Προς το περιεχόμενο

Φήμες θέλουν τους Apple Silicon στα φετινά MacBook Pro 13,3 ιντσών και MacBook Air


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που έδωσαν τα καλά τους τα λεφτά και αγόρασαν κατι που δεν θα δούλευε??? Επιμένεις ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν θα βγουν να κάνουν παράπονα και θα μείνουν με ένα μπρίκι μόνο και μόνο επειδή γράφει πάνω apple... Αυτό λες???

Το έχω ξανά πει, στα θέματα της apple είναι τα μόνα που θα διαβάσεις τις ανακρίβειες και η τρίχα θα γίνει τριχιά...

Αν νομίζεις κάτι χιλιάδες πιστοί, μπορούν να κρατήσουν μια εταιρία στην πρώτη γραμμή για τόσα χρόνια... ή κάτι δεν πάει καλά με το σκεπτικό σου ή αυτοί οι χιλιάδες ξοδεύουν κάθε χρόνο εκατομμύρια στην apple...

 

Ναι υπάρχουν. Κατεξοχήν οι υπολογιστές της apple ήταν και παραμένουν προβληματικοί. Να ξεκινήσεις από την αποτυχία σύνδεσης σε προβολείς, μέχρι τις δυσλειτουργίες προγραμμάτων τρίτων κατασκευαστών. Και ναι, οι περισσότεροι αγοράζουν μάρκα, και δεν έχουν ιδέα τι αγοράζουν.

Για τα arm πισιά, άντε να βγούν να δούμε αν έχουν thunderbolt 4. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, petasis είπε

Κατεξοχήν οι υπολογιστές της apple ήταν και παραμένουν προβληματικοί.

Φαντάζομαι για προβληματικά special snowflakes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arm χαμηλης ενεργειακης καταναλωσης.... Ριξε μεσα κανενα 20 πυρηνο arm ( για να δουμε ποσα wattakia θα θελει...)να πιασει τον AMD 4000 γιατι μας βλεπω με 2000€ να περνεις καμια πατατα Apple για "σουπερ πλοηγηση στο ιντερνετ"  . Αλλο στο κινητο ενα safari με ανοικτο το insomnia.gr και αλλο 10 chrome να παιζουνε ταυτοχρονα βιντεακια.  Και καλα ανακαλυψαν τον arm 40 χρονια μετα  . Καλο safari και rename folder και ΚΑΛΑ ΚΕΡΔΗ😙

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, petasis είπε

Ναι υπάρχουν. Κατεξοχήν οι υπολογιστές της apple ήταν και παραμένουν προβληματικοί. Να ξεκινήσεις από την αποτυχία σύνδεσης σε προβολείς, μέχρι τις δυσλειτουργίες προγραμμάτων τρίτων κατασκευαστών. Και ναι, οι περισσότεροι αγοράζουν μάρκα, και δεν έχουν ιδέα τι αγοράζουν.

Για τα arm πισιά, άντε να βγούν να δούμε αν έχουν thunderbolt 4. 🙃

Τέτοια σχόλια θα μπορούσα άνετα να διαβάζω σε sites τύπου μαρή κλαιρ ή ταξίδια.γρ ή έστω στο οτομοτο και να μην μου κτυπάνε... σε τεχνολογικό όμως site, σχόλια με μηδέν τεχνολογική γνώση μου κάθετε άσχημα όσο και ας νομίζεις ότι η άποψη σου έχει κάποια σημαντικότητα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τέτοια σχόλια θα μπορούσα άνετα να διαβάζω σε sites τύπου μαρή κλαιρ ή ταξίδια.γρ ή έστω στο οτομοτο και να μην μου κτυπάνε... σε τεχνολογικό όμως site, σχόλια με μηδέν τεχνολογική γνώση μου κάθετε άσχημα όσο και αν νομίζεις ότι η άποψη σου έχει κάποια σημαντικότητα...

Καλά άραξε και εσύ λίγο.... Δεν είναι και Transactions on VLSI το insomnia.... Ακόμα ο επεξεργαστής με όνομα "Silicon" είναι στο άρθρο 😂. Χαβαλές να γίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Καλά άραξε και εσύ λίγο.... Δεν είναι και Transactions on VLSI το insomnia.... Ακόμα ο επεξεργαστής με όνομα "Silicon" είναι στο άρθρο 😂. Χαβαλές να γίνεται...

Μα δεν γίνεται χαβαλές... Η αερολογία κάποιων χρηστών σε συγκεκριμένα θέματα καταστρέφει κάθε προσπάθειά που μπορεί να κάνει ο αρθρογράφος...

