Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, xraxra είπε

Εννοείς αν κάνω εγώ απευθειας τραπεζική καταθεση  σε Δεη 209 ευρώ βαζοντας ως αιτιολογία τον κωδικο πληρωμής του λογαριασμού των 209 ευρώ?

3 τρόποι υπάρχουν να πληρώσεις ηλεκτρονικά.

1) Πληρωμή μέσω ebanking (Πληρωμές - Αλφαβητικά - ΔΕΗ και καταχωρείς τον κωδικό RF και το ποσό, έχει προμήθεια η τράπεζα)

2) Πληρωμή μέσω κάρτας στο ebill  (Hλεκτρονική πληρωμή λογαριασμού)

3) Πληρωμή μέσω κάρτας εκτός ebill https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/ilektroniki-pliromi-logariasmou/

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Πόσο "φουσκωμένος" είναι αυτός ο έναντι? Πχ αν είχαν δοθεί ενδείξεις αντί για 211 θα ήταν 150 ή 50€?

Πάντως αν αυτό το ηλικιωμένο άτομο έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα ας πληρώσει αυτή τη φορά λιγότερα, 150 ή 50, και εξοφλεί κανονικά τον επόμενο εκκαθαριστικό.

Πιο κοντά στο 50 θα έλεγα. Σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι να της προτείνω, ως λύση για όποτε χρειαστεί από δω και πέρα, γιατί κάτι μου λέει, ότι θα το ξανασυναντησουμε μπροστά μας ως πρόβλημα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον τον ενδιαφέρει, αν βάλει πάγια εντολή σε enter+, χρειάζεται να καλέσει για να ενημερώσει για την επιστροφή της εγγύησης σε επόμενο λογαριασμό.

Δεν γίνεται αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sakplat είπε

Πιο κοντά στο 50 θα έλεγα. Σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι να της προτείνω, ως λύση για όποτε χρειαστεί από δω και πέρα, γιατί κάτι μου λέει, ότι θα το ξανασυναντησουμε μπροστά μας ως πρόβλημα…

Πιο κοντά στο 50, δλδ 100€ το τετράμηνο? Αυτό πιο πολύ ως κλειστό σπίτι μου ακούγεται παρά ως "σχετική οικονομία" που έγραψες, 80€ συνολικά το τετράμηνο ήρθε σε ένα εξοχικό που δε μένει κανείς με μόνη κατανάλωση ένα ψυγείο.

Πάντως η λύση στο "πρόβλημα" αυτό είναι να δίνετε εσείς ενδείξεις κάθε δίμηνο στον ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakplat είπε

Ναι αλλά στο μεταξύ δεν θα πρέπει να πληρωθεί ο φουσκωμένος έναντι;  Μιλάμε πάντα για ένα ηλικιωμένο άτομο με μια σύνταξη, με ότι αυτό συνεπάγεται..Γνωρίζω ότι θα μπορούσαν να δοθούν μετρήσεις, δεν είναι εφικτό λόγω απόστασης(βρίσκομαι μακριά απο το πατρικό μου).

Σε ευχαριστώ που βρήκες χρόνο να απαντήσεις.

Να 'σαι καλά.

Θα πρέπει - από την άλλη μια λύση είναι να αφήσεις ανεξόφλητο όσο ποσό υπολογίζεις ότι ήταν "παραπανίσιο" (ένα κατοστάρι ξερωγώ). Ειδικά στην ΔΕΗ, λίγο δύσκολα να το κόψουν (κι αυτό πρέπει να γίνει μετά τον 2ο ανεξόφλητο) και μάλιστα για έναντι. Βέβαια έτσι χάνετε την έκπτωση συνέπειας εξόφλησης 5%, οπότε αν μπορείτε πληρώστε, και δίνετε μετρήσεις δικές σας από εδώ και πέρα για να μην υπάρχει πρόβλημα (και σ' αυτό υπάρχουν λύσεις, αν δεν μπορεί η μητέρα να δει το ρολόι να σου τα πει ώστε να δίνεις εσύ ιντερνετικά : όλο και κάποιος στην γειτονιά θα μπορεί να σ' εξυπηρετήσει, αρκεί να του μιλήσεις από τηλεφώνου). Αλλά λύση να βρεις ώστε να εκδοθεί "διορθωτικός", λίγο δύσκολα όπως είδες, από απόσταση έστω. Εκτός κι αν μπορείς να πας από (οποιοδήποτε) κατάστημα, να ζητήσεις και προϊστάμενο και να του τα πεις από κοντά, για να βγάλουν τον διορθωτικό. Κλείσε ραντεβού (παίζουν κι απογευματινά, ανάλογα την περιοχή). Δυστυχώς είμαστε έρμαια των "απρόσωπων συστημάτων" και των αλγορίθμων που δεν νοιάζονται αν ο άλλος είναι συνταξιούχος και ανήμπορος γι' αυτό και πρέπει να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να μην μας παίρνουν φαλάγγι (καλή ώρα οι μετρήσεις).

