Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ ΣΤΑ 27


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, masteripper είπε

Το να πάρεις 3 ενότητες βγαίνει μόνο ΑΝ :

1. ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ - ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΑΣ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ χωρις υποχρεώσεις , χωρίς να κάνεις το παραμικρό...χωρίς...χωρίς τίποτα (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΑΦΕΙΑ)

2. ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ με δυνατότητα να διαβάζεις κατά την διάρκεια αυτής και να παίρνεις μεγάλες άδειες εύκολα κατα την περίοδο εξετάσεων.

ΟΛΑ τα άλλα απλώς δεν παίζουν....σε κανονικές συνθήκες παίρνεις 2 θεματικές ενότητες και προχωράς με αρκετή κούραση.

Κατα άλλα ξεκίνησα στα 39...τελείωσα στα 45...και είχε αντίκρυσμα...έστω και λίγο "πλαγίως"...άλλοι συνομήλικοι ήταν πιο τυχεροί...άλλοι όχι τόσο...πάντως παιδιά σιτεμένα σαν και εμένα μια χρά δουλειά βρήκαν αν δεν είχαν ακόμαι και στο εξωτερικό

Κατ' αρχας συγχαρητήρια για τη προσπαθεια και την αποφοιτηση σου.

Οι περισσοτεροι το λενε οτι ειναι υπερανθρωπο να παρεις 3 ενοτητες εκτος και αν δεν εχεις κατι αλλο στη ζωη σου να τρεχει. Γιαυτο θα ξεκινησω με μια ενοτητα φετος(ΠΛΗ10) και θα δω του χρονου. Θα προσπαθησω να το τελειωσω στα 6 χρονια. Αλλα σκεφτομαι εαν θα με θεωρησουν μεγαλο στα 32-33 οταν θα βγω με το πρωτο μου πτυχιο. 

Σκεφτομαι αν με παιρνουν τα κουραγια και οικονομικα στο ενδιαμεσο να ξεκινησω και καποιο  bootcamp για να χωθω νωριτερα και να κανω και τις σπουδες μαζι ωστε να βγω με προυπηρεσια. 

Τα βιβλια ναι οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι χαλια και οτι κανεις ειναι απο σημειωσεις και απο δικια σου ερευνα δε ξερω αν αξιζει καν να τα αγορασω η να τα εχω μονο ψηφιακα. 
Το εαπ ειναι η μονη επιλογη δυστυχως η ευτυχως γιατι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο σε σύγκριση με εξωτερικου και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω σε κανονικο πανεπιστήμιο αυτη τη στιγμη.

Ημουν αναμεσα σε αυτο το πτυχιο και της διοικησης επιχειρησεων αλλα με τραβαει περισσοτερο η πληροφορικη και το πτυχιο της διοικησης δεν ειναι και τρομερα χρησιμο χωρις καποιο μεταπτυχιακο. 

Με τα μαθηματικα θα χρειαστω σιγουρα μαθηματα σε φροντιστηριο-skype γιατι εχω μεινει οπως προειπα σε διαιρεση και αλγεβρα. Θα ηθελα να μου πεις συγκεκριμενα στο ποια μαθηματικα πρεπει να μαθω και να πω στον δασκαλο να μου μαθει  για να ανταπεξελθω στη πληροφορικη του εαπ.

 

 

Στις 1/8/2020 στις 10:08 ΠΜ, Aggeluska είπε

Δεν είναι καθόλου αργά. Και εγω πανελλήνιες έδωσα στα 26 και τωρα μολις τελείωσα το 4ο ετος της σχολής μου (πληροφορική σε συμβατικό πανεπιστήμιο). Πριν δωσω πανελλήνιες είχα κ εγω μεγάλο θεμα με τα μαθηματικά. Θελει να το πάρεις ζεστα πολυ και να διαβαζεις παρα πολυ. Εγω για τα μαθηματικά ξεκινησα με μαθηματικά γυμνασίου και συνέχισα σιγα σιγα μεχρι να φτασω ενα καλο επίπεδο. 

