Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ ΣΤΑ 27


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, αξιζει να πας πρωτη φορα για πτυχιο πληροφορικης στο ΕΑΠ στα 27? η θα ειναι αργα να βγεις στην αγορα εργασιας στα 32-33 μονο με ενα προπτυχιακο? η μηπως ενα bootcamp θα ηταν καλυτερη λυση?

Επεξ/σία από dimlevi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ψηφίσω ΕΑΠ. Αλλά σε 4 χρόνια με υποχρεώσεις οικογενειακές και εργασιακές δεν βγαίνει. Γνωρίζω όμως και κόσμο που τα έχει καταφέρει σε 4 χρόνια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα, αξιζει να πας πρωτη φορα για πτυχιο πληροφορικης στο ΕΑΠ στα 27? η θα ειναι αργα να βγεις στην αγορα εργασιας στα 32-33 μονο με ενα προπτυχιακο? η μηπως ενα bootcamp θα ηταν καλυτερη λυση?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/710423-εαπ-πληροφορικη/

Πάρε μία γεύση.

Gian εσύ το τελείωσες ή έχεις ακόμα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα, αξιζει να πας πρωτη φορα για πτυχιο πληροφορικης στο ΕΑΠ στα 27? η θα ειναι αργα να βγεις στην αγορα εργασιας στα 32-33 μονο με ενα προπτυχιακο? η μηπως ενα bootcamp θα ηταν καλυτερη λυση?

 

Δεν είναι αργά.Υπάρχουν και μεγαλύτερες ηλικίες που σπουδάζουν στο ΕΑΠ απλά να ξέρεις πως η  Πληροφορική  είναι δύσκολη  σχολή και θα  χρειαστείς τουλάχιστον 6 χρόνια ακόμα και στην περίπτωση που  είσαι Ανύπαντρος όπως εγώ.

Εγώ  είμαι 35 Ανύπαντρος φέτος απέκτησα το πρώτο  Μεταπτυχιακό και σκέφτομαι και για δεύτερο Μεταπτυχιακό στο μέλλον.

2 ώρες πριν, gian είπε

Καλησπέρα. Θα ψηφίσω ΕΑΠ. Αλλά σε 4 χρόνια με υποχρεώσεις οικογενειακές και εργασιακές δεν βγαίνει. Γνωρίζω όμως και κόσμο που τα έχει καταφέρει σε 4 χρόνια. 

Δεν έχουμε όλοι Οικογενειακές Υποχρεώσεις,εγώ πχ   ως  Ανύπαντρος δεν θεωρώ  πως έχω, αλλά σίγουρα τα 4  χρόνια Πληροφορική   είναι ένας  αρκετά δύσκολος στόχος και όλη την ημέρα να έχεις ελεύθερη.Θές 6 χρόνια τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Mandrivamaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mandrivamaniac είπε

Δεν είναι αργά.Υπάρχουν και μεγαλύτερες ηλικίες που σπουδάζουν στο ΕΑΠ απλά να ξέρεις πως η  Πληροφορική  είναι δύσκολη  σχολή και θα  χρειαστείς τουλάχιστον 6 χρόνια ακόμα και στην περίπτωση που  είσαι Ανύπαντρος όπως εγώ.

Εγώ  είμαι 35 Ανύπαντρος φέτος απέκτησα το πρώτο  Μεταπτυχιακό και σκέφτομαι και για δεύτερο Μεταπτυχιακό στο μέλλον.

Δεν έχουμε όλοι Οικογενειακές Υποχρεώσεις,εγώ πχ   ως  Ανύπαντρος δεν θεωρώ  πως έχω, αλλά σίγουρα τα 4  χρόνια Πληροφορική   είναι ένας  αρκετά δύσκολος στόχος και όλη την ημέρα να έχεις ελεύθερη.Θές 6 χρόνια τουλάχιστον.

