Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Τα πιστοποιητικά eurovent

Επαληθεύουν την μεθοδολογία που χρησιμοποίησε η εκάστοτε εταιρεία για να βγάλει τα συγκεκριμένα νούμερα στο ενεργειακό ταμπελάκι και όχι την ορθότητα αυτής 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως ξέρει κάποιος πιο wifi module πρέπει να αγοράσω για το toshiba Arata/Yukai ? Δεν είδα σε κάποιο από τα wifi module που κυκλοφορούν να γράφει συμβατότητα για Arata/Yukai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Chief90 είπε

Μήπως ξέρει κάποιος πιο wifi module πρέπει να αγοράσω για το toshiba Arata/Yukai ? Δεν είδα σε κάποιο από τα wifi module που κυκλοφορούν να γράφει συμβατότητα για Arata/Yukai.

RB-N105S-G

Ασύρματος προσαρμογέας & Home AC Control app – Toshiba (toshiba-aircon.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Δίπλα τζάμια αλλά πιάνουν τα 2/3 περίπου του τοίχου. Όλο το σπίτι μένει ώρες στους 22 βαθμούς χωρίς θερμαντικό μέσο και η σαλονοντραπεζαρια δεν μπορεί να φτάσει ούτε στα 21. Κλιματιστικό 12Κ btu Daikin Sensira.

Οι ερωτήσεις ειναι 2.

1.Πόσο λάθος εγκατάσταση να έχει γίνει και να μην έχει σωστή απόδοση? 

2.ενα 24αρι τι κατανάλωση θα έχει στον ίδιο χώρο? Μήπως επειδή είναι μεγαλύτερο θα είναι σχεδόν το ίδιο σε κατανάλωση? 

Screenshot_2023-01-28-13-25-20-876_com.tplink_iot.jpg.9a1b670d7f75d7edaec7aa4f3f47f821.jpg

24 toshiba edge με .....προφανως ,μαγκα εγκαταστατη!!!!   ΥΓ η φωτο ειναι απο διαφορετικες ημερες!!!

Screenshot_20230128-201553.png

Screenshot_20230125-192517.png

Screenshot_20230111-222812.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Shorai 18 γράφημα μιας βδομάδας (55τμ) 21 βαθμοί , οι απωλειες του χώρου είναι κοντά στα 5,000 w 

Για αυτόν το μήνα το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει κάψει μέχρι τώρα 219 kWh παίζει δηλαδή στα 320 watt μέσο όρο 

 

62E16844-9E54-42AB-941F-6C5B9D5FD6AE.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf25d-arxf25d-klimatistiko-9-000-btu-h_3974871

Δώσε από την αρχή όλες τις πληροφορίες σαν να έγραφες πρώτη φορά.

Καθώς δεν γνωρίζω την μόνωση του κτηρίου το συγκεκριμένο δωμάτιο το υπολόγιζα στην καλύτερη περίπτωση με απώλειες απο 3.700 εως 4.000W και στην χειρότερη περίπτωση μόνωσης κοντά στα 4.500W. Δεν σκέφτηκα όμως πως ο δυτικός τοίχος είναι τα 2/3 καλυμμένος απο διπλό τζάμι με 2 διπλές μπαλκονόπορτες. Αυτό σημαίνει πως σε συνδυασμό με την χειρότερη περίπτωση μόνωσης οι απώλειες μπορούν να ανέβουν και στα 7000W. Και μάλλον αυτό συμβαίνει καθώς το 12άρι ζορίζετε να αντεπεξέλθει. Εκτός και εαν έχει γίνει χοντρή πατάτα στην εγκατάσταση, εαν και δεν νομίζω, γιατί κενό αέρος έβαλαν 4-5 λεπτά max. Στους 22 βαθμούς το κλιματιστικό παίζει μέσο όρο στα 400W. Απο την άλλη 350 με 400 δεν θα παίζει και ένα 24άρι? Αυτό είναι το δίλημμα. 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Καθώς δεν γνωρίζω την μόνωση του κτηρίου το συγκεκριμένο δωμάτιο το υπολόγιζα στην καλύτερη περίπτωση με απώλειες απο 3.700 εως 4.000W και στην χειρότερη περίπτωση μόνωσης κοντά στα 4.500W. Δεν σκέφτηκα όμως πως ο δυτικός τοίχος είναι τα 2/3 καλυμμένος απο διπλό τζάμι με 2 διπλές μπαλκονόπορτες. Αυτό σημαίνει πως σε συνδυασμό με την χειρότερη περίπτωση μόνωσης οι απώλειες μπορούν να ανέβουν και στα 7000W. Και μάλλον αυτό συμβαίνει καθώς το 12άρι ζορίζετε να αντεπεξέλθει. Εκτός και εαν έχει γίνει χοντρή πατάτα στην εγκατάσταση, εαν και δεν νομίζω, γιατί κενό αέρος έβαλαν 4-5 λεπτά max. Στους 22 βαθμούς το κλιματιστικό παίζει μέσο όρο στα 400W. Απο την άλλη 350 με 400 δεν θα παίζει και ένα 24άρι? Αυτό είναι το δίλημμα. 

