Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, korakios είπε

εδώ και καιρό σε πολλούς δεν το εμφανίζει το enter , στέλνεις μέσω του site στην υποστήριξη για ebill και ζητάς να εμφανιστεί

το αν συμφέρει ή όχι είναι άγνωστο μιας και δεν ξέρουμε το μέσο όρο τιμών του Γ1 για το επόμενο 12 μηνο

τα εμφανίζει μετά από την ενεργοποίηση του online για κάποιον λόγο.  moy ενεργοποίηθηκεσήμερα το online.

 

 

dei1.JPG

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@valadsk

Σε ποιό πρόγραμμα ήσουν πριν και πόσο καιρό έκανε η μετάβαση?

Σήμερα μου είπαν από τη ΔΕΗ ότι για μετάβαση από άλλο πάροχο αν τα κάνεις όλα online, θέλει 20 εργάσιμες, αλλά δεσμέυεις την σημερινή τιμή. Δλδ κάνω σήμερα αίτηση online με 0,2290/0,1760 και σε κανα μήνα ακόμα και να έχει αυξηθεί εγώ θα πληρώνω με της αίτησης. Ξέρει κανείς αν ισχύει???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Relaxx είπε

@valadsk

Σε ποιό πρόγραμμα ήσουν πριν και πόσο καιρό έκανε η μετάβαση?

Σήμερα μου είπαν από τη ΔΕΗ ότι για μετάβαση από άλλο πάροχο αν τα κάνεις όλα online, θέλει 20 εργάσιμες, αλλά δεσμέυεις την σημερινή τιμή. Δλδ κάνω σήμερα αίτηση online με 0,2290/0,1760 και σε κανα μήνα ακόμα και να έχει αυξηθεί εγώ θα πληρώνω με της αίτησης. Ξέρει κανείς αν ισχύει???

 

ναι αυτό ισχύει. ήμουν γ1, ερχεται φθηνότερο τώρα τον ιούλιο, αλλά για λόγους ασφαλείας πήγα 0.23 του online + κοτ β οποτε 0.18 η kwh

ναι αν κανεις αιτηση κλειδωνεις την τιμη. κρατάς τα παντα screenshots, ποτε έγινε η αιτηση τα παντα. 

20 ημερες από watt n wolt και με καθυστερησε ο ΔΕΔΔΗΕ επειδη βαριονταν να παρει μετρηση για να γινει η αλλαγη αν και δεν χρειαζονταν καθως ειχα βαλει kwh στην αιτηση και φωτογραφια μετρητη.

καθισα λιγο καιρο γ1 επειδη δεν ηξερα τι να κανω, αλλα καλυτερα λιγο πιο ακριβο αλλα βγαζεις κατελαχιστο 6 μηνες, 1 χρονο αν δεν τα αλλαξει, που δεν θα τα αλλαξει οπως εδειξε η ιστορια με τα πιο φθηνα σταθερα. 0.18 kw για ενα χρονο και με τόσες δυσκολιες (να μην μπορω να φυγω από τη watt n wolt λογω οφειλών), ουτε στον παπα να μην το πω 😛

ήδη εξοπλίζομαι με πετρογκαζ και φιάλες για το μαγειρεμα. με 100kw το μηνα μια χαρα θα βγει.

Επεξ/σία από valadsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Relaxx είπε

@valadsk

Σε ποιό πρόγραμμα ήσουν πριν και πόσο καιρό έκανε η μετάβαση?

Σήμερα μου είπαν από τη ΔΕΗ ότι για μετάβαση από άλλο πάροχο αν τα κάνεις όλα online, θέλει 20 εργάσιμες, αλλά δεσμέυεις την σημερινή τιμή. Δλδ κάνω σήμερα αίτηση online με 0,2290/0,1760 και σε κανα μήνα ακόμα και να έχει αυξηθεί εγώ θα πληρώνω με της αίτησης. Ξέρει κανείς αν ισχύει???

 

Αν γίνει από κατάστημα δεν χρειάζεται παραπανω απο 3-4 μέρες η αλλαγή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αν γίνει από κατάστημα δεν χρειάζεται παραπανω απο 3-4 μέρες η αλλαγή.. 

αυτη τη στιγμή με συμφέρει να καθυστερήσει. Το πρόγραμμά μου είναι τρομερό (το παλιό fix της protergia) και λήγει 6/8.

