Προς το περιεχόμενο

Αεππ


marazl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Ξεκίνησα προετοιμασία για πανελε και ταυτόχρονα την επαφή μου με τον προγραμματισμό με το μάθημα ΑΕΠΠ. Βέβαια κάνουμε ψευδογλωσσα και οχι κανονικό προγραμματισμο. Ήθελα να ρωτησω αν οι γνώσεις που θα αποκτήσω από αυτό το μάθημα θα με βοηθήσουν στο πανεπιστήμιο να ανταπεξέλθω ; Θέλω να σπουδάσω στο CSD (πανεπιστήμιο κρήτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, φίλε !

  Πριν πω ό,τιδήποτε άλλο, εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις. Ας έρθουμε όμως τώρα στο ερώτημά σου.
 Η ψευδογλώσσα που μαθαίνεις στο λύκειο είναι βέβαιο ότι θα σου δώσει μια πρώτη ώθηση στο πώς να σκέπτεσαι προγραμματιστικά. Πώς δηλαδή να παίρνεις ένα πρόβλημα και να το "σπάζεις", να το αναλύεις δηλ. σε λογικά βήματα, ώστε ξεκινώντας από τα δεδομένα να φτάνεις σιγά-σιγά ως τη λύση του. Αυτός είναι ο στόχος του μαθήματος κι άμα θέλεις τη γνώμη μου, αυτή είναι όλη η ουσία του προγραμματισμού.
 Από εκεί και πέρα, προσωπικά αντιπαθώ την ψευδογλώσσα, γιατί εδώ που τα λέμε είναι μόνο για το χαρτί. Άμα θέλεις να προχωρήσεις λίγο περισσότερο και να μάθεις να φτιάχνεις τα πρώτα σου πραγματικά προγράμματα που θα τρέχουν στον Η/Υ, τότε προτείνω να παρακολουθήσεις λίγα μαθήματα στη γλώσσα C που σχεδόν σίγουρα θα κάνετε στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου.
Τα μαθήματα παρέχονται από το πανεπιστήμιο Μακεδονίας και είναι σε μορφή video. Δες εδώ :    http://opencourses.uom.gr/courses/efarmosmenhs-plhroforikhs/187-diadikastikos-programmatismos/enothtes

Παράλληλα, αν θέλεις, μπορείς ας πούμε να διαβάσεις και το βιβλίο "C για αρχάριους" του Βασίλη Σεφερίδη από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος. Αν και γράφτηκε στα μέσα της δεκαετίας του 90, ακόμα και σήμερα το θεωρώ Ευαγγέλιο.

Ελπίζω να είσαι πάντα καλά, και πάλι να έχεις καλή επιτυχία στις εξετάσεις και για όποια βοήθεια θα είμαστε όλοι πάντα εδώ!!!

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Επεξ/σία από White_Cat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια σου! 

Σχετικά με την C που ανέφερες δεν είναι υπερβολικά δύσκολη για έναν αρχάριο; Έχω ακούσει από το σχολείο για την γλώσσα python πώς έχει ποιο απλή δομή μα υψηλές δυνατότητες.

Ποια είναι η άποψη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση σ' αυτό. Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Αν θέλεις, μπορείς να ξεκινήσεις δοκιμάζοντας και τη C και την Python και μόνο η καρδιά σου θα σου πει ποια από τις δύο είναι καλύτερη. Πάντως στα πανεπιστήμια (1ο έτος), απ' όσο ξέρω η C έχει μεγαλύτερη πέραση από την Python.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρξουν ορισμένα μαθήματα που θα είναι καθαρώς θεωρητικά, αλλά κυρίως θα έχεις μαθήματα που θα είναι άκρως πρακτικά, όπου θα σου ζητάνε να γράψεις κώδικα που να είναι λειτουργικός, δηλαδή να τρέχει σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marazl είπε

 Ήθελα να ρωτησω αν οι γνώσεις που θα αποκτήσω από αυτό το μάθημα θα με βοηθήσουν στο πανεπιστήμιο να ανταπεξέλθω ; Θέλω να σπουδάσω στο CSD (πανεπιστήμιο κρήτης)

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να σε απασχολούν αυτού του τύπου οι ερωτήσεις, γιατί προς το παρόν δε σε ενδιαφέρουν. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να επικεντρωθείς σ' αυτά που απαιτούνται (και μόνο αυτά) για την εισαγωγή στο τμήμα που επιθυμείς (επί τη ευκαιρία πολύ καλή επιλογή το csd). 

