Προς το περιεχόμενο

wifi μέσω SIM-4G


thodoris1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δω με ποιούς τρόπους μπορώ να βάλω internet μέσω 4G κάρτας και να γίνει σαν κάποιο wifi hotspot.

Δε θέλω να το κάνω με κινητό, αλλά ίσως με κάποιο modem το οποίο έχει υποδοχή για κάρτα SIM και να το διανέμει αυτό μέσω wifi. Το όλο σύστημα θα μπεί σε εξωτερικό χώρο και λίγο μακριά από το σπίτι (περίπου 25-30 μέτρα μακριά ) γιατί δεν υπάρχει καθόλου καλό δίκτυο κινητής εσωτερικά, άρα μόνο του το router δε θα μας κάνει και θα χρειαστεί το σήμα του wifi να ενισχυθεί.

Έχει βρεθεί στα χέρια μου μια CPE κεραία (δεν την έχω αυτή τη στιγμή για να τη δω, αλλά είναι σαν κι αυτή εδώ), και ήθελα να ρωτήσω αν αυτού του τύπου οι κεραίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να ενισχύσουν το wifi, ή αν μπορούν να γίνουν AP σε συνδιασμό με ένα router.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή είτε για το πως θα πάρω το 4G π.χ. router, είτε για το πως θα ενισχύσω το wifi που θα στέλνω προς το σπίτι π.χ. κεραία CPE

Αν χρησιμοποιηθεί router, θα μπεί μέσα σε κουτί με κάποιο σχετικό IP rating, οπότε και σε αυτήν την περίπτωση ίσως να ήταν προτιμότερο να συνδεθεί με κάποια κεραία για το σιμακι.

Σημείωση ότι υπάρχει πρίζα ακριβώς στο σημείο που θέλω να γίνει η συγκεκριμένη εγκατάσταση.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν modem/routers με υποδοχή κάρτας για 4g. Βγάζει και η tplink ένα οικονομικό.

Η κεραία που έχεις , θα συνδεθεί ενσύρματα με το router και θα γίνει access point ουσιαστικά. Νομίζω έτσι είσαι καλλυμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσεις υπάρχουν πολλές και μάλιστα από την στιγμή που η απόσταση είναι μικρή και υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρικής τροφοδοσίας. Επιπλέον αν μπορεί να περαστεί καλώδιο δικτύου, είναι το ιδανικό αφού δεν θα υπάρχουν καθόλου απώλειες.

Ωστόσο υπάρχει ένα πρόβλημα που μπορεί να είναι σοβαρό. Οι περισσότερες συσκευές δεν προορίζονται για εξωτερικούς χώρους, άρα όπως αναφέρει και ο φίλος, θα απαιτηθεί ένα κουτί για προστασία από τις καιρικές συνθήκες. Αλλά τώρα πρέπει να ληφθεί υπόψη οι μεγάλες θερμοκρασίες (τους καλοκαιρινούς μήνες) που θα υπάρχουν εντός του κουτιού και πόσο θα επηρεάσουν την λειτουργία της συσκευής. Αν προβλεφθεί με κάποιον τρόπο ο σωστός εξαερισμός, όλα θα είναι ΟΚ.

Υπάρχει και η λύση ενός εξωτερικού Router που θα τα κάνει όλα, π.χ. ένα Mikrotik wAP LTE kit. Αλλά δεν είναι plug & play και χρειάζονται σχετικές γνώσεις για την ρύθμισή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν τέτοια router μιας και ήδη έχω τέτοιο στο σπίτι που μένω (χωρίς να το χρησιμοποιώ με αυτόν τον τρόπο βέβαια).

Αναφορικά με την κεραία (CPE) την έχω ήδη στην κατοχή μου και μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Δεν την έχω αγοράσει, άρα το κόστος και το ότι είναι υπερβολή δε με πειράζει (καλύτερα να είμαι υπερβολικός νομίζω παρά να ψάχνομαι όταν θα υπάρχει πραγματική ανάγκη).

@jkoukos το mikrotik που αναφέρεις είναι ενδιαφέρουσα λύση και από ότι καταλαβαίνω έχει ήδη καλή κεραία για το wifi. Σε περίπτωση που χρειαστεί να βάλω την CPE (αμφιβάλω βέβαια) μπορώ να το κάνω μέσω ethernet και να οριστεί ως AP; Πιο πολύ εγκυκλοπαιδική είναι αυτή η ερώτηση βέβαια, αλλά καλύτερα να είμαι έτοιμος και να μην ψάχνομαι τελευταία στιγμή.

Αναφορικά με τις θερμοκρασίες, το σημείο που θα γίνει η εγκατάσταση το πιάνει όλη την ημέρα ο ήλιος και δεν έχει καθόλου σκιά μέσα στη μέρα. Η mikrotik θα με καλύψει ή θα πρέπει να κοιτάξω σε άλλη λύση (π.χ. κάποιο κοινό router με υποδοχή SIM και την CPE, το ρουτερ μέσα σε κάποιο κουτί με ανεμιστηράκι).

