Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εδώ συνεχίζουμε από το προηγούμενο... :) 

Πως θα ανακτηθούν τόσες πληροφορίες που είχαμε στο προηγούμενο;

6b034b5d3b5d5009f375e5905ec59051.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, liakjim said:

Πως θα ανακτηθούν τόσες πληροφορίες που είχαμε στο προηγούμενο;

Δεν θα ανακτηθούν στο συγκεκριμμένο τοπικ. Θα παραμείνουν απλά online ώστε να εμφανίζονται σε μηχανές αναζήτησης και στην αναζήτηση του insomnia κλπ.

Μετά απο 2000+ σελίδες ήταν δύσχρηστο όπως και να έχει στο να βρίσκει κάποιος πληροφορίες. Και αφήνω απ έξω και τα άκυρα σχόλια που μαζεύτηκαν από διάφορους "προβληματικούς" χρήστες. Στο νέο τοπικ προτείνω να υποβάλλετε άμεσα αναφορές κάθε φορά που εμφανίζονται μηνύματα που δεν έχουν θέση στη συζήτηση, ώστε να τα βλέπει άμεσα η συντονιστική ομάδα. Προφανώς και ο χρήστης που θα θελήσει να δημιουργήσει πρόβλημα θα μπορέσει να γραφτεί και πάλι, αλλά τα μηνύματά του αυτά δεν πρόκειται να παραμείνουν online για πολύ.

Ο Guzel (ένα από το nicks του), ενώ θα μπορούσε να προσφέρει πολλά στο topic, αποφάσισε να "ξεδιπλώσει" τον πραγματικό του χαρακτήρα με τα αποτελέσματα που όλοι γνωρίζετε. Τέτοιες συμπεριφορές δεν έχουν θέση στο insomnia...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πως θα ανακτηθούν τόσες πληροφορίες που είχαμε στο προηγούμενο;

6b034b5d3b5d5009f375e5905ec59051.png

Θα τις ξαναγραψουμε εν καιρώ και μέσα από την ροή που θα προκύψει,  απαλλαγμένοι όλοι από στερεότυπα και αντιλήψεις που προσβάλουν επιλογές αγοράς των χρηστών  και  δεν βοηθούν το διάλογο και την ελευθερία επιλογής καταναλωτικών αγαθών 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν. Όπως κάποιοι ξέρετε έχω ρωτήσει για κλιματιστικο 24αρι. Με έχετε βοηθήσει πολύ, ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω επιλέξει. Απλά θέλω να μου πείτε κατά την γνώμη σας ένα 24αρι το οποίο είναι οικονομικό από άποψη ρεύματος (seer scop) κατά την γνώμη σας πιο 24αρι θα μου έκαιγε λίγα; (όχι κλιματιστικο πάνω από 1000)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Εγω προτείνω ΑΝ κάποιος έχει χρόνο να κάνει και έναν οδηγό με λινκς για grafana, git κτλ να τον βάλουμε sticky όπως και τις ερωτήσεις διερεύνησης αναγκών που δεν τις βλέπω εδώ τωρα, θα γλυτώσουμε πολλες ερωταπαντησεις σχετικές, νομίζω.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ωραία λοιπόν. Όπως κάποιοι ξέρετε έχω ρωτήσει για κλιματιστικο 24αρι. Με έχετε βοηθήσει πολύ, ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω επιλέξει. Απλά θέλω να μου πείτε κατά την γνώμη σας ένα 24αρι το οποίο είναι οικονομικό από άποψη ρεύματος (seer scop) κατά την γνώμη σας πιο 24αρι θα μου έκαιγε λίγα; (όχι κλιματιστικο πάνω από 1000)

Δεν είναι τόσο απλό.

Θεωρητικά το Asyg24kmta έχοντας τον καλύτερο συνδυασμό υψηλών seer/scop από 24άρια. Και κοντά το Asyg24klca.

Λέμε θεωρητικά γιατί αν κάποιος μένει σε περιοχή με πολύ κρύο, τότε ας πούμε το MSZ/MUZ-AP71VG με 4.4scop σε average έναντι 4.18 του Asyg24kmta θα έκαιγε μάλλον λιγότερο.

