Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Fan είπε

Η οικογένεια μεγάλωσε και πλέον έχω φτάσει σχεδόν τις 700 kWh τον μήνα. Είμαι στο πράσινο τώρα, έχει νόημα να κοιτάξω αλλού με τέτοιο μέγεθος κατανάλωσης;

Ε ναι. Πήγαινε στο Elpedison Bright Up και θα γλιτώνεις γύρω στα 30 €/μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Fan είπε

Η οικογένεια μεγάλωσε και πλέον έχω φτάσει σχεδόν τις 700 kWh τον μήνα. Είμαι στο πράσινο τώρα, έχει νόημα να κοιτάξω αλλού με τέτοιο μέγεθος κατανάλωσης;

Για ψαχτο... Φανταζομαι θα εχεις νυχτερινο; Γιατι υπαρχει  αρκετη διαφορα στις τιμες της  μερας και  της νυχτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω για νεο συμβολαιο. Επειδη σους χειμερινους μηνες ενδεχομενως να ξεπερασω τις 1600++ kwh λογω A/C & Θερμοσιφωνα θελω να αποφυγω τις κλιμακες. Καλο θα ειναι να αποφυγω και την εγγυηση... Δεν εχω επισης νυχτερινο μετρητη.

Συγκρινω λοιπον στο site της ΔΕΗ το enter vs online. Δινει στο συγκριτικο το enter χωρις κλιμακες αλλα για το online δεν αναφερει κατι. Δεν βρηκα ομως στον αναλυτικο τιμοκαταλογο κατι που να δειχνει οτι το online εχει κλιμακες. (Μηπως το θεμα ειναι ο μηνιαιος λογαριασμος που απλα δεν εχω συνηθισει;)

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω; Και γενικοτερα... αναμεσα σε αυτα 2 ποιο ειναι "καλυτερο" βασει των οσων ψαχνω για τα δεδομενα που ανεφερα. Ευχαριστω!

 

image.jpeg.1fa562757bf8b492338404ff1e054e7a.jpeg

Επεξ/σία από GIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GIS είπε

Ψαχνω για νεο συμβολαιο. Επειδη σους χειμερινους μηνες ενδεχομενως να ξεπερασω τις 1600++ kwh λογω A/C & Θερμοσιφωνα θελω να αποφυγω τις κλιμακες. Καλο θα ειναι να αποφυγω και την εγγυηση... Δεν εχω επισης νυχτερινο μετρητη.

Συγκρινω λοιπον στο site της ΔΕΗ το enter vs online. Δινει στο συγκριτικο το enter χωρις κλιμακες αλλα για το online δεν αναφερει κατι. Δεν βρηκα ομως στον αναλυτικο τιμοκαταλογο κατι που να δειχνει οτι το online εχει κλιμακες. (Μηπως το θεμα ειναι ο μηνιαιος λογαριασμος που απλα δεν εχω συνηθισει;)

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω; Και γενικοτερα... αναμεσα σε αυτα 2 ποιο ειναι "καλυτερο" βασει των οσων ψαχνω για τα δεδομενα που ανεφερα. Ευχαριστω!

 

image.jpeg.1fa562757bf8b492338404ff1e054e7a.jpeg

Για αρχή, αν δεν έχει γίνει ήδη, μέχρι το καλοκαίρι έχουν πει πως θα πάμε καθολικά στην μηνιαία καταμέτρηση, οπότε ξεχνάς τις 1600kWh/4μηνο και πας στις 400kWh το μήνα, όπου έχοντας θέρμανση με AC, για να γλιτώσεις σίγουρα από ΥΚΩ, κάνεις αίτηση για νυκτερινό άμεσα (σήμερα που λέει ο λόγος) στον ΔΕΔΔΗΕ (υπάρχει αντίστοιχο νήμα αν θες να ρωτήσεις κάτι). Αν θες να πας στη ΔΕΗ, μέσω e-contract δεν χρεώνει εγγύηση γενικά.., θα έλεγα για αρχή να δεις το Γ1/Γ1(Ν), δες και την χονδρική και μετά αποφασίζεις να κλείσεις σταθερό.. (με ένα κλικ από το myΔΕΗ) ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doomnx είπε

Ε ναι. Πήγαινε στο Elpedison Bright Up και θα γλιτώνεις γύρω στα 30 €/μήνα.

Πώς είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά?

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Για ψαχτο... Φανταζομαι θα εχεις νυχτερινο; Γιατι υπαρχει  αρκετη διαφορα στις τιμες της  μερας και  της νυχτας...

Εννοείται. Το Γ1Ν έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fan είπε

Πώς είναι δυνατόν τόσο μεγάλη διαφορά?