Γενικά, είτε εχεις υποχρεώσεις ειτε οχι η πληροφορική ειναι δύσκολη επιστήμη. Αν θες να βγάλεις την σχολη στην ωρα της θα πρέπει να διαβαζεις καθε μερα πολλές ωρες, σαν να ειναι η δουλειά σου. 

Παρολα αυτα μην σε αποθαρρύνουν αυτα, η χαρά που θα πάρεις οταν θα περνάς μαθήματα και οταν θα πάρεις πτυχιο, θα ειναι ανεκτίμητη. 

Καλη δυναμη! 

Σε ευχαριστω πολυ και μπραβο σου! Με ενθαρρύνουν τετοια σχολια. 

Το μονο εμποδιο που σκεφτομαι ειναι κυριως  τα μαθηματικα  αλλα θα βγει. 

Το Σεπτέμβρη θα ξερω αν επιλέχθηκα.

Επεξ/σία από dimlevi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimlevi είπε

Κατ' αρχας συγχαρητήρια για τη προσπαθεια και την αποφοιτηση σου.

Οι περισσοτεροι το λενε οτι ειναι υπερανθρωπο να παρεις 3 ενοτητες εκτος και αν δεν εχεις κατι αλλο στη ζωη σου να τρεχει. Γιαυτο θα ξεκινησω με μια ενοτητα φετος(ΠΛΗ10) και θα δω του χρονου. Θα προσπαθησω να το τελειωσω στα 6 χρονια. Αλλα σκεφτομαι εαν θα με θεωρησουν μεγαλο στα 32-33 οταν θα βγω με το πρωτο μου πτυχιο. 

Με 1 ενότητα άσε θα ξημερώσεις.

Η λογική σειρά είναι :

ΠΛΗ 10 (Εύκολο) -ΠΛΗ 12 (Μέτριο)

ΠΛΗ 11 (Εύκολο) - ΠΛΗ 20 (Απίστευτο Παλούκι...Απόφοιτοι Μαθηματικού τα είδαν σκούρα πολύ σκούρα....θέλει απίστευτο διάβασμα...του τύπου διαβάζω 1 ώρα μία πρόταση και καταλαβαίνω πως συνδέεται με τα προηγούμενα και τα επόμενα)

ΠΛΗ 21 (μέτριο) - ΠΛΗ 22 (Μέτριο προς δύσκολο)

ΠΛΗ 24 (java) - ΠΛΗ 30 (Εξαρτάται απο τον καθηγητή...απο ελαφρώς δύσκολο προς πολύ δύσκολο...έχει πολύ ενδιαφέρουσα ύλη αλλά στριφνή....ότι πιάσεις θα βοηθησει υποσυνείδητα)

ΠΛΗ 36- ΠΛΗ 31 (Αν το έχει λίγο ο καθηγητής μπορεί να είναι λίγο δύσκολο αλλά ευχάριστο)

ΠΛΗ 23 - ΠΛΗ 40 ΠΤΥΧΙΑΚΗ

 

Στα επιλογης μπορείς να κάνεις αλλες επιλογες πιο δυσκολες αλλα πιθανον να βοηθησουν στο μελλον...οπως η ενότητα με την Ασφαλεια...αλλα μιλαμε για αρκετο μαζοχισμό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Με 1 ενότητα άσε θα ξημερώσεις.

