Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Λογικά θα σου αλλάξουν όλη την εξωτερική...Κρατά μας ενήμερους...

Να τον πάρεις τον ανταπτορα...Είναι εξαιρετικός..Και ναι δείχνει κατανάλωση...

ΟΚ.Αλλά δεν δείχνει στιγμιαίες καταναλώσεις,όπως είπες σωστά;
Ποιο μοντέλο είναι για το yukai to 13.000, ξέρεις μήπως;
Πως το τοποθετώ,μπορώ μόνος μου ή πρέπει να το βάλει τεχνικός;
Από που το αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, sokos1 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα πάλι!

επεσε σε μένα ο κλήρος να διαλέξω κλιματιστικό για το νέο μας γραφείο.

90τ.μ με καλά αλουμίνια χαμηλοτάβανο Σπάτα κοντά, γύρω γύρω ανοιχτό (μονοκατοικία)

το κλίμα θα το έχουμε και για θέρμανση χειμώνα και ψύξη καλοκαίρι.

ειμαι ανάμεσα στις γιαπωνέζες Mitsubishi και Toshiba.

Τι προτείνει η όμαδα?

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410645/mitsubishi-heavy-industries-srk-src-71-zr-w-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

ή

https://www.alphaclimagr.gr/product/1417266/toshiba-edge-ras-b24j2kvsg-e-ras-24j2avsg-e-toixoy.html?ref=bestprice.gr

θα δουλεύει αρκετές ώρες 8-10 ώρες κάθε μέρα, οπότε πρέπει να είναι κάτι αξιοπιστό και φυσικά οσο πιο οικονομικό σε καταναλωση..

(ξέρω υπάρχουν και κινεζάκια δυνατά, αλλά προτιμώ σε επαγγελματικό χώρο να βάλω non-China)

Θα έβαζα το edge λόγω της εγγύησης.

52 λεπτά πριν, GIANNISGLO είπε

 

Screenshot_2023-01-17-17-26-43-227_org.mozilla.firefox.jpg.4502eaf3b8dfaad6b26d4a30a23d7c0a.jpgτα φωτα σας παιδια !!!! Γιατι λήγει η επίδοση τελος του μηνα! 😁. Μετα απο συμπλήρωση για απωλειες .  Νοτια προαστια Μοσχατο με πολυ υγρασια! Ειχα καταλήξει στο Fujitsu ASYG24KMTA αλα ειναι σε έλλειψη. Ο αντιπρόσωπος μου ειπε οτι μεχρι τελος μηνα θαρθουν.  Αν δεν προλαβω  ελεγα για SRK63 ZR   η το SRK71 ZR.    ΘΑ Ήθελα τη γνωμη σας ....

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

τότε γιατί μας λες 90και τετραγωνικά?

ξεχωριστά για κάθε χώρο πες μας απώλειες για να σε βοηθήσουμε 

Ποσταρε τι απώλειες έχεις, αλλά στα 70τμ πιθανόν να σε καλύψει το SRK80 

Λογικά ναι, αλλά ποια θα είναι η ζητούμενη θερμοκρασία? Γιατί αν είναι 70τμ με πολλές απώλειες και θέλει τπτ 24 βαθμούς θα κάψει αρκετά το SRK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιθυμητη χειμώνα +21/22C, Καλοκαιρι  +27/28C

Τελικά καταλήξαμε στο 24αρι Toshiba Edge να παίξει μπροστά με το τιμιο 18άρι Toyotomi,
με την προυπόθεση να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο (του χρονου δλδ) με άλλο ένα 24αρι Edge.