Θέλω να καθυστερήσει η αλλαγή για να μην πληρώσω πεναλτι για 10 ημέρες + να πληρωσω φτηνα τον Ιουλιο.

Το χειροτερο για εμένα είναι να αλλαξει η τιμη σε πανω απο 0,25 μεσα στον Ιουλιο. Επειδη εχω >6500 καταναλωση τον χρονο με συμφερει να πληρωσω 70€ πεναλτι και να γλιτωσω >1000 σε ολη τη διαρκεια της χρονιας παρα να περιμενω να ληξει και μετα να κανω αιτηση. Πιστευω πριν τις 25/7 θα αλλαξουν και τα προγραμματα της ΔΕΗ. Δεν μπορει να πανε όλοι σε minimum 0.4 και να μεινει η ΔΕΗ στο 0,229

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις γυρισα απο το τοπικο καταστημα.

κανονικα γινεται απο το καταστημα αλλαγη σε myhome online, με Ε9, προηγουμενο λογαριασμο, ταυτοτητα και τελευταια ενδειξη. Εντυπωση μου εκανε οτι με παροτρυνε να μην το κανω ηλεκτρονικα γιατι εχει μεγαλη καθυστερησης και πολλες φορες διαφορα μπερδεματα (οτι δηλαδη εχει ειπωθει και πιο πανω). Ακομη οτι αν γινει διαδικτυακα και υπαρξει μπλεξιμο δεν θα μπορει το καταστημα να παρεμβει. Το καθε καναλι πωλησης ειναι αυτονομο και δεν μπορουν να παρεμβουν τα αλλα. Τελος εφοσον ενεργοποιηθει παγια εντολη δεν θα υπαρξει εγγυηση 100€. 

Στις 21/7 που ληγει η πρωτεργια (η οποια δεν ξερω αν ειναι μεσα στο μυαλο μου η αν εχει βαλει καμερες αλλα εχει αρχισει και με βομβαρδιζει με επικοινωνια για προσφορες) θα παω για τις αιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό κατάστημα πήγες?

Εγώ από το κατάστημα της Ν. Ιωνίας μου είπαν ότι ΔΕΝ γίνεται με τίποτα το online από εκεί. Το ίδιο και από το τηλέφωνο.

Εγγύηση δεν έχει το online. Μόνο το ENTER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα κάνει Myhomeonline σε κατάστημα αλλά θεώρησα ότι ήταν κάτι σαν glitch, γιατι αρχικά είχα κάνει αίτηση  ηλεκτρονικά και σκέφτηκα ότι ίσως η υπάλληλος διεκπεραίωσε την ηλεκτρονική αίτηση μου. Σημείωση, η παροχή ήταν ήδη στη ΔΕΗ σε Γ1 σε άλλο ονομα και έκανα ταυτόχρονη αλλαγή ονόματος και σύμβαση με το online από το κατάστημα. Εννοείται δεν υπάρχει εγγύηση αφού το πρόγραμμα προϋποθέτει πάγια εντολή αλλιώς σε πετάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε 0,20 (0,24 για ΚΟΤ) επιδότηση χωρίς όριο κατανάλωσης για ολα τα κυμαινόμενα για τον Ιούλιο. Πόσο είναι η κιλοβατώρα χωρίς τις επιδοτήσεις για να υπολογίσουμε αν συμφέρει το σταθερό μας;

 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2022 στις 3:12 ΜΜ, fragma είπε

Ανακοινώθηκε 0,20 (0,24 για ΚΟΤ) επιδότηση χωρίς όριο κατανάλωσης για ολα τα κυμαινόμενα για τον Ιούλιο. Πόσο είναι η κιλοβατώρα χωρίς τις επιδοτήσεις για να υπολογίσουμε αν συμφέρει το σταθερό μας;

0,11 είναι για Ιούλιο στο Γ1

μπορεί και όχι

Στις 11/7/2022 στις 2:27 ΜΜ, skiace είπε

κανονικα γινεται απο το καταστημα αλλαγη σε myhome online

τι υπέγραψες ? edit δήλωσες και κάρτα ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

τι υπέγραψες ? edit δήλωσες και κάρτα ?

δεν υπεγραψα τιποτα ακομη.

