Προς το περιεχόμενο

Συνειδητοποίησα οτι ξέχασα να προγραμματίζω..


JLEE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/8/2020 στις 4:41 ΜΜ, _filippos_ είπε

Μήπως κάτι τέτοιο είναι πλέον ξεπερασμένο;

Joomla έχει χάσει αρκετό έδαφος από την wordpress. Γενικά όμως, δεν μου αρέσει κανένα από τα δύο. Σε προγραμματιστές που θέλουν να επενδύσουν αλλά και να φτιάξουν πολλά έργα στο μέλλον, δεν το συστήνω.

Στις 4/8/2020 στις 7:08 ΜΜ, seloner είπε

δύσκολα θα δεις καινούρια μεγάλη εφαρμογή να χρησιμοποεί σαν stack την php . 

Η php έχει δυνατό community από πίσω και δεν λέει να πέσει με τίποτα. Αναπτύχθηκαν καινούργια frameworks αλλά και η ίδια η php. Προετοιμάζουν καινούργια έκδοση php 8 με JIT τώρα. Την υποτιμούσα πολύ κάποτε αλλά όσο την χρησιμοποιώ, καταλαμβαίνω γιατί παραμένει ακόμα εκεί.
 

Στις 4/8/2020 στις 1:09 ΜΜ, JLEE είπε

Και εδώ έρχεται η ερώτηση: Τι χρησιμοποιείτε για Front-End και τι για Back-end?

Για front-end εγώ δεν είμαι πολύ καλός για να είμαι ειλικρινής. Ήθελα να μάθω react.js γιατί ήταν το πιο δημοφιλές js framework και μετά είδα λίγο την Vue.js γιατί δένει πολύ με laravel. Αργότερα κατάλαβα όμως πως για τις εφαρμογές που αναπτύσσω, χρειάζομαι κάτι πιο "ελαφρύ". Και κατέληξα να χρησιμοποιώ alpine.js. Εύκολο, απλό και κάνει αυτό που θέλω. Δεν χρειάστηκε να φάω ώρες γι'αυτό.

Για back-end έχεις άπειρες επιλογές. Ξέρω πως για Java δημοφιλή είναι το Spring framework. Από εκεί και πέρα σχεδόν η κάθε γλώσσα προγραμματισμού έχει 2-3 frameworks τα οποία έχουν ισχυρό maintenance. Δοκίμασα διάφορα (και θα δοκιμάσω μάλλον :D ) αλλά δουλεύω σε php & laravel.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ponous είπε

Joomla έχει χάσει αρκετό έδαφος από την wordpress. Γενικά όμως, δεν μου αρέσει κανένα από τα δύο. Σε προγραμματιστές που θέλουν να επενδύσουν αλλά και να φτιάξουν πολλά έργα στο μέλλον, δεν το συστήνω.

Η php έχει δυνατό community από πίσω και δεν λέει να πέσει με τίποτα. Αναπτύχθηκαν καινούργια frameworks αλλά και η ίδια η php. Προετοιμάζουν καινούργια έκδοση php 8 με JIT τώρα. Την υποτιμούσα πολύ κάποτε αλλά όσο την χρησιμοποιώ, καταλαμβαίνω γιατί παραμένει ακόμα εκεί.
 

Για front-end εγώ δεν είμαι πολύ καλός για να είμαι ειλικρινής. Ήθελα να μάθω react.js γιατί ήταν το πιο δημοφιλές js framework και μετά είδα λίγο την Vue.js γιατί δένει πολύ με laravel. Αργότερα κατάλαβα όμως πως για τις εφαρμογές που αναπτύσσω, χρειάζομαι κάτι πιο "ελαφρύ". Και κατέληξα να χρησιμοποιώ alpine.js. Εύκολο, απλό και κάνει αυτό που θέλω. Δεν χρειάστηκε να φάω ώρες γι'αυτό.

Για back-end έχεις άπειρες επιλογές. Ξέρω πως για Java δημοφιλή είναι το Spring framework. Από εκεί και πέρα σχεδόν η κάθε γλώσσα προγραμματισμού έχει 2-3 frameworks τα οποία έχουν ισχυρό maintenance. Δοκίμασα διάφορα (και θα δοκιμάσω μάλλον :D ) αλλά δουλεύω σε php & laravel.

Εντυπωσιάστηκα και εγώ με την Laravel που ασχολήθηκα πρόσφατα.

Δεν την περίμενα τόσο δυνατή.

Βέβαια είμαι fun της ReactJS και του nodeJS.

To deno πως το βλέπετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις συνειδητοοίησα ότι έπαθα το ίδιο! Πριν δώσω κατατακτήριες είχα ασχοληθεί αρκετά με python και είχα φτάσει σε ενα επίπεδο που μπορούσα να κάνω αρκετά πραγματάκια. Τώρα χρειάστηκε κάπου να  τη χρησιμοποιήσω και είδα ότι δε θυμάμαι τίποτα! μου πήρε μια βδομάδα να κάνω κάτι που θα έκανα σε 1 μέρα! στη σχολή κάνουμε C  και C++ κυρίως εκτός απο html-js-css-php  που κάναμε σε ένα μάθημα. 

Ξεκίνα να ξεσκονίζεις τις γνώσεις σου γιατί ο,τι αφήνεις σε αφήνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Καλησπέρα. Εχετε να προτείνετε κανα καλο μάθημα / tutorial για angular js και για spring web? 

Μπορείς για αρχή να κάνεις τα tutorial που έχουν στις ιστοσελίδες τους. Είναι πολύ βοηθητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JLEE said:

Μπορείς για αρχή να κάνεις τα tutorial που έχουν στις ιστοσελίδες τους. Είναι πολύ βοηθητικά.

Εχω κανει τα περισσότερα στο spring.io θα τσεκαρω και για angular. Αλλα θα ηθελα καποιο βοηθημα που να σε πηγαίνει βημα βημα σε ενα προτζεκτ κατά προτίμηση web services. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...