Η λογική σειρά είναι :

ΠΛΗ 10 (Εύκολο) -ΠΛΗ 12 (Μέτριο)

ΠΛΗ 11 (Εύκολο) - ΠΛΗ 20 (Απίστευτο Παλούκι...Απόφοιτοι Μαθηματικού τα είδαν σκούρα πολύ σκούρα....θέλει απίστευτο διάβασμα...του τύπου διαβάζω 1 ώρα μία πρόταση και καταλαβαίνω πως συνδέεται με τα προηγούμενα και τα επόμενα)

ΠΛΗ 21 (μέτριο) - ΠΛΗ 22 (Μέτριο προς δύσκολο)

ΠΛΗ 24 (java) - ΠΛΗ 30 (Εξαρτάται απο τον καθηγητή...απο ελαφρώς δύσκολο προς πολύ δύσκολο...έχει πολύ ενδιαφέρουσα ύλη αλλά στριφνή....ότι πιάσεις θα βοηθησει υποσυνείδητα)

ΠΛΗ 36- ΠΛΗ 31 (Αν το έχει λίγο ο καθηγητής μπορεί να είναι λίγο δύσκολο αλλά ευχάριστο)

ΠΛΗ 23 - ΠΛΗ 40 ΠΤΥΧΙΑΚΗ

Στα επιλογης μπορείς να κάνεις αλλες επιλογες πιο δυσκολες αλλα πιθανον να βοηθησουν στο μελλον...οπως η ενότητα με την Ασφαλεια...αλλα μιλαμε για αρκετο μαζοχισμό

Κοιτα ουτε εχω ενα χιλιαρικο αυτη τη στιγμη να παρω 2 ενοτητες (δε γινεται με δοσεις παρα μονο με πιστωτικη) και σε περιπτωση που δω οτι δε μου κανει δε θελω να εχω χασει 1000 ευρω ας χασω 500.  Αλλο θεμα που σκεφτομαι ειναι οτι το προγραμμα και οι ορολογιες ειναι στα ελληνικα και εχω συνηθησει οτι εχει σχεση με πληροφορικη να ειναι στα αγγλικα.

Για τα μαθηματικα οπωσδήποτε καποιο φροντιστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Κοιτα ουτε εχω ενα χιλιαρικο αυτη τη στιγμη να παρω 2 ενοτητες (δε γινεται με δοσεις παρα μονο με πιστωτικη) και σε περιπτωση που δω οτι δε μου κανει δε θελω να εχω χασει 1000 ευρω ας χασω 500.  Αλλο θεμα που σκεφτομαι ειναι οτι το προγραμμα και οι ορολογιες ειναι στα ελληνικα και εχω συνηθησει οτι εχει σχεση με πληροφορικη να ειναι στα αγγλικα.

Για τα μαθηματικα οπωσδήποτε καποιο φροντιστήριο.

Σεβαστό.......απλώς να στο πω αλλιώς...αν θέλεις πτυχίο ΕΑΠ ετοιμάσου για καταστάσεις ή  όλα για τίποτα ....και φυσικά δεν θα σκεφτείς οτι δεν θα τα καταφέρεις....απλώς όσο ίσως δεν διάβασες σχολείο ...ετοιμάσου τώρα να το κάνεις με τόκο.... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Σεβαστό.......απλώς να στο πω αλλιώς...αν θέλεις πτυχίο ΕΑΠ ετοιμάσου για καταστάσεις ή  όλα για τίποτα ....και φυσικά δεν θα σκεφτείς οτι δεν θα τα καταφέρεις....απλώς όσο ίσως δεν διάβασες σχολείο ...ετοιμάσου τώρα να το κάνεις με τόκο.... :)

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες αλλα χρειαζομαι αυτο το πτυχιο για κατι καλυτερο στη ζωη μου οποτε... ναι θυσιαζω τωρα για να κερδισω αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες αλλα χρειαζομαι αυτο το πτυχιο για κατι καλυτερο στη ζωη μου οποτε... ναι θυσιαζω τωρα για να κερδισω αργοτερα.