Και 4500W να είχες, είναι ανεπαρκές το 12άρι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2023 στις 2:13 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Εχει κανείς άποψη για τα κλιματιστικά nuvelle αν είναι καλά και ποιάς εταιρίας είναι;

Έβαλα εγώ το 9άρι με WiFi που το είχαν σε προσφορά πριν κανα μήνα με δώρο την εγκατάσταση βγήκε λιγότερο απο 300Ευρώ. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Μετά απο μέρες άρχισε τα κρατς κρουτς η εσεωτερική μονάδα απο συστολές - διαστολές αλλά πρέπει να είναι θέμα εγκατάστασης. Επίσης το i-feel νομίζω δεν λειτουργεί καθόλου ενώ και η μονάδα δεν πρέπει να διαβάζει σωστά την θερμοκρασία καθώς το βάζω στο 19 για να έχω 22. Το γράφημα κατανάλωσης όταν το προτοέβαλα και δεν είχε πολλά κρύα ήταν πολύ σταθερό και κατέβαινε στα 170W. Τώρα με τα κρύα λειτουργεί σαν on-off. Λειτουργεί για 10 λεπτά και για άλλα 10 λεπτά παίζει στα 200-300W. Σε μέσο όρο κατανάλωσης είναι το ίδιο αλλά δεν είναι σωστό. Θα πάρω σύντομα το συνεργείο που το εγκατέστησε να έρθει να το δει γιατί όπως μου είπαν βάζουν δεκάδες κάθε βδομάδα απο αυτά στην Πάτρα.

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και 4500W να είχες, είναι ανεπαρκές το 12άρι. 

Όπως βλέπεις κοντά στα 3.800 με 4.000  ήταν ο μέσος όρος των αρχικών υπολογισμών μου. Αλλά τι να λέμε τώρα αφού δεν υπολόγισα σωστά τις τεράστιες μπαλκονόπορτες. Ανοίγω κεντρική θέρμανση και όλο το σπίτι μένει στους 21-21.5 βαθμούς για ώρες και η σαλονοτραπεζαρία 19.5 με 20. Και όταν ζητάω 22 απο το κλιματιστικό πάει στα 21.50 με την κατανάλωση που είδες στο γράφημα. Γιαυτό το εργαλείο που υπολογίζει τις απώλειες χρειάζεται μεγάλη προσοχή καθώς θα έπρεπε να βάλω αντί για 2 πως έχω 4 μπαλκονόπορτες γιατί είναι διπλές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Καθώς δεν γνωρίζω την μόνωση του κτηρίου το συγκεκριμένο δωμάτιο το υπολόγιζα στην καλύτερη περίπτωση με απώλειες απο 3.700 εως 4.000W και στην χειρότερη περίπτωση μόνωσης κοντά στα 4.500W. Δεν σκέφτηκα όμως πως ο δυτικός τοίχος είναι τα 2/3 καλυμμένος απο διπλό τζάμι με 2 διπλές μπαλκονόπορτες. Αυτό σημαίνει πως σε συνδυασμό με την χειρότερη περίπτωση μόνωσης οι απώλειες μπορούν να ανέβουν και στα 7000W. Και μάλλον αυτό συμβαίνει καθώς το 12άρι ζορίζετε να αντεπεξέλθει. Εκτός και εαν έχει γίνει χοντρή πατάτα στην εγκατάσταση, εαν και δεν νομίζω, γιατί κενό αέρος έβαλαν 4-5 λεπτά max. Στους 22 βαθμούς το κλιματιστικό παίζει μέσο όρο στα 400W. Απο την άλλη 350 με 400 δεν θα παίζει και ένα 24άρι? Αυτό είναι το δίλημμα. 

Ας πάρουμε την περίπτωση πως το 12αρι ΔΕΝ είναι επαρκές για το χώρο σου, εσύ το βάζεις στους 22 (με όποια απόκλιση θερμοστάτη έχει) και δουλεύει ΧΑΛΑΡΑ στα 400W συνεχώς, λέγοντας εσύ μετά πως είναι μικρό για το χώρο..