Τα άλλα θα τα δεις με το καλό όταν πρέπει. Στο csd θα γράψεις αρκετό κώδικα (είτε μόνος, είτε σε ομάδες) όποτε θα τα μάθεις τότε. Αν θα χρειαστεί να αφιερώνεις 1-2 ώρες παραπάνω κάθε μέρα για να φτάσεις σε καλό επίπεδο μικρή σημασία έχει τώρα.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά από προσωπική εμπειρία (csd myself), χωρίς να έχω προγραμματιστικό υπόβαθρο, οι γνώσεις από το μάθημα ΑΕΠΠ βοήθησαν αρκετά στο πρώτο εξάμηνο. Γενικά στο πρώτο εξάμηνο θα δείς τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που κάνεις στην ΑΕΠΠ(pointers,strings,lists κλπ) ,εγώ θα σου πρότεινα αρχικά να εξοικειωθείς με τα Linux και ειδικότερα με τη χρήση του terminal και ίσως κάποια βασικά σχετικά με την C ή αλγορίθμους, τα ύπολοιπα θα τα μάθεις εκεί, οι καθηγτές που διδάσκουν προγραμματισμό είναι άψογοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν επικεντρώσου στα μαθήματα που θα δώσεις γιατι το συγκεκριμένο τμήμα είναι ψηλά σε βαθμολογία. Κάλυψε ο,τι κενά έχεις σε μαθηματικά (όπως και τα περισσοτερα τμήματα πληροφορικής έχει αρκετα μαθηματικά) και μετά τις πανελλήνιες αν θες ξεκίνα να μαθαίνεις τα βασικά απο C  για να μη σου φανεί βουνό στο πανεπιστήμιο. Το μάθημα βοηθάει στην ανάπτυξη αλγοριθμικής σκέψης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 8:31 ΠΜ, Alexflyer είπε

Γενικά από προσωπική εμπειρία (csd myself), χωρίς να έχω προγραμματιστικό υπόβαθρο, οι γνώσεις από το μάθημα ΑΕΠΠ βοήθησαν αρκετά στο πρώτο εξάμηνο. Γενικά στο πρώτο εξάμηνο θα δείς τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που κάνεις στην ΑΕΠΠ(pointers,strings,lists κλπ) ,εγώ θα σου πρότεινα αρχικά να εξοικειωθείς με τα Linux και ειδικότερα με τη χρήση του terminal και ίσως κάποια βασικά σχετικά με την C ή αλγορίθμους, τα ύπολοιπα θα τα μάθεις εκεί, οι καθηγτές που διδάσκουν προγραμματισμό είναι άψογοι.

Άρα έμαθες προγραμματισμό μέσα από την σχολή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κύριο λόγο ναι. Δεν απαίτει γνώσεις παρόλαυτα καλό είναι να ξέρεις έστω κάτι για να μην δυσκολευτείς στην αρχή, θα λαμβάνεις πολλές πληροφορίες μαζεμένες. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ή να σου λύσω κάποια απορία για την σχολή, let me know!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexflyer είπε

Κατά κύριο λόγο ναι. Δεν απαίτει γνώσεις παρόλαυτα καλό είναι να ξέρεις έστω κάτι για να μην δυσκολευτείς στην αρχή, θα λαμβάνεις πολλές πληροφορίες μαζεμένες. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ή να σου λύσω κάποια απορία για την σχολή, let me know!

Κατάλαβα σε ευχαριστώ.

Ναι, έχω μία απορία, εσύ ως απόφοιτος του csd τι επάγγελματα μπορείς να ακολουθησεις;

Προς το παρον εχω συνδιάσει την Πληροφορική με τον προγραμματισμο εκτός και αν κάνεις κάποιο μαστερ και στην συνέχεια κάποιο Phd και πας στο ΙΤΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, στο ΙΤΕ μπορείς να μπείς και κατα τη διάρκει φοίτητησης σου ως βοηθός (απαίτει καλόυς βαθμούς βέβαια), γενικά μετά μπορείς να δείς το πρόγραμμα σπουδών και την παρουσίαση που υπάρχει στην σελίδα του τμήματος, quote . Από όσο ξέρω με το τι θα ασχοληθείς εξαρτάται πλέον κυρίως από τι μεταπτυχιακό θα κάνεις. Γενικά έχεις πάρα πολλές επιλόγες  (π.χ ΤΝ, software engineering, data analyst και hardware wise) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Η C++ είναι η καλύτερη γλώσσα ever. Είναι τέρας γλώσσα, αλλά για να μάθει κανείς να προγραμματίζει ένα υποσύνολό της είναι αρκετό. Μπορεί ένας μαθητής για ψυχαγωγία (όχι σε ώρα διαβάσματος) να φτιάξει προγράμματα από ΑΕΠΠ σε C++. 

Η C περιέχεται στη C++, σχεδόν. Οπότε δεν πάει χαμένη η όποια προσπάθεια.

Μια ματιά στο github σε κώδικα σε C++  δεν χαλάει κανέναν και του φανερώνει τους τρόπους ανάπτυξης κώδικα.

Η python είναι η νέα Basic, αν το δούμε με όρους δεκαετίας 80. Με εκνευρίζει η χρήση διαστημάτων για καθορισμό μπλοκ κώδικα. Μάλλον θα ενταχθεί στο γενικό λύκειο (έχει ενταχθεί στα ΕΠΑΛ) σύντομα, αλλά όχι φέτος. Μέχρι τότε, θα πρότεινα για οποιονδήποτε μαθητή με ενδιαφέρον στο προγραμματισμο και για ψυχαγωγία την C++.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χαίρεται!

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον είναι σημαντικά (αν δίνεται βαρύτητα στην διδασκαλία τους στα σχολεία/φροντιστήρια) - αν πέφτουν στις εξετάσεις τα παρακάτω κεφάλαια για το μάθημα ΑΕΠΠ:

1. Οι δομές στοίβα και ουρά

2. Δυναμικές δομές δεδομένων

3. Η μέθοδος διαίρει και βασίλευε

4. Εκσφαλμάτωση προγράμματος

5. Αντικειμενοστραφής προγραμματισμός

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...