Προς το περιεχόμενο

“Χαστούκι” στη μετοχή της Intel έπειτα από τις αποφάσεις της εταιρείας


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δηλαδή τι σκέψεις κάνεις;

Νομίζω ότι το upside down που υπονοείται από τις ειδήσεις δεν ευσταθεί. Δεν θα μπορούσε να εκθρονιστεί η Intel μ' αυτά τα δεδομένα. Έχει δρόμο ακόμα αυτή η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Δεν είναι και πολύ καλό αυτό να ξέρεις. Αν γίνει μονοπώλιο η AMD την έκατσαν όλοι ομαδικός και πολύ άγρια μάλιστα

Φιλε πεστα γιατί δεν το καταλαβαίνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν απο λίγα χρόνια όλοι είχαν ξεγράψει την AMD καθώς οι μοναδικοί που αγόραζαν ήταν κάτοικοι βορείων χωρών που χρησιμοποιούσαν συστήματα της σαν επικουρική θέρμανση (TDP 220W)

Τώρα η AMD "πετάει"....αλλά όντως...αυτό είναι κάτι που ο χρόνος θα δείξει καθώς είναι ολοφάνερο ότι η Intel επαναπαυφθηκε στις δάφνες της λόγω έλλειψης ανταγωνισμού...τώρα που ο ανταγωνισμός έγινε άγριος είναι το μεγάλο στοίχημα αν θα ξυπνήσει ή όχι....

Το παιχνίδι παίζεται στο αν θα μπορέσει να παρέχει οικονομικούς επεξεργαστές με επιδόσεις και χωρίς υπερβολική κατανάλωση (κάτι που μάστιζε την AMD εως τώρα)...με σημαία την σταθερότητα νομίζω ότι είναι θέμα κινήσεων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

Φιλε πεστα γιατί δεν το καταλαβαίνουν 

Όταν πάνε τημες πχ κάτι τύπου 3600x από 200 στα 350 370 και αλλαγές θα είναι με σταγονόμετρο (και γιατί όχι αφού δεν θα υπάρχει ποιος να ανταγονιστει) θα κλάψουν άσχημα.

πάρα πολλοί είναι στοκοκεφαλοι φωνάζουν να πεθάνει η Intel χωρίς να υπολογίζουν ότι λόγο της Intel και μόνο έχουν αυτό που έχουν στην τημη που έχουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ίντελ φαίνεται πως μπήκε σε φάση που ήταν η αντίπαλος πριν κάποια χρόνια. αλλά όμως η ίντελ έχει όνομα για να πουλήσει και πουλάει ακόμη, όχι όμως όπως πούλαγε. έτσι και αλλιώς από ότι φαίνεται, το μέλλον στους επεξεργαστές δεν είναι στο πυρίτιο επομένως και οι δύο παίκτες μπορούν να βγουν ανά πάσα στιγμή εκτός παιχνιδιού στο άμεσο μέλλον εάν δεν έχουν κάνει σωστές επιλογές. η AMD ουσιαστικά αυτό που έκανε ήταν να ''κάψει'' κάποιες γενιές, να βγάζει προϊόντα απλά για να μην κατέβει από το ράφι και ξεκίνησε από το 0. δεν γνωρίζω τι κάνει η Ίντελ αλλά φαίνεται πως όσο πουλάει, δεν θα πάρει ποτέ σοβαρές αποφάσεις. και δεν έχει χάσει τόσο έτσι ώστε να πάρει άλλα μέτρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Z1A9 είπε

Σταματιστε τις βλακειες.

Η Intel τα παει καλυτερα απο ποτε.

Ιδου και η αποδειξη:

https://www.cnbc.com/video/2019/10/25/intel-ceo-bob-swan-explains-how-the-company-had-its-best-quarter-in-its-51-year-history.html

Ναι την κρατανε οι OEMs πολυ γερά γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο κομματι της πιτας απο το gaming αλλα τα συμβολαιά τους ληγουν τελη του 20 και τελη του 21 που έχουν αποκλειστική συνεργασια με την INTEL και μετα να δεις γελια και κλαμματα,ποιο πολυ το δευτερο βασικα αν δεν κάνουν κάτι δραστικο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Η τεχνολογία στην μέθοδο κατασκευής ολοκληρωμένων με την τεχνολογία Αρχιτεκτονικής των επεξεργαστών δεν συνδέονται.  