Έτσι ειναι όλοι χαρούμενοι και προπαντώς η τσέπη :D

Ευχαριστώ παιδιά για τα φώτα σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει να αλλάξω παλιό κλιματιστικό 9αρι (όχι inverter) σε δωμάτιο που βγάζει απώλειες 3490.89Watt το εργαλείο υπολογισμού και από τις συζητήσεις παραπάνω έχω καταλήξει στο Toshiba Edge το 10αρι. Χρήση για θέρμανση κυρίως αλλά μόνο όταν έχει ήλιο καθώς υπάρχει αυτονομία με φωτοβολταϊκό και περισσεύει ενέργεια (γύρω στις 4kWh υπολογίζω ότι περισσεύει σε μια ηλιόλουστη μέρα αυτή την περίοδο). Υπάρχει και ξυλόσομπα που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή. Από κατάστημα στην Αίγινα όπου βρίσκεται το σπίτι μού έκαναν προσφορά στα €799 + €80 το wifi που νομίζω θα είναι απαραίτητο για αυτοματισμούς. Επίσης, η δυνατότητα για περιορισμό της μέγιστης ισχύς που διάβασα ότι έχει το Edge φαίνεται πολύ χρήσιμη για να μην επιβαρύνεται η μπαταρία του φ/β συστήματος, καθώς ιδανικά θα ήθελα να μην ξεπερνά τα 400W ή 800W η μέγιστη ισχύς για να μπορούν να δουλεύουν και άλλες συσκευές παράλληλα. Όταν ζήτησα το Edge μου πρότειναν το Yukai που το είχαν άμεσα διαθέσιμο, αλλά είδα ότι το Edge είναι ανώτερο σε απόδοση οπότε επέμεινα σε αυτό.

Συμφωνείτε;

Επεξ/σία από 4LeX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 4LeX είπε

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει να αλλάξω παλιό κλιματιστικό 9αρι (όχι inverter) σε δωμάτιο που βγάζει απώλειες 3490.89Watt το εργαλείο υπολογισμού και από τις συζητήσεις παραπάνω έχω καταλήξει στο Toshiba Edge το 10αρι. Χρήση για θέρμανση κυρίως αλλά μόνο όταν έχει ήλιο καθώς υπάρχει αυτονομία με φωτοβολταϊκό και περισσεύει ενέργεια (γύρω στις 4kWh υπολογίζω ότι περισσεύει σε μια ηλιόλουστη μέρα αυτή την περίοδο). Υπάρχει και ξυλόσομπα που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή. Από κατάστημα στην Αίγινα όπου βρίσκεται το σπίτι μού έκαναν προσφορά στα €799 + €80 το wifi που νομίζω θα είναι απαραίτητο για αυτοματισμούς. Επίσης, η δυνατότητα για περιορισμό της μέγιστης ισχύς που διάβασα ότι έχει το Edge φαίνεται πολύ χρήσιμη για να μην επιβαρύνεται η μπαταρία του φ/β συστήματος, καθώς ιδανικά θα ήθελα να μην ξεπερνά τα 400W ή 800W η μέγιστη ισχύς για να μπορούν να δουλεύουν και άλλες συσκευές παράλληλα. Όταν ζήτησα το Edge μου πρότειναν το Yukai που το είχαν άμεσα διαθέσιμο, αλλά είδα ότι το Edge είναι ανώτερο σε απόδοση οπότε επέμεινα σε αυτό.

Συμφωνείτε;

Το edge είναι πιο αποδοτικό και αν δεν κάνω λάθος το yukai δεν έχει power select.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, perelevas είπε

ΟΚ.Αλλά δεν δείχνει στιγμιαίες καταναλώσεις,όπως είπες σωστά;
Ποιο μοντέλο είναι για το yukai to 13.000, ξέρεις μήπως;
Πως το τοποθετώ,μπορώ μόνος μου ή πρέπει να το βάλει τεχνικός;
Από που το αγόρασες;

Ναι δεν δείχνει… πάντως συνήθισα του Toshiba την μέτρηση όπως την βγάζει και μου φαίνεται αρκετά καλό. Προσωπικά του εχω και την Tapo p110 όποτε μπορώ να δω και στιγμιαία τι παίζει… Ίδιο μοντέλο είναι και για το 10 και το 13… Μπορείς να το βάλεις μόνος είναι πανεύκολο… 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/rb-n105s-g-wi-fi-module 
Αυτός είναι για άμεσα διαθέσιμος… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν βρω το asyg24kmta  να το προτιμήσω απο τα υπόλοιπα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το edge είναι πιο αποδοτικό και αν δεν κάνω λάθος το yukai δεν έχει power select.

To Yukai έχει power select από την εφαρμογή του Wi-Fi 

Πως μπορώ να καταλάβω όμως ότι οντως λειτουργεί η επιλογή;; Πχ το PURE αν το επιλέξω μου λέει δεν διατίθεται. Είναι για ιονίστη γνωρίζουμε ότι δεν έχει. Το power select?