Επίσης είναι κ η πτώση σε απόδοση στα defrost όπου το asyg24klca με την ευπάθεια που φαίνεται να έχει , θα χαλούσε το scop του.

Πάντως, αν κάποιος μένει σε περιοχή που είναι κοντά στο κλίμα της ΑΘήνας (το scop warm έχει την Αθήνα ως μέτρο μέτρησης), τότε το Asyg24kmta έχει το edge (pun intented 😇).

Μάλιστα το πλεονέκτημα των Asyg ανεβαίνει όσο πάμε σε πιο θερμά κλίματα μιας και τα βλέπουμε να έχουν υψηλά cop σε πάνω από 7C εξωτερικής.

Αντίθετα σε περιοχές με κρύο κλίμα (με το asyg24kmta να είναι ακόμα άγνωστη παράμετρος).

Επίσης έχουμε δει ότι συμφέρει να έχει κάποιος κλιματιστικό που να μη σβήνει και να δουλεύει σε χαμηλά φορτία όσο γίνεται για να διατηρεί υψηλά cops , από το να σβήνει από υψηλά.

Και εκεί τα Asyg με τις από ότι φαίνεται μικρότερες ελάχιστες καταναλώσεις (btus ), έχουν πλεονέκτημα.

Στην υπογραφή μου έχω ένα αρχείο excel με κάποια κλιματιστικά .

Όλα τα παραπάνω πάντως εξαρτώνται από την χρήση και από μυριάδες παράγοντες, οπότε δεν είναι όπως είπα πολύ εύκολο να απαντηθεί.

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε


Εγω προτείνω ΑΝ κάποιος έχει χρόνο να κάνει και έναν οδηγό με λινκς για grafana, git κτλ να τον βάλουμε sticky όπως και τις ερωτήσεις διερεύνησης αναγκών που δεν τις βλέπω εδώ τωρα, θα γλυτώσουμε πολλες ερωταπαντησεις σχετικές, νομίζω.

Έχω σκοπό να τα φτιάξω και αυτά (όχι τόσο homeassistant μιας και δεν είναι τόσο απλό, αλλά το άλλο είναι εύκολο, + κάποιο info σε βασικές έννοιες πχ capacity κτλ )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ωραία λοιπόν. Όπως κάποιοι ξέρετε έχω ρωτήσει για κλιματιστικο 24αρι. Με έχετε βοηθήσει πολύ, ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω επιλέξει. Απλά θέλω να μου πείτε κατά την γνώμη σας ένα 24αρι το οποίο είναι οικονομικό από άποψη ρεύματος (seer scop) κατά την γνώμη σας πιο 24αρι θα μου έκαιγε λίγα; (όχι κλιματιστικο πάνω από 1000)

Τα καλά 24άρια έχουν πάνω από 1000 ευρώ. Κοιτάζεις τα 3 που σου πρότεινε ο liakjim. Καλύτερη λύση το 24KLCA που το βρίσκεις με δωρεαν εγκατασταση και ανακυκλωση εκει στα 1000 περίπου. Αλλά κάνει λίγο θόρυβο και δεν είναι το πιο κατάλληλο για κρύα κλίματα...  Δυστυχώς η κατάσταση έχει ως εξης

Το 24KLCA είναι στα 1100, το TOSHIBA EDGE στα 1200, το MITSUBISHI AP71 στα 1250 και το 24ΚΜΤΑ στα 1320. Αν είναι να δουλέψει πολλές ώρες σε ψυξη/θερμανση, κάνε την υπερβαση και πηγαινε στο 24ΚΜΤΑ, δεν θα το μετανοιώσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CorumD είπε

Τα καλά 24άρια έχουν πάνω από 1000 ευρώ. Κοιτάζεις τα 3 που σου πρότεινε ο liakjim. Καλύτερη λύση το 24KLCA που το βρίσκεις με δωρεαν εγκατασταση και ανακυκλωση εκει στα 1000 περίπου. Αλλά κάνει λίγο θόρυβο και δεν είναι το πιο κατάλληλο για κρύα κλίματα...  Δυστυχώς η κατάσταση έχει ως εξης

Το 24KLCA είναι στα 1100, το TOSHIBA EDGE στα 1200, το MITSUBISHI AP71 στα 1250 και το 24ΚΜΤΑ στα 1320. Αν είναι να δουλέψει πολλές ώρες σε ψυξη/θερμανση, κάνε την υπερβαση και πηγαινε στο 24ΚΜΤΑ, δεν θα το μετανοιώσεις.

