Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση και πρόβλημα με τωρινό ιδιοκτητη


forlorn_hope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη αρχές Ιουλιου και αφου του κατέβαλα κανονικά το ενοίκιο του μήνα , ότι από 1 αυγουστου θα φυγω από το σπίτι δλδ ένα μήνα πριν . 

Από εκείνη την στιγμή με ενοχλεί συνέχεια και θέλει κάποιες ώρες και κάποιες μέρες να φέρνει κόσμο να δείξει το σπίτι . 

Μάλιστα επειδή έχει βγάλει και υγρασία για την οποία δεν ενδιαφέρθηκε ποτε , μου ζητάει να φέρει και τεχνικό να την φτιάξει όσο μενω εγώ ακόμη μέσα. 

Ερώτηση, εχω δικαίωμα να του πω να μη με ξανά ενοχλήσει μέχρι να φυγω η οχι;

Ήδη καλή τη πιστη τον έχω αφήσει να φέρει αρκετά άτομα αλλά μέχρι τέλος του μήνα θα με ταλαιπωρήσει αρκετά. 

Επίσης, το σπίτι το αφήνω όπως το πηρα εκτός από δυο τρυπες στο τοίχο όπου στήριξα την τηλεόραση, να του ζητήσω την εγγυηση πισω όταν φυγω η αυτό αρκεί για να χρειαστεί το ποσο για βάψιμο;

Βέβαια να πω ότι φευγω πριν κλείσουν τα 2 χρόνια του συμβολαίου είναι στον 1,5

Αλλά μου είχε πει ότι μπορώ να φυγω οπότε θέλω 

 

 

Επεξ/σία από forlorn_hope
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το συμβόλαιο σου. Εκεί θα αναγράφει αν μπορεί να φέρει κόσμο τον τελευταίο μήνα που φεύγεις (αν δεν αναφέρει κάτι δεν σε αναγκάζει κανείς να ανοίξεις σε κανέναν), το ίδιο και για τις επισκευές εκτός και αν προτρέχει μεγαλύτερη ζημιά αργότερα αν δεν φτιαχτεί τώρα, το πως θα διανεμηθεί η εγγύηση και πως θα την πάρεις πίσω με τους όρους της. Το τι σου λεει στα λόγια απο το τι λεει το χαρτί μπορεί να διαφέρουν, πάντα πας με το χαρτί. Φυσικά μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις αλλά συνήθως η συνέπεια είναι η εγγύηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cell_7 είπε

Διάβασε το συμβόλαιο σου. Εκεί θα αναγράφει αν μπορεί να φέρει κόσμο τον τελευταίο μήνα που φεύγεις (αν δεν αναφέρει κάτι δεν σε αναγκάζει κανείς να ανοίξεις σε κανέναν), το ίδιο και για τις επισκευές εκτός και αν προτρέχει μεγαλύτερη ζημιά αργότερα αν δεν φτιαχτεί τώρα, το πως θα διανεμηθεί η εγγύηση και πως θα την πάρεις πίσω με τους όρους της. Το τι σου λεει στα λόγια απο το τι λεει το χαρτί μπορεί να διαφέρουν, πάντα πας με το χαρτί. Φυσικά μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις αλλά συνήθως η συνέπεια είναι η εγγύηση.

Στο συμβόλαιο δεν αναφέρει πουθενά για κόσμο να δει το σπίτι. 

Το ότι φευγω νωρίτερα το ρωτάω για να ξέρω αν μπορει πχ να μου πει ότι δεν σου δίνω την εγγυήση πισω γιατί κ εσυ φευγεις νωρίτερα. 

Δλδ δεν είμαι αναγκασμένος να του αφήσω την εγγυήση για αυτές τις δυο τρυπες;

Όπως επίσης έχω το δικαίωμα να του πω ότι δεν μπορεί να φέρει κανέναν να δει το σπίτι μέχρι να φυγω;

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Είναι απλο

Δεν ανοίγεις σε κανέναν

Την πρωτη μέρα βαρουσε κουδουνια χωρίς καν προειδοποιησει βλακεία μου που του άνοιξα ναι. 

Βλέπω να την στήνει από έξω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις τρυπες τις κλεινεις με λιγο γυψο. δεν μπορει να σου πει τπτ κ ουτε να σου κρατησει την εγγυηση για 2 τρυπες. Στο συμβολαιο ομως λογικα υπαρχουν οροι. πχ να του το παραδωσεις οπως το παρελαβες. αν λοιπον ηταν φρεσκοβαμμενο, τοτε πρεπει να του το παραδωσεις βαμμενο.

 

Στις οχλησεις για να το δειχνεις, πες του θα ερχεσαι μια φορα την εβδομαδα στις ταδε ωρες και μονο σε αυτες. ετσι εισαι σωστος και συνεργασιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kallair είπε

Tις τρυπες τις κλεινεις με λιγο γυψο. δεν μπορει να σου πει τπτ κ ουτε να σου κρατησει την εγγυηση για 2 τρυπες. Στο συμβολαιο ομως λογικα υπαρχουν οροι. πχ να του το παραδωσεις οπως το παρελαβες. αν λοιπον ηταν φρεσκοβαμμενο, τοτε πρεπει να του το παραδωσεις βαμμενο.

