Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για mini projector


dikasths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kounavi91 είπε

Nai certificate με την google δεν βλέπω...Ευχαριστώ

Tι σου προσφερει το certificate που λες; εγω με το k1 pro παντως δεν εχω το παραμικρο προβλημα στην χρηση.
Το χρησιμοποιω σαν tv tuner, και σε εφαρμογες οπως youtube,popcorntime, sportzone, torrent downloader και kodi gkobu distribution(και αλλες πολλες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ήμουν μεταξύ Blitzwolf-BW-VP1-Pro και Toprecis T6 LCD με παρόμοια specs και αποφάσισα να παραγγείλω και τους 2, να τους δοκιμάσω, και να κρατήσω τον έναν (ο άλλος είτε επιστροφή είτε αγγελία (εξωτερικό)).

Δεν έχω εμπειρία από advanced μοντέλα αλλά γενικά οι συγκεκριμένοι μου φαίνονται αξιοπρεπέστατες λύσεις και στη τιμή τους μάλλον είναι vfm!
Μερικές εντυπώσεις για τον καθένα:
(όπου ασύρματο mirroring εννοώ μέσω του SmartView του Samsung Galaxy S9 μου (για iPhone παίζει μέσω AirPlay)).

VP1-Pro
- Εύκολο το mirorring, υπάρχει κάποιο ελάχιστο lag στην εικόνα (τεστάρισμα με Youtube videos) αλλά μια χαρά. Απλά μερικές φορές υπάρχει "σπάσιμο" στον ήχο (σε Youtube videos), σε σημείο που δεν καθιστά ευχάριστη τη θέαση video. Βέβαια, μετά από πολλές δοκιμές, το έκανε μερικές φορές και όχι πάντα. Επίσης, μια φορά που είχα συνδέσει το κινητό μου και με ένα Chromecast μου είχε τύχει αντίστοιχο σπάσιμο, άρα ίσως φταίει και το  SmartView του S9 ή το δίκτυο.
- Σύνδεση ενός setopbox με HDMI-to-HDMI για σειρές/αγώνες, μια χαρά, χωρίς σπασίματα η εικόνα και ο ήχος.
- Σύνδεση S9 με USB-C to HDMI (male) uni-HDMI-kabel (χωρίς αντάπτορα), μια χαρά, τα Youtube video χωρίς σπασίματα στον ήχο!
- Ποιότητα εικόνας: Καθαρή, σχετικά, και σε σκοτεινό περιβάλλον/χαμηλό φωτισμό είναι μια χαρά φωτεινή (για HD ανάλυση σε προβολή σε άσπρο τοίχο)
- Ελαφρύς, ματζόβολος, με On/Off πλήκτρο και καπάκι φακού
- Αισθητός ο θόρυβος
- Ηχεία όχι κάτι ουάου αλλά πολύ συμπαθητικά.


T6 (Same screen version)
- Εύκολο το mirorring, υπάρχει αντίστοιχα κάποιο ελάχιστο lag στην εικόνα (τεστάρισμα με Youtube videos), ίδια φάση με VP1-Pro
- Σύνδεση ενός setopbox με HDMI-to-HDMI για σειρές/αγώνες, μια χαρά, χωρίς σπασίματα η εικόνα και ο ήχος.
- Σύνδεση S9 με το καλώδιο USB-C to HDMI (male), μια χαρά, τα Youtube video χωρίς σπασίματα στον ήχο!
- Ποιότητα εικόνας: Εξίσου καθαρή και πιο ζωντανή (σε σκοτεινό περιβάλλον), εμφάνες το μικρό προβάδισμα έναντι του VP1-Pro (3500 - 2800 lumens).
- Λίγο πιο βαρύς από VP1-Pro, ματζόβολος σχετικά (ο VP1-Pro πιο πολύ), χωρίς On/Off πλήκτρο αλλά ανοίγει/κλείνει όταν σύρεις το κλείστρο του φακού (που το sliding δε μου φάνηκε τόσο εύχρηστο). Δε ξέρω αν το ότι δεν έχει πλήκτρο On/Off παίζει κάποιο ρόλο στο ότι όταν συνδέσω το καλώδιο τροφοδοσίας, θα "πεταχτούν" σπίθες στη πρίζα (ή θα ακούσεις το "τζιζ" από τη μεριά του projectora, ανάλογα ποια άκρη έχεις κουμπώσει πρώτα) (δοκιμή σε 3 διαφορετικές πρίζες, βέβαια μένω σε μικρο διαμέρισμα και ίσως είναι όλες στην ίδια φάση, δεν έχω ιδέα).
- Αισθητός ο θόρυβος και εδώ, ίσως λίγο περισσότερος από VP1-Pro (δεν μέτρησα με κάποιο όργανο οπότε μόνο χοντρικά μπορώ να συγκρίνω)
- Ηχεία όχι κάτι ουάου αλλά επίσης συμπαθητικά (πάλι δεν ασχολήθηκα πολύ να βρω μικροδιαφορές με VP1-Pro).