Βασικα με εχουν τρομαξει η αληθεια ειναι με το ποσο δυσκολη ειναι η συγκεκριμενη σχολη, το θεμα μου ειναι οτι στα μαθηματικα εχω μεινει στην αλγεβρα. Ξερω οτι ειναι πολυ απαιτητικη και δε περιμενω σιγουρα να τη τελειωσω σε 4 χρονια (θα παρω για φετος μια ενοτητα δοκιμαστικα).

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού φέτος θα πάρεις μόνο μια ενότητα ξεκίνα να μαθαίνεις μόνος σου πραγματα, και μετά στρώσσου για τα καλά. μετα τις φυσικές επιστήμες η πληροφορική είναιη πιο δυσκολη στο ΕΑΠ και σε 4 χρόνια δε βγαίνει με τίποτα αν έχεις άλλες υποχρεώσεις, οπως εργασία και οικογένεια ή έχεις μείνει πίσω στα μαθηματικά. Ψάξε και τα μαθήματα του Ψουνη και για τα μαθηματικά κανε φροντιστήριο να καλύψεις κενα. Εγω πήγα σε συμβατικό με κατατακτήριες είμαι 35 κ είμαι 2ο έτος τώρα, πιν πάω σκεφτόμου το ΠΜΣ πληροφοριακά συστήματα του ΕΑΠ αλλά δεν το επέλεξα γιατι με δυσκολεύει η  εξ αποστάσεως εκπαίδευση και ειδικά του ΕΑΠ που δεν έχεις διαλέξεις αλλά συμβουλευτικές συναντήσεις και πρέπει να βγάλεις  άκρη μονος σου με την ύλη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Mandrivamaniac είπε

Δεν είναι αργά.Υπάρχουν και μεγαλύτερες ηλικίες που σπουδάζουν στο ΕΑΠ απλά να ξέρεις πως η  Πληροφορική  είναι δύσκολη  σχολή και θα  χρειαστείς τουλάχιστον 6 χρόνια ακόμα και στην περίπτωση που  είσαι Ανύπαντρος όπως εγώ.

[...]

...τα 4  χρόνια Πληροφορική   είναι ένας  αρκετά δύσκολος στόχος και όλη την ημέρα να έχεις ελεύθερη.Θές 6 χρόνια τουλάχιστον.

 

Δεν υπάρχουν εύκολες και δύσκολες Σχολές στο ΕΑΠ.

Το πόσα χρόνια θα χρειαστούν για να πάρει κάποιος το πτυχίο έχει σχέση με τις προσωπικές του ικανότητες και με τον τρόπο που "διαβάζει".

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου αργά. Και εγω πανελλήνιες έδωσα στα 26 και τωρα μολις τελείωσα το 4ο ετος της σχολής μου (πληροφορική σε συμβατικό πανεπιστήμιο). Πριν δωσω πανελλήνιες είχα κ εγω μεγάλο θεμα με τα μαθηματικά. Θελει να το πάρεις ζεστα πολυ και να διαβαζεις παρα πολυ. Εγω για τα μαθηματικά ξεκινησα με μαθηματικά γυμνασίου και συνέχισα σιγα σιγα μεχρι να φτασω ενα καλο επίπεδο. 

Γενικά, είτε εχεις υποχρεώσεις ειτε οχι η πληροφορική ειναι δύσκολη επιστήμη. Αν θες να βγάλεις την σχολη στην ωρα της θα πρέπει να διαβαζεις καθε μερα πολλές ωρες, σαν να ειναι η δουλειά σου. 

Παρολα αυτα μην σε αποθαρρύνουν αυτα, η χαρά που θα πάρεις οταν θα περνάς μαθήματα και οταν θα πάρεις πτυχιο, θα ειναι ανεκτίμητη. 

Καλη δυναμη! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, filipN είπε

Δεν υπάρχουν εύκολες και δύσκολες Σχολές στο ΕΑΠ.

