Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Πάντως, αν φύγεις από online, σε βλέπω σύντομα -one way or another- να τον προσέχεις.

("Στου Αγίου Πέτρου")

(chrivas) : - ...ooooo ρε Παντέλο! Μεγάλος φαν εδώ!

(Παντελίδης) : - ...μισό, εσύ δεν είσαι ο καινούριος που είχε Home Online και το ακύρωσε;

(chrivas) : - α, έφτασε μέχρι εδώ ε...; Ναι, εγώ είμαι...

(Παντελίδης) : ...από 'δω και πέρα, ΟΥΤΕ καλημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, chrivas είπε

Τελικά είναι μεγάλη απάτη το myhome online και εξηγουμαι γιατί, για 3 μηνες σου έρχεται έναντι και εκεί πληρώνεις και τον δήμο.ειναι 22 ευρώ περίπου σε κάθε λογαριασμό,έχουμε και λέμε 3 έναντι = 66 ευρώ + εκκαθαριστικό αλλά 22 ευρώ πάμε στα 66 ευρώ μόνο δήμος χωρίς την ΕΡΤ, οπότε τα λεφτά που γλύτωσες στην κιλοβατωρα πριν την αύξηση τα χάνεις στον δήμο και στην ΕΡΤ.δεν υπάρχει διαφορά στο τελικό ποσό

Σε ένα όνομα υπάρχουν δύο ενεργα συμβόλαια στο home online,ήθελα να γίνει ακύρωση στο ένα αλλά μου είπαν θα πρέπει να πληρώσω μια ποινή,τώρα διαβάζω πως αν πληρώσω 3 συνεχόμενες φορές πριν την πάγια εντολή χάνω το home online, την ποινή την πληρώνεις και πάλι?και κάτι ακόμα από το home online βγαίνουν και οι δύο ενεργές συνδεσεις?η μόνο αυτή που γίνετε πρόωρα η πληρωμή?

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες, βρήκα κατά τύχη το θέμα καθώς έψαχνα λίγο να δω τι παίζει με το ρεύμα και τις ρήτρες αναπροσαρμογής και για να πω την αλήθεια δεν έχω πολυκαταλάβει πώς ακριβώς υπολογίζουμε το κόστος οπότε είπα να ρωτήσω, αν και θα φανώ χαζός.

Θα πάρω σαν παράδειγμα αυτό τον πρόσφατο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), που αφορά στην κατανάλωση ρεύματος μιας 9μελούς οικογένειας για διάστημα 41 ημερών.

Η κατανάλωση ήταν 943kW την ημέρα και 472kW τη νύχτα.

Η Watt + Volt χρεώνει 0,058€ για την ημερήσια και 0,043€ για τη νυχτερινή, οπότε το σύνολο είναι στα 75€. Πέραν αυτού, χρεώνει και ρήτρα αναπροσαρμογής 324€.

Και η ερώτησή μου είναι, ποιά θα ήταν η χρέωση για την ίδια ακριβώς κατανάλωση στο πρόγραμμα ΔΕΗ MyHome Enter με τις τρέχουσες τιμές που βλέπω στη σελίδα τους; (0,18€ για ημέρας και 0,13€ για νύχτας, πάγιο 3€)

Προφανώς το σύνολο της χρέωσης θα ήταν στα 231€ αλλά ποιές άλλες διαφορές θα είχαμε στο λογαριασμό;

Βλέπω στη σελίδα της ΔΕΗ ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αυτό σημαίνει ότι τα 324€ που πληρώνεις στη watt+volt δε θα υπήρχαν καν; (μου φαίνεται εξωπραγματικό βέβαια γι' αυτό και είπα να σας ρωτήσω).

