Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους χειμερινούς μήνες έχω πάνω από 2000 κατανάλωση (καλοκαίρι - φθινόπωρο πιο λίγο), ωστόσο θα με συνέφερε να άλλαζα σε ebill χωρίς καμιά άλλη αλλαγή σε πρόγραμμα;

Μόνο για το 10αρικο έκπτωση δηλαδή. Αν κατάλαβα καλά αυτό αλλάζει μόνο αν κάνεις e-bill

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενεργοποιησα σημερα την παγια εντολη μεσω Πειραιως στο my home enter που δινουν 2% εκπτωση ακομα. Απο οτι ειδα κρατανε 40 λεπτα προμηθεια. Το 2% εκπτωση πηγαινει επι του συνολικου ποσου? Θα εχω περιπου 80 ευρω λογαριασμο καθε μηνα οπως το βλεπω με 1400KW το τετραμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 9:50 ΠΜ, vision είπε

Τους χειμερινούς μήνες έχω πάνω από 2000 κατανάλωση (καλοκαίρι - φθινόπωρο πιο λίγο), ωστόσο θα με συνέφερε να άλλαζα σε ebill χωρίς καμιά άλλη αλλαγή σε πρόγραμμα;

Μόνο για το 10αρικο έκπτωση δηλαδή. Αν κατάλαβα καλά αυτό αλλάζει μόνο αν κάνεις e-bill

Γιατί να μην συμφέρει; Εγώ το e-bill ασχέτως έκπτωσης το βρίσκω μεγάλη ευκολία. Αυτό με τα 10€ έκπτωση από e-bill είναι προσωρινό όμως λόγω covid, μέχρι 31/12.

Αν δεν πρόκειται να φύγεις από τη ΔΕΗ, μπες καλύτερα στο myHome Enter με μηνιαίο λογαριασμό και e-bill για να πάρεις και τα 100€ έκπτωση στον 1ο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Χρειάστηκε να κάνω αλλαγή ονόματος και έτσι δημιουργία νέου συμβολαίου. Τις επόμενες μέρες είναι να στείλω υπογεγραμμένα τα χαρτιά του συμβολαίου και στον επόμενο λογαριασμό θα χρεωθώ την εγγύηση που είναι 120€ αν δε κάνω λάθος. Ερώτηση, υπάρχει τρόπος να αλλάξω πάροχο ή για τα επόμενα 2 χρόνια αν αλλάξω πάροχο χάνω την εγγύηση;
Κι αν δε μπορώ με κάποιο τρόπο να αλλάξω πάροχο χωρίς κόστος, αξίζει να αλλάξω το πρόγραμμά μου σε ΔΕΗ myhomeonline ή myhome enter; 
Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει δέσμευση αν δεν μπήκες σε κάποιο πρόγραμμα. Τα χρήματα θα πρέπει να στα γυρίσουν (εννοείται πως θα μειωθούν σύμφωνα με τον τελικό λογαριασμό). τώρα για πρόγραμμα μόνο για το Myhome enter έχω ψάξει. Είναι δύο χρόνια "δέσμευση".

Για ενεργοποίηση του προϊόντος ΔΕΗ myHomeEnter μέχρι 30 Νοεμβρίου 2020, ο πελάτης θα λάβει προωθητική έκπτωση επί των χρεώσεων προμήθειας αξίας 10 στον 1ο εκδοθέντα λογαριασμό.Για τους πελάτες του προϊόντος ΔΕΗ myHomeEnter που θα επιλέξουν μέχρι 30 Νοεμβρίου 2020 να λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό με ηλεκτρονικό τρόπο παρέχεται επιπλέον έκπτωση επί των χρεώσεων προμήθειας αξίας 90 , η οποία πιστώνεται σε επόμενους λογαριασμούς κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας που εκδοθούν και έως την εξάντλησή του ποσού.

Αυτό από εδώ

όπου γράφει 30 Νοεμβρίου έχει πάρει παράταση μέχρι τέλη δεκέμβρη

Υπάρχει ένα "πρόστιμο" αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια ανάλογα με τους μήνες που έμεινες στο πρόγραμμα. 

1987756803_.png.9883f844a4836f2f64bc2b76521577b8.png

Προσωπικά σαν οικιακός πελάτης με σχετικά μικρή κατανάλωση μόνο που μου "δίνουν" 100 ευρώ γιατί όχι; :D  βέβαια δεν ξέρω τι παίζει γενικά στην αγορά και τι τιμές έχουν οι υπόλοιποι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ρωτησει κανεις για το Γ1Ν 3Φ ,το παγιο το τετραμηνο στο myhome enter ειναι 4χ1,5 =6 ευρω? 