Εν τω μεταξύ, ήδη σου απάντησε βλέπω ο Joshua, και αυτά που σου είπε είχα κι εγώ κατά νου να σου έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ αμφότερους.  Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος. Περισσότερο εκνευρίστηκα με την εξυπηρέτηση πελατών, γι αυτό και αρχικά σκέφτηκα για ΡΑΕ κτλ. Λύση θα βρεθεί, κρατώ αυτά που μου γράψατε. Αλλά δυστυχώς, αυτοί δε θα γίνουν σοβαρή εταιρεία ποτέ.

Επεξ/σία από sakplat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakplat είπε

Ευχαριστώ πολύ αμφότερους.  Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος. Περισσότερο εκνευρίστηκα με την εξυπηρέτηση πελατών, γι αυτό και αρχικά σκέφτηκα για ΡΑΕ κτλ. Λύση θα βρεθεί, κρατώ αυτά που μου γράψατε. Αλλά δυστυχώς, αυτοί δε θα γίνουν σοβαρή εταιρεία ποτέ.

...η ΡΑΕ νομίζεις ότι είναι περισσότερο σοβαρή; Προφανώς μπορείς να προχωρήσεις με "καταγγελία", αλλά το θέμα είναι αν η "ταλαιπωρία" (όχι ότι θα σκάψεις κι όλας, αλλά λίγο ο χρόνος, λίγο η διαδικασία της που δεν την λες και γιούζερ φρέντλι κτλ και τέλος "τα νεύρα" πιθανώς που θα διαθέσεις) αξίζει τον κόπο. Άσε που δεν θα,,,αλλάξει κάτι για το μέλλον (των έναντι). Γι' αυτό και σου είπα καλύτερο φαίνεται απλώς να προσπαθήσεις να βρεις τρόπο να στέλνονται μετρήσεις κάθε μήνα...

Όσο περί "σοβαρότητας", τί πάει "σοβαρά" σ' αυτόν τον τόπο, για να πηγαίνει η ανέκαθεν δεινοσαυρική ΔΕΗ; Αν παρακολουθείς καιρό το θρεντ, θα έχεις διαπιστώσει πολύ,,,σοβαρότερες "ασοβαρότητές" της...Κανέναν δε δεν θέλω να "κάψω" (ούτε και να υπερασπιστώ), αλλά είδαμε και τους "σοβαρούς" εναλλακτικούς, που ξεζουμίσανε κάθε ευκαιρία που τους δόθηκε, από το καλοκαίρι που τα πάντα τινάχτηκαν στον αέρα, ώστε ν' αφαιμάξουν τον καταναλωτή....Θέλω να πω, γενικά ασ' τα να πάνε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε θολά νερά καθώς η πρόσβαση μου στο φορουμ με δυο παιδιά είναι μάλλον αδύνατη τελευταία, μπορεί κάποιος να μου πει, για εμάς τα ζώα τους νοικοκυραίους που φροντίσαμε και βάλαμε το MyHome Enter (0.18 kWhκαι 0.13kWh), τα παρακάτω

  • πόσο πιθανό είναι να πάρουμε επιστροφή όπως οι του Γ1 που δεν ασχολήθηκαν
  • πόσο πιθανό είναι να δούμε μειώσεις σε kWh όπως στο Γ1 (που φαινομενικά θα έχει τιμές (από όσο διαβάζω) περίπου 0.15 kWh)
  • αν έχει νόημα να σπάσουμε το συμβόλαιο του MyHome (αν δεν κανω λαθος ειναι 60 ευρώ η ρήτρα) και να επιστρέψουμε στο Γ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε enter από 31/12, έχω πληρώσει έναν έναντι τέλη Φλεβάρη και έπρεπε να γίνει καταμέτρηση 2/5. Στην είσοδο της πολυκατοικίας είδα κάτι λογαριασμούς ΔΕΗ, οπότε φαντάζομαι έχει γίνει καταμέτρηση. Να επικοινωνήσω με ΔΕΗ ότι έχει αργήσει σχεδόν ένα μήνα ο εκκαθαριστικός ή είναι σύνηθες και δεν αξίζει να ασχοληθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στο ebill να δηλώσω κατανάλωση και ειδα οτι στην τελευταία ενδειξη (που δεν εχω δηλώσει εγώ) γράφει "εναντι μετρηση" και μια ημερομηνία. Αυτη η μέτρηση είναι πραγματική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Σε enter από 31/12, έχω πληρώσει έναν έναντι τέλη Φλεβάρη και έπρεπε να γίνει καταμέτρηση 2/5. Στην είσοδο της πολυκατοικίας είδα κάτι λογαριασμούς ΔΕΗ, οπότε φαντάζομαι έχει γίνει καταμέτρηση. Να επικοινωνήσω με ΔΕΗ ότι έχει αργήσει σχεδόν ένα μήνα ο εκκαθαριστικός ή είναι σύνηθες και δεν αξίζει να ασχοληθώ?

