Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ψυκτικοί και μηχανολόγοι, σκίστε τα πτυχία σας!!!

Η συνέχεια σε λίγο.

Αυτή την ατάκα την άκουσα από το συνεργείο που μου έβαλαν το κλιματιστικό το καλοκαίρι..πως αν μιλούσε μαζί με δέκα μηχανολόγους θα τους έκανε να σκίζουν τα πτυχία τους...με κορύφωση πως τα βατ είναι μονάδα μέτρησης της κατανάλωσης...τον ρώτησα στο SI??ακόμα πρέπει να σκέφτεται...

2 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Εως 1400 το 24αρι και 700 το 12αρι, να είναι από τις μεγάλες αλυσίδες που συμπεριλαμβάνουν και δωρεάν εγκατάσταση κλπ, δεν έχει σημασία ποια από τις 3, είναι το 24αρι για τεράστιο χώρο σαλονι-χολ-κουζινα-χολ και το 12αρι για μεγάλο υπνοδωμάτιο. χρειάζονται για θέρμανση-ψύξη. Αυτα, δεν έχει σημασία να έχουν WiFi.

Η οποια βοήθεια/ πρόταση θα εκτιμηθεί

Toshiba arata και στα δύο...στο υπνοδωμάτιο αν είναι μέχρι 14τμ μπορεί να σε φτάνει και 9αρι ανάλογα τις μονώσεις τα παράθυρα και αν έχεις καλυμμένους τοίχους με άλλα σπίτια κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αυτή την ατάκα την άκουσα από το συνεργείο που μου έβαλαν το κλιματιστικό το καλοκαίρι..πως αν μιλούσε μαζί με δέκα μηχανολόγους θα τους έκανε να σκίζουν τα πτυχία τους...με κορύφωση πως τα βατ είναι μονάδα μέτρησης της κατανάλωσης...τον ρώτησα στο SI??ακόμα πρέπει να σκέφτεται...

Toshiba arata και στα δύο...στο υπνοδωμάτιο αν είναι μέχρι 14τμ μπορεί να σε φτάνει και 9αρι ανάλογα τις μονώσεις τα παράθυρα και αν έχεις καλυμμένους τοίχους με άλλα σπίτια κλπ κλπ

είναι τεράστιο το δωμάτιο, σίγουρα μεγαλύτερο από 14, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ήρθε και ο αντάπτορας.

JUjKEmC.jpeg

@Grim Ripper μπορείς να μας πεις τιμή και αν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις για την τοποθέτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sakkisaa είπε

καλημέρα, λίγο πριν την επιλογή 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253026-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-hr50k

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229938-null

Προσανατολίζομαι προς το φθηνότερο mitsubishi.

Έχουν μεγάλες διαφορές τα 2 mitsubishi για να δικαιολογήσουν τα 250 ευρώ διαφορά;

Σαν 2η επιλογή σκέφτομαι το DAIKIN (με χαλάει πολύ η εμφάνιση).

 

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vagelas είπε

@Grim Ripper μπορείς να μας πεις τιμή και αν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις για την τοποθέτηση;

80€ από το πλαίσιο, εχθές το πρωί έκανα την παραγγελία. (90€ σε blue dealer)

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/aksesouar-klimatistikon/daikin-wifi-set-brp069b45_3375617

Δεν το έχω βάλει ακόμη μιας η εγκατάσταση της μονάδας θα γίνει την επόμενη εβδομάδα, βέβαια για λίγο μου μπήκε η ιδέα να το κουμπώσω στο ήδη υπάρχον atxc25c για να το έχω έτοιμο.

Απ' ότι μου είπε ο blue dealer που αγόρασα το κλιματιστικό (FTXC35C) αλλά και κάποια άλλα μέλη εδώ μέσα μπορείς να το βάλεις και μόνος σου, προφανώς πριν κάνεις το οτιδήποτε αφαιρείς τη μονάδα από το ρεύμα.

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ψυκτικοί και μηχανολόγοι, σκίστε τα πτυχία σας!!!

Η συνέχεια σε λίγο.

Φοβάμαι για το τι θα ακούσουμε πάλι. 😢

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Φοβάμαι για το τι θα ακούσουμε πάλι. 😢

Λοιπόν.

Θυμάστε αυτό το διάγραμμα;

image.png.cbe302c36064a1805ee7f128002661

Ανήκει στο Mitsubishi srk/src-80-w του @apostolisep3.

Τον είχε τρελάνει, με τρελές καταναλώσεις και αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Σε σημείο απόγνωσης.

Είχαν έρθει τεχνικοί. Τίποτα.

Άλλοι έλεγαν για πλακέτες, άλλοι για fuzzy logic .

