άλλα spec τζάμπα..

 

δώσε DDR4 quadchannel στον λαό των smartphones !!! Αφού μόνο το νούμερο στο "voltage" μετράει σιγά την διαφορά! τι 0,6v τι 1,2 v μικρή -και μοναδική κατα κάποιους- διάφορα ! 

 

η αλήθεια να λέγεται σαν τσιπάκια χωράνε να μπούνε άνετα 4 των 8 GB το κάθε ένα είναι ένα τέτοιο κατσαριδάκι 

 

 

5tKdf2NfwVFHteKV.full

 

 

ίσα με το νύχι της κοπέλας άνετα χωράνε και πάνω απο 4 τέτοια μέσα στο iphone τώρα που το λες και εγώ απορώ γιατί δεν το κάνουν ειδικά εφόσον η μοναδική διαφορά ειναι στο voltage και το οποίο μάλιστα όπως λες ειναι αμελητέα διαφορά χωρίς να υπάρχει καμία άλλη... γενικά ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο αδικημένοι είμαστε οι Έλληνες έναν σαν εμάς να είχαν εκει θα τους το έλεγε ντιπ τυφλοί οι τύποι στην apple samsung κτλ xD 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν συγκρίνεις κατανάλωση  κινητών με laptop και desktop και μας μπερδεύεις , μιλάμε για διαφορετικά μεγέθη και τεχνολογίες , δεν λέω ότι δεν υπάρχει διαφορα όπως το θέτεις αλλα είναι παρα πολύ μικρή για να κερδίσει αποκεί αυτό το δυωρο , βλέπεις τι λέει το άρθρο ότι όταν τρέχει video δεν κερδίζει σχεδόν τίποτα , άρα διαχείριση ισχύος κάνει σε gpu/cpu είναι ξεκάθαρο , όταν δεν χρειάζονται τους βάζει κοφτη , και επειδή στη περίπτωση του video απαιτείται ισχύ από αυτά τα δυο δεν μπορεί να εξοικονομήσει από κάπου αλλου με αποτέλεσμα το όφελος να είναι σχεδόν ανύπαρκτο

* θα σου δώσω ένα παράδειγμα με το panel τις nvidia ,  ας πούμε εγώ παίζω ένα παιχνίδι και το έχω βάλει μέγιστες επιδόσεις το gpu , όλη την ώρα θα τρώει 200w για παράδειγμα αφού θα δουλεύει στο μέγιστο , ακόμα και αν το παιχνίδι δεν απαιτεί όλη τι δύναμη τις κάρτας  , επειδή έτσι του έχω πει εγώ να λειτουργεί , αν το βάλω όμως optimized και αφήσω το πρόγραμμα να κατευθύνει την κατανάλωση ανάλογα με τι ζήτηση για χρήση gpu , εκεί θα δούμε όφελος στη κατανάλωση , εδώ όλη η συζήτηση γίνετε γιατί ο chrome είναι κακοσχεδιασμένος και ζητάει παραπάνω από αυτά που χρειάζεται πραγματικά από το hardware , και τώρα σιγά σιγά τα φτιάχνουνε και μας το παρουσιάζουνε σαν καινοτομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

εντάξει πες το και στην micron την Samsung κτλ να μην κάθονται να γράφουν manuals  και βάζουν τους μηχανικούς τους να ασχολούνται με χαζομάρες και κάνε και ένα paper για να μην κάθονται τόσοι μηχανικοί τζάμπα να ασχολούνται για το πως χρησιμοποιούν αποδοτικότερα την μνήμη έτσι ώστε να κερδίσουν σε διάρκεια ζωής μπαταρίας. 

Επίσης ενημέρωσε google, lenovo και λοιπούς να κολλήσουν ddr4 3600mhz cl 14 στα λαπτοπς τους κάθονται και ασχολούνται με lpddr και sodims χωρίς λόγο πεταμένα λεφτά.... 

Και μιας και θα μπεις σε τόσο κόπο άλλαξε και τις ram στα κινητά μπας και δούμε 8Κ raw μιας και αν βάλουμε κανονικά πχ 4 DDR4 τσιπάκια σε quad channel πάνω τους δεν θα έχει διαφορά στην μπαταρία και έχει το bandwidth να αντέξει τέτοιο input κάθονται οι χαζοί και ασχολούνται με lpddr4  χαμηλώνοντας το channel width to transfer rate και να αλλάζουν ένα σωρό άλλα spec τζάμπα..

δώσε DDR4 quadchannel στον λαό των smartphones !!! Αφού μόνο το νούμερο στο "voltage" μετράει σιγά την διαφορά! τι 0,6v τι 1,2 v μικρή -και μοναδική κατα κάποιους- διάφορα ! 

η αλήθεια να λέγεται σαν τσιπάκια χωράνε να μπούνε άνετα 4 των 8 GB το κάθε ένα είναι ένα τέτοιο κατσαριδάκι 

5tKdf2NfwVFHteKV.full

ίσα με το νύχι της κοπέλας άνετα χωράνε και πάνω απο 4 τέτοια μέσα στο iphone τώρα που το λες και εγώ απορώ γιατί δεν το κάνουν ειδικά εφόσον η μοναδική διαφορά ειναι στο voltage και το οποίο μάλιστα όπως λες ειναι αμελητέα διαφορά χωρίς να υπάρχει καμία άλλη... γενικά ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο αδικημένοι είμαστε οι Έλληνες έναν σαν εμάς να είχαν εκει θα τους το έλεγε ντιπ τυφλοί οι τύποι στην apple samsung κτλ xD 

Καταρχάς δεν κατάλαβα προς τι η ειρωνία και η επίθεση προς όλους μας; Δεύτερον δεν είπα ότι σαν hardware η επιπλεόν μνήμη δεν καταναλώνει. Προφανώς όσα περισσότερα modules τόσο περισσότερη ενέργεια. Ρώτησα πως η χρήση περισσότερης μνήμης από ένα πρόγραμμα οδηγεί σε περισσότερη κατανάλωση και δεν απάντησες ποτέ σε αυτό. Μπορείς να μας πεις πως; Το pdf δείχνει πως η ΧΡΗΣΗ της ram αυξάνει την κατανάλωση. Αν πχ έχω 10 mb και τα αλλάζω συνέχεια θα καταναλώσω περισσότερη ενέργεια από το να έχω 100 mb και να μην τα αλλάζω συχνά. Οπότε;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Εμένα δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς!) δεν χωραει στην μισή οθόνη...:rolleyes:

Με 4K οθόνη Που έχω τι να κανω κ εγώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...