Στις οχλησεις για να το δειχνεις, πες του θα ερχεσαι μια φορα την εβδομαδα στις ταδε ωρες και μονο σε αυτες. ετσι εισαι σωστος και συνεργασιμος.

Το σπίτι δεν ήταν φρέσκοβαμμένο απλά ήταν σε καλή κατάσταση εννοώ δίχως τρυπες. 

Όποτε το στοκάρω και ζητάω την εγγυήση όπως μου λες έτσι. 

Ξέχασα να αναφέρω ότι περασα καζανάκι και βρυση μπάνιου με δικά μου έξοδα 

Όσο για τον κόσμο στο σπίτι έτσι έκανα μέχρι τώρα κάποιες ώρες κάποιες μέρες αλλά μου φαίνεται πολυ κουραστικό και έχουμε ακόμη αρκετές μέρες. 

Όσο αφορά για να επισκευάσει την υγρασία όσο είμαι μέσα  από ότι βλέπω στις απαντήσεις θα φάει ακυρο

Επεξ/σία από forlorn_hope
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα τι υγρασια θα φτιαξει εσωτερικα;; για να υπαρχει υγρασια, ειτε θα υπαρχει διαρροη, η κακη ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μονωση.

 

...εκτος κ αν εννοεις να την καλυψει/βαψει για να κρυψει το προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

Kαλα τι υγρασια θα φτιαξει εσωτερικα;; για να υπαρχει υγρασια, ειτε θα υπαρχει διαρροη, η κακη ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μονωση.

...εκτος κ αν εννοεις να την καλυψει/βαψει για να κρυψει το προβλημα..

Ίσως να την καλυψει αν και πηγε και στον από πανω να του μιλήσει γιατί ίσως είναι από ποτισμα σε γλάστρες καθώς έχει βεράντα πανω από εκεί. 

Anyway  δεν με αφορά τι θα κάνει εγώ θέλω να είμαι καλυμμένος αν του πω ότι ότι είναι να κάνει να το κάνει αφου φυγουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, kallair είπε

Tις τρυπες τις κλεινεις με λιγο γυψο. δεν μπορει να σου πει τπτ κ ουτε να σου κρατησει την εγγυηση για 2 τρυπες. Στο συμβολαιο ομως λογικα υπαρχουν οροι. πχ να του το παραδωσεις οπως το παρελαβες. αν λοιπον ηταν φρεσκοβαμμενο, τοτε πρεπει να του το παραδωσεις βαμμενο.

Στις οχλησεις για να το δειχνεις, πες του θα ερχεσαι μια φορα την εβδομαδα στις ταδε ωρες και μονο σε αυτες. ετσι εισαι σωστος και συνεργασιμος.

αυτο με το βαψιμο εχει καταντησει αηδια.. Το βαψιμο ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη 100% εκτος απο περιπτώσεις που εχει αλλαχτεί χρώμα ή εχει βαφτεί σκόπιμα.. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, δηλαδη το να εχει σημαδια απο φυσιολογικη χρηση οπως για παραδειγμα απο καρέκλες που μπορεί να εχουν ακουμπησει στον τοιχο κλπ ειναι χρεωσει του ιδιοκτητη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

αυτο με το βαψιμο εχει καταντησει αηδια.. Το βαψιμο ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη 100% εκτος απο περιπτώσεις που εχει αλλαχτεί χρώμα ή εχει βαφτεί σκόπιμα.. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, δηλαδη το να εχει σημαδια απο φυσιολογικη χρηση οπως για παραδειγμα απο καρέκλες που μπορεί να εχουν ακουμπησει στον τοιχο κλπ ειναι χρεωσει του ιδιοκτητη.

καλως ή κακως αν αυτα συμφωνησες στο ιδιωτικο συμφωνητικο που υπεγραψες, πρεπει να τα τηρησεις. ειδαλλως να μην το υπεγραφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, kallair είπε

καλως ή κακως αν αυτα συμφωνησες στο ιδιωτικο συμφωνητικο που υπεγραψες, πρεπει να τα τηρησεις. ειδαλλως να μην το υπεγραφες.

Καλως ή κακως η νομοθεσια υπερισχυει  στις ορέξεις του καθενός. Οπως με τα κατοικίδια που ο αλλος μπορει να γραφει στο συμβόλαιο οτι δεν τα επιτρέπει ο νομος ομως λεει οτι μπορεις να εχεις μεχρι 2 ασχετα με το τι λεει το συμβολαιο. ΤΟ βαψιμο προκύπτει στις φυσιολογικες φθορες που ευτυχως ο νομος λεει οτι επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη.. Και πριν βγει το συμπέρασμα μια φορά εχω νοικιάσει στη ζωη μου και νοικιάζω σπίτι εδω και 25 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...