Και επίσης, με τις υπόλοιπες χρεώσεις που βλέπω στο λογαριασμό (ρυθμιζόμενες χρεώσεις, τέλη και φόροι) τι γίνεται; Αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο ή παραμένουν οι ίδιες και στη ΔΕΗ;

Sorry που κάνω τέτοιες αρχάριες ερωτήσεις αλλά θα με βοηθούσατε πολύ αν μου εξηγούσατε ή αν με παραπέμπατε σε κάποια σελίδα που να τα εξηγεί. Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

InkedScreenshot 2021-12-25 at 04-37-25 xt_2020_v5 indd - 20211202_5_50624309_03-1 pdf.jpg

Επεξ/σία από Eatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eatos είπε

Καλημέρα παίδες, βρήκα κατά τύχη το θέμα καθώς έψαχνα λίγο να δω τι παίζει με το ρεύμα και τις ρήτρες αναπροσαρμογής και για να πω την αλήθεια δεν έχω πολυκαταλάβει πώς ακριβώς υπολογίζουμε το κόστος οπότε είπα να ρωτήσω, αν και θα φανώ χαζός.

Θα πάρω σαν παράδειγμα αυτό τον πρόσφατο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), που αφορά στην κατανάλωση ρεύματος μιας 9μελούς οικογένειας για διάστημα 41 ημερών.

Η κατανάλωση ήταν 943kW την ημέρα και 472kW τη νύχτα.

Η Watt + Volt χρεώνει 0,058€ για την ημερήσια και 0,043€ για τη νυχτερινή, οπότε το σύνολο είναι στα 75€. Πέραν αυτού, χρεώνει και ρήτρα αναπροσαρμογής 324€.

Και η ερώτησή μου είναι, ποιά θα ήταν η χρέωση για την ίδια ακριβώς κατανάλωση στο πρόγραμμα ΔΕΗ MyHome Enter με τις τρέχουσες τιμές που βλέπω στη σελίδα τους; (0,18€ για ημέρας και 0,13€ για νύχτας, πάγιο 3€)

Προφανώς το σύνολο της χρέωσης θα ήταν στα 231€ αλλά ποιές άλλες διαφορές θα είχαμε στο λογαριασμό;

Βλέπω στη σελίδα της ΔΕΗ ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αυτό σημαίνει ότι τα 324€ που πληρώνεις στη watt+volt δε θα υπήρχαν καν; (μου φαίνεται εξωπραγματικό βέβαια γι' αυτό και είπα να σας ρωτήσω).

Και επίσης, με τις υπόλοιπες χρεώσεις που βλέπω στο λογαριασμό (ρυθμιζόμενες χρεώσεις, τέλη και φόροι) τι γίνεται; Αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο ή παραμένουν οι ίδιες και στη ΔΕΗ;

Sorry που κάνω τέτοιες αρχάριες ερωτήσεις αλλά θα με βοηθούσατε πολύ αν μου εξηγούσατε ή αν με παραπέμπατε σε κάποια σελίδα που να τα εξηγεί. Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

InkedScreenshot 2021-12-25 at 04-37-25 xt_2020_v5 indd - 20211202_5_50624309_03-1 pdf.jpg

Μακριά από watt and wolt είναι κλέφτες. Στο enter που είμαι με 1720kw τετράμηνο 400 κάτι νύχτας οι άλλες μέρες πλήρωσα 270 ευρώ χωρίς δήμους ερτ που είναι στάνταρ και 0 να κάψεις. Οπότε καταλαβαίνεις για τι διαφορες μιλάμε. Πας online και ησυχάζεις ακόμα και με τους νέους τιμοκαταλογους συμφέρει περισσότερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Eatos είπε

Η κατανάλωση ήταν 943kW την ημέρα και 472kW τη νύχτα.