Το πόσα χρόνια θα χρειαστούν για να πάρει κάποιος το πτυχίο έχει σχέση με τις προσωπικές ικανότητες του και με τον τρόπο που "διαβάζει".

Φυσικά και υπάρχουν. Οι σχολές των θετικών επιστημών είναι πολύ πιο δύσκολες σε σχέση με άλλες πχ τον ελληνικό πολιτισμό. Είναι η φύση των αντικειμένων γενικά ζόρικη και  η εξ αποστάσεως ζορίζει ακόμα περισσότερο.  *Ενας που εργάζεται ήδη στο χώρο της πληροφορικής ή εχει ασχοληθεί πολύ μονος του πριν τη σχολή εννοείται  έχει περισσοτερες πιθανότητες να τελειώσει στην ώρα, και φυσικά με συστηματικό διαβασμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/710423-εαπ-πληροφορικη/

Πάρε μία γεύση.

Gian εσύ το τελείωσες ή έχεις ακόμα? 

Ένα χρόνο ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα τη σχολή στα 25 και αυτή τη βδομάδα στα 29 μου πλήρωσα για τις τελευταίες 3 ενότητες. Είχα και εγώ τεράστια κενά στα μαθηματικά. Την πρώτη χρονιά είχα πάρει πάλι 3 θεματικές και άργησα να ξεκινήσω διάβασμα σχεδόν 1 βδομάδα από την παράδοση της πρώτης εργασίας (ΠΛΗ-12 μαθηματικά) ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω αλλά δεν το έκανα, έσκυψα το κεφάλι δεν κοιμήθηκα 2 μέρες μετά κοιμήθηκα μετά άλλες 2 μέρες ξύπνιος και παρέδωσα την εργασία 17 δευτερόλεπτα πριν κλειδώσει το σύστημα. Έπιασα την επόμενη εργασία (ΠΛΗ-10 γλώσσα C) πριν τελειώσω με αυτή πήρα τα αποτελέσματα από τα μαθηματικά 9.7 χοροπήδαγα από τη χαρά μου σαν μικρο παιδί αυτό μου έδωσε την ώθηση να συνεχίσω πολλά ξενύχτια τα οποία ήταν αχρείαστα γιατί δεν αναζητούσα βοήθεια πουθενά δεν ήξερα καν που να ζητήσω βοήθεια μέχρι που προς το τέλος της χρονιάς ανακάλυψα ότι υπάρχουν ομάδες στο Facebook για κάθε ΠΛΗ και τα μέλη βοηθάνε ο ένας τον άλλον επίσης site όπως του psounis.gr το οποίο είχε περισσότερες θεματικές ενότητες τώρα έχει λιγότερες δεν ξέρω γιατί, με βοήθησαν τρομερά πολύ. Για μένα η σχολή συνοψίζεται σε μια πρόταση "Pick your battles" τι μπορείς να κερδίσεις και τι όχι στην ΠΛΗ-30 φέτος δεν είχα καταλάβει το τελευταίο κεφάλαιο καθόλου είχα 10 μέρες για επανάληψη τι θα έκανα θα καθόμουν να το μάθω τις τελευταίες 10 μέρες; Όχι, κάθισα και ξέσκισα τα προηγούμενα 5 κεφάλαια + τα τελευταία 10 χρόνια εξετάσεων αποτέλεσμα έγραψα 8,7 όχι και άσχημα. Αφού ο χρόνος σου είναι πολύτιμος μη χαλάς χρόνο και ενέργεια σε κομμάτια που δεν έχεις, εγώ θα πρότεινα να πάρεις 2 θεματικές. Επίσης, το καλοκαίρι δε σημαίνει ότι χαλαρώνεις τελείως εγώ από 15 Αυγούστου ξεκινάω διάβασμα σίγα-σιγά από σημειώσεις που μου έδωσαν από τις ομαδικές στο FB βλέπω παλιές εργασίες να πάρω μια γεύση να είμαι προετοιμασμένος για την επόμενη χρονιά. Άλλη συμβουλή είναι μη χάσεις ποτέ εξεταστική και πας κατευθείαν στην επαναληπτική, αν μπορείς να προτιμάς για δια ζώσης φέτος δε θα μπορείς λόγο του κορόνα αλλά από του χρόνου γνωρίζεις άτομα κάνεις φίλους βοηθάτε ο ένας τον άλλον. Τέλος, "ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ" ότι μπορείς όσο μπορείς 1000 φορές να μη δώσεις εργασία ή να παραδώσεις κάτι που θα πιάσει 1-2-3-4-5-6 βαθμούς παρά να δώσεις 20-40-60€ σε ένα φροντιστήριο για να τις πάρεις έτοιμα άσε που παίζει να μηδενιστείς σε εμάς φέτος στην ΠΛΗ-24 (java)  μηδενίστηκε ένα μεγάλο ποσοστό 30-40% αν θυμάμαι καλά στη δεύτερη εργασία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Mandrivamaniac είπε

