Προς το περιεχόμενο

Far Cry 6 [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέφτει πολύ κλάμα με το stuttering, τύποι με 10900K + 3090 + M2 στα fora να λένε ότι η κατάσταση είναι τραγική..Πράγματι δηλαδή είναι χάλι μαύρο, πολλοί τυχεροί όσοι δεν είναι ευαίσθητοι σ' αυτό. Και όχι δεν έχει να κάνει με το σύστημα, σύμφωνα με το DF υπάρχει σε όλες τις πλατφόρμες το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιεζει μια PETA την Ubi να βγαλει τις κοκορομαχίες απ' το παιχνιδι

Θα μας πει τωρα η peta και η καθε ξεpeta τι θα εχει μεσα το παιχνιδι μας

Ρε φυγετε απο δω ρε

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Η-PETA-ζητάει-από-την-Ubisoft-να-αφαιρέσει-τις-κοκορομαχίες-από-το-Far-Cry-6/70434.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα αρκετά σχόλια από gamers που θεωρούν οτι το game παραμένει μια λούπα όπως όλα τα υπόλοιπα της σειράς απλά το γυαλίζουν κάθε φορά..όταν έγινε η αλλαγή στο ac σε ολη την φιλοσοφία δεν άρεσε σχεδόν σε κανέναν..για εμενα προσωπικά δεν αξίζει τον κόπο να γκρινιάζουμε.θέλουμε να παίξουμε το κλασσικό far cry που ολοι ξερουμε απλα φορτωμένο με ολα τα τεχνολογικά καλούδια που εχουμε το 2021 ώστε να βλεπεις την εξέλιξη σε ενα game που εχεις ασχοληθεί χρόνια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις τα τεχνολογικά καλούδια(Τα οποία ούτε καν είναι σωστά implemented λόγω AMD) όταν το engine έχει σοβαρό single-threaded issue και stutter-άρει σε όλα τα συστήματα.

Για 15 ευρώ που το έχεις μέσω Uplay+ καλό είναι, για 45 που έχουν τα κλειδάδικα και πόσο μάλλον για 60 που το χρεώνουν κανονικά ούτε για αστείο. Ας στρώσουν κώλο να φτιάξουν νέο engine που τρέχει σωστά και βλέπουμε για full price.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο stuttering και το DF δεν μιλησε για PC μιλησε για τις κονσολες και το camera stuttering οπως γυριζεις την οθονη..

Μιλαει μονο για το traversal stutter της Dunia που υπαρχει παντου και το ειχε δει και στο FC5 απλα τωρα επειδη ειναι περισσοτερο cpu bound το παιχνιδι ισως επηρεαζει ακομη και high end συστηματα.. Προσωπικα ξαναλεω δεν βλεπω κατι που να μου δημιουργει την αισθηση του stutter, τουλαχιστον σε βαθμο που να το θεωρω προβλημα.. 

Ισως επειδη μεγαλωσα κιολας με πραγματικο stuttering στα παιχνιδια και απλα βλεποντας τωρα τι θεωρειται stutter απλα αναρωτιεμαι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DF μιλάει για traversal stuttering το οποίο υπάρχει σε όλες τις πλατφόρμες όπως είπε. Το ότι δεν βλέπεις εσύ stuttering δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Επίσης στα σχόλια από κάτω δες με τι συστήματα αναφέρουν stutters..

Και το DSOG αναφέρει.

Far Cry 6 PC Performance Analysis

''Additionally, we did experience some stuttering issues when the game was loading new areas''

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μιλαει μονο για το traversal stutter της Dunia που υπαρχει παντου και το ειχε δει και στο FC5 απλα τωρα επειδη ειναι περισσοτερο cpu bound το παιχνιδι ισως επηρεαζει ακομη και high end συστηματα.. Προσωπικα ξαναλεω δεν βλεπω κατι που να μου δημιουργει την αισθηση του stutter, τουλαχιστον σε βαθμο που να το θεωρω προβλημα.. 

Ισως επειδη μεγαλωσα κιολας με πραγματικο stuttering στα παιχνιδια και απλα βλεποντας τωρα τι θεωρειται stutter απλα αναρωτιεμαι..