Ίσως να είναι μικρό για το χώρο αν έχει κάτω από 3-4 βαθμούς έξω.

ΑΛΛΑ (το τονίζω) πως είναι δυνατόν να λες πως δεν επαρκεί, αφού δουλεύει στο 1/3 της ονομαστικής ισχύος.., να πω πως δεν επαρκεί αν το έβαζες στο 30 (η εξωτερική δούλευε 24/7 τέρμα) και δεν μπορούσε να ανέβει ικανοποιητικά η εσωτερική θερμοκρασία..

Οπότε, ανέβασε τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ (ζήτούμενη) στους 24-25 ( μη πω και παραπάνω), άσε την εξωτερική να "δώσει γκάζια" (φυσικά ανεμιστήρας auto) και μετά πες μας αν καλύπτει το χώρο ή όχι..

Εγώ στους 22 αν το βάλω δουλεύει 5' και σβήνει άλλα 10', έχοντας ο χώρος 20.5-21, για να έχω πχ 22 το βάζω στους 24 και αφού πιάσει 22 το βάζω στους 23 όπου το "ξεχνάω" εκεί..

Δώσε λίγο γκάζι στο μηχάνημα (ανέβασε ζητούμενη) και δες πως πάει..

ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ με εξωτερικές +7 (ή παραπάνω) να μην αποδίδει..

Γνώμη μου πάντα (τι λες @liakjim?)

Άλλο η περίπτωση του φίλου @ethnik471 που λέει πως δουλεύει τέρμα η εξωτερική αλλά δεν φτάνει (πιθανόν) τις απώλειες του χώρου και άλλο να δουλεύει ρελαντί και να λέμε είναι μικρό.

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ας πάρουμε την περίπτωση πως το 12αρι ΔΕΝ είναι επαρκές για το χώρο σου, εσύ το βάζεις στους 22 (με όποια απόκλιση θερμοστάτη έχει) και δουλεύει ΧΑΛΑΡΑ στα 400W συνεχώς, λέγοντας εσύ μετά πως είναι μικρό για το χώρο..

Ίσως να είναι μικρό για το χώρο αν έχει κάτω από 3-4 βαθμούς έξω.

ΑΛΛΑ (το τονίζω) πως είναι δυνατόν να λες πως δεν επαρκεί, αφού δουλεύει στο 1/3 της ονομαστικής ισχύος.., να πω πως δεν επαρκεί αν το έβαζες στο 30 (η εξωτερική δούλευε 24/7 τέρμα) και δεν μπορούσε να ανέβει ικανοποιητικά η εσωτερική θερμοκρασία..

Οπότε, ανέβασε τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ (ζήτούμενη) στους 24-25 ( μη πω και παραπάνω), άσε την εξωτερική να "δώσει γκάζια" (φυσικά ανεμιστήρας auto) και μετά πες μας αν καλύπτει το χώρο ή όχι..

Εγώ στους 22 αν το βάλω δουλεύει 5' και σβήνει άλλα 10', έχοντας ο χώρος 20.5-21, για να έχω πχ 22 το βάζω στους 24 και αφού πιάσει 22 το βάζω στους 23 όπου το "ξεχνάω" εκεί..

Δώσε λίγο γκάζι στο μηχάνημα (ανέβασε ζητούμενη) και δες πως πάει..

ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ με εξωτερικές +7 (ή παραπάνω) να μην αποδίδει..

Γνώμη μου πάντα (τι λες @liakjim?)

Θα το δοκιμάσω απο περιέργεια. Νομίζω όμως πως εάν το βάλω 24-25 που λες δεν θα δώσει περισσότερο γκάζι όπως λες εαν εννοείς πως θα βγάλει πιο ζεστό αέρα δηλαδή. Μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό ο @liakjim που είναι πιο ειδικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

3.800 με 4.000 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3900
Περνάς τα 13,000 btu , τα νούμερα κατανάλωσης που δίνεις δείχνουν ότι το μηχάνημα τα «καταφέρνει» για την ώρα , απλά πρέπει να βρεις το offset και να αποδεχτείς ότι θα έχεις λίγο τσιμπημένη κατανάλωση στα καλά κρύα , το μόνο που μπορεί να στο ακυρώσει εντελώς είναι αν πέσει παρα πολύ η θερμοκρασία και αρχίσει τα απανωτά defrost και τότε θα πάει περίπατο η μειωμένη του ούτως η άλλως επάρκεια , γιαυτο παρακαλω κοιτάτε πάντα τις ονομαστικές τιμές των κλιματιστικών και όχι το εύρος , αμα σου βγάζει το αποτέλεσμα πχ 18 αρι θες 18 αρι και όχι κάποιο που έχει εύρος έως 18-19-20.000 btu 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Θα το δοκιμάσω απο περιέργεια. Νομίζω όμως πως εάν το βάλω 24-25 που λες δεν θα δώσει περισσότερο γκάζι όπως λες εαν εννοείς πως θα βγάλει πιο ζεστό αέρα δηλαδή. Μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό ο @liakjim που είναι πιο ειδικός?

