Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, allareas είπε

το πιθανότερο είναι να φάω πόρτα από την ΔΕΗ, γιατί το συμβόλαιο για το My Home Enter N λήγει τον 10/2022 (δεν το είχα δει νωρίτερα).

 δες ρήτρα αποχώρησης , σε συμφέρει απο το να χάσεις το ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άλλοι λένε ότι δεν έχει χρέωση η πάγια εντολή, βέβαια εξαρτάται και η τράπεζα.

Θα το δοκιμάσω πάντως αυτό που λές γιατί προτιμάω να πληρώνω τους λογαριασμούς όταν εκδίδονται και όχι όταν λήγουν. Στο 1ο λογαριασμό αν έρθει πχ 50ευρώ, θα πληρώσω 0.10 απ'το site... να δω αν στην ημερομηνία λήξης τραβήξουν 49.90. Έχει λογική αυτό που λες... να μη τραβάνε το ποσό που αναγράφει ο λογαριασμός αλλά το ποσό που είναι ανεξόφλητο. Αν είναι έτσι θα πληρώνω πάντα στην έκδοση, και μένει η πάγια εντολή απλά ενεργή εφόσον απαιτείται απ'τους όρους (διότι αν αφαιρεθεί, περνάμε στο Γ1).

 

 

Εκτος αν πληρωσεις 49,90 με την εκδοση η λιγες μερες μετα και αφησεις στο τελος 0,10 για την παγια.Εκει θα φανει αν ζητανε το υπολοιπο.Αλλα παιζει αυτοι να το ζητησουν και ολοκληρο.

Πρεπει να γινουν πειραματα να δουμε τι παιζει με ολες τις καρτες.Σε λιγο καιρο θα ξερουμε.

Θα περιμενω κι εγω να δω τι θα γινει και με την προπληρωμενη.

Κατσε να γινει η ζημια με την NRG πρωτα και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κατσε να γινει η ζημια με την NRG πρωτα και βλεπουμε.

τίποτα δεν θα γίνει. θα χτυπάει ο κορακιος το κεφαλι του. θα δεις 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

τίποτα δεν θα γίνει. θα χτυπάει ο κορακιος το κεφαλι του. θα δεις 😄

Κερναω καφε.;)

Αστον να βαλει μερικα προγραμματα με ΟΤΣ ακομα στο excel και μολις γινω mod(για κανενα 10 λεπτο) θα τον κανω ban.

Καλα εκανε κι εφυγε γιατι μπορει να μην εβρισκε μετα αυτο που ηθελε.Απλα εγινε ενα μπερδεμα τοτε με το 6μηνο  που μπερδευτηκε με το fix αλλα ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι στο πρόγραμμα Γ1Ν οικιακό και καθότι έρχονται χρεώσεις με ρήτρες είπα να ψαχτώ λίγο. σε ενναλακτικο πάροχο που έχω σε άλλη οικία μου έρχονται κανα 4μηνο τώρα ρήτρες χ3 τις κατανάλωσης μού. έστειλα μαιλ σε ΡΑΕ δεν ασχολείται κανένας μην μπέιτε κάν στον κόπο. Ειναι καλυμμένοι γιατι το έχεις υπογράψει άσχετα αν σε παραπλάνησαν όταν υπέγραφες για 0,70 κάτι και τελικά έρχεται 0,20.Στο θέμα μας

Μίλησα με εκπρόσωπο. Το My home enter έχει εγγύηση 100 €. Δεν ισχύει για παλιούς πελάτες που έρχονται από τιμολόγια της ΔΕΗ.Το myhome online δεν εχει εγγύηση.

Στο Online ειναι υποχρεωτική η πάγια πληρωμή στο enter οχι (+2% εκπτωση αν την εφαρμόσεις).

Γενικά το Online συμφέρει περισσότερο. Το καλό θα είναι να έχετε ενα λογαριασμό με λίγα χρήματα και απο αυτόν να δώσετε την πάγια. ιδανικά να υπάρχει μόνο το ποσό που του τρέχοντα λογαριασμού. Αυτό στην περίπτωση που για παράδειγμα αποφασίζει η ΔΕΗ πχ να χρεώσει 500€/kw και στείλει κανα λογαριασμό 2Κ (είτε και απο συστημικό λαθος).

Αν τα έχουν ρουφήξει μετά μην τον είδατε τον παναή!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

μόλις κατέθεσα και γω ιντερνετικά αίτηση για μετάβαση από ΕΛΙΝ σε ΔΕΗ MyHome Online.

Όταν έχω νεώτερα θα σας πω.

Τι καρτα εβαλες για παγια χρεωστικη?

sorry θα τους ρωταω ολους τωρα να ξερω.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Τι καρτα εβαλες για παγια χρεωστικη?

sorry θα τους ρωταω ολους τωρα να ξερω.

ναι χρεωστική. τράβηξε και 0.01 για επιβεβαίωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφορίτες θέλω να θίξω ένα σοβαρό θέμα. Την προσοχή σας παρακαλώ.

Όπως πολλοί συνάνθρωποι, έτσι και εγώ έχω επιλέξει να μου έρχεται μηνιαίος ηλεκτρονικός λογαριασμός. Η ερώτησή μου είναι η εξής.

Κάθε μήνα για τον δήμο Αθηναίων πληρώνω ένα πόσο. Συγκεκριμένα για ένα μικρο δυαράκι 13 ευρώ περίπου για 120kwh ρεύμα. Μήπως επειδή ο λογαριασμός είναι μηνιαίος μας χρεώνουν δυο φόρες τα τέλη του δήμου;

Δηλαδή αν ήταν διμηνιαίος θα πληρώναμε 13 ευρώ το δίμηνο; Η θα πληρώναμε 26 ευρώ τέλη για τον δήμο κάθε δύο μήνες;

Πληροφοριακά η γειτόνισσα μου με λίγο μικρότερο διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία αλλά με 292kw ρεύμα της ήρθαν τα τέλη 19 εύρω τους δυο μήνες και όχι 26. Της έρχεται λογαριασμός κάθε δύο μήνες στο χαρτί.

Ξέρει κάποιος να μου πει υπεύθυνα; Γιατί αν πληρώνουμε παραπάνω όσοι έχουμε μηνιαίο είναι κλεψιά.

Από τι εξαρτάται το ποσό των τελών του δήμου; Γιατί 13 ευρώ κάθε μήνα για ένα δυαρακί με 120kwh κατανάλωση σαν πολλά μου φαίνονται.

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεπερασει καποιος τις Kwh σε ΚΟΤ (α), η εκπτωση δεν υπαρχει; Μου ηρθε λογαριασμος που ξεπεραστηκαν οι kwh και βλεπω πως δεν υπαρχει καθολου εκπτωση ΚΟΤ, ενω στον προηγουμενο εκκαθαριστικό αναφέρει έκπτωση ΚΟΤ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, korakios said:

τα καλύτερα χάνω τελικά εδώ 😂

 

Συμφορίτες δεν το σβήνω. Αν σας έκανα να γελάσετε χαίρομαι. Καλό κάνει το γέλιο.

To βρήκα τελικά. Πάει αναλόγα με τα τετραγωνικά. Οπότε οκ είναι.

Βασικά όχι οκ. Μας έχει γ****ι ο δήμος Αθηναίων. Ο δήμος Χαλκίδας πχ έχει τέλη 8 εύρω το δίμηνο. Τέσπα.

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...