Προς το περιεχόμενο

Καζίνο: Eμπειρίες και Διδάγματα.


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι η οπτική γωνία του "πάω στο καζίνο για να βγάλω λεφτά" είναι λάθος γιατί 99% δεν βγάζεις λεφτά. Όπως και αρκετά άλλα πράγματα, στο καζίνο ξοδεύεις λεφτά για να διασκεδάσεις. Και στο σινεμά αυτό κάνεις και σε ένα 5χ5 επίσης. Τώρα γιατί είναι διασκεδαστικό να παίζεις κουλοχέρη, ούτε εγώ το καταλαβαίνω αλλά το πως τη βρίσκει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Συν ότι στο καζίνο το βαρέλι του ποσού που μπορείς να χάσεις δεν έχει πάτο...οπότε καλύτερα μακριά 😃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:P

-----

Το ελληνικό αν ισχύει ότι θα χει αεροδιάδρομο για jet κλαμπ κτλ..τότε ναι θα φέρει και high rollers/whales..όλους αυτούς δεν θα τους δείτε γιατί είναι όπως και τώρα στα vip...

--------

Γενικότερα να πούμε ότι σχεδόν όλα τα καζίνο έχουν χρέη κ δεν τσουλανε +φορολογία δίχως αυριο...Λουτράκι πουλήθηκε περασμένη βδομάδα ,η Πάρνηθα προσπαθεί να κατέβει στον κόσμο..και ο πηλαδακης να πτωχεύει το ένα μετά το άλλο τα καζίνο της περιφερειας

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τα φρουτακια ειναι για τους εγκεφαλικα ηλιθιους μεχρι 20ε μια φορα τον χρονο για την πλακα....το μπλακτζακ ομως εχει την μικροτερη γκανιοτα απολα τα παιχνιδια αν δεν εισαι παρορμητικος και παιζεις με μια σωστη διαχειριση της μπανκας σου πχ για να παιξεις με 10ε το χερι πρεπει να εχεις καβα τουλ 200ε τοτε σε συνδυασμο με την βολτα με το δωρεαν φαγητο με το δωρεαν ποτο με τα δωρεαν ταλιρακια για φρουτακια αξιζει η ολη προσπαθεια...για μεγιστοποιηση κερδους πηγαινεις με τα λεωφορεια του καζινο για να μην καις βενζινη...κατα καιρους βγαζει και καλυτερες προσφορες για να σε τραβηξει....περσυ το καλοκαιρι ολο τον ιουλιο εδινε 20ε δωρεαν καθημερινα για τα φρουτακια...πηγαινα 7 παρα δεκα επαιρνα τα 20ε και 7 και1 θεωρειται νεα μερα για το καζινο τα αλλα 20ε...εχανα 1ε και μετα τα σηκωνα...βασικος κανονας ειναι οτι οταν παμε καζινο τα λεφτα στην τσεπη μας πρεπει να τα θεωρουμε χαμενα σαν να πληρωνουμε για την διασκεδαση μας...θελει να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου για να μπορεσεις να εισαι πειθαρχημενος...αμα αρχισεις τα ποτα αμα πας κουρασμενος αμα πας στεναχωρημενος κτλ κτλ εισαι χαμενος απο χερι...ελαχιστοι μπορουν να κερδισουν συστηματικα το καζινο αλλα υπαρχουν...φιλος μαθηματικος ζει τα τελευταια 5 χρονια Μαλτα οπου παιζει 8 ωρες την ημερα ποκερ και βγαζει με τις διαφορες προσφορες styl leaderboard πανω απο 50κ τον χρονο

επισης στο καζινο αν εισαι λιγο κοινωνικος και δεν εισαι κανα απλυτος χτυπας πολυ ευκολα γυναικα και ακοπα....αν εισαι φουλ κοινωνικος πιο ευκολα αν εισαι λιγοτερο κερνας κανα δεκαρικακι να παιξει φρουτακια το προσωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι οταν ημουν 18 πηγαιναμε για καμακι , ποτο φαγητο ...εξωτερικο

οταν ηρθα Ελλαδα στη Παρνηθα για να μπεις επρεπε να ειχες φορ δη΄λωση  η να μπεις σαν επισκεπτης με ξενο διαβατηριο το οποιο εγω ειχα....