Τελικά, ήταν ο τεμπέλης/τσαπατσούλης εγκαταστάτης, ο οποίος όπως είχα υποψιαστεί ήδη από τον Μάρτη και επαναλάβαμε ξανά,  δεν έκλεισε την εσωτερική τρύπα με αποτέλεσμα ο κρύος αέρας να περνάει από τα αλουμίνια και να του μπερδεύει τον αισθητήρα.

Η τρύπα έκλεισε λοιπόν και τελικά έχουμε ένα άριστο μηχάνημα με άψογη συμπεριφορά το οποίο παίζει ρελαντί στα ελάχιστά του watts από τον κατασκευαστή σε ένα σπίτι με αρκετές απώλειες και κρύο κλίμα (Πεντέλη):

image.png.1fd245446c70c854f0d75ad1ec27f961.png

Τηλεδιάγνωση του καναπέ από άσχετο με το αντικείμενο >> από ψυκτικούς / τεχνικούς. 😎

  • Like 15
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν.

Θυμάστε αυτό το διάγραμμα;

image.png.cbe302c36064a1805ee7f128002661

Ανήκει στο Mitsubishi srk/src-80-w του @apostolisep3.

Τον είχε τρελάνει, με τρελές καταναλώσεις και αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Σε σημείο απόγνωσης.

Είχαν έρθει τεχνικοί. Τίποτα.

Άλλοι έλεγαν για πλακέτες, άλλοι για fuzzy logic .

Τελικά, ήταν ο τεμπέλης/τσαπατσούλης εγκαταστάτης, ο οποίος όπως είχα υποψιαστεί ήδη από τον Μάρτη και επαναλάβαμε ξανά,  δεν έκλεισε την εσωτερική τρύπα με αποτέλεσμα ο κρύος αέρας να περνάει από τα αλουμίνια και να του μπερδεύει τον αισθητήρα.

Η τρύπα έκλεισε λοιπόν και τελικά έχουμε ένα άριστο μηχάνημα με άψογη συμπεριφορά το οποίο παίζει ρελαντί στα ελάχιστά του watts από τον κατασκευαστή σε ένα σπίτι με αρκετές απώλειες και κρύο κλίμα (Πεντέλη):

image.png.1fd245446c70c854f0d75ad1ec27f961.png

Τηλεδιάγνωση του καναπέ από άσχετο με το αντικείμενο >> από ψυκτικούς / τεχνικούς. 😎

 

@liakjimΩραίος! Για αυτό πρέπει να είμαστε μπάστακες που λέει ο λόγος κατά τις τοποθετήσεις..

Ξέρεις τι εξωτερική θερμοκρασία είχε, αλλά και ζήτηση μέσα, βραδινές ώρες θα ανέβει σε κατανάλωση;

Αν μπορεί να μας πει ο @apostolisep3.

Εμένα το SRK63ZR-W (ίδια σειρά αλλά το "μικρότερο" μοντέλο), δεν έχει πέσει ακόμα τα 400W, αλλά έχω "υψηλή" ζήτηση στο χώρο, ρυθμισμένο στους 24 μέρα-νύχτα.

Σήμερα με εξωτερική 9-10 αλλά και ΠΟΛΥ αέρα, είχε ανέβει στα 800-850W ακατέβατα για να συντηρήσει το χώρο.. (24 ζήτηση και 22.5 στο χώρο)

Μπορείτε να μου θυμίσετε τι χρησιμοποιείται για να βγάλετε τα διαγράμματα, μπας και κάποια στιγμή μπορέσω να βάλω κάνα shelly..

 

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...lucky guess ήταν ρε συ :)

Τσάμπα έσκισαν τα πτυχία τους οι άνθρωποι! :)

Πέραν πλάκας πολλές φορές η λύση σε ένα πρόβλημα είναι κάτι πολύ απλό που δεν σου πάει ο νους. Εκεί συνήθως ξεχωρίζει η εμπειρία έναντι της στείρας γνώσης. Χαίρομαι που λυθηκε το πρόβλημα του συμφορουμίτη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

@liakjimΩραίος! Για αυτό πρέπει να είμαστε μπάστακες που λέει ο λόγος κατά τις τοποθετήσεις..

Ξέρεις τι εξωτερική θερμοκρασία είχε, αλλά και ζήτηση μέσα, βραδινές ώρες θα ανέβει σε κατανάλωση;

Αν μπορεί να μας πει ο @apostolisep3.

Εμένα το SRK63ZR-W (ίδια σειρά αλλά το "μικρότερο" μοντέλο), δεν έχει πέσει ακόμα τα 400W, αλλά έχω "υψηλή" ζήτηση στο χώρο, ρυθμισμένο στους 24 μέρα-νύχτα.

