Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Ειχα κανει αιτηση για το online  στις 25/9 και  βλεπω στο ebill οτι εγκριθηκε στις 6/10.  Απο εδω και περα  απλά περιμενω τον πρωτο λογαριασμό; Επειδή εχω και κοτ Β θα πρεπει να περιμένω την εκδοση του πρωτου λογαριασμού για να δω αν θα πρεπει να ξανακανω αιτηση για ΚΟΤ Β;

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα. Επειδή και εγώ νοικιάζω μου είπαν ότι θα πρέπει εάν μετακομίσω σε νέο σπίτι η σύνδεση να είναι στο όνομά μου, να παραμείνω στην ΔΕΗ και να συνεχίσω στο ίδιο πρόγραμμα. 

 

Αυτο όμως το γράφουν κάπου στο συμβόλαιο?Ή είναι λόγια του αέρα και μετά θα πρέπει να πληρώνουμε ''πρόστιμα''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vmaria είπε

Καλημέέρα,

 

Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και να πάω στη ΔΕΗ, στο Online.Το θέμα είναι οτι νοικιάζω και λογικά θα μετακομίσω το επόμενο 6μηνο.

Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση, μου είπε οτι στο νέο σπίτι που θα πάω αν παραμείνω στη δεη δε θα πληρώσω τη ρήτρα για το σπάσιμο του 24μηνου συμβολαίου γιατί λεει οτι εφόσον θα θέλω να παραμείνω στη δεη δε τους συμφέρει να με χάσουν σαν πελάτη.

 

Έχει κάνει κάποια/ος κάτι παρόμοιο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Έχει αποδειχθεί και παλαιότερα αν ψάξεις το νήμα αυτό, αλλά ας το αναφέρουμε και πάλι: Προφανώς δεν έχουν επίσημη σχετική ενημέρωση, γιατί εμένα μου απάντησαν ότι το πρόγραμμα συσχετίζεται με την παροχή και συνεπώς σε περίπτωση διακοπής της παροχής (π.χ. λόγω μετακόμισης) η ρήτρα πληρώνεται κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο
25 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα.

Ειχα κανει αιτηση για το online  στις 25/9 και  βλεπω στο ebill οτι εγκριθηκε στις 6/10.  Απο εδω και περα  απλά περιμενω τον πρωτο λογαριασμό; Επειδή εχω και κοτ Β θα πρεπει να περιμένω την εκδοση του πρωτου λογαριασμού για να δω αν θα πρεπει να ξανακανω αιτηση για ΚΟΤ Β;

Οχι θα συνεχισεις στο ΚΟΤ κανονικα δεν χρειαζεται να κανεις κατι. (Εννοειται αν εκανες αιτηση ΚΟΤ για φετος, μεχρι 15/11/21)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, geofak είπε

Μα δεν έχει βγει λογαριασμός ακόμα, είπα μήπως φαίνεται κάπως στο ρολόϊ

Αν ο μετρητής έχει διπλή ένδειξη, τότε έχεις ημερήσιο / νυχτερινό.

4.jpg.2e159f2c5030b0e578269a126621f636.jpg

Άλλο ενδεχόμενο είναι να έχεις 2 κουτιά, ένα για ημερήσιο και ένα για νυχτερινό.

Αν έχεις μόνο 1 κουτί με 1 ένδειξη τότε έχεις μόνο ημερήσιο.

10 ώρες πριν, geo9419 είπε

Στις 9/9/2021 τους τα εστειλα όλα υπογεγραμένα με καποιες παρατηρήσεις οπως οτι το συμβολαιο εγραφε για Γ1 και όχι για home online εξαλλου δεν πληρωσα καμια εγγυηση.

Στις 27/9/2021 μου ήρθε sms από τον ΔΕΔΔΗΕ οτι το αίτημα έγινε δεκτό και να υποβαλλω εντος εξαμηνου το ηλεκτρολογικό σχέδιο.

 

 

Αναμενόμενα όλα όσα ανέφερες... όπως και η τελευταία ενέργεια με τη χειροκίνητη ενεργοποίηση απ'το ebill.

Mόνο αυτό στη παράθεση με προβληματίζει... 20 μέρες για αλλαγή παρόχου! Και μάλιστα δε πρέπει να ήρθαν για έκτακτη καταμέτρηση αλλά περίμεναν την ημερομηνία καταμέτρησης του εκκαθαριστικού για να γλυτώσουν τον κόπο.

Ελπίζω η δική μου αλλαγή να γίνει όπως πάντα με τις μετρήσεις που στέλνω στη φωτογραφία. Αλλιώς θα φάω 15 μέρες στην Ελίν με νέες χρεώσεις.

Μια ερώτηση μόνο... όταν λες ότι έστελνες mail για να ρωτήσεις για την εξέλιξη της αίτησης, απο πού έστελνες; Έκανες reply στο email που σου είχαν στείλει με τις αιτήσεις; Ή έστελνες απ'την ιστοσελίδα;

36 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα.