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας

 

Υ.Γ. Να αναφέρω ότι πέρα από τα ~30 μέτρα απόσταση με το σπίτι, ο τοίχος είναι από μπετό περίπου 40-50 εκατοστά αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορεσεις να περασεις καλωδιο μεσα στο σπιτι και να βαλεις εκει εστω και ενα παλιο wifi modem-router σαν ΑΡ,  ή αλλο ΑΡ ειναι η καλυτερη λυση. Τα mikrotik ειναι οτι καλυτερο αλλα θες γνωσεις για να τα στησεις. Βεβαια σα repeater στηνοντε σχετικα ευκολα, αλλα και παλι θες γνωσεις.

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, logvphys said:

Αν μπορεσεις να περασεις καλωδιο μεσα στο σπιτι και να βαλεις εκει εστω και ενα παλιο wifi modem-router σαν ΑΡ,  ή αλλο ΑΡ ειναι η καλυτερη λυση. Τα mikrotik ειναι οτι καλυτερο αλλα θες γνωσεις για να τα στησεις. Βεβαια σα repeater στηνοντε σχετικα ευκολα, αλλα και παλι θες γνωσεις.

Δε θα έχω θέμα για να το στήσω το Mikrotik, σχετικές γνώσεις υπάρχουν.

Δυστυχώς περνάνε αυτοκίνητα μπροστά από το συγκεκριμένο σημείο και δε γίνεται να περάσει καλώδιο μιας και δεν είχε γίνει σχετική πρόβλεψη πριν μπει το τσιμέντο για το δρόμο.

Ασε που θα καλύπτει περισσότερους από έναν χώρους και αυτή θα είναι η καλύτερη λύση γιατι έτσι θα διαπερνάει μόνο έναν τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mikrotik είναι φτιαγμένο για εξωτερική χρήση σε οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες. Με δοκιμή κάνεις ένα από τα παρακάτω.

1. Μπορεί να παίξει μια χαρά και το ΑΡ που έχεις, συνδεόμενο σε θύρα LAN του Mikrotik, αν χρειαστεί.

2. Μπορείς ακόμη να βάλεις το ΑΡ ως Client του Mikrotik, έξω από τον τοίχο του σπιτιού σε όποιο σημείο σε βολεύει και να φέρεις μέσα καλώδιο, αν λόγω του τοίχου δεν έχεις καλό σήμα λήψης.

Καλά φρούριο είναι το σπίτι, με μισό μέτρο τοίχο από μπετόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, jkoukos said:

Το Mikrotik είναι φτιαγμένο για εξωτερική χρήση σε οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες. Με δοκιμή κάνεις ένα από τα παρακάτω.

1. Μπορεί να παίξει μια χαρά και το ΑΡ που έχεις, συνδεόμενο σε θύρα LAN του Mikrotik, αν χρειαστεί.

2. Μπορείς ακόμη να βάλεις το ΑΡ ως Client του Mikrotik, έξω από τον τοίχο του σπιτιού σε όποιο σημείο σε βολεύει και να φέρεις μέσα καλώδιο, αν λόγω του τοίχου δεν έχεις καλό σήμα λήψης.

Καλά φρούριο είναι το σπίτι, με μισό μέτρο τοίχο από μπετόν;

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σωστή και η λύση νούμερο 2. Γενικότερα μου άρεσε η λύση με το mikrotik.

Όσο για τον τοίχο, είναι σε πλαγιά και είχε γίνει ολόκληρη ιστορία και τελικά οι μάστορες (δε γνωρίζω ακριβώς την ιστορία) το είχαν κάνει με μπετον το συγκεκριμένο τοίχο.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και η αναβάθμιση στο μέλλον.

Σε περίπτωση που σε κάποιο σπίτι (με οπτική επαφή με το δικό μου) έχει internet/οτε και θέλω να κάνω ένα point to point, μπορώ να πάρω (μελλοντικά) 2 SXT2 ας πούμε και να συνδέσω με την παραπάνω που μου προτείνατε και να το δουλέψω χωρίς SIM τελικά;

Αρχικά θα το δουλέψω όπως το έχω σχεδιάσει, γιατί παίζει και το οικονομικό το ρόλο του αυτή τη στιγμή. Και σίγουρα όταν την αγοράσω την κεραία (ελπίζω σύντομα) θα σας ενοχλήσω πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, jkoukos said:

Μπορεί. Απλά θα συνδεθεί με καλώδιο με το ένα SXT και θα παίξει ως απλό ΑΡ αντί Router.

Αυτό σκέφτηκα, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος. Μελλοντικά αυτή είναι η σκέψη μιας και δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα από αυτές τις δυο (καλά, είναι και το δορυφορικό). Τουλάχιστον δε θα πάει χαμένη η κεραία που θα πάρω τώρα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτό 4 χρόνια και δουλεύει συνέχεια χωρίς να έχει χρειαστεί ούτε ένα restart ποτέ.

https://www.skroutz.gr/s/3354717/D-Link-DWR-921.html

Βάζεις αυτό λοιπόν σε σημείο που πιάνει, και συνδέεις πάνω του και access point / repeater κλπ για να αυξήσεις την εμβέλεια του wifi.

*Κατανάλωση έχει κάπου 7w (61kw/year)

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, πριν λίγο παρήγγειλα το mikrotik βέβαια.

Μου άρεσε καλύτερα από κάποιο συμβατικό router γιατί ήταν "έτοιμη" λύση και δε θα χρειστεί να αγοράζω/φτιάχνω κουτιά για προστασία από τη βροχή/θερμοκρασία κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...