Προς το περιεχόμενο

Κληρονομιά, 2 χωραφάκια με 100 ρίζες ελιές.


NightMare26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου άφησε ο παππούς δυο χωραφάκια με 60/40 ρίζες ελιές στο χωριό συνολικής έκτασης 5.5 με 6 στρέμματα . Τον προηγούμενο χρόνο έκαναν 800 κιλά λάδι με 2.4€ το κιλό 1920€ Βγάλε 11% την προμήθεια από το ελαιοτριβείο μένουν 1510€ -240€ τα εργατικά είναι 1270€ Η τιμή του λαδιού ανεβοκατεβαίνει το 2017 είχε πουλήσει με 3.6€ Περίπου στην ίδια παραγωγή. Εγώ από ελιές δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι κοστίζουν μεροκάματα συγκομιδής, καλλιέργειας και ράντισμα.

και οι αποδόσεις δεν είναι σταθερές, φέτος δεν έχει παραγωγή..  μου τις ζητάνε για 24 χιλιάδες ευρώ και για τα δυο χωράφια και σκέφτομαι να τις δώσω, τι λέτε και εσείς?

Άλλο ένα χωράφι πήρε ο αδελφός μου με 200 ρίζες ελιές, τις έδωσε για 55 χιλιάδες.
160 ρίζες πήρε η αδελφή μου αλλά ούτε αυτή ξέρει τι να τις κάνει. Θα τις κρατήσει λέει 

Και ένα χωράφι με 80 ρίζες το έδωσε 20 χιλιάδες στους γιατρούς.

Πανε οι ελιές του Παππού πάει και ο ίδιος, να είσαι καλά εκεί που βρίσκεσαι.

Επεξ/σία από NightMare26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπαινουν οι κινεζοι.... Και οι ισπανοι. Η τιμη θα πεφτει. Πρεπει να τις δουλευεις ο ιδιος, μονο ετσι θα εχεις καλα χρηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εύκολη λύση πούλα. Η δύσκολη τα κρατάς και τα σκ πας και τα μαζεύεις. Και έχεις το λαδάκι σου το δικο σου και 1500 μαύρα τσεπατα. 

Αλλά εσύ πούλα αφού στο λένε και όλοι οι δουλευταραδες του insomnia. Γι αυτό θα ριμαξουν όλα σε αυτή τη χώρα. 

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Αλλά εσύ πούλα αφού στο λένε και όλοι οι δουλευταραδες του insomnia. Γι αυτό θα ριμαξουν όλα σε αυτή τη χώρα. 

Κλασσικές ψεκασμένες χαζομάρες.

Τα πράγματα ριμάζουν όταν βρίσκονται στα χέρια ανθρώπων που δε ξέρουν να τα εκμεταλευτούν αποδοτικά ... όπως ο TS καλή ώρα.

Αν το πάρουμε γενικά, η καλύτρη λύση για να μην είναι και αυτά από τα πράγμα που "θα ριμάξουν στη χώρα", είναι να τα πάρει κάποιος που θα ξέρει τη δουλειά, έχει πιθναόν και άλλα χωράφια για να τα δουλεύει καλύτερα όλα μαζί.

Το να έχει κάθε πικραμένος ένα χωράφακι για να βγαζει το λάδι της χρονιάς του δεν είναι και ο καλύτερος αναπτξιακός στόχος μιας χώρας.

on topic

Το αν αξίζει ή όχι να τα πουλήσεις έχει να κάνει καθαρά με μια σοβαρή "επαγγελματική" εκτίμηση του αν η τιμή που σου δίνουν είναι καλή. Αυτό δε θα το μαθεις στο insomnia

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Η εύκολη λύση πούλα. Η δύσκολη τα κρατάς και τα σκ πας και τα μαζεύεις. Και έχεις το λαδάκι σου το δικο σου και 1500 μαύρα τσεπατα. 

Αλλά εσύ πούλα αφού στο λένε και όλοι οι δουλευταραδες του insomnia. Γι αυτό θα ριμαξουν όλα σε αυτή τη χώρα. 

γιατί να ρημάξουν; αυτός θα τα πουλήσει και κάποιος άλλος θα τα δουλέψει. ποια η διαφορά;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Κλασσικές ψεκασμένες χαζομάρες.

Τα πράγματα ριμάζουν όταν βρίσκονται στα χέρια ανθρώπων που δε ξέρουν να τα εκμεταλευτούν ... όπως ο TS καλή ώρα.

Αν το πάρουμε γενικά, η καλύτρη λύση για να μην είναι και αυτά από τα πράγμα που "θα ριμάξουν στη χώρα", είναι να τα πάρει κάποιος που θα ξέρει τη δουλειά, έχει πιθναόν και άλλα χωράφια για να τα δουλεύει καλύτερα όλα μαζί.