Κάνε το εξής: αρχικά πες μου τι θερμοκρασία θέλεις εσύ στο χώρο

Βάλε το στο 30 (ή στο μέγιστο) άσε το να πιάσει +1 από τη θερμοκρασία που θες, περσίδα να κοιτάει κάτω.

Μόλις την πιάσει κατέβασε το στο +1 με +2 από αυτή που θες και δες αν την διατηρεί, αν όχι ανεβάζεις κι' άλλο μέχρι να βρεις ποια ρύθμιση στο κοντρόλ διατηρεί τη θερμοκρασία που θες εσύ στο χώρο (ανάλογα την ευαισθησία του θερμοστάτη)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Θα το δοκιμάσω απο περιέργεια. Νομίζω όμως πως εάν το βάλω 24-25 που λες δεν θα δώσει περισσότερο γκάζι όπως λες εαν εννοείς πως θα βγάλει πιο ζεστό αέρα δηλαδή. Μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό ο @liakjim που είναι πιο ειδικός?

Όσο ανεβαίνουν τα watt κατανάλωσης τόσο αυξάνεται η θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ας πάρουμε την περίπτωση πως το 12αρι ΔΕΝ είναι επαρκές για το χώρο σου, εσύ το βάζεις στους 22 (με όποια απόκλιση θερμοστάτη έχει) και δουλεύει ΧΑΛΑΡΑ στα 400W συνεχώς, λέγοντας εσύ μετά πως είναι μικρό για το χώρο..

Ίσως να είναι μικρό για το χώρο αν έχει κάτω από 3-4 βαθμούς έξω.

ΑΛΛΑ (το τονίζω) πως είναι δυνατόν να λες πως δεν επαρκεί, αφού δουλεύει στο 1/3 της ονομαστικής ισχύος.., να πω πως δεν επαρκεί αν το έβαζες στο 30 (η εξωτερική δούλευε 24/7 τέρμα) και δεν μπορούσε να ανέβει ικανοποιητικά η εσωτερική θερμοκρασία..

Οπότε, ανέβασε τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ (ζήτούμενη) στους 24-25 ( μη πω και παραπάνω), άσε την εξωτερική να "δώσει γκάζια" (φυσικά ανεμιστήρας auto) και μετά πες μας αν καλύπτει το χώρο ή όχι..

Εγώ στους 22 αν το βάλω δουλεύει 5' και σβήνει άλλα 10', έχοντας ο χώρος 20.5-21, για να έχω πχ 22 το βάζω στους 24 και αφού πιάσει 22 το βάζω στους 23 όπου το "ξεχνάω" εκεί..

Δώσε λίγο γκάζι στο μηχάνημα (ανέβασε ζητούμενη) και δες πως πάει..

ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ με εξωτερικές +7 (ή παραπάνω) να μην αποδίδει..

Γνώμη μου πάντα (τι λες @liakjim?)

Άλλο η περίπτωση του φίλου @ethnik471 που λέει πως δουλεύει τέρμα η εξωτερική αλλά δεν φτάνει (πιθανόν) τις απώλειες του χώρου και άλλο να δουλεύει ρελαντί και να λέμε είναι μικρό.

Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει στους 7 και με μέγιστες 11-12, αλλά όταν θα κάνει κρύο δλδ με μέγιστες 3-5 και ελάχιστες κοντά στο μηδέν, συνθήκες που δεν έχουμε δει φέτος ακόμη (όσοι μένουμε σε φυσιολογικά μέρη). Δεν έχουμε δεδομένα από τον φίλο, τα λέει μπερδεμένα. Αλλά δεν λέει τίποτα ότι το 12άρι επαρκεί τώρα μιας και δεν κάνει κρύα ακόμη. Ενδεικτικά το δικό μου Asyg24kmta τώρα παίζει σε κάτω από 3-3.5KW ισχύ, όταν ο χώρος έχει 7KW απώλειες. Τα πράγματα είναι χαλαρά.

image.png.ef2608073ef30af49fdc41c094052693.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...