Προς το περιεχόμενο

Τώρα φταίω εγώ ή ο ΟΤΕ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να μην μακρυλογήσω ,όσο μπορώ...

Ξεκίνησα με Nova VDSL 50 και έφυγα βολίδα αφού οι τύποι είναι και άσχετοι,κι από υπηρεσίες δεν κατάφεραν να μου παρέχουν.

Οπότε πήγα Cosmote μπας και δω άσπρη μέρα.VDSL 50 και ξεκινήσαμε καλά.Σύντομα κατάλαβα πως στο ρούτερ η ταχύτητα δεν έμενε σταθερή με αποτέλεσμα να φαίνεται και στην χρήση.

Μετά από πολλά τηλέφωνα ήρθε τεχνικός από Cosmote(η Nova δεν έστειλε ποτέ).

Με ένα ειδικό μηχάνημα που είχε μέτρησε την γραμμή στην είσοδο της πολυκατοικίας,και έβγαλε πως η γραμμή μου είναι έως 120000 mbps.Πάμε και πάνω στο διαμέρισμα μου και μετράει έως 48000 mbps.

Κατέληξε πως δεν φταίνε αυτοί και πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να δει τις γραμμές από την είσοδο ως τον 2ο όροφο στο διαμέρισμα μου.

 

Φωνάζω ηλεκτρολόγο χτες και αλλάζω τις γραμμές από την είσοδο μέχρι πάνω με καλώδιο UTP 6.

Το αποτέλεσμα είναι να μην πιάνω πάλι  50000mpbs,ότι πληρώνω δηλαδή.

Αυτή την φορά τι φταίει;Χαλάω χρόνο,λεφτά και νεύρα χωρίς αποτέλεσμα.Ποιος φταίει αυτή την φορά πριν τους πάρω και τους στολίσω;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι πάει στις άλλες 2 πρίζες του σπιτιού επάνω.Στο διαμέρισμα έγινε ανακαίνιση το 2018 με καινούρια καλώδια,οπότε δεν υπήρχε λόγος να τα φοβηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Όχι πάει στις άλλες 2 πρίζες του σπιτιού επάνω.Στο διαμέρισμα έγινε ανακαίνιση το 2018 με καινούρια καλώδια,οπότε δεν υπήρχε λόγος να τα φοβηθώ.

Επειδή όπως το γράφεις δεν γίνεται κατανοητό, ή δεν το καταλαβαίνω εγώ

Η απώλεια από έξω μέχρι εσένα είναι 2 ? 

Κατω 50 και στο σπίτι 48?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Επειδή όπως το γράφεις δεν γίνεται κατανοητό, ή δεν το καταλαβαίνω εγώ

Η απώλεια από έξω μέχρι εσένα είναι 2 ? 

Κατω 50 και στο σπίτι 48?

Κατω λεει οτι μετρησε 120 και στο σπιτι 48. Εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτω στην είσοδο ,στον κεντρικό πίνακα ,είχε γίνει μέτρηση από τεχνικό του ΟΤΕ που μέτρησε ως 120000 mbps.Αρα ο τεχνικος δεν βρήκε πρόβλημα εκεί και ανέβηκε πανω.Στην κεντρική πρίζα του διαμερίσματος μέτρησε έως 48000 mbps.Και κατέληξε ότι ειναι πρόβλημα δικό μας.

Το διαμέρισμα έχει 2 πρίζες τηλεφώνου με καλώδια που μπήκαν το 2018.

Χτες βάλαμε καλώδιο UTP 6 από την είσοδο της πολυκατοικίας ως τον 2ο όροφο στο διαμέρισμα στην κεντρική πρίζα,αλλά τα καλώδια του διαμερίσματος δεν τα αλλάξαμε αφού είναι του 2018.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα και να βοήθησα...

Επεξ/σία από Fronimitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Κάτω στην είσοδο ,στον κεντρικό πίνακα ,είχε γίνει μέτρηση από τεχνικό του ΟΤΕ που μέτρησε ως 120000 mbps.Αρα ο τεχνικος δεν βρήκε πρόβλημα εκεί και ανέβηκε πανω.Στην κεντρική πρίζα του διαμερίσματος μέτρησε έως 48000 mbps.Και κατέληξε ότι ειναι πρόβλημα δικό μας.

Το διαμέρισμα έχει 2 πρίζες τηλεφώνου με καλώδια που μπήκαν το 2018.

Χτες βάλαμε καλώδιο UTP 6 από την είσοδο της πολυκατοικίας ως τον 2ο όροφο στο διαμέρισμα στην κεντρική πρίζα,αλλά τα καλώδια του διαμερίσματος δεν τα αλλάξαμε αφού είναι του 2018.

Ελπίζω να έγινε κατανοητός τώρα και να βοήθησα...

Ναι εντάξει έγραψα 50 κάτω γιατί έχεις 50αρι πακέτο. Οκ

Και όλο αυτό έχει γίνει επειδή χάνεις 2mpbs??????? Έφερες ηλεκτρολόγο για αυτό?

Δηλαδή καταλαβαίνεις στην χρήση ότι δεν πιάνεις 50 αλλά 48??

Κάτι συνεχίζω να μην καταλαβαίνω

8 λεπτά πριν, Avent είπε

Κατω λεει οτι μετρησε 120 και στο σπιτι 48. Εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα

Ναι και εγω, απλά δεν έγραψα 120 γιατί έχει 50αρι πακέτο, οπότε και 800 να έπιανε κάτω, πάλι 50 θα είχε το ανώτερο

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έως 48000 mbps έγραφε το μηχάνημα του ,αλλά στην πράξη το ίντερνετ δεν είναι σταθερό.

