Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

22 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

 

 

Όχι, παραπάνω. Στο παραδειγμα του φίλου καταναλωνει 250/μηνα. Κερδίζεις 0,11058-0,105=0,00558 ανα κιλοβατωρα. Αρα για 2500 τον μηνα!!!! ειναι κερδος 13,95, μειον τη διαφορα παγιου 1= 13€ περιπου το μηνα. Μα τι καις βρε άνθρωπε?

Επεξ/σία από mbison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, mbison είπε

 

 

Όχι, παραπάνω. Στο παραδειγμα του φίλου καταναλωνει 250/μηνα. Κερδίζεις 0,11058-0,105=0,00558 ανα κιλοβατωρα. Αρα για 2500 τον μηνα!!!! ειναι κερδος 13,95, μειον τη διαφορα παγιου 1= 13€ περιπου το μηνα. Μα τι καις βρε άνθρωπε?

Θερμοπομπους έχω φίλε..αλλά έχω συνέχεια ζέστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι, εξηγείται. Ίσως θα επρεπε να βρεις πάροχο με χαμηλή τιμή κιλ/ρας.

Ξερει να πει κανεις αν μπορούμε ανώδυνα να γυρίσουμε μετα από 2 χρονια στο οικιακο, για να γυρισουμε στο χαμηλό πάγιο?

Επίσης, δεν υπάρχει η τάση στην αγορά να πέσει η τιμή, λόγω αύξησης της παραγωγής ενέργειας? Είναι λιγακι οξύμωρο να δεσμεύουμε μια τιμή 0,105 για 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mbison είπε

Ετσι, εξηγείται. Ίσως θα επρεπε να βρεις πάροχο με χαμηλή τιμή κιλ/ρας.

Ξερει να πει κανεις αν μπορούμε ανώδυνα να γυρίσουμε μετα από 2 χρονια στο οικιακο, για να γυρισουμε στο χαμηλό πάγιο?

Επίσης, δεν υπάρχει η τάση στην αγορά να πέσει η τιμή, λόγω αύξησης της παραγωγής ενέργειας? Είναι λιγακι οξύμωρο να δεσμεύουμε μια τιμή 0,105 για 2 χρόνια.

Δεν είναι δικό μου το σπίτι, δεν δέχεται ο ιδιοκτήτης οπότε την πάτησα...

Μου κατέβασε το ενοίκιο όμως, στην περιοχή μου τέτοιο σπίτι πάει 450-500 εγώ δίνω 330.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Δεν είναι δικό μου το σπίτι, δεν δέχεται ο ιδιοκτήτης οπότε την πάτησα...

Μου κατέβασε το ενοίκιο όμως, στην περιοχή μου τέτοιο σπίτι πάει 450-500 εγώ δίνω 330.

Ειναι σαν τη γυναίκα μου, που δεν θέλει να φύγει με τπτ από τη ΔΕΗ. Κολλημένοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mbison είπε

Ειναι σαν τη γυναίκα μου, που δεν θέλει να φύγει με τπτ από τη ΔΕΗ. Κολλημένοι 

Χάχα νταξει 65 ετών άνθρωπος... Παλιά μυαλά κλπ δεν πειράζει όλα καλά. 

Αλλά τώρα η γυναίκα σου γιατί δεν θέλει; 

Περίεργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LaMereda είπε

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/metra

Αν πας στο τέλος της σελίδας αναφέρει πως η έκπτωση e-bill (μέχρι 31/12) ισχύει και για τα δύο προγράμματα (online/enter).

Ωραίος, τροποποιω τωρα το μηνυμα μου.

Γενικώς, αν τα έχω σωστά στο πίνακά μου, πράγματι για το Γ1 τιμολόγιο δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος να προτιμήσει το online.

Και ούτε για το home υπάρχει βασικά άξιος λόγος λόγω 2ετής δέσμευσης, ΑΝ δεν έδιναν τα 100€ ως έκπτωση.

48 λεπτά πριν, mbison είπε

Άρα μόνο το 100αρικο ειναι το κερδος. Μετα τα 2 χρόνια θα επιβαρυνόμαστε το υψηλότερο πάγιο, που γι αυτην όμως την καταναλωση ισοφαριζεται από την (πενιχρη) μειωση της κιλοβατωρας. (1,5*12=18 έναντι 5 το χρονο).