Δεν έχουμε όλοι Οικογενειακές Υποχρεώσεις,εγώ πχ   ως  Ανύπαντρος δεν θεωρώ  πως έχω, αλλά σίγουρα τα 4  χρόνια Πληροφορική   είναι ένας  αρκετά δύσκολος στόχος και όλη την ημέρα να έχεις ελεύθερη.Θές 6 χρόνια τουλάχιστον

Με ποια λογική κατέληξες ότι χρειάζεσαι περισσότερα από 6 χρόνια για την ΠΛΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2020 στις 2:57 ΜΜ, gian είπε

Με ποια λογική κατέληξες ότι χρειάζεσαι περισσότερα από 6 χρόνια για την ΠΛΗ;

Το να πάρεις 3 ενότητες βγαίνει μόνο ΑΝ :

1. ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ - ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΑΣ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ χωρις υποχρεώσεις , χωρίς να κάνεις το παραμικρό...χωρίς...χωρίς τίποτα (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΑΦΕΙΑ)

2. ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ με δυνατότητα να διαβάζεις κατά την διάρκεια αυτής και να παίρνεις μεγάλες άδειες εύκολα κατα την περίοδο εξετάσεων.

ΟΛΑ τα άλλα απλώς δεν παίζουν....σε κανονικές συνθήκες παίρνεις 2 θεματικές ενότητες και προχωράς με αρκετή κούραση.

Κατα άλλα ξεκίνησα στα 39...τελείωσα στα 45...και είχε αντίκρυσμα...έστω και λίγο "πλαγίως"...άλλοι συνομήλικοι ήταν πιο τυχεροί...άλλοι όχι τόσο...πάντως παιδιά σιτεμένα σαν και εμένα μια χρά δουλειά βρήκαν αν δεν είχαν ακόμαι και στο εξωτερικό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, masteripper είπε

Το να πάρεις 3 ενότητες βγαίνει μόνο ΑΝ :

1. ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ - ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΑΣ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ χωρις υποχρεώσεις , χωρίς να κάνεις το παραμικρό...χωρίς...χωρίς τίποτα (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΑΦΕΙΑ)

2. ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ

2α. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ με δυνατότητα να διαβάζεις κατά την διάρκεια αυτής και να

2β. παίρνεις μεγάλες άδειες εύκολα κατα την περίοδο εξετάσεων.

[...]

1. Πόσες ώρες χρειάζεσαι την ημέρα για κάθε μία Θ.Ε. (αν ασχολείσαι με τις Θ.Ε. έξη ημέρες την εβδομάδα);

2. Μήπως μπορείς να μας πεις τι ακριβώς θα σου προσφέρει το φροντιστήριο;

2α. Αν απαντήσεις στο 1 δεν χρειάζεται να εξηγήσεις τι εννοείς εδώ.

