Προς το περιεχόμενο

HP Server Array controller και θέμα..Μια βοήθεια


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχει θέμα για 2 και πλέον χρόνια ο Server της εταιρίας ψιλοκράσαρε χθες

ProLiant ML350 Gen9 με 32GB Ram και μια συστοιχία Raid5 με 3 δίσκους SAS 300GB και έναν Spare

Με πήρε ο προγραμματιστής ο οποίος ήθελε να κλείσει την χρήση και δεν μπορούσε να μπει από Anydesk. Προσπάθησα και εγώ μέσω VPN να μπω αλλά τα ίδια ( Στο firewall φαινόταν Online και απαντούσε και σε Ping)

Τέλος πάντων , πήγε ο προγραμματιστής από την εταιρία, τον έκανε επανεκκίνηση , και μπήκε

Έτρεξε από ότι μου είπε το Sentinel το οποίο του έβγαλε κάποια errors στον δίσκο 3 του array. Επιπλέον στον δίσκο ανάβει κόκκινο λαμπάκι.

Μπήκα τελικά μετα και εγώ και έτρεξα το insight diagnostics μέσα από τα windows το οποίο δεν βρήκε κανένα θέμα (array controller Και δίσκοι χωρίς κανένα πρόβλημα...)

 

Θα πάρω ναι μεν αύριο την HP να δω τι θα μου πουν (έχουμε Onsite support) μήπως και μου στείλουν νέο δίσκο την Τρίτη.

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα της HP με το οποίο να δω τι γίνεται είτε με τον controller είτε με τους δίσκους? Να πάω σήμερα από την εταιρία να τσεκάρω από το bios του controller ξανά?

Edit : 3 hard read errors στο HP Management...

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο server εχει εξωτερικό backup ή δεν χρειαζεται γιατί δεν εχει τοσο σημαντικά αρχεια? Αστοχιες σκληρων δισκων ειναι συνηθες φαινομενο σε ολους τους server για αυτο εχουν το raid 5 ωστε να αντικαθιστανται οι δισκοι αμεσα, χωρίς να χανουν αρχεια. Αλλα αυτό δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται backup ακομα και σε ενα απλο εξωτερικό σκληρό, ειδικα αν προκειται για χρησιμα αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ο server εχει εξωτερικό backup ή δεν χρειαζεται γιατί δεν εχει τοσο σημαντικά αρχεια? Αστοχιες σκληρων δισκων ειναι συνηθες φαινομενο σε ολους τους server για αυτο εχουν το raid 5 ωστε να αντικαθιστανται οι δισκοι αμεσα, χωρίς να χανουν αρχεια. Αλλα αυτό δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται backup ακομα και σε ενα απλο εξωτερικό σκληρό, ειδικα αν προκειται για χρησιμα αρχεια.

Ο server τρέχει μόνο τον SQL και το ERP. Δεν κάνει άλλη δουλειά , ούτε active directory Ούτε τίποτα.

Για backup εχω το synology το οποίο παίρνει όλο το λειτουργικό κάθε λίγες μέρες και differential backups καθημερινά. Γενικά το έχω κάνει για όλα τα pc της εταιρίας. Συν εναν εξωτερικό δίσκο USB 3.0 πάνω στο Synology για full backup του Synology

Θα μιλήσω το πρωί με την HP . Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα το οποίο μπορεί να δείξει ότι υπάρχει θέμα στον συγκεκριμένο δίσκο (εύχομαι να μην ειναι θέμα controller)

Στο hp management βγάζει 3 errors στον συγκεκριμένο δίσκο.

Από την στιγμή που το led του δίσκου είναι κόκκινο...θα φέρουν νέο από την HP?

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο ήρθα στην δουλειά...

Κανένα λαμπάκι σε κανέναν δίσκο δεν ανάβει κόκκινο. 

Όμως, εδώ και καιρό (νομίζω από την αρχή που στήσαμε τον server) στον δίσκο που ειναι εξτρα για backup ανάβει μόνιμα ένα λαμπάκι στα δεξιά του. Οι 4 δίσκοι του array (3 + 1 spare) παίζουν κομπλέ..

Αυτό το λαμπάκι μήπως σημαίνει ότι δεν είναι Hot swap?

image.png.5f443c5e2ed3b5c6be43d5103d4b79b0.png

Edit : Μου έστειλε φίλος ειδικός στα hp το documentation για τα leds...

Do not remove the drive. Removing the drive causes one or more ofthe logical drives to fail.