πηγα να ρωτησω την διαδικασια ενοψει του οτι εχω (εκτος απροοπτου) αποφασισει 21/7 που ληγει το σταθερο με την πρωτεργια να αλλαξω σε σταθερο στο myhome online.

και κατι ασχετο. Εχει η ΔΕΗ συνεργασια με καποια τραπεζα για παγια αλλα χωρις εξοδα ; (η πρωτεργια ειχε με την Πειραιως).

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiace είπε

δεν υπεγραψα τιποτα ακομη.

πηγα να ρωτησω την διαδικασια ενοψει του οτι εχω (εκτος απροοπτου) αποφασισει 21/7 που ληγει το σταθερο με την πρωτεργια να αλλαξω σε σταθερο στο myhome online.

και κατι ασχετο. Εχει η ΔΕΗ συνεργασια με καποια τραπεζα για παγια αλλα χωρις εξοδα ; (η πρωτεργια ειχε με την Πειραιως).

Δεν έχει έξοδα η πάγια εντολή, με τη προϋπόθεση ότι δηλώνεις κάρτα στη ΔΕΗ και όχι να κάνεις πάγια εντολή από την τράπεζα σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, skiace είπε

δεν υπεγραψα τιποτα ακομη.

Άρα δε γίνεται το online σε κατάστημα 

Ακομα και αν υπέγραφες συγκεκριμένα το online δεν το ενεργοποιούν από μόνοι τους και θα πρέπει να τρέχεις μέσω (myrae) όπου ευτυχώς δικαιώνεσαι για τις ημέρες που σε έχουν στο Γ1 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρα δε γίνεται το online σε κατάστημα 

Ακομα και αν υπέγραφες συγκεκριμένα το online δεν το ενεργοποιούν από μόνοι τους και θα πρέπει να τρέχεις μέσω (myrae) όπου ευτυχώς δικαιώνεσαι για τις ημέρες που σε έχουν στο Γ1 

Ακριβώς. Υπογράφεις κάτι άλλο στο καταστημα και μετά κάνεις μετάβαση online μονος σου στο online.

Αν βιαζεσαι το καλυτερο είναι να υπογραψεις σε καταστημα το Enter ωστε να πας σε 4 μερες και μετα να κανεις τη μεταβαση.

Αν οχι, online αιτηση για το online, πιθανη υλοποιηση σε 20 εργασιμες με την τιμη που εκανες την αιτηση.

Προφανως καλο ειναι να εχεις screenshot η/και τηλεφωνικες επικοινωνιες (πχ 11/7 στις 11:53 μιλησα με την εκπροσωπο ΧΧΧΧΧ σε ηχογραφημενη απο την ΔΕΗ κληση η οποια μου ειπε χχχ το κοστος του online).

Επεξ/σία από Relaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρα δε γίνεται το online σε κατάστημα 

Ακομα και αν υπέγραφες συγκεκριμένα το online δεν το ενεργοποιούν από μόνοι τους και θα πρέπει να τρέχεις μέσω (myrae) όπου ευτυχώς δικαιώνεσαι για τις ημέρες που σε έχουν στο Γ1 

δεν πηγα να υπογραψω, πηγα για ενημερωση. Και μου ειπαν οτι γινεται απο εκει και τι χαρτια να εχω μαζι. Τελος παντων, θα ξαναπαω αυριο και θα ενημερωσω.

4 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Ακριβώς. Υπογράφεις κάτι άλλο και μετά κάνεις μετάβαση.

Αν βιαζεσαι το καλυτερο είναι να υπογραψεις σε καταστημα το Enter ωστε να πας σε 4 μερες και μετα να κανεις τη μεταβαση.

Αν οχι, online αιτηση για το online, πιθανη υλοποιηση σε 20 εργασιμες με την τιμη που εκανες την αιτηση.

Προφανως καλο ειναι να εχεις screenshot η/και τηλεφωνικες επικοινωνιες (πχ 11/7 στις 11:53 μιλησα με την εκπροσωπο ΧΧΧΧΧ σε ηχογραφημενη απο την ΔΕΗ κληση η οποια μου ειπε χχχ το κοστος του online).

τι να σου πω. σε ενα χρονο εχω αλλαξει 4 παροχους σε 5 παροχες. Πουθενα δεν συναντησα τετοιο αλλαλουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...