Και αυτό θα φανεί εύκολα στους Intel 11th Gen Rocket Lake που θα βγουν για το Desktop το 2021 και  έχουν καινούργια αρχιτεκτονική αλλά θα είναι κατασκευασμένοι στα 14nm.

Δεν συνδέονται άμεσα, συνδέονται όμως έμμεσα. Αν πάρεις μια σύγχρονη αρχιτεκτονική και προσπαθήσεις να την βάλεις σε integrated circuit των 45nm π.χ, είναι αρκετά πιθανό να έχει χαμηλότερες επιδόσεις από τα integrated circuit εκείνης της εποχής. Σε ακόμα πιο παλιές λιθογραφίες δεν χωράει ούτε καν ένας σύγχρονος CPU core. Όταν έχεις λιγότερα transistors, πολύ απλά δεν μπορείς να τα σπαταλήσεις σε διάφορα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, michael92 είπε

Δεν συνδέονται άμεσα, συνδέονται όμως έμμεσα. Αν πάρεις μια σύγχρονη αρχιτεκτονική και προσπαθήσεις να την βάλεις σε integrated circuit των 45nm π.χ, είναι αρκετά πιθανό να έχει χαμηλότερες επιδόσεις από τα integrated circuit εκείνης της εποχής. Σε ακόμα πιο παλιές λιθογραφίες δεν χωράει ούτε καν ένας σύγχρονος CPU core. Όταν έχεις λιγότερα transistors, πολύ απλά δεν μπορείς να τα σπαταλήσεις σε διάφορα features.

Δεν έχεις λιγότερα transistors, τα ίδια θα έχεις απλά το die size θα είναι μεγαλύτερο.

31 λεπτά πριν, odin81982 είπε

Ναι την κρατανε οι OEMs πολυ γερά γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο κομματι της πιτας απο το gaming αλλα τα συμβολαιά τους ληγουν τελη του 20 και τελη του 21 που έχουν αποκλειστική συνεργασια με την INTEL και μετα να δεις γελια και κλαμματα,ποιο πολυ το δευτερο βασικα αν δεν κάνουν κάτι δραστικο!

Ποια συμβόλαια λήγουν το 20-21 ??? Η Intel έχει τους ΟΕΜ  κλειδωμένους, ρίχνει τρελά ποσά σε R&D για τους OEM και έχει ακόμα το μεγαλύτερο volume επεξεργαστών σε παράγωγη. Η AMD δεν μπορεί ούτε τα ποσά σε R&D να δώσει για τους OEM ούτε το Volume της Intel έχει για να καλύψει την ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε οι μισες ειδήσεις δεν είναι εδώ, αλλαγη υπεθυνου για την κατασκευή cpu από αυγουστο και σιγουρα το ενδεχομενο που συζητανε λεει είναι να παρουν και απεξω.. σιγουρα κανεναν δεν συμφερουν τα μονοπωλια και οσοι οντως πανηγυριζουν θα δουν την amd στην ιδια θεση σε λιγο αν δεν αλλαξει κατι δραστικα, και πιστευω ότι θα αλλαξει, υπαρχει το χρημα και το κινητρο για να γινει, και ειναι προς το συμφέρον ολων, ειδομεν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

μια χαρα παρεμειναν οι επενδυτες οσο η ιντελ μπορουσε να σπρωξει/αρμεξει τους επεξεργαστες που εχει, τωρα που οι ζεν3 θα τους "ενταφιασουν" φευγουν σα τα ποντικια

Captain obvious, άραγε κατάλαβες οτι μόλις περιέγραψες την φυσιολογική ροή μιας επένδυσης και ουσιαστικά τον λόγο που μπορείς να έχεις PC και πληκτρολόγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tsakis11 είπε

Τα νμ φιλε μου ειναι απλως ενα νουμερο ασχετο με την υποθεση εντελως..και φαινεται και στο αποτελεσμα ! 10900Κ τιποτα δεν καθεται διπλα του..Η τεχνολογια ενος επεξεργαστη χωριζεται σε 20 πραγματα.. 1 απο αυτα ειναι τα νμ... τι πυκνοτητα εχουν τα 7 της αμδ τι πυκνοτητα της ιντελ.. μενει επιτηδες στα 14νμ για να μπορει να εχει υψηλο κλοκ..οπως και να εχει αναγνωριζω την τρομερη προσπαθεια με την σειρα 3 της αμδ!