67221865-08F1-4E41-A7D7-9EEEB3B201B9.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GIANNISGLO είπε

 

Screenshot_2023-01-17-17-26-43-227_org.mozilla.firefox.jpg.4502eaf3b8dfaad6b26d4a30a23d7c0a.jpgτα φωτα σας παιδια !!!! Γιατι λήγει η επίδοση τελος του μηνα! 😁. Μετα απο συμπλήρωση για απωλειες .  Νοτια προαστια Μοσχατο με πολυ υγρασια! Ειχα καταλήξει στο Fujitsu ASYG24KMTA αλα ειναι σε έλλειψη. Ο αντιπρόσωπος μου ειπε οτι μεχρι τελος μηνα θαρθουν.  Αν δεν προλαβω  ελεγα για SRK63 ZR   η το SRK71 ZR.    ΘΑ Ήθελα τη γνωμη σας ....

Ποτέ σου ήρθε το μήνυμα και λήγει??εμένα ήρθε κάπου 10 Δεκεμβρίου..έχω ακόμα ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Ναι δεν δείχνει… πάντως συνήθισα του Toshiba την μέτρηση όπως την βγάζει και μου φαίνεται αρκετά καλό. Προσωπικά του εχω και την Tapo p110 όποτε μπορώ να δω και στιγμιαία τι παίζει… Ίδιο μοντέλο είναι και για το 10 και το 13… Μπορείς να το βάλεις μόνος είναι πανεύκολο… 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/rb-n105s-g-wi-fi-module 
Αυτός είναι για άμεσα διαθέσιμος… 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

To Yukai έχει power select από την εφαρμογή του Wi-Fi 

Πως μπορώ να καταλάβω όμως ότι οντως λειτουργεί η επιλογή;; Πχ το PURE αν το επιλέξω μου λέει δεν διατίθεται. Είναι για ιονίστη γνωρίζουμε ότι δεν έχει. Το power select?

67221865-08F1-4E41-A7D7-9EEEB3B201B9.jpeg

Εάν στο χειριστήριο δεν έχει κουμπί για.το power select τότε δεν έχει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εάν στο χειριστήριο δεν έχει κουμπί για.το power select τότε δεν έχει 

 

Οκ κι εγώ έτσι ήξερα. Όταν μου παίρνει την έντολη κανονικά από την εφαρμογή και δεν βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμο;;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, GIANNISGLO είπε

Αν βρω το asyg24kmta  να το προτιμήσω απο τα υπόλοιπα??

 

Το έχω εδώ και κάτι μήνες. Δεν το έχω δουλέψει ψύξη. Σε θέρμανση είναι αποδοτικό, κατεβαίνει σε 165W οπότε έχει την ευελιξία να μη σβήνει, είναι ποιοτικό.

Αλλά.

Έχει εγγύηση 3 ετών αντί για 7 του edge, έχει λιγότερα χαρακτηριστικά από το edge, δεν είναι αθόρυβο (δεν έχω ακούσει ποτέ edge από κοντά αλλά αυτό ακούγεται και μέσα και έξω) και όταν πάμε κοντά στους μηδέν τον πιάνει τον πάγο του.

Νομίζω ότι το toshiba είναι πιο safe all around επιλογή και θα αρέσει σε περισσότερο κόσμο (χωρίς να το έχω δει επαναλαμβάνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, perelevas είπε

Ενημερώνω.Εχθές το πρωί Δευτέρα παίρνω τηλ την αντιπροσωπία ,σήμερα το πρωί Τρίτη ,ήρθε ο τεχνικός, είδε το μηχάνημα ,άκουσε τον θόρυβο και δήλωσε βλάβη στον συμπιεστή. Σε μια δυο μέρες θα με πάρουν τηλ είπε για να κανονίσουμε για την αντικατάσταση του μηχανήματος.Πάντως δεν είναι σίγουρος είπε, για το τι θα αποφασίσει η εταιρία .Αλλαγή συμπιεστή ή ολόκληρης της εξωτερικής μονάδας. Γιά περαιτέρω εξελίξεις θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
 

ppmarkos  περιμένω εντυπώσεις  από τον wifi αντάπτορα  και για το αν δείχνει καταναλώσεις,όταν θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη.

Εχω το 18αρι Edge με τον wifi ανταπτορα και ΔΕΝ δειχνει καταναλωση, οπως εμαθα απο την αντιπροσωπεια δεν την υποστηριζει η πλακετα του μοντελου, θα υποστηριζεται σε μελλοντικες παρτιδες. δεν εχω δει απο την αρχη το νημα για το ποιο μοντελο εχεις αλλα καλου κακου τσεκαρε το με την αντιπροσωπεια πρωτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...