Ειχα κανει αιτηση για το online  στις 25/9 και  βλεπω στο ebill οτι εγκριθηκε στις 6/10.  Απο εδω και περα  απλά περιμενω τον πρωτο λογαριασμό; Επειδή εχω και κοτ Β θα πρεπει να περιμένω την εκδοση του πρωτου λογαριασμού για να δω αν θα πρεπει να ξανακανω αιτηση για ΚΟΤ Β;

 

 

9 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Οχι θα συνεχισεις στο ΚΟΤ κανονικα δεν χρειαζεται να κανεις κατι. (Εννοειται αν εκανες αιτηση ΚΟΤ για φετος, μεχρι 15/11/21)

 

Ο ένας δε μπαίνει στο κόπο να υπενθυμίσει ότι άλλαξε πάροχο... ο άλλος λέει δε χρειάζεται να κάνει κάτι χωρίς να επιβεβαιώσει αν επρόκειτο για αλλαγή προγράμματος ή αλλαγή παρόχου. Κάπως έτσι θα χανόταν 1 μήνας ΚΟΤ τζάμπα και βερεσέ.

 

322.jpg.2faca02c1acdcfddc420c9836ad3e595.jpg

Τράβα εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Πάτα τα 10 πρώτα ψηφία της παροχής και κάνε αναζήτηση.

Θα σου βγάλει από κάτω τον κωδικό παροχής (και τα 11 ψηφία). Επιβεβαίωση τον αριθμό παροχής και στον ΔΕΔΔΗΕ 211 211 0770.

Αν έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής, πρέπει να κάνεις νέα αίτηση ΚΟΤ.

Κι αν δεν έχεις κάνει αίτηση για ΚΟΤ φέτος, πρέπει να κάνεις ούτως ή αλλως μέχρι 12/11.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγα μην ζητησω και Ε1, Ε9 ή πρεπει να θυμαμαι απο πριν τι εκανε ο καθενας 10 μερες πριν και δινει μισες πληροφοριες..

Αφου αλλαξε παροχο πρεπει να το κοιταξει οπως λες!

Κοιτάξτε τωρα να κανετε 168454 τσεκ τη μερα στον έλεγχο ΥΔΕ να το ριξετε και μετα να κλαίγεστε οτι "ενα πραγμα κανανε και αυτο δεν παιζει.. δημοσιο κτλ κτλ..." :P 

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Σιγα μην ζητησω και Ε1, Ε9 ή πρεπει να θυμαμαι απο πριν τι εκανε ο καθενας 10 μερςε και δινει μισες πληροφοριες..

Αφου αλλαξε παροχο πρεπει να το κοιταξει οπως λες!

Εμένα κάτι μου θύμισε, γι'αυτό το ψαχούλεψα να βεβαιωθώ.

Αλλά όταν κάποιος δε γράφει λεπτομέρεις, εννοείται κακό του κεφαλιού. ΚΕΠ έχουμε καταντήσει εδώ πέρα. 😆

@tsigpan για σένα λέμε. Kάνω tag σε περίπτωση που δε πήρες ειδοποίηση απ'το quote.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

  

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΚΕΠ έχουμε καταντήσει εδώ πέρα. 😆

Μηπως να κανει επίσημη αίτηση στο δημοσιο το forum για κάποια προμήθεια, αποφορτίζει πολυ τα ΚΕΠ η αληθεια ειναι.. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ συγνώμη, εκανα βιαστικό post με ελειπής πληροφορίες. Απο Ηρων up που ημουν εκανα την αίτηση για το ΔΕΗ online.  Πως το τσεκάρω για το ΚΟΤ Β; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4η μερα (και Παρασκευη ακομα χειροτερα) και ακομα με καλουν απο ΔΕΗ για την αλλαγη παροχου. Καταντια! Τουλαχιστον οι εναλλακτικοι σε πρηζουν στα τηλεφωνα οταν ειναι να παρουν νεο πελατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

4η μερα (και Παρασκευη ακομα χειροτερα) και ακομα με καλουν απο ΔΕΗ για την αλλαγη παροχου. Καταντια! Τουλαχιστον οι εναλλακτικοι σε πρηζουν στα τηλεφωνα οταν ειναι να παρουν νεο πελατη

Και γω ειναι η τεταρτη φορα που ειμαι στην ανανονη στο 8009001000 για να μου πουν τι γινεται. 5η μερα χωρις κανενα νεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Weiss είπε

Εάν καταχωρίσεις στο site ενδείξεις καταμέτρησης, μετά από πόσες μέρες θα εμφανιστεί ο λογαριασμός ηλεκτρονικά?

Δεν είναι στανταρ, έως και μια εβδομάδα+ μετά την τελευταία μέρα που είχες περιθώριο να καταχωρήσεις μετρήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...