Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/10/2021 στις 12:24 ΠΜ, Lazostat είπε

Πηρα στη ΔΕΗ επειδη δεν μου ηρθε καποιο e-mail επιβεβαιωσης για την αιτηση που εκανα πριν 2 ημερες και μου ειπαν οτι θα πρεπει να περιμενω, καποια στιγμη θα ερθει.. Βλεπω να με χρεωνει η ΕΛΙΝ και δευτερο 12υευρω για το μηνα Οκτωβριο..

 

Παντως εκει στη ΔΕΗ πρεπει να τριβουν τα χερια τους. Πηραν τρελο κοσμο πισω και πλεον μας κανουν και οτι θελουν με την παγια εντολη.. Βλεπω να πληρωνουμε αναδρομικα καποια στιγμη..

Κ εγώ δεν έχω λάβει ακόμα μέιλ επιβεβαίωσης... φαντάσου τι γίνεται...

Θα δεις μέχρι τέλος του χρόνου τι έχει να γίνει...

Στους εναλλακτικούς πιστεύω ότι θα μείνουν μόνο όσοι δεν ασχολούνται ή δεν διαβάζουν τους λογαριασμούς...

2 ώρες πριν, tsioulak είπε

πάγια εντολή

Για τους φίλους που θέλουν να γλυτώσουν το 50λεπτο της πάγιας εντολής αρκεί να το εξοφλείτε κανένα 10ημερο νωρίτερα μέσω του σάιτ της ΔΕΗ με την κάρτα σας.... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, bill999r είπε

Στους εναλλακτικούς πιστεύω ότι θα μείνουν μόνο όσοι δεν ασχολούνται ή δεν διαβάζουν τους λογαριασμούς...

ή όσοι έχουν κλείσει καλές τιμές (μέχρι να τις αλλάξουν όλοι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, bill999r είπε

 

Για τους φίλους που θέλουν να γλυτώσουν το 50λεπτο της πάγιας εντολής αρκεί να το εξοφλείτε κανένα 10ημερο νωρίτερα μέσω του σάιτ της ΔΕΗ με την κάρτα σας.... 😉

Στην εφαρμογή ebill εννοείς?Κι αν με την πάγια εντολή που έχουμε δώσει στα ξαναπάρουν τα χρήματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mail επιβεβαίωσης για το online?

Εγώ δεν έλαβα κάτι.., ή δε είδα τουλάχιστον

Αν θυμάμαι καλά σε 2 εργάσιμες είχε ενεργοποιηθεί.. (μετάβαση από Γ1Ν σε online)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aίτηση 30/9, με πήρανε σήμερα 16:30... ίσα που με είχε πάρει ο ύπνος.

Έγινε επιβεβαίωση στοιχείων. Μου είπαν ότι έλειπε ένα δικαιολογητικό, η εξόφληση του λογαριασμού. Εν τω μεταξύ αυτό δεν το ζητούσε στην online αίτηση αλλά εγώ είχα προννοήσει και το είχα προσθέσει ως 3η σελίδα στον λογαριασμό της Ελίν. 😛 Εδώ αρχίζουν τα ωραία... Μου είπε ότι θα μου στείλουν την αίτηση με email για να την υπογράψω, όπως επίσης θα πρέπει να υπογράψω ψηφιακά μια υπεύθυνη δήλωση στο GOV (μάλλον είναι υπεύθυνη δήλωση εκπροσώπησης). Ή μήπως μου είπε εξουσιοδότηση; Κάτι στο gov τέλοσπάντων! Θα υπάρχουν στο mail οδηγίες και video για τις λεπτομέρειες. Υπόψιν για όσους δεν έχουν ξανακάνει κάτι τέτοιο στο GOV, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα χρειαστεί μόνο τους κωδικούς Taxisnet. Μερικές φορές όμως ζητάει και πιστοποίηση με κωδικούς τράπεζας (e-banking). Οπότε να είστε προετοιμασμένοι. Μετά θα απαντήσω  στο mail και θα στείλω τα έγγραφα. Εδώ αρχίζουν τα πιο ωραία. 😆 Όταν ολοκληρωθεί η αίτηση θα φανεί η εκπροσώπηση στο ebill όπου θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε το online. Καλά ακούσατε. Ναι μεν έχουμε στα χέρια μας ένα αίτημα που λέει "Είδος αιτήματος: Αλλαγή Προμηθευτή" και "Προϊόν: My Home Online" αλλά δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Πρέπει να πάμε στο ebill να το ενεργοποιήσουμε εμείς. Κι απ'τη στιγμή που θα το ενεργοποιήσουμε δεν έχω ιδέα αν ενεργοποιείται αυτόματα ή θα πρέπει να πάμε να βρούμε τον διευθυντή στο κατάστημα της ΔΕΗ όπως έκανε ο άλλος ο φίλος στη Ρόδο. ΗΕRTHAN αν σου περισσεύει καμιά  💣 φέρε να έχω μια πρόχειρη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Ametanoitos είπε