 

Κοίτα τιμή κιλοβατώρας στο ενα και στο άλλο, βάλε και τα δώρα που τρέχουν από elpedison... Καις αρκετά κιόλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ότι αλλαζουν τους λογαριασμους σε μηνιαιους 

σε ενα Γ1 που εχω (λογαρ. ανα 2μηνο) γραφει πλεον μηνιαίος και σε καινουργιο enter το ιδιο 

 

image.png.fb3d1ebc812de48550fa98719f2e5c3c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, moon1821 είπε

νομιζω ότι αλλαζουν τους λογαριασμους σε μηνιαιους 

σε ενα Γ1 που εχω (λογαρ. ανα 2μηνο) γραφει πλεον μηνιαίος και σε καινουργιο enter το ιδιο 

 

image.png.fb3d1ebc812de48550fa98719f2e5c3c.png

Έχουν πει πως μέχρι το καλοκαίρι θα καταμετρώνται από τον ΔΕΔΔΗΕ (εργολάβους), όλες οι παροχές κάθε μήνα, οπότε θα εκδίδεται εκκαθαριστικός λογαριασμός, αν στο myΔΕΗ έχει "εξαφανιστεί" η καρτέλα "Καταμέτρηση", τότε έχεις ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, doomnx είπε

Ναι, στις γραμμές που λέει «με δώρα»

οποτε αν το υπολογιζω σωστα,γιατι δεν ειμαι τοσο καλος στους υπολογισμους,η τιμη κιλοβατωρας με το δωρο των 50 ευρω,ειναι αναμεσα στο γ1 που ειμαι τωρα και του οναλιν κανονικα χωρις το 50ευρω δλδ. κοντα στο 0,11/12 μηνες, σωστα?

εμενα παντως το μηνιαιο μου κακοφανηκε αν και ειναι καλο για περισοτερη ακριβεια και προετοιμαζει τον δρομο για την τιμολογηση εξ αποστασεως μετρησης.ο λογος ειναι οτι πεφτουν πολλα μηνιαια εξοδα η' δημινα.βεβαια ειναι και θεμα συνηθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 3:26 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Και γω εφυγα απο το 18αρι online και μπηκα στο καινουριο. Δεν εχει βγει ο νεος λογαριασμος, αλλα λογικα θα ειναι μεσα το 65αρι πεναλτυ. Και γω πιστευω οτι αξιζει, ειδικα τωρα καλοκαιρι με κλιματιστικα.

Για την ιστορία μιας κ το συζητάγαμε κ με τον αγαπητό κορακιος κ με εσένα, κατάφερα σήμερα κ πηγα από κατάστημα και δε γλυτωσα τη ρήτρα αλλά μου το γύρισαν σε Γ1 και θα πάρω το πενηντάρικο Δευτέρα που θα κάνω την μετάβαση εκ νέου στο ον-λάιν όποτε μικρό το κακό (κ κακώς δε το έχω κάνει από την 1/4 κ θα φεσωθω τον Απρίλιο με 0.175)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για την ιστορία μιας κ το συζητάγαμε κ με τον αγαπητό κορακιος κ με εσένα, κατάφερα σήμερα κ πηγα από κατάστημα και δε γλυτωσα τη ρήτρα αλλά μου το γύρισαν σε Γ1 και θα πάρω το πενηντάρικο Δευτέρα

το υπέθεσες φαντάζομαι απο τα λεγόμενα του υπάλληλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

αν στο myΔΕΗ έχει "εξαφανιστεί" η καρτέλα "Καταμέτρηση", τότε έχεις ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση

σωστα εχει εξαφανιστει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

το υπέθεσες φαντάζομαι απο τα λεγόμενα του υπάλληλου ?

Μπα ρώτησα 3 φορές κ επέμεινα αν μπορούν να κάνουν κατι - τώρα αν έρθει ο λογαριασμος κ δω κανένα θαύμα αλλάζει το πράγμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 10:46 ΠΜ, BigBlack είπε

Σου αφαιρεί μηχανισμό διακύμανσης -11,48 και έκπτωση -8,51. Μέσος όρος τιμής κιλοβατώρας 0,105. Μιά χαρά είσαι.

Ας το δει βέβαια και κανένας άλλος, μπορεί να κάνω λάθος.

μονο στην δεη αφαιρει τον μηχανισμο διακυμανσης; εγω που εχω elpedison δεν γραφει καθολου για μηχανισμο διακυμανσης. Γιατι αραγε; παλι στο κιτρινο ειμαι και εγω; . Τι γινεται μας κλεβουνε κανονικα ; . Ποιο τιμολογιο αξιζει στην δεη αυτην την στιγμη; το πρασινο ; διοτι σκεφτομαι να ξανα γυρισω δεη . Παντως και στην we energy εχει χαμηλοτερη τιμη ρευματος στο νυκτερινο απο οτι στο ημερησιο οπως στην δεη . Δεν εχω δει αλλον παροχο που να εχει μειωμενο νυκτερινο

4 ώρες πριν, moon1821 είπε

σωστα εχει εξαφανιστει 

το γραφει κατω απο τον πινακα του ρευματος εκει που εχει τις μετρησεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

Για την ιστορία μιας κ το συζητάγαμε κ με τον αγαπητό κορακιος κ με εσένα, κατάφερα σήμερα κ πηγα από κατάστημα και δε γλυτωσα τη ρήτρα αλλά μου το γύρισαν σε Γ1 και θα πάρω το πενηντάρικο Δευτέρα που θα κάνω την μετάβαση εκ νέου στο ον-λάιν όποτε μικρό το κακό (κ κακώς δε το έχω κάνει από την 1/4 κ θα φεσωθω τον Απρίλιο με 0.175)

για λιγες κιλοβατωρες δεν αξιζει να απει καποιος στο ονλαιν ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...