Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα μηχανης κατηγορια Α


morningwood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,θελω επιτελους και γω να βγαλω διπλωμα μηχανης και μιας και μολις εκλεισα τα 24 να παω κατευθειαν στο απεριοριστο   . Απο εμπειρια μηχανης οδηγουσα πριν 2 χρονια συχνα πυκνα μια παλια φλορετα που εχει ο πατερας μου σε κατι βουνα και λαγκαδια για να μαθω πως συμπεριφερεται ο συμπλεκτης στην μηχανη ( μετα απο 6 χρονια οδηγησης αυτοκινητου αυτο που καταλαβα ειναι οτι η μονη διαφορα που υπαρχει ειναι αντι για το ποδι χρησιμοποιεις το χερι) .Πιστευετε οτι θα εχω καποιο θεμα με το διπλωμα ? Δεν θελω να ξεκινησω απο καποια χαμηλωτερη κατηγορια για να αποφυγω τα περιττα εξοδα . Περα απο την εξεταση στην πιστα πως ειναι η πορεια στον δρομο ? Σερρες που δινω διπλωμα οταν εδωσα για αμαξι ζητημα να εκανα 10 λεπτα πορεια .
Και αν με το καλο το παρω , αρχικα θα οδηγαω μια Yamaha Virago 400ρα παλι του πατερα μου (Να σαι καλα ρε πατερα που εισαι και συ μηχανοβιος και εχω να οδηγαω 🤣🤣) μεχρι να αγορασω επιτελους μια δικια μου . Σαν ονειρο απο μικροτερος παντα ηθελα μια Honda cbr1100 blackbird , αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικο να πηδηξω απο την virago που ειναι για χαλαρες βολτουλες χωρις πολλα πολλα στο θηριο την blackbird που ακομα και σημερα θεωρηται πυραυλος . Το μονο σχεδον κοινο που εχουν ειναι τα κιλα (180 η virago και 200φευγα η blackbird ) Ποια μηχανη για ταξιδια θα μου προτεινατε σαν ενδιαμεσο βημα ? Ευχαριστω πολυ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, morningwood είπε

Περα απο την εξεταση στην πιστα πως ειναι η πορεια στον δρομο ?

Η πορεία ειναι εύκολη για κάποιον που εχει σχετική πείρα, σταμάτα ξεκίνα, φλας, στοπ, πλατειες κλπ συν τον πλήρη εξοπλισμό που αν είναι καλοκαίρι είναι λίγο επίπονο

 

39 λεπτά πριν, morningwood είπε

παντα ηθελα μια Honda cbr1100 blackbird

Aυτη ειναι μια ξεπερασμένη μοτοσυκλέτα. αν θες να πας τοσο ψιλα παρε ενα VFR1200

 

vfr4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καμία εμπειρία οδήγησης σε μηχανή μια χαρά πήρα το δίπλωμα χωρίς κόπο.

13 minutes ago, NikosKallithea said:

Aυτη ειναι μια ξεπερασμένη μοτοσυκλέτα. αν θες να πας τοσο ψιλα παρε ενα VFR1200

Δεν θα έλεγα πως είναι στα ίδια λεφτά αυτές οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, NikosKallithea said:

Δεν ειδα να αναφέρει καπου χρηματα

Κατά 99% όταν κάποιος κοιτάζει μια μηχανή έχει βάλει μέσα και τον παράγοντα τιμή. 

Τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω πετύχει κάποιον που να είναι ανάμεσα σε μεταχειρισμένο CBR600RR με 4 χιλιάρικα ή καινούρια 1000RR-R για παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν ειδα να αναφέρει καπου χρηματα

Ναι ξεχασα να το αναφερω ... καπου στα 2.5 με 3.5 χιλιαρικα υπολογιζω . Τοσο περιπου πανε και οι blackbird . 