μεχρι τα 40 μου δεν ειχα παιξει ποτε ...ειχε ομως χαβαλε ολο το νταβαντουρι.....

Στην Αυστραλια περα απο τα καζινο εχει σε καφετερειες και κλαμπ μηχανακια ,ο κακος χαμος.......

οι καλυτεροι πελατες στα καζινο οι κινεζοι και στα υπολοιπα οι συνταξιουχοι...δε βλεπεις ευκολα νεους να παιζουν περα απο κανα ΣΚ που θα εχει βγει καποια παρεα

στο Λουτρκι οταν πρωτομπηκα ειδα τυπους με γαλοτσες με λασπη να παιζουν και μου ειχε κανει εντυπωση γιατι προσεχουν λιγο την εμφανιση αυτων που μπαινουν....αλλα ολα στο βωμο του χρηματος.

εχω λαβει μερος σε ζωντανο τουρνουα ποκερ με συμμετοχη 150 δολλαρια πανω απο 10 φορες , το οποιο κρατα 3-7 μερες.....αυτο θα ελεγα θα το εκανα παλι  γιατι εχει καποιος περισσοτερες

πιθανοτητες να φτασει σε ενα σημειο που ολοι θα κερδισουν....τελευταια 30αδα η 20αδα.....αλλα  ειναι και καθαρο παιχνιδι ,θελει βεβαια και λιγο τυχη αλλα και τεχνικη.Απο ολα τα παιχνιδια

ειναι το μονο με ενθουσιαζει.....οχι ομως ιντερνετικα ειναι βαρετο.Μια φορα εχω κερδισει 510 δολλαρια αλλα δεν με ενδιεφερε τοσο να κερδισω οσο να προχωρησω γιατι θα επαιζα 

περισσοτερο και ολοι προσπαθουν να βγουν στο τελευταιο τραπεζι.Υπ οψιν εχει τουρνουα με μεγαλυτερα ποσα αλλα εκει μπαινεις με 500 και 1000 ,ειναι για αλλα πορτοφολια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωην υπαλληλος τις Αtronic μπορω να πω με βεβαιοτητα  οτι αρκετα φρουτακια δεν προκειτε να σου δωσουν δεκαρα αν δεν δωσει το ΟΚ το control room.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzoyris7 είπε

τα φρουτακια ειναι για τους εγκεφαλικα ηλιθιους μεχρι 20ε μια φορα τον χρονο για την πλακα....το μπλακτζακ ομως εχει την μικροτερη γκανιοτα απολα τα παιχνιδια αν δεν εισαι παρορμητικος και παιζεις με μια σωστη διαχειριση της μπανκας σου πχ για να παιξεις με 10ε το χερι πρεπει να εχεις καβα τουλ 200ε τοτε σε συνδυασμο με την βολτα με το δωρεαν φαγητο με το δωρεαν ποτο με τα δωρεαν ταλιρακια για φρουτακια αξιζει η ολη προσπαθεια...για μεγιστοποιηση κερδους πηγαινεις με τα λεωφορεια του καζινο για να μην καις βενζινη...κατα καιρους βγαζει και καλυτερες προσφορες για να σε τραβηξει....περσυ το καλοκαιρι ολο τον ιουλιο εδινε 20ε δωρεαν καθημερινα για τα φρουτακια...πηγαινα 7 παρα δεκα επαιρνα τα 20ε και 7 και1 θεωρειται νεα μερα για το καζινο τα αλλα 20ε...εχανα 1ε και μετα τα σηκωνα...βασικος κανονας ειναι οτι οταν παμε καζινο τα λεφτα στην τσεπη μας πρεπει να τα θεωρουμε χαμενα σαν να πληρωνουμε για την διασκεδαση μας...θελει να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου για να μπορεσεις να εισαι πειθαρχημενος...αμα αρχισεις τα ποτα αμα πας κουρασμενος αμα πας στεναχωρημενος κτλ κτλ εισαι χαμενος απο χερι...ελαχιστοι μπορουν να κερδισουν συστηματικα το καζινο αλλα υπαρχουν...φιλος μαθηματικος ζει τα τελευταια 5 χρονια Μαλτα οπου παιζει 8 ωρες την ημερα ποκερ και βγαζει με τις διαφορες προσφορες styl leaderboard πανω απο 50κ τον χρονο