Επίσης να πω ότι σε 4Κ είναι πολύ λιγότερο γιατί δεν είναι πια CPU bound το παιχνίδι. Σε 1080/1440P με unlimited FPS γίνεται πάρτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αυτο εγραψα και εγω οτι μιλησε για traversal stuttering σε ολες τις πλατφορμες τι μου το ξαναλες; Τωρα το αν το βλεπω εγω ή οχι ειναι αλλο θεμα και ουτε το αρνηθηκα ειπα οτι σε εμενα ειναι σχεδον ανεπαισθητο. Το να μιλαμε για προβληματα με minimal frametime issues των δεκατων σε σχεδον seemless 60αρι ακομη και στις κονσολες και οτι μας ενοχλει τωρα, οταν υπαρχουν ΑΑΑ games που πεφτουν απο τον γκρεμο με κατι stutter δευτερολεπτων ολοκληρων και ανεβοκατεβαινει σαν παιδικη χαρα το frametime με κατι dips στο διαολο τοτε οκ.. 

Στην σημερινη εποχη πλεον  δεν μιλαμε για προβληματα που θεωρουνται οτι χαλανε το gaming experience μιλαμε,εχει περασει σε αλλο επιπεδο τo bitching. Μην ξεχναμε και αυτο το λεω σαν παρατηρηση ισως και food for thought οτι οσο ανεβαινουμε σε framerate τοσο πιο εμφανη ειναι καποια πραγματα. 

Το προβλημα με την μηχανη υπαρχει και ειναι δεδομενο, σημασια εχει τι βελτιωσεις εχουν γινει σε σχεση με το FC5 ή FC4 σε σχεση με αυτο, που μαλιστα εχει μια εβδομαδα ζωης και δεν εχει παρει και major patch/fix ακομη. Γιατι εγω θυμαμαι το FC5 ή το 4 στις αρχες ηταν πολυ χειροτερα απο τωρα αλλα anyway.. 

Εγω ξερω τι βλεπω. Παιζω κατι και το χαιρομαι και ουτε μια φορα δεν εχει χαλασει την δικη μου (το ξανατονιζω προς αποφυγιν παρεξηγησεων δικη μου) εμπειρια στο ελαχιστο τα οποια θεματα διαβαζω.. Τωρα αν παιζω αλλο παιχνιδι τι να πω;

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, giannakos100 είπε

 φορτωμένο με ολα τα τεχνολογικά καλούδια που εχουμε το 2021

εμμ το θέμα είναι ότι δεν τα έχουμε ούτε αυτά. ray tracing στο 1/4 της native και χωρίς δυνατότητα ρύθμισης, particle effects επίσης στο 1/4 για κάποιο λόγο, FSR που είναι απλά ένα spatial upscaler, ένα thread να τραβάει όλο το ζόρι. Τι από όλα αυτά θυμίζουν τεχνολογία του 2021;

42 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μιλαει μονο για το traversal stutter της Dunia που υπαρχει παντου και το ειχε δει και στο FC5

ε αυτό, λίγο είναι; Γιατί δεν το έφτιαξαν τόσα χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι σε εποχή με monitors με πολλά Hz, G-Sync/Freesync κλπ και αντιμετωπίζεις stuttering issues κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Όταν έχεις μάθει στο απόλυτο smoothness σε κάποια παιχνίδια χωρίς stutters και σου βγάζει Far Cry 6 με stutter κάθε 2 δευτερόλεπτα στην οδήγηση(Άσχετα αν πέφτει το frame-rate, το frametime έχει θέμα) σου την σπάει και χαλάει το immersion imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

εμμ το θέμα είναι ότι δεν τα έχουμε ούτε αυτά. ray tracing στο 1/4 της native και χωρίς δυνατότητα ρύθμισης, particle effects επίσης στο 1/4 για κάποιο λόγο, FSR που είναι απλά ένα spatial upscaler, ένα thread να τραβάει όλο το ζόρι. Τι από όλα αυτά θυμίζουν τεχνολογία του 2021;

ε αυτό, λίγο είναι; Γιατί δεν το έφτιαξαν τόσα χρόνια;

σε ολα αυτα θα συμφωνήσω δυστυχώς οσο και αν αγαπαω ubi..δεν τα έφτιαξαν και δεν θα τα διορθώσουν ποτε γιατι πιστευω οτι δινουν έμφαση στο πως θα συνεχίσουν να ειναι οι βασιλιαδες του open world και οχι τοσο πολυ στο τεχνικό αυτο εχω καταλαβει τοσα χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannakos100 είπε

σε ολα αυτα θα συμφωνήσω δυστυχώς οσο και αν αγαπαω ubi..δεν τα έφτιαξαν και δεν θα τα διορθώσουν ποτε γιατι πιστευω οτι δινουν έμφαση στο πως θα συνεχίσουν να ειναι οι βασιλιαδες του open world και οχι τοσο πολυ στο τεχνικό αυτο εχω καταλαβει τοσα χρόνια!

μα δεν είναι οι βασιλιάδες του open world, εκτός αν εννοείς μόνο στο σχεδιασμό και όχι στο gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...