27 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Aυτη ειναι μια ξεπερασμένη μοτοσυκλέτα

Οταν λες ξεπερασμενη τι εννοεις δηλαδη ? Εχω διαβασει αρκετα σχολια και λενε πολυ καλα λογια . Θρυλικος κινητηρας χωρις προβληματα , ανεση για ταξιδια με καποια οικονομικα mods , γραμμικη επιταχυνση χωρις ξεσπασματα , ανετη οδηγηση κτλπ κτλπ . Και η εμφανιση μου αρεσει προσωπικα παρα πολυ ! Οσο για το vfr δεν λεω πολυ ομορφο αλλα οπως ανεφερα μπορω να διαθεσω μεχρι 3.5K οποτε βγαινει εκτος .  Για το θεμα μεταβασης πιστευετε οτι ειναι κομπλε να παω απτην virago σε μια τετοια μηχανη ή καλυτερα να παρω πρωτα κατι ενδιαμεσο ?  

19 λεπτά πριν, NickTG είπε

Χωρίς καμία εμπειρία οδήγησης σε μηχανή μια χαρά πήρα το δίπλωμα χωρίς κόπο.

Η εξεταση στην πιστα πως σου φανηκε ? Με αγχωνει λιγο το κομματι του slalom και της βραδυπορειας , εχω ακουσει απο αρκετους να κοβονται εκει ειδικα στην βραδυπορεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... νύχτα με τη μέρα τα δύο μηχανάκια που αναφέρεις ...απο κινητήρες, θέση κ στυλ οδήγησης, απαιτήσεις, συντήρηση, άνεση κλπ κλπ.

Για το δίπλωμα σου, η καλή προετοιμασία είναι εφαλτήριο για την επιτυχία σου (σου εύχομαι να επιτύχεις).

Η μετάβαση κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχει να κάνει κ με την οδηγική παιδεία που διαθέτεις.

Έχω CBR FireBlade κ παρά τα χρόνια του, είναι ένας αλεξίσφαιρος κινητήρας κ φανταστικό μηχανάκι overall.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, morningwood είπε

Καλησπερα ,θελω επιτελους και γω να βγαλω διπλωμα μηχανης και μιας και μολις εκλεισα τα 24 να παω κατευθειαν στο απεριοριστο   . Απο εμπειρια μηχανης οδηγουσα πριν 2 χρονια συχνα πυκνα μια παλια φλορετα που εχει ο πατερας μου σε κατι βουνα και λαγκαδια για να μαθω πως συμπεριφερεται ο συμπλεκτης στην μηχανη ( μετα απο 6 χρονια οδηγησης αυτοκινητου αυτο που καταλαβα ειναι οτι η μονη διαφορα που υπαρχει ειναι αντι για το ποδι χρησιμοποιεις το χερι) .Πιστευετε οτι θα εχω καποιο θεμα με το διπλωμα ? Δεν θελω να ξεκινησω απο καποια χαμηλωτερη κατηγορια για να αποφυγω τα περιττα εξοδα . Περα απο την εξεταση στην πιστα πως ειναι η πορεια στον δρομο ? Σερρες που δινω διπλωμα οταν εδωσα για αμαξι ζητημα να εκανα 10 λεπτα πορεια .
Και αν με το καλο το παρω , αρχικα θα οδηγαω μια Yamaha Virago 400ρα παλι του πατερα μου (Να σαι καλα ρε πατερα που εισαι και συ μηχανοβιος και εχω να οδηγαω 🤣🤣) μεχρι να αγορασω επιτελους μια δικια μου . Σαν ονειρο απο μικροτερος παντα ηθελα μια Honda cbr1100 blackbird , αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικο να πηδηξω απο την virago που ειναι για χαλαρες βολτουλες χωρις πολλα πολλα στο θηριο την blackbird που ακομα και σημερα θεωρηται πυραυλος . Το μονο σχεδον κοινο που εχουν ειναι τα κιλα (180 η virago και 200φευγα η blackbird ) Ποια μηχανη για ταξιδια θα μου προτεινατε σαν ενδιαμεσο βημα ? Ευχαριστω πολυ ! 

Μια χαρά είσαι για απεριόριστο, αυτό έκανα κ εγώ. Το αργό όντως είναι λίγο, σλάλομ είναι το πιο εύκολο, επιτάχυνση ίσως πρέπει να προσέξεις λίγο το φρενάρισμα γτ μάλλον δεν θα έχει αβς το μηχανάκι.

