Προς το περιεχόμενο

wifi μέσω SIM-4G


thodoris1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρέλαβα χτες το mikrotik.

Μια αρχική απορία, αν θέλω να παίρνω από LTE και να δίνω με wifi, επιλέγω LTE AP; Τι διαφορά έχει αυτό από το σκέτο LTE, μήπως αυτό είναι για να δείνει μέσω ethernet;

image.png.d1b4944b3689ab15f4947384730b5bca.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2020 στις 10:42 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Αυτό σκέφτηκα, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος. Μελλοντικά αυτή είναι η σκέψη μιας και δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα από αυτές τις δυο (καλά, είναι και το δορυφορικό). Τουλάχιστον δε θα πάει χαμένη η κεραία που θα πάρω τώρα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

δορυφορικο με ping 700-900ms και με ογκοχρεωση τι να το κανεις.....εκτος αν περιμενεις του Μusk 

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στηστο κατευθειαν σα repeater. Δες κανα video στο youtube και θα το κανεις αμεσως. Μη το κανεις απο εκει. Ανοιξε το interfaces, πατα στο wlan και πατα το κουμπι repeater και θα στο φτιαξει μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ακολουθήσει αυτό εδώ αλλά όλες οι γενικές ρυθμίσεις που δείχνει υπήρχαν ήδη, οπότε σε κάποιο σημείο σταμάτησα.

Το repeater έχει κάποια σχέση με αυτό που θέλω να κάνω; Aφού η κάρτα SIM είναι μέσα στο mikrotik και όχι σε κάποιο άλλο ασύρματο δίκτυο για να το σετάρω ως repeater; Μάλλον κάπου θα σε μπέρδεψα με τα πολλά που γράφω.

Τελικά αυτό που έκανα είναι να βάλω απλά το σιμακι μέσα και δούλεψε. Βέβαια δεν είχα δεδομένα και με πέταξε στο cosmote my internet, κάτι το οποίο είναι απόλυτα λογικά αλλά δεν το θέλω, οπότε θα το απενεργοποιήσω και οκ.

 

Τα μόνα που έκανα:

  1. Έφτιαξα καινούριο admin user και έσβησα τον παλιό.
  2. Σεταρα SSID και pass
  3. Το pin της κάρτας sim
  4. Μπορεί να έκανα και κάτι άλλο, αλλά δεν το θυμάμαι γιατί το έκανα ενδιάμεσα από άλλες δουλειές. Ό,τι και να ήταν όμως δεν ήταν για γενικές ρυθμίσεις, γιατί όπως φαίνεται έρχεται έτοιμο σεταρισμένο για να δουλέψει με sim.

Στις μπάντες χρειάζεται να βάλω τις μπαντες του LTE (3, 7, 8, 20, 38); Πιστεύω ότι αυτό δουλεύει με τη λογική αν θες να αποκλείσεις κάποια. Οπότε απλά τα αφήνω όλα χωρίς να τα τσεκάρω, και απλά θα δουλεύει με οποιαδήποτε μπάντα, σωστά;

image.png.086618ac4cb585e425365ed898c81dc9.png

 

Στο interfaces και στο wifi, έχω βάλει το antenna gain στα 3db. Θα κάνω γενικότερα trial όταν το στήσω στο χώρο για τον οποίον προορίζεται, όμως ξέρουμε μέχρι ποια τιμή μπορώ να το βάλω;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις/συμβουλές/οδηγίες!

 

Μέσα στον Αύγουστο θα σας πω εντυπώσει που θα δοκιμαστεί στο σημείο που θα τοποθετηθεί μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/07/2020 at 10:39, logvphys said:

Ναι εχεις δικιο, νομιζα οτι η καρτα sim ηταν σε αλλο μηχανημα και ηθελες να το παρεις ασυρματα. Αστο ετσι και πες εντυπωσεις.

 

Απόσταση σπιτιού από κεραία ~15 μετρα. Πάχος τοίχου 25 εκατοστά (μπετό).

LTE με RSRP: -106 dB. Μέσα στο σπίτι, σχετικά κοντά στον τοίχο και χωρίς κάποιο εμπόδιο, το wifi κυμαινόταν από -66 μέχρι -77 (όλα μια χαρά). Μακριά από τον τοίχο ή αν υπήρχε κάποιο εμπόδιο μπροστά (όπως κάποιος άνθρωπος κτλ) ήταν χειρότερα τα πράγματα όμως. 6 μέτρα μακρια από τον τοίχο, ή στον πάνω όροφο, σε ένα μικρό ψιλοχωμένο δωματιάκι που έχει, ήταν μόνο για browsing και κάποιες φορές χανόταν το σήμα.

Μάλλον πάω για ταράτσα και ξετρύπημα για να βάλω κάποιο ρουτεράκι εσωτερικά.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι δεν είχα χρόνο τώρα να το κάνω και έπρεπε να βάλω πασει θυσία internet. Ελπίζω μέχρι του χρόνου να κάνω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, logvphys said:

Δοκιμασε ακομη να το βαλεις area=no country selected και σεταρε το power στα 30db....... θα σε βοηθησει και αυτο.

Power εννοείς το antenna gain που ανέφερα παραπάνω;

Είμαι εκτος τώρα. Ελπίζω να παω σε κανα μήνα και θα κάνω δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...