,αν ισχυει αυτο ,κερδιζουμε κ απο το παγιο που αν δεν εισαι στο προγραμα ειναι  5,32 +2,22=7,52

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Ενεργοποιησα σημερα την παγια εντολη μεσω Πειραιως στο my home enter που δινουν 2% εκπτωση ακομα. Απο οτι ειδα κρατανε 40 λεπτα προμηθεια. Το 2% εκπτωση πηγαινει επι του συνολικου ποσου? Θα εχω περιπου 80 ευρω λογαριασμο καθε μηνα οπως το βλεπω με 1400KW το τετραμηνο.

Όχι, γραφει οτι ειναι 2% επί της προμήθειας ρεύματος. Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά έτσι γραφει νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mbison είπε

Όχι, γραφει οτι ειναι 2% επί της προμήθειας ρεύματος. Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά έτσι γραφει νομιζω.

Οποτε μπορει και να μην συμφερει. Θα δω κανα 2 λογαριασμους αν δεν θα βγαλω την παγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Εγώ που δεν θα πληρώσω on line παίρνω κάποια έκπτωση; 

Θα πληρώσω πριν λήξει φυσικά. 

5%. Δεν είπε κάποιος πως υπάρχει περιορισμός στο να πληρώνεις ηλεκτρονικά 

image.png.bcc89b886de7690d3a23bf635b218c5b.png

50 λεπτά πριν, mbison είπε

Όχι, γραφει οτι ειναι 2% επί της προμήθειας ρεύματος. Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά έτσι γραφει νομιζω.

 

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οποτε μπορει και να μην συμφερει. Θα δω κανα 2 λογαριασμους αν δεν θα βγαλω την παγια.

image.png.51504fe60269bb361c9e5bc511129752.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιος που γνωρίζει παρακαλώ μπορεί να απαντήσει;

Έχουμε ΓΠΝ Οικιακό Τιμολόγιο καθώς ο πατέρας μου δούλευε στην ΔΕΗ και έχουμε κάποια έκπτωση.
Εαν μπούμε στο MyHomeEnter θα συνεχίσουμε να έχουμε παράλληλα την έκπτωση του ΓΠΝ;
Επίσης μια ερώτηση ακόμα. Το Κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη έκπτωση απο το ΓΠΝ; Γιατί μας είπαν πως δεν συμφέρει να γυρίσουμε σε ΚΟΤ που δικαιούμαστε. Ισχύει;
 
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Ας κάνουμε λίγο ένα πιο απλό παράδειγμα...Ας αγνοήσουμε πάγιες εντολές για την ώρα και ας θεωρήσουμε 1000kWh το 4μηνο για λόγους ευκολίας. Επίσης, ας θεωρήσουμε Γ1 οικιακό τιμολόγιο.

  Βασικό Online Enter
(€ / kWh) 0,11058 0,11058 0,105
Πάγιο/ 4μηνο (€) 1,69    
Πάγιο/ μήνα (€) 0,4225 0,5 1,5
Πάγιο/ μήνα με έκπτωση (€) 0,4225 0,25 1,5
       
Έκπτωση ebill (2 χρόνια)   30  
Έκπτωση ebill (μήνα)   1,25  
       
Εφάπαξ έκπτωση (€)     -100
       
kWh/4μηνο 1000    
kWh/μηνα 250    
       
Πληρωμή/μήνα 28,07 € 26,65 € 27,75 €
       
Πληρωμή/24 μήνες 673,62 € 639,48 € 566,00 €

 

Συμφωνούμε στον παραπάνω πίνακα;

Ας συγκεντρώσω και τα παρακάτω:

  • Υποθέτω, η συνέπεια 5% ισχύει σε όλα τα προγράμματα απ' ότι είδα στα ψιλά γράμματα
  • Το home online ισχύει μόνο με πάγια εντολή
  • Στην κατηγορία "Νέο πακέτο μέτρων οικονομικής ελάφρυνσης λόγω Covid-19" αναφέρεται: 
    Αναφορά σε κείμενο

    Από 1η Οκτωβρίου έως τις 31 Δεκεμβρίου 2020 η ΔΕΗ προσφέρει 10€ έκπτωση για όλους τους πελάτες e-bill, παλαιούς και νέους, που λαμβάνουν ηλεκτρονικά τον λογαριασμό τους.