Ευχαριστώ. Κάτι άλλο. Το toyotomi izuru eco 24000 btu δεν είναι καλό; το έχει ένας φίλος μου και λέει είναι φοβερό. (το έχει στα ίδια τετραγωνικά και έχει και τις ίδιες μονωσεις περίπου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CorumD είπε

Τα καλά 24άρια έχουν πάνω από 1000 ευρώ

Δηλαδή ένα haier 24 που έχει και eurovent που αρκετοί δίνουν σημασία, δεν είναι καλό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Toyotomi δεν είναι οικονομικό και έχει απο τις μικρότερες εγγυήσεις με 2 χρόνια. Το θετικό είναι ότι έχει χαμηλή τιμή. Αλλά, αν το κλιματιστικό χρησιμοποιείται συχνά, πολυ φοβάμαι σύντομα θα πληρώσεις τα πολλαπλάσια σε ρεύμα...

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή ένα haier 24 που έχει και eurovent που αρκετοί δίνουν σημασία, δεν είναι καλό ? 

Το 18αρη HAIER φοράει το συμπιεστή της MITSUBISHI και το προτείνουμε συνεχώς. Για το 24αρη δεν έχω στοιχεία. Αν έχεις εσύ, ενημέρωσε τον φίλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από το προηγούμενο θέμα, αφού το ποστ μου ήταν τελευταίο και μάλλον έπεσε στα ψιλά:

Συγγνώμη αν αλλάζω λίγο την θεματολογία αγοράς και εγκατάστασης, αλλά νομίζω εδώ θα παρούμε τις πιο σωστές απαντήσεις.

Έστω οτι πάμε σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα, με ποιές απλές κινήσεις μπορούμε να απολυμάνουμε το κλιματιστικό? π.χ. βγάζω και πλένω τα φιλτρα, ψεκάζω με spray (dettol ή klinex) επάνω στα στοιχεία (αλλά όχι στα καλώδια-ηλεκτρονικά) και στις περσίδες - ελπίζοντας να φτάσει όσο πιο μέσα γίνεται, αφήνω πχ.χ 10 λεπτά να δράσει το απολυμαντικό και μετά το λειτουργώ για π.χ. 30 λεπτά με ανοικτά παράθυρα για εξαερισμό του χώρου.... έκανα τίποτα ή τρύπα στο νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή ένα haier 24 που έχει και eurovent που αρκετοί δίνουν σημασία, δεν είναι καλό ? 

Με seer 7.1 και scop 5.3 , καλό capacity, καλές κριτικές και καλή εγγύηση, είναι μια πολύ καλή και τίμια επιλογή .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CorumD είπε

To Toyotomi δεν είναι οικονομικό και έχει απο τις μικρότερες εγγυήσεις με 2 χρόνια. Το θετικό είναι ότι έχει χαμηλή τιμή. Αλλά, αν το κλιματιστικό χρησιμοποιείται συχνά, πολυ φοβάμαι σύντομα θα πληρώσεις τα πολλαπλάσια σε ρεύμα...

Το 18αρη HAIER φοράει το συμπιεστή της MITSUBISHI και το προτείνουμε συνεχώς. Για το 24αρη δεν έχω στοιχεία. Αν έχεις εσύ, ενημέρωσε τον φίλο.

δεν εχω γιαυτο ρωταω , επειδη ειναι οικονομικο και εχει καλες κριτικες σαν μηχανημα γενικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στο HAIER και στο IZURU, θα πήγαινα στο πρώτη ασυζητητί. Αλλά θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω στο FUJITSU 24KLCA που είναι άλλη κλάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...