Προς το περιεχόμενο

Αξίζει αλλαγή; TV Monitor για PC!


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι τα φώτα κάποιου ειδικού γιατί θα με πιάσει τρέλα ψάχνοντας τις διαφορές.

 

Έχω αγοράσει μια SONY 40WE660 πριν μερικά έτη, 40" HDR είναι. Οι γωνίες θέασης μου κάνουν, έχει VA panel το οποίο και γενικά επιλέγω αντί για IPS μέχρι τώρα γιατί λατρεύω το μαύρο, και έχει ΥΠΕΡΟΧΑ χρώματα. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Το μόνο αρνητικό που έχω βρει, είναι πως ΑΧΝΑ ΑΧΝΑ ΑΧΝΑ αρχίζουν και φαίνονται κάθετες γραμμές, μόνο σε έντονο μονόχρωμο κατάλευκο background (όχι εν κινήση) αλλά ίσως και γκρίζο. Δεν έχουν φτάσει σημείο που να είναι αισθητό με τη παραμικρή κίνηση!

Η οικογένεια θέλει να τα σκάσει για μια νέα TV, στις ίδιες ίντσες και επειδή εμένα με τρώει το μόνο που δεν έχω, το οποίο είναι EXTRA HZ >60, σκέφτομαι να τους πασάρω αυτή που αγόρασα με 400€ προ ~3 ετών, και να αγοράσω μια μεταχειρισμένη 3D TV ! (για το πάρε-δώσε, να ξέρετε θα τους πάρω 300€ εκτός αν πάω παρακάτω στην δική μου αγορά και με παίρνει.)

 

Βοήθεια. Αξίζει;

 

Έχω βρει αυτές τις 2 αγγελίες για αρχή από δικά μας μέλη εδώ! Επαναλαμβάνω κάνω πολύ crave τα υψηλά Hz αλλά και το 3D. Η GPU μου είναι μια 1060 6GB.

 

1. Samsung 40" UE40H6400 3D 210€ (used)

2. LG 42" 660S smart 3D 300€ (used)

 

Αυτό το θέμα είναι πολύ σημαντικό για εμένα, και θα ήθελα τα φώτα σας το συντομότερο δυνατό. Θα με βοηθήσει να μάθω και ουσιαστικές διαφορές / φρεσκάρω πράγματα με τα πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε τώρα.. κοτζάμ Σ/Κ και κανένας δεν έδωσε τα φώτα του.. Για κάποιον που γνωρίζει τα panelάκια, είναι 1 λεπτό υπόθεση να με διαφωτίσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα την γνώμη μου, δεν αξίζει το 3d. αν περιμένεις να την συνδέσεις στο pc και να παίζεις games σε 3d, πιο πολύ θα σου σπάσει τα @@ πρωτον για να το κανεις να δουλέψει, και μετα απο ολη την ταλαιπωρία το αποτέλεσμα (ενω θα μπορούσε να είναι φοβερό) δυστηχως θα είναι μάπα.

Απο την εμπειρία μου μόνο σε original blue-ray παιγμένο απο ps3 και ps4 ειδα 3d χωρίς προβλήματα.

Εχω την LG 620s και τα λέω αυτά. (εδω και πολλά χρονια οχι πλέον σαν μονιτορ, την έδωσα στη μάνα μου)

 

Επεξ/σία από Agent_Orange
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 9:09 ΜΜ, Agent_Orange είπε

 

Εχω την LG 620s και τα λέω αυτά. (εδω και πολλά χρονια οχι πλέον σαν μονιτορ, την έδωσα στη μάνα μου)

 

Μα δεν είναι το 3D αυτού καθ' αυτού ο στόχος, αλλά να παίζω με 60HZ+. Δηλαδή στα 100HZ συγκεκριμένα. Αυτό δεν είναι 3D. Φαντάζομαι και οι ταινίες και τα games θα ΔΕΙΞΟΥΝ αν παίζω με υψηλότερα Hz.

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, δεδομένου αυτού που λέω, δε μου την προτείνεις; Ας μη παίξω 3D με Glasses ξέρω γω..

Υ.Γ.: Στα χρώματα; Θα δω κάτι υποδεέστερο από την SONY 40WE660 που έχω αυτή τη στιγμή; Μη βάλω τα χέρια μου και βγάλω τα μάτια μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SAMSUNG UE40F6500(SS) την βρίσκω σε καλή τιμή. 240€

 

Ρε παιδιά, δε βλέπω ΠΟΥΘΕΝΑ να γράφουν πως σε αυτή τη TV παίζω σε περισσότερα base HZ από τα 60. Απλά λένε 3D. Οι 3d δεν παίζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 140; Κάνω κάπου λάθος;

Είδα ΌΤΙ κριτικές για αυτή τη τιμή, και λένε πως έχει τέρμα ΜΑΥΡΑ και αρκετά δυνατά χρώματα.

 

Από την WE660 μου, χάνω απλά το HDR, το οποίο και καρασυμπάθησα, αλλά θεωρώ πως αν παίξω με τις ρυθμίσεις δεν θα μου κοστίσει ΤΟΣΟ όσο η αναβάθμιση σε περισσότερα Hz.

 

Υ.Γ.: Παιδιά εάν είμαι μπερδεμένος κάπου με τα Hertz των TV, σας παρακαλώ εξηγήστε μου που. Δε μπορεί μόνο εγώ να το βλέπω ως ΤΟΥΜΠΑΝΗ επένδυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...