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/385919/erxontai-paremvaseis-kai-sta-stathera-timologia-reymatos

Έχει επισημανθεί το πρόβλημα... άγνωστο αν θα γίνει κάτι.

Μπορεί από Ιούλιο αφού πρώτα γίνει παρέμβαση στη χονδρική, η τελική παρέμβαση στη λιανική να αφορά και κυμαινόμενα και σταθερά και να πάνε 0.14 κι αυτά. Αν γίνει αυτό, συμφέρει να μείνεις σε σταθερό γιατί θα έχεις μόνο όφελος.

Αν παραμείνεις σε σταθερό και δε γίνει παρέμβαση, θα λες τι χαζός είμαι που πληρώνω παραπάνω.

Αν πας τώρα σε κυμαινόμενο και η ΤΕΑ ξεπεράσει τα 300άρια το καλοκαίρι, ακόμα και με τις επιδοτήσεις τα κυμαινόμενα θα είναι πάνω από 0.17 και θα λες τι χαζός είμαι που έσπασα τη σταθερή σύμβαση.

Όλα στον αέρα είναι...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελειωσε το 1ο 4μηνο στην ΔΕΗ απο Ζενιθ, με 2 εκκαθαριστικους(1 μετρηση δικη μου και μια δικη τους),ο μεν 1ος μπορει να φαινεται μηνιαιος,καθοσον μπηκα στις 7/2 ΔΕΗ,αλλα ο ΔΕΔΔΗΕ δεν περασε να παρει τελικη μετρηση για την Ζενιθ,αφησε την τελευταια εκκαθαριστικη στις 17/1,οποτε πληρωσα στην ουσια 2μηνο καταναλωσης. Και ο 2ος ο οποιος εχει και νυχτερινο μεσα .

4μηνο δλδ απο 17/1 εως 15/5 συνολο 1360Kwh  = 425ευρω

τελευταιο 4μηνο Ζενιθ απο Σεπ 2021,που ξεκινησε η ρητρα και οι πιστωσεις,

καταναλωση 1550Kwh συνολο λογαριασμων 538ευρω,στα οποια η ρητρα 346 ,εχοντας συνολικη εκπτωση απο το κρατος 243

340 τον μηνα μεσω ορο ,οσο περιπου υπολογισα τοτε οτι πανω απο 300 τον μηνα συνεφερε σταθερο...αλλα μαλλον οντως συνεφερε...γιατι νομιζω αν ημουν Γ1 οπουδηποτε, πιστευω θα ημουν πιο κατω...οχι βεβαια πολυ κατω,αλλα οκ,ποιος να ηξερε πως θα πανε τα πραγματα...

το μονο θετικο που βλεπω ειναι τουλαχιστον δεν ασχολουμαι με το τι θα γινει με την ρητρα,με τις πιστωσεις κι λοιπα. αλλα πιστευω οσοι το καναμε εχοντας κατω απο 1500 μην πω και παραπανω το 4μηνο χασαμε...

τωρα τι θα ηταν σοφοτερο να κανω, ποιος να ξερει...

 

Υ.Γ. στο νυχτερινο ειδα ποσοστο επι του συνολου 25% ,ειναι καλη θεωρηται η αναλογια ή μπορω καιπαραπανω λετε;

dei 1.jpg

dei 1a.jpg

dei 2.jpg

dei 2a.jpg

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/385919/erxontai-paremvaseis-kai-sta-stathera-timologia-reymatos

Έχει επισημανθεί το πρόβλημα... άγνωστο αν θα γίνει κάτι.

Μπορεί από Ιούλιο αφού πρώτα γίνει παρέμβαση στη χονδρική, η τελική παρέμβαση στη λιανική να αφορά και κυμαινόμενα και σταθερά και να πάνε 0.14 κι αυτά. Αν γίνει αυτό, συμφέρει να μείνεις σε σταθερό γιατί θα έχεις μόνο όφελος.

Αν παραμείνεις σε σταθερό και δε γίνει παρέμβαση, θα λες τι χαζός είμαι που πληρώνω παραπάνω.