Τότε ξέχνα τα θα πάρω μια ενότητα και αν και πως..και ισως.... αν θες να αλλάξεις την ζωή σου τότε.. .full speed ahead

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Τότε ξέχνα τα θα πάρω μια ενότητα και αν και πως..και ισως.... αν θες να αλλάξεις την ζωή σου τότε.. .full speed ahead

Για φετος ειπαμε μονο μια ενοτητα κυριως λογω οικονομικου και του χρονου προχωραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 1/8/2020 στις 10:08 ΠΜ, Aggeluska είπε

Δεν είναι καθόλου αργά. Και εγω πανελλήνιες έδωσα στα 26 και τωρα μολις τελείωσα το 4ο ετος της σχολής μου (πληροφορική σε συμβατικό πανεπιστήμιο). Πριν δωσω πανελλήνιες είχα κ εγω μεγάλο θεμα με τα μαθηματικά. Θελει να το πάρεις ζεστα πολυ και να διαβαζεις παρα πολυ. Εγω για τα μαθηματικά ξεκινησα με μαθηματικά γυμνασίου και συνέχισα σιγα σιγα μεχρι να φτασω ενα καλο επίπεδο. 

Γενικά, είτε εχεις υποχρεώσεις ειτε οχι η πληροφορική ειναι δύσκολη επιστήμη. Αν θες να βγάλεις την σχολη στην ωρα της θα πρέπει να διαβαζεις καθε μερα πολλές ωρες, σαν να ειναι η δουλειά σου. 

Παρολα αυτα μην σε αποθαρρύνουν αυτα, η χαρά που θα πάρεις οταν θα περνάς μαθήματα και οταν θα πάρεις πτυχιο, θα ειναι ανεκτίμητη. 

Καλη δυναμη! 

Τη σχολή την έβγαλες ενώ παρακολουθούσες τις διαλέξεις ή δούλευες παράλληλα και δεν είχες την δυνατότητα αυτήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Sot Wes said:

Τη σχολή την έβγαλες ενώ παρακολουθούσες τις διαλέξεις ή δούλευες παράλληλα και δεν είχες την δυνατότητα αυτήν;

Δεν δούλευα παράλληλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παράτησα στον 2ο έτος. δεν καταλάβαινα τίποτα, μου φάνηκε απίθανα δύσκολη σχολή, από τότε κάθε δουλειά που μου κάνει οφερ και έχει έστω κ λίγο πληροφορική φοβάμαι να την δεχτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2020 στις 9:55 ΠΜ, velociraptoras είπε

αφού φέτος θα πάρεις μόνο μια ενότητα ξεκίνα να μαθαίνεις μόνος σου πραγματα, και μετά στρώσσου για τα καλά. μετα τις φυσικές επιστήμες η πληροφορική είναιη πιο δυσκολη στο ΕΑΠ και σε 4 χρόνια δε βγαίνει με τίποτα αν έχεις άλλες υποχρεώσεις, οπως εργασία και οικογένεια ή έχεις μείνει πίσω στα μαθηματικά. Ψάξε και τα μαθήματα του Ψουνη και για τα μαθηματικά κανε φροντιστήριο να καλύψεις κενα. Εγω πήγα σε συμβατικό με κατατακτήριες είμαι 35 κ είμαι 2ο έτος τώρα, πιν πάω σκεφτόμου το ΠΜΣ πληροφοριακά συστήματα του ΕΑΠ αλλά δεν το επέλεξα γιατι με δυσκολεύει η  εξ αποστάσεως εκπαίδευση και ειδικά του ΕΑΠ που δεν έχεις διαλέξεις αλλά συμβουλευτικές συναντήσεις και πρέπει να βγάλεις  άκρη μονος σου με την ύλη

 

Παρακολουθείς τις διαλέξεις του συμβατικού ή εργάζεσαι ταυτόχρονα και δεν πηγαίνεις; Ρωτάω, καθώς είμαι 23, εργάζομαι ως SQL Developer και είμαι στο δίλημμα να δώσω κατατακτήριες για Πληροφορική ΟΠΑ ή για Πληροφορική ΕΑΠ, μιας και στην Πληροφορική του ΟΠΑ δεν έχει καθόλου υποχρεωτικά εργαστήρια και έχει καλό community απο φοιτητές(Discord, για παλιά θέματα, πολλά άτομα για εργασίες κλπ), αλλά και με βοηθάει το γεγονός ότι ήμουν Στατιστική ΟΠΑ και επομένως μου αναγνωρίζουν Γύρω στις 60-70 ECTS. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύ ευπρόσδεκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sot Wes

στο ΕΑΠ δεν δίνεις κατατακτήριες, μια αίτηση κάνεις....