Σήμερα με εξωτερική 9-10 αλλά και ΠΟΛΥ αέρα, είχε ανέβει στα 800-850W ακατέβατα για να συντηρήσει το χώρο.. (24 ζήτηση και 22.5 στο χώρο)

Μπορείτε να μου θυμίσετε τι χρησιμοποιείται για να βγάλετε τα διαγράμματα, μπας και κάποια στιγμή μπορέσω να βάλω κάνα shelly..

 

 

Αυτη τη στιγμη στην Πεντελη εχει 6 και ζητουμενη εσωτερικη εχω 21 και εχει 22.5 το σαλονι στο low. Αερας εξω αρκετος θα ελεγα και υγρασια μετρια.

μεχρι στιγμης παιζει ρελαντι στα 450watt ισως λογω των 21 βαθμων ζητησης. 

@liakjim χρωσταω κερασμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Αυτη τη στιγμη στην Πεντελη εχει 6 και ζητουμενη εσωτερικη εχω 21 και εχει 22.5 το σαλονι στο low. Αερας εξω αρκετος θα ελεγα και υγρασια μετρια.

μεχρι στιγμης παιζει ρελαντι στα 450watt ισως λογω των 21 βαθμων ζητησης. 

@liakjim χρωσταω κερασμα. 

ανεμιστήρα βάζεις χειροκίνητα στο χαμηλό συνεχώς; εγώ το αφήνω στο auto. 

το 3D Auto το χρησιμοποιείς ή βάζεις τις περσιδες εκεί που θες;

@c-max το μεσημέρι με το νυκτερινό, το εβαλα στους 30 για περίπου μιση ωρα, ολα auto, όπου προοδευτηκα "σκαρφάλωσε" μέχρι τα 2.800W και έμεινε εκεί..

αν θες και όταν μπορείς, κάνε μια δοκιμή να δεις σε τι μέγιστη κατανάλωση "σκαρφαλώνει "

μήπως κάτω από τους 12 βαθμούς, δίνει τα μέγιστα;  γιατί τις προηγούμενες μέρες με 12+, ποτέ δεν πήγε πάνω από 1.900W.

φυσικά όλα αυτά στη μέγιστη ζήτηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

ανεμιστήρα βάζεις χειροκίνητα στο χαμηλό συνεχώς; εγώ το αφήνω στο auto. 

το 3D Auto το χρησιμοποιείς ή βάζεις τις περσιδες εκεί που θες;

@c-max το μεσημέρι με το νυκτερινό, το εβαλα στους 30 για περίπου μιση ωρα, ολα auto, όπου προοδευτηκα "σκαρφάλωσε" μέχρι τα 2.800W και έμεινε εκεί..

αν θες και όταν μπορείς, κάνε μια δοκιμή να δεις σε τι μέγιστη κατανάλωση "σκαρφαλώνει "

μήπως κάτω από τους 12 βαθμούς, δίνει τα μέγιστα;  γιατί τις προηγούμενες μέρες με 12+, ποτέ δεν πήγε πάνω από 1.900W.

φυσικά όλα αυτά στη μέγιστη ζήτηση.. 

Manually στο low συνέχεια στους 21 αλλά τώρα που βλέπω αλλαγή συμπεριφοράς λόγω του κλεισίματος της τρύπας θα το δοκιμάσω στο auto. 

Αλλά οι 22.5 που έχω τώρα είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα δικά μου δεδομένα.

Επίσης το srk80 δεν είναι 24ρι το δίνει ονομαστική 30.000btu και φθάνει και τα 38.000

Αρκουδι εν ολίγοις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

ανεμιστήρα βάζεις χειροκίνητα στο χαμηλό συνεχώς; εγώ το αφήνω στο auto. 

το 3D Auto το χρησιμοποιείς ή βάζεις τις περσιδες εκεί που θες;

@c-max το μεσημέρι με το νυκτερινό, το εβαλα στους 30 για περίπου μιση ωρα, ολα auto, όπου προοδευτηκα "σκαρφάλωσε" μέχρι τα 2.800W και έμεινε εκεί..

αν θες και όταν μπορείς, κάνε μια δοκιμή να δεις σε τι μέγιστη κατανάλωση "σκαρφαλώνει "

μήπως κάτω από τους 12 βαθμούς, δίνει τα μέγιστα;  γιατί τις προηγούμενες μέρες με 12+, ποτέ δεν πήγε πάνω από 1.900W.

φυσικά όλα αυτά στη μέγιστη ζήτηση.. 

Μονο στην τουρμπο λειτουργεια παιζει φουλ και ειχα δει 2600w.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...