επισης στο καζινο αν εισαι λιγο κοινωνικος και δεν εισαι κανα απλυτος χτυπας πολυ ευκολα γυναικα και ακοπα....αν εισαι φουλ κοινωνικος πιο ευκολα αν εισαι λιγοτερο κερνας κανα δεκαρικακι να παιξει φρουτακια το προσωπο...

Το poker είναι από τα ωραία παιχνίδια που υπάρχουν. Απλά είναι γαμάτο. Το κακό είναι πως για να παίξεις σωστά το παιχνίδι με  στρατηγική και ανταγωνιστικότητα, θέλει αναγκαστικά χρήματα. Δεν έχει σχέση με τα κλασικά παιχνίδια του καζίνο που παίζεις μόνο με τις πιθανότητες και πάντα θα είσαι χαμένος μακροπρόθεσμα.

Επεξ/σία από mmmpii
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη μου φορά σε καζίνο:

Με καποια «τσαλίμια» της τύχης,  βρέθηκα κάποτε στο Las Vegas..Αφού κάναμε τις απαραίτητες βόλτες μπήκαμε σε ένα καζίνο. Ξενοδοχείο καζίνο δηλαδή. Η μαλλον, mall ξενοδοχείο καζίνο. Κάτι τέτοιο. Νομίζω ήταν το Caesar’s Palace.. Κάτι τεράστια συντριβάνια θυμάμαι απέξω...? 
 

Τεσπα.
 

Ο χώρος ήταν τεράστιος, super luxurious και γεμάτος απο κόσμο. Επίσης ήταν φίσκα από τραπέζια Black Jack, ρουλέτες, φρουτάκια, και κάμποση ατμόσφαιρα αλλα και φάτσες που νομίζω είχα δει στην ταινία του Σκορτσέζε καζίνο (καθώς και σε πολλές με τέτοια θεματολογία) και οι οποίες φάτσες,  λες και βρισκόντουσαν στα ίδια σημεία. δεν είχαν κουνηθεί από το ντεκόρ και ήταν λίγο creepy αλλά και αστείο να τις βλέπω στην πραγματικότητα 😀

Λόγο videogaming παρελθόντος, αλλα και επειδή δεν ήθελα να παίξω κάτι με πολύ κόσμο, εστίασα στα φρουτάκια. Εννοείτε ότι τα χρώματα και τα μπλιμπλίκια τους ήταν εκπληκτικά και προσέγγισα με mood...wtf? Θα θερίσω σήμερα! 
 

Ειχα πάνω μου 10 δολάρια ακριβώς. Πληθώρα ΑΤΜ και τροποι για να βρεις μετρητά υπήρχε γύρω μας, αλλα σκέφτηκα να παίξω αυτά τα 10 πρώτα και μετα να παω να ...εφοδιαστώ.

Πλησιάζοντας, ένοιωσα να μπαίνω πιο βαθιά στον κόσμο αυτό. Οι φάτσες απο τις ταινίες, γινόντουσαν πιο πολλές και πληθωρα απο cult λεπτομέρειες ντυσίματος, προσώπων, ακόμα και μυρωδιών, εισέβαλαν στις αισθήσεις μου. Ένοιώθα σαν να με ρουφάει μια μαύρη τρύπα σε σχήμα ρόμβου και μιλαμε, την ειχα καταβρει!!!  
 

Έβαλα  λοιπόν 10$ στην οπή και τράβηξα το μοχλό.

Spoiler

 

5´ αργότερα, τα οποία πέρασαν με άπλετο βιασμό των ελπίδων μου για κέρδος, τα ειχα χάσει....

τις υπόλοιπες 12 ώρες που κάτσαμε εκεί, δεν ξανά έπαιξα τίποτα και δεν ξαναπατήσα ποτε σε καζίνο όταν φύγαμε...

What happened in Vegas, stayed in Vegas... 

THE END

🤗

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...