Προς το περιεχόμενο

Πως να συνδέσω τους ανεμιστήρες


giorgos_76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

 

Το καλωδιο με τα 5v ειναι αυτο που συνδεει κ ενεργοποιει τον ελεγχο του rgb κομματιου των fans απο τη μητρικη 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, XristosSp είπε

Φίλε λες έχεις 5 riing fans, δεν πήρες το σετάκι με το controller τους?  https://www.skroutz.gr/s/11745625/Thermaltake-Riing-Plus-12-RGB-Radiator-Fan-TT-Premium-Edition-3-Pack-120mm.html

To συγκεκριμένο με ένα καλώδιο το συνδέεις στην mobo και κάνεις την δουλειά σου, τώρα αυτό που θέλει 1 σύνδεση με την mobo ανά 3 fans, τελείως κουλό..

Άμα μπορείς δώστο πίσω άμα είναι καινούργιο και πάρε το άλλο. Αλλιώς εξαναγκαστικά splitter που από αυτά που λένε και τα παιδιά από πάνω δεν είναι και σίγουρο ότι θα σου κάνει δουλειά.. αλλά ζημιά δεν θα πάθεις και φτηνά είναι τα splitter οπότε δοκίμασε άμα θες..

Για μένα πάρε το άλλο controller να ξεμπερδεύεις.

Αυτά έχω...Έχω 2 controllers και για τα 5..οπότε νομίζω γίνεται δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιώργο ξεχνά ότι είπα προηγουμένως.  Ετσι όπως έχει η κατάσταση νομίζω δύο πράγματα χρειάζεσαι και θες ένα εικοσαρι. Το controller σου έχει μέσα όπως είπες για κάθε τρία ανεμιστηρια ένα pwm. Οπότε παίρνεις https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-cable-y-splitter-2-fan-pwm-10cm-p-PER.812291 και τελειώνεις με το πρώτο. Το δεύτερο τώρα. Μέσα έχει ένα καλώδιο για gigabyte μητρικές διαφορετικό από Asus το οποίο δεν μπαίνει στην ds3h. Ο μόνος τρόπος με το ψάξιμο που έκανα εδώ και καμμια ώρα :P ειναι να πάρεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/21947683/Deepcool-Rgb-Convertor.html

Δες και το σχετικό βίντεο και η Παναγία μαζί σου :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Αυτά έχω...Έχω 2 controllers και για τα 5..οπότε νομίζω γίνεται δουλειά

Κ πηρες κ αλλο controller? Για να μπουν ολα σε ενα? Αν χρησιμοποιησεις αυτα τα δυο, τα αρχικα controler  που ειπε κ ο χρησταρας την γλιτωνεις με ενα fan spliter  απο οτι φαινεται... Επειδη μαλλον ολοι βλεπουμε rgb πουλακια τωρα σιγουρα κατι απο τα παραπανω που ειπαν ολοι θα σε καλυψει... 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, niko13 είπε

Κ πηρες κ αλλο controller? Για να μπουν ολα σε ενα? 

Βλακεία μου έ ;;Η αλήθεια είναι ότι το πήρα επειδή νόμιζα ότι με 1 θα γινόταν καλύτερα η δουλειά μιας και η mobo έχει μόνο ενα fan header..Anyway

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Φίλε Γιώργο ξεχνά ότι είπα προηγουμένως.  Ετσι όπως έχει η κατάσταση νομίζω δύο πράγματα χρειάζεσαι και θες ένα εικοσαρι. Το controller σου έχει μέσα όπως είπες για κάθε τρία ανεμιστηρια ένα pwm. Οπότε παίρνεις https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-cable-y-splitter-2-fan-pwm-10cm-p-PER.812291 και τελειώνεις με το πρώτο. Το δεύτερο τώρα. Μέσα έχει ένα καλώδιο για gigabyte μητρικές διαφορετικό από Asus το οποίο δεν μπαίνει στην ds3h. Ο μόνος τρόπος με το ψάξιμο που έκανα εδώ και καμμια ώρα :P ειναι να πάρεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/21947683/Deepcool-Rgb-Convertor.html

Δες και το σχετικό βίντεο και η Παναγία μαζί σου :)