Ποιον κρατάω? Δε μπορώ να κρίνω εύκολα, και οι δύο τιμιότατοι και θα την κάνουν τη δουλειά τους.
Ίσως τον T6 για οριακά καλύτερη εικόνα στο μάτι?
Ίσως τον VP1-Pro με 50k διάρκεια ζωής φακού έναντι 30k του T6? (Minor κριτήριο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 9:55 ΜΜ, ribo7 είπε

Λοιπόν, ήμουν μεταξύ Blitzwolf-BW-VP1-Pro και Toprecis T6 LCD με παρόμοια specs και αποφάσισα να παραγγείλω και τους 2, να τους δοκιμάσω, και να κρατήσω τον έναν (ο άλλος είτε επιστροφή είτε αγγελία (εξωτερικό)).

Δεν έχω εμπειρία από advanced μοντέλα αλλά γενικά οι συγκεκριμένοι μου φαίνονται αξιοπρεπέστατες λύσεις και στη τιμή τους μάλλον είναι vfm!
Μερικές εντυπώσεις για τον καθένα:
(όπου ασύρματο mirroring εννοώ μέσω του SmartView του Samsung Galaxy S9 μου (για iPhone παίζει μέσω AirPlay)).

VP1-Pro
- Εύκολο το mirorring, υπάρχει κάποιο ελάχιστο lag στην εικόνα (τεστάρισμα με Youtube videos) αλλά μια χαρά. Απλά μερικές φορές υπάρχει "σπάσιμο" στον ήχο (σε Youtube videos), σε σημείο που δεν καθιστά ευχάριστη τη θέαση video. Βέβαια, μετά από πολλές δοκιμές, το έκανε μερικές φορές και όχι πάντα. Επίσης, μια φορά που είχα συνδέσει το κινητό μου και με ένα Chromecast μου είχε τύχει αντίστοιχο σπάσιμο, άρα ίσως φταίει και το  SmartView του S9 ή το δίκτυο.
- Σύνδεση ενός setopbox με HDMI-to-HDMI για σειρές/αγώνες, μια χαρά, χωρίς σπασίματα η εικόνα και ο ήχος.
- Σύνδεση S9 με USB-C to HDMI (male) uni-HDMI-kabel (χωρίς αντάπτορα), μια χαρά, τα Youtube video χωρίς σπασίματα στον ήχο!
- Ποιότητα εικόνας: Καθαρή, σχετικά, και σε σκοτεινό περιβάλλον/χαμηλό φωτισμό είναι μια χαρά φωτεινή (για HD ανάλυση σε προβολή σε άσπρο τοίχο)
- Ελαφρύς, ματζόβολος, με On/Off πλήκτρο και καπάκι φακού
- Αισθητός ο θόρυβος
- Ηχεία όχι κάτι ουάου αλλά πολύ συμπαθητικά.