Το να έχει κάθε πικραμένος ένα χωράφακι για να βγαζει το λάδι της χρονιάς του δεν είναι και ο καλύτερος αναπτξιακός στόχος μιας χώρας.

on topic

Το αν αξίζει ή όχι να τα πουλήσεις έχει να κάνει καθαρά με μια σοβαρή "επαγγελματική" εκτίμηση του αν η τιμή που σου δίνουν είναι καλή. Αυτό δε θα το μαθεις στο insomnia

Είπε ο εξυπνακιας του καναπέ. 

Σιγά τη δουλειά. Δεν είναι δα και καμιά επιστήμη. Αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινιζει 

2 λεπτά πριν, lazkalai είπε

γιατί να ρημάξουν; αυτός θα τα πουλήσει και κάποιος άλλος θα τα δουλέψει. ποια η διαφορά;

Η διαφορά είναι ότι θα έχει το δικό του κτήμα που θα ξέρει τι παράγει, που θα μπορέσει να τα τρέξει όπως θέλει που σε τελική μπορεί να μάθει μια άλλη δουλειά και να του αρέσει περισσότερο και να αρχίσει να παίρνει αυτός αντί να πουλάει. Τσπ ο καθένας την άποψη του. Προσωπικά γη δεν πουλάω για κανέναν λόγο εκτός από θέμα υγείας. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινή λογική λέει ότι τα ακίνητα καλό είναι να παραμένουν στην κατοχή μας, αν μπορούμε να πληρώνουμε φόρους...και εξάλλου είναι κάτι που σου άφησε ο παππους (έχω μια τάση να τα βλέπω συναισθηματικά...).

Ασχοληθείς δεν ασχοληθείς, το ακίνητο είναι ακίνητο.Αλλοτε κερδίζει και άλλοτε χάνει αξία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Είπε ο εξυπνακιας του καναπέ. 

Σιγά τη δουλειά. Δεν είναι δα και καμιά επιστήμη. Αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινιζει 

Η διαφορά είναι ότι θα έχει το δικό του κτήμα που θα ξέρει τι παράγει, που θα μπορέσει να τα τρέξει όπως θέλει που σε τελική μπορεί να μάθει μια άλλη δουλειά και να του αρέσει περισσότερο και να αρχίσει να παίρνει αυτός αντί να πουλάει. Τσπ ο καθένας την άποψη του. Προσωπικά γη δεν πουλάω για κανέναν λόγο εκτός από θέμα υγείας. 

θα του μαζεψεις εσυ τις ελιες? αφου δε θελει να ασχοληθει, τι το συζηταμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία σχέση με τις καλλιέργειες , αλλά παίζει σε αυτά τα 6 στρέμματα να μπορούσες να καλλιεργήσει κάτι άλλο με μεγαλύτερες απολαβές και λιγότερο ζόρι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Είπε ο εξυπνακιας του καναπέ. 

Σιγά τη δουλειά. Δεν είναι δα και καμιά επιστήμη. Αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινιζει 

γιοουυυααααα !!!!!!

πέστα μεγάλε !!!!

Ζήτωωωω !!!!

23 λεπτά πριν, manousos82003 είπε

Η κοινή λογική λέει ότι τα ακίνητα καλό είναι να παραμένουν στην κατοχή μας, αν μπορούμε να πληρώνουμε φόρους...και εξάλλου είναι κάτι που σου άφησε ο παππους (έχω μια τάση να τα βλέπω συναισθηματικά...).

Ασχοληθείς δεν ασχοληθείς, το ακίνητο είναι ακίνητο.Αλλοτε κερδίζει και άλλοτε χάνει αξία...

ε ; 

56 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Η διαφορά είναι ότι θα έχει το δικό του κτήμα που θα ξέρει τι παράγει, που θα μπορέσει να τα τρέξει όπως θέλει που σε τελική μπορεί να μάθει μια άλλη δουλειά και να του αρέσει περισσότερο και να αρχίσει να παίρνει αυτός αντί να πουλάει. Τσπ ο καθένας την άποψη του. Προσωπικά γη δεν πουλάω για κανέναν λόγο εκτός από θέμα υγείας. 

καλά στα λέει ρε @lazkalai

είναι δικά του και θα τα πονέσει.

ενώ ο άλλος που θα τα αγοράσει, ναι ΟΚ θα είναι και αυτουνού δικά του θα είναι αλλά θα τα βλέπει και θα λέει ... "αυτά δε μου τα έδωσε ο πατέρας μου γιατι έτσι έτυχε , είναι "ξένα" χωράφια που ναι μεν είναι δικά μου αλλά τα νιώθω ακόμα σαν ξένα".