Αν πας τώρα σε κυμαινόμενο και η ΤΕΑ ξεπεράσει τα 300άρια το καλοκαίρι, ακόμα και με τις επιδοτήσεις τα κυμαινόμενα θα είναι πάνω από 0.17 και θα λες τι χαζός είμαι που έσπασα τη σταθερή σύμβαση.

Όλα στον αέρα είναι...

Υποθέτω ήθελες να απαντήσεις στον από πάνω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

Υ.Γ. στο νυχτερινο ειδα ποσοστο επι του συνολου 25% ,ειναι καλη θεωρηται η αναλογια ή μπορω καιπαραπανω λετε;

...και 100% μπορείς (καλά όχι ακριβώς, γιατί θες-δε θες, το ψυγείο πχ θα καίει ΚΑΙ εκτός νυχτερινού). Καθαρά ζήτημα καταναλωτικών συνηθειών είναι, χρονοδιαγράμματος καθημερινού που έχει ο καθένας, ή μάλλον, το κάθε νοικοκυριό. Γενικά πάντως, ένα 50% είναι εφικτό, αλλά θέλει πολλή προσήλωση στα εκάστοτε ωράρια όπου ταυτόχρονα θα γίνεται,,,μουλτιτάσκινγκ (πχ τον χειμώνα ξέσκισμα του 3-5 το μεσημέρι με μπανιο, μαγείρεμα, ίσως και πλυντήριο). Δεν έχει στην ουσία νόημα αυτό που ρωτάς - είναι καθαρά τί μπορεί πρακτικά να κάνει κανείς στα συγκεκριμένα ωράρια...

3 ώρες πριν, Telumetar είπε

Επειδή είμαι σε θολά νερά καθώς η πρόσβαση μου στο φορουμ με δυο παιδιά είναι μάλλον αδύνατη τελευταία, μπορεί κάποιος να μου πει, για εμάς τα ζώα τους νοικοκυραίους που φροντίσαμε και βάλαμε το MyHome Enter (0.18 kWhκαι 0.13kWh), τα παρακάτω

  • πόσο πιθανό είναι να πάρουμε επιστροφή όπως οι του Γ1 που δεν ασχολήθηκαν
  • πόσο πιθανό είναι να δούμε μειώσεις σε kWh όπως στο Γ1 (που φαινομενικά θα έχει τιμές (από όσο διαβάζω) περίπου 0.15 kWh)
  • αν έχει νόημα να σπάσουμε το συμβόλαιο του MyHome (αν δεν κανω λαθος ειναι 60 ευρώ η ρήτρα) και να επιστρέψουμε στο Γ1

....γιατί ζώα αδερφέ; Κάνατε τότε το καλύτερο που μπορούσατε. Πού να ξέρατε τί απεργαζόταν τα μυαλά του υπουργείου. Άσε δε που ακόμη δεν είδαμε τίποτε από τις εξαγγελίες (ειδικά για τις "επιστροφές", εγώ θα έλεγα μην περιμένεις πολλά). Κάτσε να τα δούμε πράξη, και,,,βλέπουμε τί είναι καλύτερο να κάνεις. Άσε που αν γίνει καμμιά επιπλέον στραβή, μετά θα ευλογείς την ώρα και την στιγμή που μπήκες στο σταθερό με 0,17. Δηλαδή αυτά που σου λέει κι ο ekrepali (αλλά κατά λάθος τα είπε σε άλλον).

3 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Σε enter από 31/12, έχω πληρώσει έναν έναντι τέλη Φλεβάρη και έπρεπε να γίνει καταμέτρηση 2/5. Στην είσοδο της πολυκατοικίας είδα κάτι λογαριασμούς ΔΕΗ, οπότε φαντάζομαι έχει γίνει καταμέτρηση. Να επικοινωνήσω με ΔΕΗ ότι έχει αργήσει σχεδόν ένα μήνα ο εκκαθαριστικός ή είναι σύνηθες και δεν αξίζει να ασχοληθώ?

...μιας και τα πάντα δουλεύουν,,,αντι-ρολόι στον γενικό χαμό, και πάροχος και ΔΕΔΔΗΕ και ταχυδρομική, θα έλεγα ότι γενικά καλύτερα να σηκώσεις χέρια ψηλά κι ό,τι βρέξει να κατεβάσει...

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/385919/erxontai-paremvaseis-kai-sta-stathera-timologia-reymatos

Έχει επισημανθεί το πρόβλημα... άγνωστο αν θα γίνει κάτι.

Όλα στον αέρα είναι...

....λογικά σε λάθος άτομο έκανες παράθεση - μάλλον στον Telumetar ήθελες να κάνεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...