Προς το περιεχόμενο

Παν.Αιγαιου ΠΜΣ Στατιστικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

εχω τελειωσει το Μαθηματικο και στη συνεχεια το Οικονομικο της Πατρας.

Σκεφτομουν να κανω εξ αποστασεως μτχ (δεν μπορω γενικα δια ζωσης λιγω εργασιας) στο Αιγαιο στο τμημα "Στατιστικης και Αναλογιστικων - Χρηματοοικονομικων Μαθηματικων" στη Σαμο με κατευθυνση Aναλυση Δεδομενων.

Το μτχ εχει τιτλο" Στατιστικη και Αναλογιστικα - Χρηματοοικονομικα Μαθηματικα". Με κατευθυνση Αναλυση Δεδομενων.

Η απορια μου ειναι το στγκεκριμενο μτχ σε μοριοδοτηση Ασεπ για διαφορες θεσεις ΠΕ Οικονομικου, θα θεωρειται ως μτχ συναφες με το γνωστικο αντικειμενο των Οικονομικων; (αυτο με ενδιαφερει εμενα)

Με αλλα λογια, το συγκεκριμενο μτχ θα θεωρειται μτχ στα μαθηματικα ή στα οικονομικα; Με απασχολει λογω κ του τιτλου του μτχ αλλα κ του τμηματος.

Εχει τυχει καποιος με τον δικο μου προβληματισμο;

ή γνωριζει καποιος πως αξιολογουνται οι συναφειες κατα το ασεπ;

Αν γνωριζετε κατι θα με βοηθουσε πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Για τον ΑΣΕΠ, μετράει το πτυχίο σου, δηλαδή αφού έχεις τελειώσει και μαθηματικό και οικονομικό, θα ανήκεις σε δύο ΠΕ. Το μεταπτυχιακό είναι συναφές,
αλλά απλώς σε βοηθάει σε μοριοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/07/2020 at 12:54, menmas said:

καλημερα,

εχω τελειωσει το Μαθηματικο και στη συνεχεια το Οικονομικο της Πατρας.

Σκεφτομουν να κανω εξ αποστασεως μτχ (δεν μπορω γενικα δια ζωσης λιγω εργασιας) στο Αιγαιο στο τμημα "Στατιστικης και Αναλογιστικων - Χρηματοοικονομικων Μαθηματικων" στη Σαμο με κατευθυνση Aναλυση Δεδομενων.

Το μτχ εχει τιτλο" Στατιστικη και Αναλογιστικα - Χρηματοοικονομικα Μαθηματικα". Με κατευθυνση Αναλυση Δεδομενων.

Η απορια μου ειναι το στγκεκριμενο μτχ σε μοριοδοτηση Ασεπ για διαφορες θεσεις ΠΕ Οικονομικου, θα θεωρειται ως μτχ συναφες με το γνωστικο αντικειμενο των Οικονομικων; (αυτο με ενδιαφερει εμενα)

Με αλλα λογια, το συγκεκριμενο μτχ θα θεωρειται μτχ στα μαθηματικα ή στα οικονομικα; Με απασχολει λογω κ του τιτλου του μτχ αλλα κ του τμηματος.

Εχει τυχει καποιος με τον δικο μου προβληματισμο;

ή γνωριζει καποιος πως αξιολογουνται οι συναφειες κατα το ασεπ;

Αν γνωριζετε κατι θα με βοηθουσε πολυ!

Δεν ξέρω τα του ΑΣΕΠ, αλλά με 2 μπάτσελορ stem και ένα μεταπτυχιακό με τέτοιο προσανατολισμό το να πας στο δημόσιο μοιάζει ανέκδοτο. Η γνώμη μου φυσικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2020 στις 12:54 ΜΜ, menmas είπε

Το μτχ εχει τιτλο" Στατιστικη και Αναλογιστικα - Χρηματοοικονομικα Μαθηματικα". Με κατευθυνση Αναλυση Δεδομενων.

Η απορια μου ειναι το στγκεκριμενο μτχ σε μοριοδοτηση Ασεπ για διαφορες θεσεις ΠΕ Οικονομικου, θα θεωρειται ως μτχ συναφες με το γνωστικο αντικειμενο των Οικονομικων; (αυτο με ενδιαφερει εμενα)

Με αλλα λογια, το συγκεκριμενο μτχ θα θεωρειται μτχ στα μαθηματικα ή στα οικονομικα; Με απασχολει λογω κ του τιτλου του μτχ αλλα κ του τμηματος.

ή γνωριζει καποιος πως αξιολογουνται οι συναφειες κατα το ασεπ;

 

Πέρα από το ΑΣΕΠ, όταν με το καλό διοριστείς σε δημόσια υπηρεσία, θα προσκομίσεις εκτός των άλλων και το μεταπτυχιακό. Από αυτό θα έχεις κάποια οφέλη. όμως αυτά τα οφέλη θα σου αποδοθούν μετά από κρίση της συνάφειας του μεταπτυχιακού. Η κρίση αυτή γίνεται από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο.

Σε μία δημόσια υπηρεσία, φυσιολογικά, η συνάφεια κρίνεται (από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο) όχι με την στενή έννοια της θέσης απασχόλησης που τοποθετείσαι, αλλά με το ευρύτερο αντικείμενο της Υπηρεσίας. Παράδειγμα: εάν έχεις τελειώσει μεταπτυχιακό σε πληροφορική, αλλά έχεις πρώτο πτυχίο οικονομικά και η Υπηρεσία που είσαι διορισμένος (άσχετα από τη θέση που είσαι τοποθετημένος) αξιοποιεί την πληροφορική στην καθημερινή της λειτουργία, τότε το μεταπτυχιακό είναι συναφές, ακόμη και εάν εσύ δεν είσαι τοποθετημένος στο τμήμα πληροφορικής. Ουσιαστικά δηλ λαμβάνεται υπόψη όχι το που είσαι τώρα τοποθετημένος, αλλά το πού δύναται να τοποθετηθείς. Γράφω φυσιολογικά διότι μέσα στο δημόσιο υπάρχουν πολλά στρεβλά πράγματα (φθόνος, προσπάθεια να διαφυλάξουν τις θέσεις τους από αυριανούς πιθανούς ανταγωνιστές κλπ). Επειδή όμως σε εσένα το μεταπτυχιακό πάει μαζί με την έγκριση από το ασεπ, δεν μπορούν να πουν και πολλά. Δηλ όταν το μεταπτυχιακό θα εγκριθεί από το ασεπ ως συναφές, το Υπηρεσιακό Συμβούλιο, στην Υπηρεσία που θα διοριστείς δεν μπορεί να πει κάτι διαφορετικό από αυτό που είπε το ΑΣΕΠ.

Ερχόμαστε στο ΑΣΕΠ. Η κρίση θα είναι πάλι σύμφωνα με το ευρύτερο αντικείμενο της Υπηρεσίας. Πρέπει να δεις τα μαθήματα του μεταπτυχιακόυ και πόσο κουμπώνουν, κατά την άποψή σου, στο οικονομικό πεδίο. Εάν εσύ μπορείς να τεκμηριώσεις* ότι είναι συναφές, τότε είναι συναφές. Μία επιπλέον βοήθεια ίσως λάβεις από την  προκήρυξη που θέλεις να διοριστείς όπου ίσως αναγράφονται αναλυτικά το ποια είναι τα συναφή.

* Η συνάφεια των μαθημάτων με το/τα αντικείμενο/α της Υπηρεσίας που θα διοριστείς. Πχ είναι οικονομικά μαθήματα και η θέση που θα διοριστείς είναι ΠΕ Οικονομικού ή ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού?

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...