Δεν μένει ποτέ σταθερό,δεν κλειδώνει μόνιμα κάπου,και γενικά είναι φορές που στην χρήση συμπεριφέρεται σαν ADSL και χειρότερα.

Αυτή την στιγμή στο speedport plus φαίνεται να έχει κλειδώσει στα 39906,ενώ πριν ένα τέταρτο ήταν 38605 και πριν μισή ώρα 35400.Δεν μένει σταθερο ενώ θα έπρεπε.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το speedport plus;Να ζητήσω αλλαγή;

Επίσης κάτι που δεν έγραψα,είναι το τηλέφωνο που δεν είναι και πολύ καθαρή η γραμμή.Εχω θόρυβο στο σταθερό ενώ δεν θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Έως 48000 mbps έγραφε το μηχάνημα του ,αλλά στην πράξη το ίντερνετ δεν είναι σταθερό.

Δεν μένει ποτέ σταθερό,δεν κλειδώνει μόνιμα κάπου,και γενικά είναι φορές που στην χρήση συμπεριφέρεται σαν ADSL και χειρότερα.

Αυτή την στιγμή στο speedport plus φαίνεται να έχει κλειδώσει στα 39906,ενώ πριν ένα τέταρτο ήταν 38605 και πριν μισή ώρα 35400.Δεν μένει σταθερο ενώ θα έπρεπε.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το speedport plus;Να ζητήσω αλλαγή;

Επίσης κάτι που δεν έγραψα,είναι το τηλέφωνο που δεν είναι και πολύ καθαρή η γραμμή.Εχω θόρυβο στο σταθερό ενώ δεν θα έπρεπε.

Ε άντε ρε καλέ μου άνθρωπε γράψε σωστά τι γίνεται, έχω και αναρωτιέμαι τόση ώρα 😂

Σου αλλάζει συγχρονισμό χωρίς αποσύνδεση? 

Δεν σβήνουν λαμπάκια πάνω στο ρούτερ?

Το τηλέφωνό σου είναι πάνω στο ρούτερ σε θύρα phone?  Ή σε δίκη του τηλεφωνική πρίζα?

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Ε άντε ρε καλέ μου άνθρωπε γράψε σωστά τι γίνεται, έχω και αναρωτιέμαι τόση ώρα 😂

Σου αλλάζει συγχρονισμό χωρίς αποσύνδεση? 

Δεν σβήνουν λαμπάκια πάνω στο ρούτερ?

Το τηλέφωνό σου είναι πάνω στο ρούτερ σε θύρα phone?  Ή σε δίκη του τηλεφωνική πρίζα?

Χαχα όλα καλά.

Ναι μου αλλάζει συνεχώς συγχρονισμό χωρίς να το πειράξω και χωρίς αποσύνδεση.Ουτε λαμπάκια σβήνουν 

Το τηλέφωνο είναι σε μια πρίζα μόνο του και το ρούτερ στην άλλη κι αυτό μόνο του.Και στην ίδια να τα βάλω και τα 2 βέβαια πάλι κάνει θόρυβο.

Φίλτρα έχουν και οι 2 συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fronimitis είπε

Χαχα όλα καλά.

Ναι μου αλλάζει συνεχώς συγχρονισμό χωρίς να το πειράξω και χωρίς αποσύνδεση.Ουτε λαμπάκια σβήνουν 

Το τηλέφωνο είναι σε μια πρίζα μόνο του και το ρούτερ στην άλλη κι αυτό μόνο του.Και στην ίδια να τα βάλω και τα 2 βέβαια πάλι κάνει θόρυβο.

Φίλτρα έχουν και οι 2 συσκευές.

 

Βάλε μια τηλεφωνική συσκευή χωρίς φίλτρο πάνω στην θύρα phone 1ή2 να δεις αν κάνει θόρυβο από εκεί

Για το άλλο θέμα μάλλον κάτι παίζει με το ρούτερ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Βάλε μια τηλεφωνική συσκευή χωρίς φίλτρο πάνω στην θύρα phone 1ή2 να δεις αν κάνει θόρυβο από εκεί

Για το άλλο θέμα μάλλον κάτι παίζει με το ρούτερ

Έτσι δουλεύει άψογα χωρίς θόρυβο.Τι σημαίνει τώρα αυτό;

Είναι δυνατόν να φταίει το ρούτερ που δίνει η Cosmote και δεν μπορούμε να αλλάξουμε λόγω Voip; Μόνη λύση το fritzbox που έχει 200€;

Θα μας τρελάνουν αυτοί....

Καλά θα τους παίρνω μέχρι να με βαρεθούν και να μου το φτιάξουν.Τωρα σίγουρα δεν φταίω εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά φορά να κάνεις κάποιες δουλειές μπακάλικα δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και εντελώς λάθος.

2 μπακάλικες λύσεις...τραβάς καλώδιο Δικτύου χύμα απο τον κεντρικό πίνακα μέχρι το διαμέρισμα...κάπως θα βρείς να το περάσεις πρόχειρα για να μην σκοτώσεις κανένα στις σκάλες...έλεγξε ....πως πάει....αν είσαι καλώς προχωράς...ειδάλλως κάτι "βρωμάει"

Τώρα τραβάς καλώδιο πλακέ τηλεφωνικό...ίδιο μήκος με το προηγούμενο...λογικά θα πρέπει να είναι όλα τα ίδια...αν όχι τότε ίσως κάπου υπάρχουν παρεμβολές ...η κάτι "λείπει" απο την εξίσωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...