Ασε που ο άλλος αν έχει και άλλα 10 χωράφια ξερωγώ δε θα του κάνει αίσθηση να τα ξεχωρίσει και να τα περιποιείται. και όπως σωστά σου λέει, δε θα ξέρει τι παράγει. Θα έχει πληρώσει ένα σκασμό λεφτά για ένα χωράφι αλλά δε θα ξέρει τι παράγει. Θα το κρατάει μυστικό το χωράφι επειδή δεν ήταν του παππού του ... θα του κρατάει μούτρα.

Ενώ ο TS που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με χωράφια, να είναι ΔΥ σε ένα γραφείο και να βάζει σφραγίδες ΠΧ, θα τα έχει τα μονακριβά του και θα περιμένει πως και πως να παει στο χωριό να μαζέψει ελιές. Αυτό κάνει όλη τη διαφορά.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά οι ελιές είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου κάτσει σε χωράφι . Απορω με όσους αγοράζουν αν υπάρχουν ακόμα κάποιοι που αγοράζουν . Εξευτελιστική τιμή για τη δουλειά που απαιτούν και τα έξοδα σε λιπάσματα νερά κτλ . 
κ φυσικά είναι επιστήμη τόσο η συντήρηση τους όσο κ το μάζεμα που αν δε το ξέρεις δυσκολα θα κάτσεις να το μάθεις εκτός κ το δεις σοβαρά επαγγελματικά . 
Εμενα ο συγχωρεμενος ο πατέρας μου για πολλά χρόνια έδωσε μια περιουσία σε διαφορά χωράφια που είχαμε ή που κληρονομούσε εδώ κάτω στη Κρήτη σε φάση που με τα λεφτά αυτά έχτιζε σπίτι . Γούσταρε να ασχολείται όλο το χρόνο με αυτά ήταν κ δημόσιος υπάλληλος με πολύ χρόνο στη διάθεση του κ σύνταξη από νωρίς οποτε ιδανικές συνθήκες . 
Τωρα ρημάζουν εδώ κ 8 χρόνια που πέθανε γιατί εγώ κ δε ξέρω κ δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ κ δε γουστάρω κιόλας αφού πάντα το έβλεπα σαν αγγαρεία . Κάθε χρόνο μας τα μαζεύουν άλλοι κ παίρνουμε το μισό λάδι . Οποτε όλη η επένδυση τόσων ετών έγινε για μερικά κιλά λάδι το χρόνο κ για μερικά χωράφια που είτε δε τα αγοράζει κανεις είτε τα αγοράζει για ψίχουλα .

Επεξ/σία από totalius
  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα στρέμματα για ελιές δεν πας πουθενά, το κλασσικό πρόβλημα που κάποιος γονιός και πρόγονος εχει κάτι για την οικογένεια του και οι επόμενοι δεν είναι σε θέση να το διατηρήσουν για διάφορους λόγους. Χρειάζεσαι πολύ περισσότερα στρέμματα για να μπορείς να πεις ότι βιοποριζεσαι από αυτά, το να κάθεσαι να βγάζεις 2000 ευρώ το έτος για να στερηθείς όλα σου τα ΣΚ με το χωράφι είναι τζάμπα ταλαιπωρία, όποιος λέει ότι δεν είναι τίποτα το μάζεμα της ελιάς είναι παντελώς άσχετος, έχει πολύ κούραση και στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να πληρώσεις μεροκάματο, οι τιμές αλλά και οι ποσότητες που βγάζει το λάδι αλλαζουν κάθε έτος, στην Ηλεία που έχω γνωστούς την μια χρονιά βγάζουν 13000ευρω την επόμενη 8000.

Τελος, αν δεν μένεις πολύ κοντά στο χωράφι η δεν έχεις συγγενείς κοντά να ελέγχουν τι γίνεται, μπορει να μπει άλλος να σου δημιουργήσει πρόβλημα πχ σε χωράφι στην Ερέτρια κάποιοι παρήγαγαν μούστο κάθε χρόνο από κληματα, τους απέδιδε 800 ευρώ κάθε έτος, μέχρι να κατέβουν από Αθήνα να πάνε να εξάγουν τον μούστο όταν είναι η εποχή του πηγαίνουν άλλοι πιο πριν και τον εξάγουν, γινόταν κάθε χρόνο τα τελευταία έτη χωρίς να καταφέρουν να εμποδίσουν η να προλάβουν αυτούς που έρχονται μέχρι που τα παράτησαν. 

Οπότε για μένα ναι, ο ts να πουλήσει το χωράφι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που τα ποσα που αναφέρει ο ts μου φαίνονται εξωφρενικά καλά . Γι αυτό ρώτησα από που είναι . Ενδεικτικά σε εμένα εδώ στη Κρήτη τα ποσα για ανάλογα χωράφια παίζουν στο 60-70% από αυτά που αναφέρει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...