Ενώ πχ σ ενα εξοχικό θα ειναι πιο εις βαρος μας κατασταση αφου δεν κερδιζουμε τοσο από το ρευμα, πάντα μετα τα 2 χρονια λέω.

Άραγε μετα τα 2 χρονια μπορούμε να γυρισουμε πισω στο οικιακό? Μάλλον ναι να υποθέσω?

Ε λογικά ναι. Μετά το τέλος της σύμβασης, μπορείς να τη σταματήσεις

5 λεπτά πριν, mbison είπε

Ειναι σαν τη γυναίκα μου, που δεν θέλει να φύγει με τπτ από τη ΔΕΗ. Κολλημένοι 

Ξέρεις...όχι απαραίτητα κολλημένοι.

Δες πχ. τι έγινε με Hellas Power και Energa που δεν απέδιδαν τον ΕΕΤΗΔΕ.

Φαντάζεσαι να βρεθείς να χρωστάς και σαν πελάτης τελικά. Ελλάδα είσαι όλα είναι πιθανά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 5:30 ΜΜ, devilaki είπε

καλησπέρα παίδες

 

με ΓΠ Τιμολόγιο ΔΕΗ γνωρίζεται αν μπορώ να μπω σε κάποιο από αυτά τα δυο προγράμματα ;

δεν  είδα να αναφέρεται κάτι σχετικά με ΓΠ 

 

ευχαριστώ

Φίλε μου έχω και εγώ ΓΠ τιμολόγιο και μέσα απο το ebill Μου δίνει την δυνατότητα να μπω. Το θέμα είναι εαν όταν μπείς στο Enter χάσεις την έκπτωση του ΓΠ. ΑΥτό δεν γνωρίζω. Μήπως γνωρίζεις εαν συμφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mbison είπε

 

Άραγε μετα τα 2 χρονια μπορούμε να γυρισουμε πισω στο οικιακό? Μάλλον ναι να υποθέσω?

Αναγράφεται στους όρους πως θα σου έρθει μήνυμα στα 2 ετη που θα λεει πως γίνεται αυτοματη ανανέωση. Αν δεν θες, θα πρέπει να το δηλώσεις τότε. Αν δεν κάνεις τίποτα, θα ανανεωθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος να το κανει καποιος αν δεν εχει αρκετα μεγαλη καταναλωση ειναι τα 100 ευρω, που και σε αυτα σε υποχρωνει να ερχεται μηνιαιος λογαριασμος ο οποιος δεν θα ειναι καν πραγματικη καταναλωση αλλα εναντι και περιμενεις την εκκαθαριση στο 4 μηνο, συν οτι σε δεσμευει για 2 χρονια.

Οποτε εγω προσωπικα μενω ως εχει και κοιταω αν παιξει και καμια καλη προσφορα στου αλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Ο μονος λογος να το κανει καποιος αν δεν εχει αρκετα μεγαλη καταναλωση ειναι τα 100 ευρω, που και σε αυτα σε υποχρωνει να ερχεται μηνιαιος λογαριασμος ο οποιος δεν θα ειναι καν πραγματικη καταναλωση αλλα εναντι και περιμενεις την εκκαθαριση στο 4 μηνο, συν οτι σε δεσμευει για 2 χρονια.

Οποτε εγω προσωπικα μενω ως εχει και κοιταω αν παιξει και καμια καλη προσφορα στου αλλους.

Καλύτερο αυτό πάντως με την εκκαθάριση στο 4μηνο.. Πληρώνεις ότι καις για 3 μήνες το πραγματικό και όχι ότι θέλουν αυτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Καλύτερο αυτό πάντως με την εκκαθάριση στο 4μηνο.. Πληρώνεις ότι καις για 3 μήνες το πραγματικό και όχι ότι θέλουν αυτοί. 

Μα και τωρα εκκαθαριση στο 4 μηνο γινεται.Τωρα θα γινεται παλι εκκαθαριση στο 4 μηνο αλλα για 3 μηνες θα πληρωνω κατέκτιμηση. Προσωπικα δεν μ αρεσει.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Menelaos83 είπε

Μα και τωρα εκκαθαριση στο 4 μηνο γινεται.Τωρα θα γινεται παλι εκκαθαριση στο 4 μηνο αλλα για 3 μηνες θα πληρωνω κατέκτιμηση. Προσωπικα δεν μ αρεσει.

Ναι αλλα στην περίπτωση την δική μου δεν μαζεύονται 500αρικα... Οπότε σε εμένα κάνει δουλειά πιστεύω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...