T6 (Same screen version)
- Εύκολο το mirorring, υπάρχει αντίστοιχα κάποιο ελάχιστο lag στην εικόνα (τεστάρισμα με Youtube videos), ίδια φάση με VP1-Pro
- Σύνδεση ενός setopbox με HDMI-to-HDMI για σειρές/αγώνες, μια χαρά, χωρίς σπασίματα η εικόνα και ο ήχος.
- Σύνδεση S9 με το καλώδιο USB-C to HDMI (male), μια χαρά, τα Youtube video χωρίς σπασίματα στον ήχο!
- Ποιότητα εικόνας: Εξίσου καθαρή και πιο ζωντανή (σε σκοτεινό περιβάλλον), εμφάνες το μικρό προβάδισμα έναντι του VP1-Pro (3500 - 2800 lumens).
- Λίγο πιο βαρύς από VP1-Pro, ματζόβολος σχετικά (ο VP1-Pro πιο πολύ), χωρίς On/Off πλήκτρο αλλά ανοίγει/κλείνει όταν σύρεις το κλείστρο του φακού (που το sliding δε μου φάνηκε τόσο εύχρηστο). Δε ξέρω αν το ότι δεν έχει πλήκτρο On/Off παίζει κάποιο ρόλο στο ότι όταν συνδέσω το καλώδιο τροφοδοσίας, θα "πεταχτούν" σπίθες στη πρίζα (ή θα ακούσεις το "τζιζ" από τη μεριά του projectora, ανάλογα ποια άκρη έχεις κουμπώσει πρώτα) (δοκιμή σε 3 διαφορετικές πρίζες, βέβαια μένω σε μικρο διαμέρισμα και ίσως είναι όλες στην ίδια φάση, δεν έχω ιδέα).
- Αισθητός ο θόρυβος και εδώ, ίσως λίγο περισσότερος από VP1-Pro (δεν μέτρησα με κάποιο όργανο οπότε μόνο χοντρικά μπορώ να συγκρίνω)
- Ηχεία όχι κάτι ουάου αλλά επίσης συμπαθητικά (πάλι δεν ασχολήθηκα πολύ να βρω μικροδιαφορές με VP1-Pro).

Ποιον κρατάω? Δε μπορώ να κρίνω εύκολα, και οι δύο τιμιότατοι και θα την κάνουν τη δουλειά τους.
Ίσως τον T6 για οριακά καλύτερη εικόνα στο μάτι?
Ίσως τον VP1-Pro με 50k διάρκεια ζωής φακού έναντι 30k του T6? (Minor κριτήριο)

 

Όπως τα λες, που πάνω κάτω ίδια φάση είναι και οι 2, θα κρατούσα τον Blitzwolf γιατί τον έχουν πάρει πιο πολλοί και έχουν μείνει όλοι ικανοποιημένοι (αυτοί που ξέρω εγώ τουλάχιστον και έχω μιλήσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες, όσοι έχετε τον VP1-Pro, σας κάνει σπασίματα στα video όταν συνδέετε το κινητό ασύρματα (mirroring)? Μου το κάνει σε youtube αλλά και σε videos που έχω αποθηκευμένα στο κινητό. Ενώ με καλώδιο (HDMI σε usb-c στο κινητό) παίζει μια χαρά.

Μάλλον θα κρατήσω τον T6 τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μου ήρθε διαφημιστικό για το παρακάτω. έχει Wifi kai bluetooth.

Απόψεις? Προφανώς είναι pre-order οπότε δεν περιμένω να έχει άποψη χρήσης κάποιος. 

Από χαρακτηριστικά πώς τον βλέπετε? Αξίζει από Ευρωπαική αποθήκη που είναι ?

https://www.banggood.com/Global-Version-XIAOMI-Wanbo-T2MAX-1080P-Mini-LED-Projector-WIFI-Android-System-5000-Lumens-Phone-Same-Screen-Multi-Language-Vertical-Keystone-Correction-Portable-Cinema-Home-Theater-Outdoor-Movie-Beamer-p-1810658.html?cur_warehouse=HK&ID=47184&rmmds=search

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...