Προτείνω να ανέβεις στα χρήματα οπότε πας σε versys vstrom (tdm). Πιο χαμηλά παίζεις transalp. Για πρώτες δεν θα σε δυσκολέψει κάποια παρά μόνο το ψηλό κέντρο βάρους, οπότε στα στενά και τα πολλά κοψίματα εντός πόλης ίσως σου φύγει από μια μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κριτήρια επιλογης μιας μοτοσυκλέτας δεν ειναι πλεον τα κυβικά και οι επιδόσεις, αυτα ίσχυαν παλια.

Πλεον το κυριότερο ειναι τα συστήματα ασφαλείας, το πως στρίβει, το πως φρενάρει κλπ.

Παρτε λοιπον νεες μοτοσυκλέτες, κυρίως οι νεοι οδηγοί, και αφηστε κατα μερος τις μοτοσυκλέτες που ειχαν ενα πλαίσιο και ενα κινητήρα και τίποτα αλλο.

Εκτος αν διαθέτετε χρήμα και συνδυάσετε και την ασφάλεια και τις επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρρες η πορεία που έδωσα ήταν (τελευταίος έδωσα) από το 18ο δημοτικό προς στον αβ και από εκεί μεραρχίας, στο φανάρι δεξιά και μετά στα σφαγεία όπου και με είπαν από το ακουστικό εντάξει πέρασες πάνε στο κτεο μόνος σου να με γυρίσει ο δάσκαλος οδήγηση στο αυτοκίνητο στην αρχή. Πιο εύκολη διαδρομή δυσκολα θα έβρισκαν να μου βάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thaninho είπε

Σέρρες η πορεία που έδωσα ήταν (τελευταίος έδωσα) από το 18ο δημοτικό προς στον αβ και από εκεί μεραρχίας, στο φανάρι δεξιά και μετά στα σφαγεία όπου και με είπαν από το ακουστικό εντάξει πέρασες πάνε στο κτεο μόνος σου να με γυρίσει ο δάσκαλος οδήγηση στο αυτοκίνητο στην αρχή. Πιο εύκολη διαδρομή δυσκολα θα έβρισκαν να μου βάλουν. 

Ααα μια χαρα ρε συ ... και γω αμαξι που ειχα δωσει με ειχαν βαλει σε κατι στενα πισω απο την δεη που δεν κυκλοφορουσε ψυχη 9 το πρωι .. 

7 ώρες πριν, tony81 είπε

Μια χαρά είσαι για απεριόριστο, αυτό έκανα κ εγώ. Το αργό όντως είναι λίγο, σλάλομ είναι το πιο εύκολο, επιτάχυνση ίσως πρέπει να προσέξεις λίγο το φρενάρισμα γτ μάλλον δεν θα έχει αβς το μηχανάκι.

Προτείνω να ανέβεις στα χρήματα οπότε πας σε versys vstrom (tdm). Πιο χαμηλά παίζεις transalp. Για πρώτες δεν θα σε δυσκολέψει κάποια παρά μόνο το ψηλό κέντρο βάρους, οπότε στα στενά και τα πολλά κοψίματα εντός πόλης ίσως σου φύγει από μια μεριά.

Απο τα τρια που ειπες το v-strom μαρεσε αρκετα μπορω να πω , και πιστευω λογο υψους (1.92) να μην εχω πολυ θεμα . Γενικα αποτι εχω δει πως οδηγανε αλλοι τετοιες μηχανες δεν ειναι για πολλα κοψιματα και σφηνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, morningwood είπε

Ααα μια χαρα ρε συ ... και γω αμαξι που ειχα δωσει με ειχαν βαλει σε κατι στενα πισω απο την δεη που δεν κυκλοφορουσε ψυχη 9 το πρωι .. 

Απο τα τρια που ειπες το v-strom μαρεσε αρκετα μπορω να πω , και πιστευω λογο υψους (1.92) να μην εχω πολυ θεμα . Γενικα αποτι εχω δει πως οδηγανε αλλοι τετοιες μηχανες δεν ειναι για πολλα κοψιματα και σφηνες .

Σφηναρες σαν παπί κάνει (σχεδόν) μην αγχώνεσαι. Αλλά έχει μεγάλη ζάντα μπροστά όπως και το τδμ που έχω και μαζί με το κέντρο βάρους δεν είναι το αγαπημένο του τερέν τα απανωτά στενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...