Στην εφαρμογή ebill εννοείς?Κι αν με την πάγια εντολή που έχουμε δώσει στα ξαναπάρουν τα χρήματα ?

Ναι ή στην εφαρμογή ή απλά στο σάιτ με τον κωδικό του λογαριασμού. Αν είναι άνω των 10 ημερών φαίνεται εγκαίρως η πληρωμή κ  αποκλείεται να ξανατραβηξουν... Δοκιμασμένο...

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aίτηση 30/9, με πήρανε σήμερα 16:30... ίσα που με είχε πάρει ο ύπνος.

Έγινε επιβεβαίωση στοιχείων. Μου είπαν ότι έλειπε ένα δικαιολογητικό, η εξόφληση του λογαριασμού. Εν τω μεταξύ αυτό δεν το ζητούσε στην online αίτηση αλλά εγώ είχα προννοήσει και το είχα προσθέσει ως 3η σελίδα στον λογαριασμό της Ελίν. 😛 Εδώ αρχίζουν τα ωραία... Μου είπε ότι θα μου στείλουν την αίτηση με email για να την υπογράψω, όπως επίσης θα πρέπει να υπογράψω ψηφιακά μια υπεύθυνη δήλωση στο GOV (μάλλον είναι υπεύθυνη δήλωση εκπροσώπησης). Ή μήπως μου είπε εξουσιοδότηση; Κάτι στο gov τέλοσπάντων! Θα υπάρχουν στο mail οδηγίες και video για τις λεπτομέρειες. Υπόψιν για όσους δεν έχουν ξανακάνει κάτι τέτοιο στο GOV, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα χρειαστεί μόνο τους κωδικούς Taxisnet. Μερικές φορές όμως ζητάει και πιστοποίηση με κωδικούς τράπεζας (e-banking). Οπότε να είστε προετοιμασμένοι. Μετά θα απαντήσω  στο mail και θα στείλω τα έγγραφα. Εδώ αρχίζουν τα πιο ωραία. 😆 Όταν ολοκληρωθεί η αίτηση θα φανεί η εκπροσώπηση στο ebill όπου θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε το online. Καλά ακούσατε. Ναι μεν έχουμε στα χέρια μας ένα αίτημα που λέει "Είδος αιτήματος: Αλλαγή Προμηθευτή" και "Προϊόν: My Home Online" αλλά δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Πρέπει να πάμε στο ebill να το ενεργοποιήσουμε εμείς. Κι απ'τη στιγμή που θα το ενεργοποιήσουμε δεν έχω ιδέα αν ενεργοποιείται αυτόματα ή θα πρέπει να πάμε να βρούμε τον διευθυντή στο κατάστημα της ΔΕΗ όπως έκανε ο άλλος ο φίλος στη Ρόδο. ΗΕRTHAN αν σου περισσεύει καμιά  💣 φέρε να έχω μια πρόχειρη.

Όταν έκανα εγώ την αίτηση ο λογαριασμός του άλλου παρόχου ήταν απαραίτητο δικαιολογητικό για να συνεχίσεις στο επόμενο βήμα.

 

Στο gov.gr κωδικούς από τράπεζα ζητάει μόνο την πρώτη φορά που γίνεται η πιστοποίηση. Τις επόμενες φορές μπαίνεις απλά με κωδικούς taxis.

Γενικά οι διαδικασίες πλεον έχουν υπεραπλουστευτει κ μέσα σε λίγα λεπτά έχεις εξουσιοδότηση υπεύθυνη δήλωση και απ'ότι διάβασα μέσα στο μήνα κ γνήσιο της υπογραφής για οποιαδήποτε έγγραφο...