Γιατί να κάτσει να ασχοληθεί ένας με ένα άρθρο αν από κάτω, είτε το γράψει σωστά είτε λάθος, υπάρχουν άτομα που ούτε θα το διαβάζουν και θα πουν τα εκτός πραγματικότητας που θέλουν να πουν???

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν γίνεται χαβαλές... Η αερολογία κάποιων χρηστών σε συγκεκριμένα θέματα καταστρέφει κάθε προσπάθειά που μπορεί να κάνει ο αρθρογράφος...

Γιατί να κάτσει να ασχοληθεί ένας με ένα άρθρο αν από κάτω, είτε το γράψει σωστά είτε λάθος, υπάρχουν άτομα που ούτε θα το διαβάζουν και θα πουν τα εκτός πραγματικότητας που θέλουν να πουν???

Μάλλον στο insomnia συμβαίνει το αντίθετο ... όλοι ασχολούνται με ένα άρθρο γιατί από κάτω γίνεται χαμός :) Τα άρθρα της apple είναι clikbaits όπως γράφονται, αυτό είναι προφανές. Κανένας αρθρογράφος δεν κάνει προσπάθεια για να του την καταστρέψει από κάτω η κόντρα, βάζουν απλά ότι μπορεί να προκαλέσει πιο ωραία flames (εγώ δεν τους κατηγορώ, έτσι δουλεύουν τα forums). Εγώ περίμενα να διαβάσω αυτό για παράδειγμα: https://www.theverge.com/2020/3/2/21161358/mac-pro-review-apple-display-xdr-adobe-hardware-software-price-video, το είδες ποτέ στο insomnia; Είναι βαρετό, μιλάνε μόνο σοβαροί επαγγελματίες με επιχειρήματα, λένε τα πράγματα όπως πρέπει και δεν προκαλεί flame ... άρα πάει άπατο.

Για τους ARM-based apple silicon επεξεργαστές τώρα .... αντικειμενικά η apple έχει τη δυνατότητα να σχεδιάσει πολύ δυνατά chip στην ομάδα της σε αυτό το τομέα, πρακτικά πρέπει πρώτα να εμφανιστούν για να γίνουν τα benchmarking. Η αρχιτεκτονική της ARM προσφέρει μια φρεσκάδα στο σύνολο εντολών που μπορεί να δώσει δυνατά αποτελέσματα σε συνδυασμό με δυνατές σχεδιαστικες επιλογές και scale up στο power. Με βάση το τι κάνει η Apple στο mobile κομμάτι στους Bionic, σίγουρα η ομάδα δεν αστειεύεται, έχει μαζέψει κάποιους από τους καλύτερους του χώρου. Αλλά από την άλλη μην υποτιμάτε την x86. Τόσο η Intel όσο και η AMD ρίχνουν πολύ δουλεία πάνω στα chip τους. ΟΚ η Intel φαίνεται να έχει αυτή τη στιγμή ένα θεμα στην λιθογραφια της, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Μιλάμε για την εταιρία που έβγαλε το hyperthreading το 2002 και ακόμα όταν είναι ενεργό πατάει κάτω σε performance πολλά συστήματα.

Το σωστό είναι όλοι να περιμένουν να δουν τι θα γίνει στα πρώτα σοβαρά benchmarking.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Τέτοια σχόλια θα μπορούσα άνετα να διαβάζω σε sites τύπου μαρή κλαιρ ή ταξίδια.γρ ή έστω στο οτομοτο και να μην μου κτυπάνε... σε τεχνολογικό όμως site, σχόλια με μηδέν τεχνολογική γνώση μου κάθετε άσχημα όσο και ας νομίζεις ότι η άποψη σου έχει κάποια σημαντικότητα...

τεχνολογικο δε το λες, ηταν παλια, τωρα εχει γινει μερος για το καθε προβλημα που αντιμετωπιζει ο ελληνας και εννοειτε αρκετοι την εχουν κανει απο τους γνωστες της τεχνολογιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Τέτοια σχόλια θα μπορούσα άνετα να διαβάζω σε sites τύπου μαρή κλαιρ ή ταξίδια.γρ ή έστω στο οτομοτο και να μην μου κτυπάνε... σε τεχνολογικό όμως site, σχόλια με μηδέν τεχνολογική γνώση μου κάθετε άσχημα όσο και ας νομίζεις ότι η άποψη σου έχει κάποια σημαντικότητα...