2β. Δηλαδή για ποιο συγκεκριμένο αριθμό ημερών μιλάς;

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

1. Πόσες ώρες χρειάζεσαι την ημέρα για κάθε μία Θ.Ε. (αν ασχολείσαι με τις Θ.Ε. έξη ημέρες την εβδομάδα);

2. Μήπως μπορείς να μας πεις τι ακριβώς θα σου προσφέρει το φροντιστήριο;

2α. Αν απαντήσεις στο 1 δεν χρειάζεται να εξηγήσεις τι εννοείς εδώ.

2β. Δηλαδή για ποιο συγκεκριμένο αριθμό ημερών μιλάς;

1. Όσες Μπορείς περισσότερο...δυστυχως η επίσημη βιβλιογραφία είναι για τα μπάζα και είσαι συνέχεια στο τρέξιμο για να βρεις σημειώσεις και κομμάτια του παζλ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ για να λύσεις τις ασκήσεις (το να βρείς κάτι που να λύνει άσκηση σε ποσοστό πάνω απο 50% είναι εξαιρετικά απίθανο)...θεωρώ ότι οι εργασίες είναι γενικά αρκετά μελετημένες ώστε να μην μοιάζει καμμία μεταξύ τους ώστε παλιές εργασίες είναι σχεδόν άχρηστες.

2. Τα φροντιστήρια έχουν μαζέψει αρκετά κομμάτια απο το παζλ και υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν αρκετά περισσότερα απο τον μέσο καθηγητή και με καλύτερες δυνατότητες μετάδοσης...σε αρκετά μαθήματα  (ειδικά τα μαθηματικά) υπάρχουν έννοιες που είναι δύσκολο να τις αντιληφθείς εάν δεν έχεις δουλέψει πολύ πάνω σε αυτό.Απο εκεί και πέρα ...και που πήρες μια χείρα βοηθείας αυτό δεν σημαίνει ότι σου στρώθηκε το κόκκινο χαλί και θα πας να πάρεις το πτυχίο...ΕΑΝ δεν έχεις διαβάσει πραγματικά καλά τότε στις εξετάσεις είναι σίγουρο ότι θα πατώσεις. Προσωπικά σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις πήρα μια χείρα βοηθείας αλλά πάντα ξαναέλυνα τις ασκήσεις απο την αρχή.....ΠΟΤΕ copy -paste.....διάβαζα τις πρώτες γραμμές για να δω που θα ξεκινήσω (σε κάποιες ασκήσεις ακόμα και η εκφώνηση είναι σε επίπεδο Πυθίας)  και στο τέλος το πάλευα μέχρι να φτάσω το επιθυμητό αποτέλεσμα.....το "ζουμί" δεν το κοίταξα ποτέ.

Θα ξανατονίσω το γεγονός ότι οι ασκήσεις είναι ιδιαίτερα "πονηρές"....δεν βρίσκεις ποτέ κάτι παρόμοιο...έχουν φροντίσει ακόμα και το κόμμα να είναι σε τέτοια θέση που να ανατρέπει όλα τα γνωστά...οπότε σε κάθε εργασία - άσκηση θέλεις πολύ διάβασμα για να πάρεις μυρουδιά τι θέλει...και μετά ξεκινάει το ψάξιμο....1 κομματάκι απο εδώ..1 κομματάκι απο εκεί...το συνδυάζεις με 1 κομματάκι απο κάπου αλλού...ξανά η ίδια διαδικασία μέχρι να φτάσεις στην επίλυση...και στο τέλος γίνεται το "έλα να δεις"...σε 20 ημέρες είναι "όλα για όλα" και αν δεν τα καταφέρεις με την 1η χαιρέτα μας τον πλάτανο καθώς συνήθως η 2η εξεταστική είναι ελαφρώς πιο δύσκολη και ακόμα πιο "πονηρή"

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...