Και η ερώτησή μου είναι, ποιά θα ήταν η χρέωση για την ίδια ακριβώς κατανάλωση στο πρόγραμμα ΔΕΗ MyHome Enter με τις τρέχουσες τιμές που βλέπω στη σελίδα τους; (0,18€ για ημέρας και 0,13€ για νύχτας, πάγιο 3€)

Προφανώς το σύνολο της χρέωσης θα ήταν στα 231€ αλλά ποιές άλλες διαφορές θα είχαμε στο λογαριασμό;

Βλέπω στη σελίδα της ΔΕΗ ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αυτό σημαίνει ότι τα 324€ που πληρώνεις στη watt+volt δε θα υπήρχαν καν; (μου φαίνεται εξωπραγματικό βέβαια γι' αυτό και είπα να σας ρωτήσω).

Και επίσης, με τις υπόλοιπες χρεώσεις που βλέπω στο λογαριασμό (ρυθμιζόμενες χρεώσεις, τέλη και φόροι) τι γίνεται; Αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο ή παραμένουν οι ίδιες και στη ΔΕΗ;
 

Έχουμε και λέμε (για το νέο Enter):

Χρεώσεις ηλεκτρικού ρεύματος: 943*0,18 + 472*0,13 + πάγιο 3,00 = 234,10 (-8,20 η πίστωση ΤΕΜ) = 225,90

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις: οι ίδιες δηλαδή 87,29

Συμπληρωματικές χρεώσεις (ρήτρα): μηδέν

Συνεπώς Αξία ρεύματος προ ΦΠΑ: 225,90 + 87,29 = 313,19

Τέλη και φόροι: Δήμος (ίδιο 44,83) + ΦΠΑ (313,19*6% = 18,79) = 63,62

Άρα Σύνολο Λογαριασμού Ρεύματος: 313,19 + 63,62 = 376,81

Επεξ/σία από vsk
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vsk είπε

(-12,30 η πίστωση ΤΕΜ) = 218,80

επι 0,02 για σταθερα :)

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Μακριά από watt and wolt είναι κλέφτες.

μπα , και η ΔΕΗ είναι με το Γ1 , το πρόγραμμα που έχει θες να πεις

5 ώρες πριν, Eatos είπε

μου φαίνεται εξωπραγματικό βέβαια γι' αυτό και είπα να σας ρωτήσω)

σωστό είναι το νούμερο πάντως , για αμφισβήτηση δες το λινκ της υπογραφής μου και συνέχεια για ρήτρα στο άλλο θέμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billyst είπε

Πόση προμήθεια κρατάει από Πειραιώς η πάγια εντολή παιδια; Καλημέρα και χρόνια πολλά 

Νομίζω την είχα αφήσει στα 0,60€
Καλυτερα βάλε κάρτα αν δεν θέλεις να πληρώνεις την προμήθεια μέσω τραπεζικού λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία! Στις 12/10 έκανα αλλαγή παρόχου.Αφού συμπλήρωσα κι έστειλα ηλεκτρονικά όλα τα δικαιολογητικά για το πρόγραμμα MyHome Online και με ενημέρωσαν όλα καλώς, στις 18/12 εκδόθηκε ο πρώτος λογ/σμός. Το πρόβλημα είναι ότι με έβαλαν στο Γ1 !!! Η απάντηση που πήρα είναι ότι  θα το ελέγξουν και θα επικοινωνήσουν μαζί μου....οπότε είμαι σε αναμονή!!!  Είπα να σας ρωτήσω, αν συνέβη και σε σάς και επίσης αν χρειάζεται να κάνω κάτι εκτός από το να περιμένω να με τηλεφωνήσουν!!!!

Επεξ/σία από tolisman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yazidis είπε

Νομίζω την είχα αφήσει στα 0,60€
Καλυτερα βάλε κάρτα αν δεν θέλεις να πληρώνεις την προμήθεια μέσω τραπεζικού λογαριασμού.

Δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billyst είπε

Δλδ;

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Βάζεις κάρτα και έτσι δεν πληρώνεις την υπηρεσία της πάγιας εντολής στην Πειραιώς. 