 

Καλά, σε οπαδούς πάντα η πραγματικότητα κάθεται άσχημα. Θυμάμαι όταν σας έλεγα για το πόσο κακογραμμένο είναι το OSX...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, petasis είπε

Καλά, σε οπαδούς πάντα η πραγματικότητα κάθεται άσχημα. Θυμάμαι όταν σας έλεγα για το πόσο κακογραμμένο είναι το OSX...

Τα θέμα είναι να τη ζεις και να λες την πραγματικότητα όχι να την φαντάζεσαι...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τα θέμα είναι να ζεις και να λες την πραγματικότητα όχι να την φαντάζεσαι...

 

Αφού δεν έχεις το τεχνολογικό υπόβαθρο να αξιολογήσεις αυτό που αγόρασες, και δεν θες να δεις την πραγματικότητα, δεν με κάνεις ignore να ησυχάσουμε; Τι τον θες τον διάλογο; Δεν λέω, διασκεδαστικό το επιχείρημα "αποκλείεται να είναι κακά, πουλάνε", αλλά τα "αλλά" πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, petasis είπε

Αφού δεν έχεις το τεχνολογικό υπόβαθρο να αξιολογήσεις αυτό που αγόρασες, και δεν θες να δεις την πραγματικότητα, δεν με κάνεις ignore να ησυχάσουμε; Τι τον θες τον διάλογο; Δεν λέω, διασκεδαστικό το επιχείρημα "αποκλείεται να είναι κακά, πουλάνε", αλλά τα "αλλά" πολλά.

Όπως βλέπεις αποφεύγω να σχολιάσω ότι, ότι έχεις πει δεν έχεις δώσει ούτε ένα link που να επιβεβαιώνει τα λεγόμενα σου... οπότε ποιός και ως τι,  έχει τεχνολογικό υπόβαθρο... αυτό να το κρίνουν οι άλλοι...

Οποτε να σου θυμίσω τι έχεις πει μέχρι στιγμής χωρίς να δικαιολογείς...

15 ώρες πριν, petasis είπε

οι υπολογιστές της apple ήταν και παραμένουν προβληματικοί

αποτυχία σύνδεσης σε προβολείς

δυσλειτουργίες προγραμμάτων τρίτων κατασκευαστών

 

46 λεπτά πριν, petasis είπε

πόσο κακογραμμένο είναι το OSX...

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...

ΥΓ: έχω πει από την αρχή ότι ignore δεν κάνω σε κανέναν, βλέπεις τα αρνητικά παραδείγματα, "μην γίνεις σαν και αυτόν", είναι πιο εύπεπτο από το "γίνε σαν και αυτόν"... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@AtiX καλά τα λέει, ignore μου χει ρίξει και μένα από τότε που τον ρώταγα να μου πει συγκεκριμένα που είναι οι τρύπες του "OS X" και δεν πήρα απάντηση ποτέ.

Έγραψε κάποτε open source (άρα και καλό υποτίθεται?) code για το Leopard και έκτοτε μπαίνει σε κάθε Apple thread για να μην ξεφύγει κανείς που συχνάζει εδώ και δεν καταλάβει πως είναι σκουπίδι το "OS X" και άκυροι χομπίστες οι χρήστες του. Εμείς είμαστε λοιπόν οπαδοί, χωρίς τεχνολογικό υπόβαθρο, πλέμπα κοινώς που σιγά μην κάτσει να εξηγήσει.

What gives?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

@AtiX καλά τα λέει, ignore μου χει ρίξει και μένα από τότε που τον ρώταγα να μου πει συγκεκριμένα που είναι οι τρύπες του "OS X" και δεν πήρα απάντηση ποτέ.

Έγραψε κάποτε open source (άρα και καλό υποτίθεται?) code για το Leopard και έκτοτε μπαίνει σε κάθε Apple thread για να μην ξεφύγει κανείς που συχνάζει εδώ και δεν καταλάβει πως είναι σκουπίδι το "OS X" και άκυροι χομπίστες οι χρήστες του. Εμείς είμαστε λοιπόν οπαδοί, χωρίς τεχνολογικό υπόβαθρο, πλέμπα κοινώς που σιγά μην κάτσει να εξηγήσει.

What gives?

Δεν με ενοχλεί να μου ρίξει 15 ignore...

αλλά σε αυτά που γράφουμε πρέπει να υπάρχει και ένα όριο... όχι ότι %$@*! μας κατεβάσει το κεφάλι μας...

ΥΓ: αλήθεια πως ξέρουμε ποιος μας έχει κάνει ignore??? φαίνεται πουθενά???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...