Σε ευχαριστώ φίλε για τον χρόνο σου..Με το deepcool αντικαθιστούμε δλδ τα 5v της μητρικής ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Βλακεία μου έ ;;Η αλήθεια είναι ότι το πήρα επειδή νόμιζα ότι με 1 θα γινόταν καλύτερα η δουλειά μιας και η mobo έχει μόνο ενα fan header..Anyway

Σε ευχαριστώ φίλε για τον χρόνο σου..Με το deepcool αντικαθιστούμε δλδ τα 5v της μητρικής ;;

Αδερφε μου υπαρχουν δυο ειδων rgb.. Adressable που θελουν 5v header και εμας δεν μας κανουν λογο μητρικης και σκετο rgb με συνδεση 12 v που εμεις αυτα θελουμε.. Τα deepcool που ειπα ειναι ενα παραδειγμα.. Aκομα κι αν αργοτερα θες να βαλεις ξερω γω rgb strips παλι το ιδιο.. Κοιτας απλο rgb κ οχι argb

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Βλακεία μου έ ;;Η αλήθεια είναι ότι το πήρα επειδή νόμιζα ότι με 1 θα γινόταν καλύτερα η δουλειά μιας και η mobo έχει μόνο ενα fan header..Anyway

Σε ευχαριστώ φίλε για τον χρόνο σου..Με το deepcool αντικαθιστούμε δλδ τα 5v της μητρικής ;;

Έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Αυτά έχω...Έχω 2 controllers και για τα 5..οπότε νομίζω γίνεται δουλειά

Ε έχεις ότι χρειάζεσαι τότε, τσάμπα το πήρες το άλλο..

Χωράνε και τα 5 σε ένα νομίζω.. αν θυμάμαι καλά από ένα pc φίλου που έιχα στήσει. Αλλά αφού έχεις 2 δεν σε νοιάζει, σύνδεσε τα μεταξύ τους με το micro-usb και είσαι έτοιμος, μόνο 1 χρειάζεται να πάει στην mobo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπει κανα αλλος rgb πουλακια η να καλεσω καπου? 😁

8 λεπτά πριν, XristosSp είπε

Ε έχεις ότι χρειάζεσαι τότε, τσάμπα το πήρες το άλλο..

Χωράνε και τα 5 σε ένα νομίζω.. αν θυμάμαι καλά από ένα pc φίλου που έιχα στήσει. Αλλά αφού έχεις 2 δεν σε νοιάζει, σύνδεσε τα μεταξύ τους με το micro-usb και είσαι έτοιμος, μόνο 1 χρειάζεται να πάει στην mobo

Χρησταρα δεν χρειαζεται καν το 4pin 12v της μητρικης ετσι? Και τα ελεγχει με software της thermaltake αντι για msi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, niko13 είπε

Βλεπει κανα αλλος rgb πουλακια η να καλεσω καπου? 😁

Θες να δεις rgb πουλάκια? Να βρήκα το build του φίλου που ανέφερα από πάνω.

Και απόδειξη ότι κάνεις έτσι την δουλειά σου και δεν λέω τα δικά μου βραδιάτικα! :P  (και βλέπω και 10 fans που σημαίνει ότι χωράνε 5 σε ένα controller όπως θυμόμουν)

Screenshot_3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, XristosSp είπε

Θες να δεις rgb πουλάκια? Να βρήκα το build του φίλου που ανέφερα από πάνω.

Και απόδειξη ότι κάνεις έτσι την δουλειά σου και δεν λέω τα δικά μου βραδιάτικα! :P  (και βλέπω και 10 fans που σημαίνει ότι χωράνε 5 σε ένα controller όπως θυμόμουν)

Screenshot_3.png

Οχι ρε φιλε ελεος😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, niko13 είπε

Χρησταρα δεν χρειαζεται καν το 4pin 12v της μητρικης ετσι? Και τα ελεγχει με software της thermaltake αντι για msi?

Έτσι , σε usb πάει και το ελέγχεις με software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πρόσεξα ότι τα 120mm fans που πήρα, μέσα έχουν ένα τριπλό splitter που μπαίνει στο fan header της motherboard...κάνει αυτό να μην αγοράζω άλλο ;; εδώ https://www.overclockers.co.uk/thermaltake-riing-120mm-led-rgb-fan-sync-edition-triple-pack-fg-00n-tt.html

Τα 12V πάνω στην μητρική που είναι και δεν τα βλέπω ;;;🤨

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...