Νομίζω πως ποιο εύκολο θα είναι για σένα να ολοκληρώσεις την πληροφορική του ΟΠΑ

 

 

@88dylan88

με στεναχώρησες τώρα.....

 

@all

την ξεκίνησα στα 36 και την τελείωσα σε 4 χρόνια. 13 ΘΕ συγκεκριμένα γιατί τότε είχανε ξεκινήσει να βάζουν και μία ακόμη έξτρα θεματική. Προερχόμουν από τρίτη δέσμη (αρχαία, λατινικά κλπ), έκανα φροντιστήριο μαθηματικά στο πρωτο έτος. Ναι γίνεται σε 4 χρόνια. Αλλά θέλει θυσίες το πράγμα. Πολλές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2023 στις 6:35 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Φίλος μου τελείωσε τη Διοικηση Επιχείρησεων στο ΕΑΠ, στα 40. Δεν έχουν ηλικία τα πτυχία, οι στοχοι και τα όνειρα

Ο φίλος σου δουλευε συγχρόνως? Μία ίδια περίπτωση είμαι και εγώ. στα 35 μου αποφάσισα να κάνω αλλαγή καριέρας για διάφορους λόγους. Στα 39 ευελπιστώ έχοντας  τελειώσει το bachelor να φύγω για μεταπτυχιακό Σκανδιναβία ή u.k  για business intelligence.Σε αυτά τα χρόνια θα προσπαθήσω να μαζέψω και να έχω 5-6 χρόνια προϋπηρεσίας σε παρεμφερείς τομείς (maketing , διοίκησης ),θεωρώ ότι θα παίξουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 27 μου πήρα το πρώτο μου πτυχίο Μηχανικού ΤΕ. Στα 32 μου πήρα το μαστερ μηχ. μηχανικού και το δεύτερο έτος του ως υπότροφος. Στα 37 μου πήρα το διδακτορικό μου στο UK αφού μου δόθηκε πλήρης υποτροφία για τη διάρκεια των σπουδών, και μετά την αποφοίτηση είχα θέσεις αναλυτή στο industry, και ακολούθως μεταπήδηση πάλι στο academia για 2 postdoc σε διάστημα 2μιση ετών.

Τώρα στα 41 μου είμαι tenured ακαδημαικός σε πανεπιστήμιο του Russell Group σε σχολή μηχ-αεροναυπηγών μηχανικών. Τα ερευνητικά θέματα, είτε δικά μου είτε αυτά που έχω αναθέσει στους διδακτορικούς-προπτυχιακούς-μεταπτυχιακούς φοιτητές μου, δεν έχουν καμία σχέση με το πρώτο μου πτυχίο. Και γουστάρω, ενώ με μαθηματικά δεν ασχολήθηκα ποτέ πέρα από στατιστική και accounting μεθόδους.

Τα λέω αυτά ως ένα μικρό προσωπικό παράδειγμα του ότι ποτέ δεν είναι αργά. Όρεξη να υπάρχει να κυνηγάς αυτό που σου αρέσει, και να μην επηρεάζεσαι αρνητικά από δεξιά και αριστερά, αλλά να κρατάς τα θετικά που βρίσκεις.

Όπως είπε ο συμφορουμίτης παραπάνω, sky is the limit. Όταν κάτι σε εξιτάρει, η δυσκολία είναι πάντα ευκαιρία για να ωριμάσεις και να εξελιχθείς. Αν κάτι είναι εύκολο, ποιο το κέρδος;

Καλή χρονιά!

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...