Ναι είναι απλά ενα νούμερο.

Δεν εχει σημασία.Του χρονου λενε να γυρίσουν στα 180 νανόμετρα καθώς είναι άσχετα με την υποθεση εντελώς.

Ένα κάποιο δικαιο εχεις μονο για την πυκνότητα.

Νταξει αυτα για τον 10900k ειναι για γέλια και για κλάματα.

Να τον χαίρεστε τον 10900k.

Μαζι με τα 550(ετοιμοπαραδοτος 700) ευρώ που κοστίζει,τα 200+ ευρώ για τη νεα μητρική με νεο σοκετ,και φυσικά τον υποσταθμό της ΔΕΗ για τα 300+ βατ που τραβάει.

Τουλάχιστον το χειμώνα θα ειναι ωραιο αεροθερμο.Αμα εχεις και καλο airflow στο κουτί ολη η ζεστουλα στο δωμάτιο θα βγαίνει.

Και ολα αυτα για κανα δίμηνο μεχρι να βγουν οι zen3 να σφουγγαρισουν.

Είπαμε fanboys αλλα οχι και ετσι....

Επεξ/σία από Yeroplatanos
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yeroplatanos είπε

Ναι είναι απλά ενα νούμερο.

Δεν εχει σημασία.Του χρονου λενε να γυρίσουν στα 180 νανόμετρα καθώς είναι άσχετα με την υποθεση εντελώς.

Ένα κάποιο δικαιο εχεις μονο για την πυκνότητα.

Νταξει αυτα για τον 10900k ειναι για γέλια και για κλάματα.

Να τον χαίρεστε τον 10900k.

Μαζι με τα 550 ευρώ που κοστίζει,τα 200+ ευρώ για τη νεα μητρική με νεο σοκετ,και φυσικά τον υποσταθμό της ΔΕΗ για τα 300+ βατ που τραβάει.

Τουλάχιστον το χειμώνα θα ειναι ωραιο αεροθερμο.Αμα εχεις και καλο airflow στο κουτί ολη η ζεστουλα στο δωμάτιο θα βγαίνει.

Και ολα αυτα για κανα δίμηνο μεχρι να βγουν οι zen3 να σφουγγαρισουν.

Είπαμε fanboys αλλα οχι και ετσι....

Ειναι απλα ενα νουμερο απο τα 20 που χρειαζεται για να συγκρινεις 2 cpu.

τεσπα φανμποι ειναι αυτος που δεν καταλαβαινει οτι το eficiency και τα νμ δεν ειναι το παν. ο 10900Κ ειναι απολυτος επεξεργαστης και οσοι μιλανε για θερμαστρες απλα δεν τον εχουν δει ουτε με τηλεσκοπιο..Αψογο cpu υπερτουμπανο σε επιδοσεις και δεν ειναι θερμοτερο απο τον 3900Χ ..Ποιος σου ειμαι οτι ειμαι φανμποι ? επειδη δεν ακολουθω το κυμα και τα διαφημιστικα τρικ ?ειμαι με τον καλυτερο αυτη τη στιγμη ακομα ειναι ο 10900Κ τι να κανουμε δηλαδη..αν βγαλει η αμδ καλυτερο πρωτος θα βγω να την υποστηριξω..εχω αλλαξει πανω απο 40cpu σε προσωπικα pc εχω δοκιμασει τα παντα γνωριζω τι κανει το καθενα..Αυτα περι θερμαστρας ειναι απλα αστεια..

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Ειναι απλα ενα νουμερο απο τα 20 που χρειαζεται για να συγκρινεις 2 cpu.

