Προς το περιεχόμενο

Λογισμικό της GoPro για τη Hero 8 την μετατρέπει σε webcam


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έχουν την δύναμη αυτό εξηγώ πιο πάνω...... η να το πω καλύτερα δεν έχουν τα "μπράτσα" που χρειάζεται έχουν για άλλα πράματα άσχετα με το κομμάτι webcam 

Στην ουσία ζωντανή μετάδοση των δεδομένων που έρχονται απο τον αισθητήρα κάνουν οι webcam streaming δηλαδή (και δεί χειρότερα streaming που πρέπει να buffάριστεί να κομματιαστεί και να σταλεί μέσα απο ένα "τερτίπικο" πρωτόκολλο το USB σε τέτοιες ταχύτητες ώστε να πλησιάζει πραγματικό χρόνο, δηλαδή να κουνάς το χέρι και να φαίνεται στο skype ότι κουνάς το χέρι να μην φανεί το κούνημα μετά πχ απο 5 δευτερόλεπτα )

και δες το streaming τι ποιότητα  και καθυστέρηση έχει  (και λειτουργεί υπέρ του ότι το feed που δείχνει στο βίντεο είναι σε σμίκρυνση αν το έβλεπες fullscreen μπροστά σου θα ήταν ακόμη χειρότερο)

Υ.Γ  Αν κάποιος δεν έχει κάτι στην κατοχή του αγορασμένο δηλαδή για πάρτι του, δεν σημαίνει ότι δεν έχει πιάσει ποτέ αυτό το κάτι στα χέρια του και ότι δεν ξέρει τίποτα για αυτό... ούτε τσόπερ έχω ούτε είχα ποτέ δικό μου άλλα είχα λιώσει πάρα πολλά χιλιόμετρα μια δεκαετία πριν το intruder του αδερφού μου ούτε R1 έχω  αλλά έχω καβαλήσει πάμπολλες φορές και r1 και cbr και ninja φίλων όπως και εγώ έχω δώσει το gixxer μου σε αυτούς κτλ. 

Το λέω γιατί μου το έχουν ξαναπεί αυτό και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να γίνει η λογική σύνδεση... 2826 kbps ή με άλλα λόγια 2 mbps  υπόψιν ότι 1080p@25 fps είναι 1.19 Gbps (1 gbps = 1024 mbps) και σε Η.264 συμπίεση είναι 38  Mbps παίρνεις μια ιδέα για τι ποιότητα μιλάμε δηλαδή και αυτό γιατί δεν έχει τα "μπράτσα" που ανέφερα πιο πάνω γιατί δεν έχει σχεδιαστεί για κάτι τέτοιο αλλά η εφαρμογή αυτή καθ αυτή έχει τερτίπια 

ΥΓ 2: Η ανάλυση του stream είναι 1080p αν δεις όλο το βίντεο και όχι στο σημείο που το έχω βάλει (το έχω βάλει εκει γιατί εκει δείχνει το stream σε σχετικά μεγάλο μέγεθος παραθύρου ) και 1,2 δευτερόλεπτα πιο πριν απο το σημείο που το έβαλα να παίζει φαίνεται και το bitrate που είναι

Φίλε άστο καλύτερα, άστο να πάει στα κομμάτια peace ☮️

Επεξ/σία από kakomirogloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kakomirogloy είπε

Φίλε άστο καλύτερα, άστο να πάει στα κομμάτια peace ☮️

Δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι εγώ ειρηνικός είμαι δεν κάνω πόλεμο με κανένα :P 

 

Απλά σχολίασα το ότι το να λειτουργήσει μια κάμερα ως webcam απο μόνη της χωρίς έξτρα hardware (πχ capture μηχάνημα) και software δεν είναι τόσο απλό δηλαδή επειδή πχ μπορείς να δεις στην lcd της κάμερας το τι τραβάς με τον αισθητήρα δεν ειναι τόσο απλό να το "στείλεις" αυτό σαν σήμα webcam πχ αλλάζεις απλά το που κοιτάει ο "σωλήνας" και αντί το "νερό" να πηγαίνει στην lcd της κάμερας να πηγαίνει στο skype.

Είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία.

 

Και επίσης ήθελα να πω ότι επειδή μια κινεζιά κάνει κάτι (ασχέτως της ποιότητας/ασφάλειας/απόδοσης) δεν είναι επιχείρημα. 

πχ και αυτή η κινεζιά (που δεν είναι και φθηνή κάνει γύρο στα 300 ευρώ) έχει μεγάλη touchscreen android + κινητό + μπορείς να βάλεις φακούς της canon...

 

 

Αλλά δεν σημαίνει ότι είναι ούτε καλή σαν κινητό ούτε καλή σαν κάμερα.... 

 

Αλλά με την ίδια λογική και η gopro κάνει 300 ευρώ απο την στιγμή που μια κινεζιά μπορείς να έχει android μέσα και να παίρνει φακούς γιατί δεν μπορούν να το κάνουν και αυτοί;;

που δεν είναι λογικό επιχείρημα. 

 

Να στο πω αλλιώς οι κινεζιές που το λειτουργούν σαν webacams Μπορεί να είναι webcams σε κέλυφος action camera και γιαυτό έχουν υποδεέστερες επιδόσεις απο την gopro.

 

Επαναλαμβάνω αν και με μια πρώτη ματιά φαίνεται το ίδιο πράμα το να "τραβάς" βίντεο με το να "streramάρεις" video σαν webcam είναι δύο διαφορετικές διαδικασίες δεν σημαίνει ότι αν ένα μηχάνημα κάνει το ένα μπορεί να κάνει το άλλο (επίσης δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει το άλλο το ίδιο καλά) και ότι είναι θέμα πχ να γράψεις μια γραμμή κώδικα ή να αλλάξεις λιγο το pcb 

 

ΑΝ γίνεται να κάνεις και τα δύο θέλει δουλειά για να το πετύχεις και θέλει διαφορετική σχεδίαση/hardware για να το πετύχεις το ίδιο καλά (γιαυτό και η GoPro ως webcam θα είναι 1080P ενώ σαν κάμερα μπορεί να τραβάει 4κ 30 FPS ας πούμε) 

Και για αυτό λειτουργεί μόνο στην 8 προς το παρόν μπορεί να μην είναι κάν δυνατόν να στείλουν ένα ποιοτικό 1080p σήμα για webcam με τις παλιότερες ή μπορεί να γίνεται αλλά ακριβώς επειδή είναι hardware με άλλα χαρακτηριστικά θέλει ξεχωριστή ανάπτυξη για να λειτουργήσουν σαν webcam μέσω usb (απλοϊκά μιλώντας ένα μεγάλο θέμα να στέλνεις live stream μέσω USB είναι ο συγχρονισμός των πακέτων γιατί λειτουργεί με μικρές συναλλαγές πακέτων το συγκεκριμένο πρότυπο οπότε αν για παράδειγμα η hero 7 δεν συμπιέζει στον ίδιο χρόνο το σήμα με την 8 πάει να πει ότι το firmware για streaming μέσω USB δεν θα δουλέψει και για την 7 επειδή θέλει επιπλέον δουλειά να το συντονίσουν να γράψουν δηλαδή ξανά το firmware απο την αρχή με άλλα λόγια) 

Οπότε δεν αποκλείω το να βγάλουν firmware και για τις παλιότερες στο μέλλον αλλά δεν μου κάνει εντύπωση που δεν είναι συμβατό με όλες. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...