Εγω έχω βάλει κάρτα Πειραιώς στο online της ΔΕΗ , έβαλα μόνο την κάρτα και από την ΔΕΗ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται καμία ενέργεια στην τράπεζα, αρκεί να δηλώσω την κάρτα και να έχει υπόλοιπο ώστε να τραβήξει τα χρήματα για τον λογαριασμό την ημερομηνία λήξης του. Πρώτος λογαριασμός που μου ήρθε λήγει στις 28/12 οπότε τότε θα δω τι γίνεται με την χρέωση. Ακόμη δεν έχει τραβήξει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά.Υγεία και ευημερία σε όλους σας και τις οικογένειες σας.

Ανήμερα Χριστουγέννων η Δεη μου εστειλε αυτό.Να σημειωθεί οτι εχω υπογραψει 1/12/2021.

Απ οτι καταλαβαινω με εβαλαν με την μεταγενεστερη τιμη και πχι αυτη που ισχυε κατα την υπογραφη συμβολαιου.

κανω λάθος;

Εχει δικαιωθει κανείς καλώντας το customer support?

 

1DCC4143-4D87-4F20-8BF7-DDC63F724861.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, thrileo1983 είπε

Χρόνια πολλά.Υγεία και ευημερία σε όλους σας και τις οικογένειες σας.

Ανήμερα Χριστουγέννων η Δεη μου εστειλε αυτό.Να σημειωθεί οτι εχω υπογραψει 1/12/2021.

Απ οτι καταλαβαινω με εβαλαν με την μεταγενεστερη τιμη και πχι αυτη που ισχυε κατα την υπογραφη συμβολαιου.

κανω λάθος;

Εχει δικαιωθει κανείς καλώντας το customer support?

 

1DCC4143-4D87-4F20-8BF7-DDC63F724861.jpeg

Καλα Χριστούγεννα , myHomeEnter που υπέγραψες , αυτή την τιμή έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, marinna είπε

Τελική ερώτηση, που διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες κατάλαβα πως είναι κρίσιμη: κάνω την αίτηση ηλεκτρονικά ή προσπαθώ να πάω ΔΕΗ όσο πιο γρήγορα γίνεται;  (έχω ήδη ebill - ποιο θα ισχύσει πιο γρήγορα, το ENTER ηλεκτρονικά, το ENTER από ΔΕΗ, ή το online ηλεκτρονικά; Αν το τελευταίο, μάλλον πρέπει να το επιλέξω παρότι νομίζω ότι είναι φτηνότερο το ENTER τελικά με τις εκπτώσεις του)

Σε ίδια με τη δική σου περίπτωση, της μεγάλης μηνιαίας κατανάλωσης, προσωπικά διάλεξα το Enter. Αφενός, με τις καταναλώσεις που συζητάμε και την πολύ σημαντική εξοικονόμηση συγκριτικά με το Γ1, δεν με απασχόλησε καν το πιθανό 1 λεπτό ανά kwh διαφοράς μεταξύ των δύο. Αφετέρου, στο Enter δεν σε πετάει πίσω στο Γ1 αυτόματα με την τυχόν καθυστέρηση στην πληρωμή με πάγια, όπως κάνει στο Online. Αν τυχόν δηλαδή δεν βρει χρήματα στην κάρτατη στιγμή που πρέπει. Καθώς οι λογαριασμοί με αυτές τις καταναλώσεις θα είναι μεγαλούτσικοι ακόμη και με τα σταθερά προγράμματα, μπορεί τα 250 Ευρώ που θα σου βγαίνει το μήνα (αντί 350 στο Γ1), να μην υπάρχουν στην κάρτα κάποια στιγμή. Από αβλεψία βρε παιδί μου. Οπότε έβαλα Enter, να μην παίζω με την τύχη μου και με ρίξει στο Γ1. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Καλα Χριστούγεννα , myHomeEnter που υπέγραψες , αυτή την τιμή έχει 

Πωωωω,έχεις δίκιο,το μπέρδεψα με το αέριο που υπέγραψα 0,05€.

Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...