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bill999r είπε

1) Όταν έκανα εγώ την αίτηση ο λογαριασμός του άλλου παρόχου ήταν απαραίτητο δικαιολογητικό για να συνεχίσεις στο επόμενο βήμα.

 

2) Στο gov.gr κωδικούς από τράπεζα ζητάει μόνο την πρώτη φορά που γίνεται η πιστοποίηση. Τις επόμενες φορές μπαίνεις απλά με κωδικούς taxis.

Γενικά οι διαδικασίες πλεον έχουν υπεραπλουστευτει κ μέσα σε λίγα λεπτά έχεις εξουσιοδότηση υπεύθυνη δήλωση και απ'ότι διάβασα μέσα στο μήνα κ γνήσιο της υπογραφής για οποιαδήποτε έγγραφο...

 

1) Σου είπα... λογαριασμό ζητούσε η πλατφόρμα. Εξόφληση δε ζητούσε. Εγώ τα έβαλα όλα μαζί στο PDF γιατί το ήξερα ότι θα χρειαζόταν. Και μου λέει η εκπρόσωπος ότι λείπει δικαιλογητικό, αν είναι δυνατόν... για κοίτα καλύτερα της λέω.

2) Ξέρεις πόσες φορές έχω πάει να βγάλω εξουσιοδότηση με κωδικούς taxisnet και μου λέει ότι το κινητό δεν είναι πιστοποιημένο; Αναγκάζομαι μετά να ξαναμπώ με κωδικούς τράπεζας, να ξαναπιστοποιήσω το κινητό (όπου πολλές φορές αργεί να έρθει το sms καμιά ώρα). Άσε μη μου μιλάς για υπεραπλουστευμένες διαδικασίες. Καλή είναι η πλατφόρμα στο σχεδιασμό, αλλά στην πράξη έχει τα γνωστά κουσούρια ελληνικού δημοσίου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,για να μην ψάχνω  την διαδικασία  μερικές ερωτήσεις στα γρήγορα  γιατί μου ήρθε mail με τα έγγραφα , αφού έφτιαξα τις 2 υπεύθυνες δηλώσεις από το gov.gr με αυτά που έγραφαν στις δηλώσεις που μου έστειλαν θα πρέπει να υπογράψω - συμπληρώσω και το ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ και να τους το στείλω?  θέλει και την ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ υπογραμμένη  ? δηλαδη να τα τυπώσω να τα υπογράψω να τα σκανάρω και να τους τα στειλω πίσω  ?  ( 6 σελίδες ειναι μαζί με τις υπεύθυνες δηλώσεις ,  δε βαριέσαι θα τα τυπώσω και θα τα στειλω όλα πίσω μαζί και τις δηλώσεις από το gov ελπίζω μόνο να μην μπλέξουν τα μπούτια τους  )

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα ,για να μην ψάχνω  την διαδικασία  μερικές ερωτήσεις στα γρήγορα  γιατί μου ήρθε mail με τα έγγραφα , αφού έφτιαξα τις 2 υπεύθυνες δηλώσεις από το gov.gr με αυτά που έγραφαν στις δηλώσεις που μου έστειλαν θα πρέπει να υπογράψω - συμπληρώσω και το ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ και να τους το στείλω?  θέλει και την ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ υπογραμμένη  ? δηλαδη να τα τυπώσω να τα υπογράψω να τα σκανάρω και να τους τα στειλω πίσω  ?  ( 6 σελίδες ειναι μαζί με τις υπεύθυνες δηλώσεις ,  δε βαριέσαι θα τα τυπώσω και θα τα στειλω όλα πίσω μαζί και τις δηλώσεις από το gov ελπίζω μόνο να μην μπλέξουν τα μπούτια τους  )

ευχαριστώ.

Tα έγγραφα απ'το GOV ούτε τα υπογράφεις, ούτε τα σκανάρεις. Τα κατεβάζεις και τα στέλνεις όπως είναι.

Αυτό είναι το νόημα της ψηφιακής υπογραφής. Σε όποιον δώσεις το έγγραφο μπορεί να το ελέγξει για την εγκυρότητα του.