    Σε αυτό περιλαμβάνεται το βασικό και το online αλλά όχι το enter. Οπότε πρέπει να αφαιρεθούν από τον πάνω πίνακα. Το τι θα γίνει το 2021 δεν το γνωρίζουμε.

Τέλος, για το παραπάνω τιμολόγιο δεν βρίσκω ένα λόγο κάποιος να επιλέξει το online, αφού εξαρτάται μόνο από τις kWh.

Επεξ/σία από charilaos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ας κάνουμε λίγο ένα πιο απλό παράδειγμα...Ας αγνοήσουμε πάγιες εντολές για την ώρα και ας θεωρήσουμε 1000kWh το 4μηνο για λόγους ευκολίας. Επίσης, ας θεωρήσουμε Γ1 οικιακό τιμολόγιο.

  Βασικό Online Enter
(€ / kWh) 0,11058 0,11058 0,105
Πάγιο/ 4μηνο (€) 1,69    
Πάγιο/ μήνα (€) 0,4225 0,5 1,5
Πάγιο/ μήνα με έκπτωση (€) 0,4225 0,25 1,5
       
Έκπτωση ebill (2 χρόνια)   30  
Έκπτωση ebill (μήνα)   1,25  
       
Εφάπαξ έκπτωση (€)     -100
       
kWh/4μηνο 1000    
kWh/μηνα 250    
       
Πληρωμή/μήνα 28,07 € 26,65 € 27,75 €
       
Πληρωμή/24 μήνες 673,62 € 639,48 € 566,00 €

 

Συμφωνούμε στον παραπάνω πίνακα;

Ας συγκεντρώσω και τα παρακάτω:

  • Υποθέτω, η συνέπεια 5% ισχύει σε όλα τα προγράμματα απ' ότι είδα στα ψιλά γράμματα
  • Το home online ισχύει μόνο με πάγια εντολή
  • Στην κατηγορία "Νέο πακέτο μέτρων οικονομικής ελάφρυνσης λόγω Covid-19" αναφέρεται: 

    Σε αυτό περιλαμβάνεται το βασικό και το online αλλά όχι το enter. Οπότε πρέπει να αφαιρεθούν από τον πάνω πίνακα. Το τι θα γίνει το 2021 δεν το γνωρίζουμε.

Τέλος, για το παραπάνω τιμολόγιο δεν βρίσκω ένα λόγο κάποιος να επιλέξει το online, αφού εξαρτάται μόνο από τις kWh.

Άρα μόνο το 100αρικο ειναι το κερδος. Μετα τα 2 χρόνια θα επιβαρυνόμαστε το υψηλότερο πάγιο, που γι αυτην όμως την καταναλωση ισοφαριζεται από την (πενιχρη) μειωση της κιλοβατωρας. (1,5*12=18 έναντι 5 το χρονο).

Ενώ πχ σ ενα εξοχικό θα ειναι πιο εις βαρος μας κατασταση αφου δεν κερδιζουμε τοσο από το ρευμα, πάντα μετα τα 2 χρονια λέω.

Άραγε μετα τα 2 χρονια μπορούμε να γυρισουμε πισω στο οικιακό? Μάλλον ναι να υποθέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mbison είπε

Άρα μόνο το 100αρικο ειναι το κερδος. Μετα τα 2 χρόνια θα επιβαρυνόμαστε το υψηλότερο πάγιο, που γι αυτην όμως την καταναλωση ισοφαριζεται από την (πενιχρη) μειωση της κιλοβατωρας. (1,5*12=18 έναντι 5 το χρονο).

Ενώ πχ σ ενα εξοχικό θα ειναι πιο εις βαρος μας κατασταση αφου δεν κερδιζουμε τοσο από το ρευμα, πάντα μετα τα 2 χρονια λέω.

Άραγε μετα τα 2 χρονια μπορούμε να γυρισουμε πισω στο οικιακό? Μάλλον ναι να υποθέσω?

Είναι σίγουρο αυτό; Εγώ με 2500-3000 το μήνα πάλι μόνο 100 θα κερδίσω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, charilaos είπε

 

  • Στην κατηγορία "Νέο πακέτο μέτρων οικονομικής ελάφρυνσης λόγω Covid-19" αναφέρεται: 

    Σε αυτό περιλαμβάνεται το βασικό και το online αλλά όχι το enter. Οπότε πρέπει να αφαιρεθούν από τον πάνω πίνακα. Το τι θα γίνει το 2021 δεν το γνωρίζουμε.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/metra

Αν πας στο τέλος της σελίδας αναφέρει πως η έκπτωση e-bill (μέχρι 31/12) ισχύει και για τα δύο προγράμματα (online/enter).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...