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παίζετε με το RAID αν δεν ξέρετε την θεωρία και τα είδη του. Αν διακόψεις rebuild στο spare ή αν αφαιρέσεις το stripe έστειλες τα αρχεία σου αδιάβαστα.

hp raid 1.png

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, snbblp είπε

Μην παίζετε με το RAID αν δεν ξέρετε την θεωρία και τα είδη του. Αν διακόψεις rebuild στο spare ή αν αφαιρέσεις το stripe έστειλες τα αρχεία σου αδιάβαστα.

hp raid 1.png

Μα δεν παίξαμε με το Raid ούτε αναφερθήκαμε στον spare του Raid5. Ο συγκεκριμένος δίσκος με το λαμπάκι αναμένο είναι έξτρα σαν backup. Και άσχετος τελείως να είναι κάποιος φαντάζομαι πως ξέρει ότι όταν κάνεις rebuild το raid (πχ από αλλαγή δίσκου) δεν πειράζεις τίποτα..

Τέσπα.. Όλα καλά προς το παρόν. Εγώ τρόμαξα χτες με το κόκκινο λαμπάκι και είπα να έρθω σήμερα να δω τι στο καλό ειναι αυτό μιας και από τα test που έκανα απομακρυσμένα δεν μου έβγαζε errors ούτε στους δίσκους ούτε κανένα θέμα στον controller

 

 

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Μα δεν παίξαμε με το Raid ούτε αναφερθήκαμε στον spare του Raid5. Ο συγκεκριμένος δίσκος με το λαμπάκι αναμένο είναι έξτρα σαν backup. Και άσχετος τελείως να είναι κάποιος φαντάζομαι πως ξέρει ότι όταν κάνεις rebuild το raid (πχ από αλλαγή δίσκου) δεν πειράζεις τίποτα..

Τέσπα.. Όλα καλά προς το παρόν. Εγώ τρόμαξα χτες με το κόκκινο λαμπάκι και είπα να έρθω σήμερα να δω τι στο καλό ειναι αυτό μιας και από τα test που έκανα απομακρυσμένα δεν μου έβγαζε errors ούτε στους δίσκους ούτε κανένα θέμα στον controller

Φίλε, ότι άναψε κόκκινο ή πορτοκαλί θέλει αντικατάσταση. Εχει ήδη κάνει relocate bad, αλλά υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, snbblp είπε

Φίλε, ότι άναψε κόκκινο ή πορτοκαλί θέλει αντικατάσταση. Εχει ήδη κάνει relocate bad, αλλά υπάρχει.

Καλημέρα. Δεν άναψε όπως είπα κανένα λαμπάκι από τους 4 δίσκους του array. Είναι μόνιμα αναμενο ένα λαμπάκι κόκκινο με ένα άσπρο σηματακι πάνω στον έξτρα δίσκο που έχουμε για backup. Σύμφωνα με το documentation της hp σου λέει απλά να μην βγάλεις τον δίσκο αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2020 στις 8:28 ΠΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Καλημέρα. Δεν άναψε όπως είπα κανένα λαμπάκι από τους 4 δίσκους του array. Είναι μόνιμα αναμενο ένα λαμπάκι κόκκινο με ένα άσπρο σηματακι πάνω στον έξτρα δίσκο που έχουμε για backup. Σύμφωνα με το documentation της hp σου λέει απλά να μην βγάλεις τον δίσκο αυτόν. 

Δεν αναφερόμουν στο ενδεικτικό 3 αλλά στο 4 (εφόσον είναι κόκκινο).
 

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα εστιάσω κάπου αλλού. Σε SQL Server δεν είσαι καλυμμένος με Image Backup του δίσκου-λειτουργικού. Θα πρέπει να φτιάξεις Scheduled Job στον SQL Server για να παίρνει backup τη βάση. Ενόσω λειτουργεί ο SQL Server είναι πάρα πολύ πιθανό σε restore του λειτουργικού η βάση σου να είναι corrupted. Αν έχεις MS SQL Server δες αυτό https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/backup-restore/create-a-full-database-backup-sql-server?view=sql-server-ver15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poihths είπε

Εγώ θα εστιάσω κάπου αλλού. Σε SQL Server δεν είσαι καλυμμένος με Image Backup του δίσκου-λειτουργικού. Θα πρέπει να φτιάξεις Scheduled Job στον SQL Server για να παίρνει backup τη βάση. Ενόσω λειτουργεί ο SQL Server είναι πάρα πολύ πιθανό σε restore του λειτουργικού η βάση σου να είναι corrupted. Αν έχεις MS SQL Server δες αυτό https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/backup-restore/create-a-full-database-backup-sql-server?view=sql-server-ver15

Έχει φτιαχτει και αυτό. Παίρνει ξεχωριστό backup την βάση

10 ώρες πριν, snbblp είπε

Δεν αναφερόμουν στο ενδεικτικό 3 αλλά στο 4 (εφόσον είναι κόκκινο).
 

To 4 δεν έγινε ποτέ κόκκινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...