τεσπα φανμποι ειναι αυτος που δεν καταλαβαινει οτι το eficiency και τα νμ δεν ειναι το παν. ο 10900Κ ειναι απολυτος επεξεργαστης και οσοι μιλανε για θερμαστρες απλα δεν τον εχουν δει ουτε με τηλεσκοπιο..Αψογο cpu υπερτουμπανο σε επιδοσεις και δεν ειναι θερμοτερο απο τον 3900Χ ..Ποιος σου ειμαι οτι ειμαι φανμποι ? επειδη δεν ακολουθω το κυμα και τα διαφημιστικα τρικ ?ειμαι με τον καλυτερο αυτη τη στιγμη ακομα ειναι ο 10900Κ τι να κανουμε δηλαδη..αν βγαλει η αμδ καλυτερο πρωτος θα βγω να την υποστηριξω..εχω αλλαξει πανω απο 40cpu σε προσωπικα pc εχω δοκιμασει τα παντα γνωριζω τι κανει το καθενα..Αυτα περι θερμαστρας ειναι απλα αστεια..

Ναι ειναι 5% πιο δυνατός.

Αλλα τραβάει η δεν τραβαει 300 βατ?

Εχει η δεν εχει 700 ευρω?

Θελει η δεν θέλει νεο σοκετ?

Σημασία εχει και το τι πληρώνεις.Αν ειναι καθε φορα να αλλάζουν σοκετ  να θες 1000 ευρω για επεξεργαστή και μητρική τι να το κανω?

Οσοι εχουν τα χιλιάρικα περίσσευμα ας τον πάρουν.Εγω και το 90% των καταναλωτών 1000€ και ούτε δίνουμε για ολο το σύστημα.

Βγαλαμε με το AM4 χρόνια όχι μήνες.

Και ναι αν και δεν σε ξέρω επιμένω αν οχι στο Fan Boy στο οπαδος Intel.Αν λες η ιντελ είναι κορυφή επειδη με τιμη νεφρου σου δινει 5% πανω στην απόδοση εμενα αυτο δεν μου φαίνεται αντικειμενικό.Συγνωμη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsakis11 είπε

Τα νμ φιλε μου ειναι απλως ενα νουμερο ασχετο με την υποθεση εντελως..και φαινεται και στο αποτελεσμα ! 10900Κ τιποτα δεν καθεται διπλα του..Η τεχνολογια ενος επεξεργαστη χωριζεται σε 20 πραγματα.. 1 απο αυτα ειναι τα νμ... τι πυκνοτητα εχουν τα 7 της αμδ τι πυκνοτητα της ιντελ.. μενει επιτηδες στα 14νμ για να μπορει να εχει υψηλο κλοκ..οπως και να εχει αναγνωριζω την τρομερη προσπαθεια με την σειρα 3 της αμδ!

Το να χαιρεσαι με τον 10900K ειναι σα να χαιρεσαι με ενα αμαξι 300+ ιππων που επιασε 220 km/h οταν το ιδιο καταφερνουν αμαξια 140 ιππων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Ειναι απλα ενα νουμερο απο τα 20 που χρειαζεται για να συγκρινεις 2 cpu.

τεσπα φανμποι ειναι αυτος που δεν καταλαβαινει οτι το eficiency και τα νμ δεν ειναι το παν. ο 10900Κ ειναι απολυτος επεξεργαστης και οσοι μιλανε για θερμαστρες απλα δεν τον εχουν δει ουτε με τηλεσκοπιο..Αψογο cpu υπερτουμπανο σε επιδοσεις και δεν ειναι θερμοτερο απο τον 3900Χ ..Ποιος σου ειμαι οτι ειμαι φανμποι ? επειδη δεν ακολουθω το κυμα και τα διαφημιστικα τρικ ?ειμαι με τον καλυτερο αυτη τη στιγμη ακομα ειναι ο 10900Κ τι να κανουμε δηλαδη..αν βγαλει η αμδ καλυτερο πρωτος θα βγω να την υποστηριξω..εχω αλλαξει πανω απο 40cpu σε προσωπικα pc εχω δοκιμασει τα παντα γνωριζω τι κανει το καθενα..Αυτα περι θερμαστρας ειναι απλα αστεια..

 

Όσοι μιλάνε για θερμάστρες μιλάνε για τα Watt και όχι την θερμοκρασία λειτουργιάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...