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/elegkhos-egkurotetas-eggraphon-gov-gr

Τη σύμβαση προμήθειας δε ξέρω... φαντάζομαι πως πρέπει να υπογράψεις και να σκανάρεις. Εκτός κι αν παίρνει ψηφιακή υπογραφή με ένα απλό κλικ όπως οι συμβάσεις του ΗΡΩΝ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εξόφληση δε ζητούσε

Έχεις δίκιο νόμιζα ότι αναφέροσουν μόνο σε λογαριασμό.

 

52 λεπτά πριν, george1551 είπε

τυπώσω να τα υπογράψω

Για τις υπεύθυνες δηλώσεις αυτό που σου είπε ο @ekrepali

Για την σύμβαση εγώ τις μονογραφω στο adobe με το εργαλείο sign.

Ποτέ δεν είχα θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Tα έγγραφα απ'το GOV ούτε τα υπογράφεις, ούτε τα σκανάρεις. Τα κατεβάζεις και τα στέλνεις όπως είναι.

Αυτό είναι το νόημα της ψηφιακής υπογραφής. Σε όποιον δώσεις το έγγραφο μπορεί να το ελέγξει για την εγκυρότητα του.

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/elegkhos-egkurotetas-eggraphon-gov-gr

Τη σύμβαση προμήθειας δε ξέρω... φαντάζομαι πως πρέπει να υπογράψεις και να σκανάρεις. Εκτός κι αν παίρνει ψηφιακή υπογραφή με ένα απλό κλικ όπως οι συμβάσεις του ΗΡΩΝ.

Ζητάει ξανά ένδειξη και συγκατάθεση για προωθητικές , αφού τα έβαλαν τα εχω έτοιμα για αποστολή  σε ένα pdf και έβαλα και τα έντυπα από το gov.gr , πλεονασμός αλλά ποτέ δεν ξέρεις μην πέσω σε κανένα στουρνάρι και τρέχω , τους το γράφω ότι τα εχω βάλει δυο φορές και με φυσική υπογραφή σε αυτό που μου έστειλαν και με την ψηφιακή δήλωση από το gov.gr (το ξέρω ότι δεν θέλουν υπογραφές αυτές )  βλέπεις βιάζομε  να φύγω από τους αλήτες της Ελιν και δεν θέλω να καθυστερήσω ούτε μια μέρα  .

14 λεπτά πριν, bill999r είπε

Για τις υπεύθυνες δηλώσεις αυτό που σου είπε ο @ekrepali

Για την σύμβαση εγώ τις μονογραφω στο adobe με το εργαλείο sign.

Ποτέ δεν είχα θέμα

Τώρα τις εχω φτιάξει την άλλη φορά  θα το δω  ,  το πρωί  που προσπαθούσα να βάλω την υπογραφή μου στο finereader αλλά δεν τα κατάφερνα και το τύπωσα για να το υπογράψω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, bill999r είπε

Για την σύμβαση εγώ τις μονογραφω στο adobe με το εργαλείο sign.

Ποτέ δεν είχα θέμα

Eγώ λέω να βάλω ψηφιακή υπογραφή... γιατί είναι ικανοί να μου πούνε ότι το sign δεν έχει καλή αισθητική. 😄

33 λεπτά πριν, george1551 είπε

Ζητάει ξανά ένδειξη και συγκατάθεση για προωθητικές

 

Nαι οκ... θα τους στείλουμε ένα album με φωτογραφίες απ'τον μετρητή και ψηφιακά και σε φιλμ... να διαλέξουν ποια τους αρέσει. Πάνε καλά ρε;

Και συγκατάθεση για προωθητικές; Σοβαρά τώρα; Είναι προϋπόθεση αυτό για να γίνει δεκτή η αίτηση; Κάτι δε κατάλαβες καλά νομίζω... τις ίδιες βλακείες μου έλεγαν και στον ΗΡΩΝ 🔽 και τους είπα να τα ξυλώσουν όλα.

11.jpg.9acade64a293d435f1f99ab264c59d02.jpg

Αλλά εντάξει αν η ΔΕΗ θέλει συγκατάθεση... τότε θα πάρει συγκατάθεση.

Και μόλις ενεργοποιηθούν τα προγράμματα θα στείλουμε αίτημα για ξεσυγκατάθεση.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...