Προς το περιεχόμενο

μερικές φορές παγώνει στο shutdown (windows 10)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. μερικές φορές παγώνει στο shutdown (windows 10) και μένει στην εικόνα του shutdown (οι τελίτσες που σχηματίζουν κύκλο, σταματάνε να γυρίζουν) και δεν κινείται και το ποντίκι με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω hard restart ή hard shutdown απο τα σχετικά κουμπιά? Παλιά συνέβαινε και μερικές φορές στον browser αλλά φαίνεται να έχει σταματήσει. στο shutdown συμβαίνει περίπου σε μια συχνότητα 1 φορά/10 shutdown. τι λέτε να είναι και πως να το διορθώσω?  ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή να κάνεις έναν έλεγχο του δίσκου με το hdsentinel (η δοκιμαστική έκδοση φτάνει). Πρέπει να είναι 100% η υγεία του.

Μετά κάνεις έλεγχο της μνήμης με το memtest. Περιλαμβάνεται στο hirens αλλά έχει και δικό του boot media. Ο έλεγχος θα πρέπει να γίνει με μπουτάρισμα από το memtest, δε γίνεται μέσα από τα windows.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι ο δίσκος γιατί αν ήταν η μνήμη θα σου πετούσε μπλε οθόνες. Αν και τα δύο είναι εντάξει θα πρέπει να ψαχτείς για περαιτέρω, ίσως και κανένα φορμάτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στα προβληματα shutdown/startup των Windows 10 βοηθα να απενεργοποιησεις το fast startup. Ακολουθα τις οδηγιες πχ απο εδω https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup και δες αν σε βοηθα στην περιπτωση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. το έτρεξα (στον σύντομο έλεγχο γιατι εκτεταμένο έλεγχο δεν δέχεται η δοκιμαστική έκδοση). Δεν φαίνεται να βρήκε κάτι. δείτε. Πάντως δεν βγάζει μάρκα ssd. ούτε σε άλλα λογισμικά δείχνει μάρκα. μάλλον έχει no-name ssd το turbo-x pc μου.

edit: έτρεξα και το event viewer και μου έβγαλε τα παρακάτω σφάλματα.

hd-sentinel-ssd.jpg

error-2.jpg

error-1.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. το έτρεξα (στον σύντομο έλεγχο γιατι εκτεταμένο έλεγχο δεν δέχεται η δοκιμαστική έκδοση). Δεν φαίνεται να βρήκε κάτι. δείτε. Πάντως δεν βγάζει μάρκα ssd. ούτε σε άλλα λογισμικά δείχνει μάρκα. μάλλον έχει no-name ssd το turbo-x pc μου.

edit: έτρεξα και το event viewer και μου έβγαλε τα παρακάτω σφάλματα.

hd-sentinel-ssd.jpg

error-2.jpg

error-1.jpg

Μήπως όταν στο κάνει είναι μετά από πολύωρη χρήση και αυξημένη θερμοκρασία στον δίσκο noname turbox ίσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε σε γραμμη εντολων το sfc /scannow

Επίσης μπορεί να διορθωθεί εαν κάνει την τελευταία αναβαθμιση των windows.Οχι οτι αυτη η ίδια θα διορθώσει κάτι όσο θα επισκευάσει εαν υπάρχει κάτι κατεστραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Γενικά το κάνει μετ'α από χρήση. Η αναβάθμιση των Windows δεν γίνεται αυτόματα μέσω των updates? Το έχω ρυθμίσει να κάνει αυτόματα τα διάφορα updates.μολις βρω λίγο χρόνο θα τρέξω αυτά που μου είπατε. Το sfc /scannow επιδιορθώνει αρχεία συστήματος? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι για αρχεια συστηματος.Εχει "βγει" και μια μεγαλη αναβαθμιση των windows, η 2004.Λογικα θα στην εχει κατω απο τις αναβαθμισεις μονη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Πώς θα δω αν την έχει κατεβάσει και εγκαταστήσει? Η πρέπει να την κατεβασω χειροκίνητα? Πρόσφατα και σε αυτό και στο λάπτοπ κατεβΑσε ένα update που 2 φορές σε εκκίνηση μου έβγαλε με μπλε φόντο να δηλώσω μαιλ τηλέφωνο κτλ, αλλά πάτησα παράβλεψη προς το παρόν. Δεν έχει επιλογή να μην ξαναεμφανιστεί.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. έτρεξα το sfc /scannow, στο command promp, με δικαιώματα διαχειριστή, αφού πρώτα έτρεξα DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth με βάση τις οδηγίες που βρήκε εδώ

https://support.microsoft.com/el-gr/help/929833/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system

βρήκε και corrupt files, κάποια απο τα οποία δεν μπόρεσε να επιδιορθώσει. Στέλνω και συνημμένο αρχείο εικόνας print screen με το αποτέλεσμα του scan. πήγα μετά στο C:\Windows\Logs\CBS αλλα στο αρχείο CBS.log γίνεται χαμός απο εγγραφές και δεν έβγαλα κάποια άκρη. Πως μπορώ να επιδιορθώσω τα προβληματικά αρχεία? Με ποιο τρόπο? Χωρις να δημιουργηθεί κανα θέμα στα windows βέβαια γιατι κάηκα μετά. Δεν έχω χρόνο για φορματ κτλ. ευχαριστώ πολύ

windows-scan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. το ξανα έτρεξα μόλις το  sfc /scannow και έβγαλε αποτέλεσμα οτι βρήκε προβληματικά αρχεία και τα επιδιόρθωσε επιτυχώς. Δεν ξέρω για πιο λόγο την 1η φορά έλεγε οτι δεν μπορούσε να τα επιδιορθώσει και τώρα τα επιδιόρθωσε. Η μόνη διαφορά είναι οτι τώρα δεν είχα ανοικτό κανένα πρόγραμα, ενώ την 1η φορά είχα ανοικτό το opera browser. μαλλον άσχετο αλλα το αναφέρω, συνημμένη εικόνα με το αποτέλεσμα

scan-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...