Προς το περιεχόμενο

"SSD NVMe M.2" Samsung 970 Evo 500GB - 81,84 €


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντίστοιχη περίπτωση είναι και ο 1ΤΒ με καλύτερη σχέση €/GB.

Αυτά τα καταστήματα φαίνεται ότι έχουν τον ίδιο προμηθευτή. Και προσωπικά δε τα εμπιστεύομαι όταν π.χ. για το DotPower διαβάζεις αξιολογήσεις ότι στέλνουν ελαττωματικά και μετά ψάχνουν για δικαιολογίες.

Ο 500GB καλύτερα από Amazon.de στα ~88€ τελικά (αντί 84€) και το κεφάλι μας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και καλύτερα από όλα αυτά είναι ο ADATA S11 Pro.

https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-512GB.html

Είμαι i5 στους σκληρούς. Με βάση αυτό https://ssd.userbenchmark.com/Compare/XPG-Gammix-S11-NVMe-PCIe-M2-240GB-vs-Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB/m497242vsm494033 είναι πολύ καλύτερος ο 970..

Καταλαβαίνω κάτι λάθος? Με ενδιαφέρει γιατι είμαι σε έρευνα αγοράς για M.2(OS + programms)  , για κλασσικο 2.5" κλείδωσα στον Crucial Mx500 (games)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S11 pro μονο ο 970evo σε real life σεναρια ειναι πολυ πιο πισω. Επισης καντε block to userbenchmark ειναι οτι πιο αθλιο κυκλοφορει εκει εξω μην το εμπιστευεστε καθολου. Ο S11 pro ειναι 40% πιο γρηγορος απο τον 970 evo σε real life σεναρια που αφορουν ολους απο το ανοιγμα του υπολογιστη μεχρι το loading ενος παιχνιδιου. Ο 970evo περναει ελαχιστα σε sequential που ενδιαφερει ελαχιστους στην πραγματικοτητα. Επισης ο S11 pro εχει ψυκτρα πανω του που ριχνει τη θερμοκρασια. Ισως ο καλυτερος NVME μεχρι σημερα για τον consumer.

  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

S11 pro μονο ο 970evo σε real life σεναρια ειναι πολυ πιο πισω. Επισης καντε block to userbenchmark ειναι οτι πιο αθλιο κυκλοφορει εκει εξω μην το εμπιστευεστε καθολου. Ο S11 pro ειναι 40% πιο γρηγορος απο τον 970 evo σε real life σεναρια που αφορουν ολους απο το ανοιγμα του υπολογιστη μεχρι το loading ενος παιχνιδιου. Ο 970evo περναει ελαχιστα σε sequential που ενδιαφερει ελαχιστους στην πραγματικοτητα. Επισης ο S11 pro εχει ψυκτρα πανω του που ριχνει τη θερμοκρασια. Ισως ο καλυτερος NVME μεχρι σημερα για τον consumer.

Χμμ S11 Pro ή SX8200 Pro; Δεν κατάλαβα τι διαφορές έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmirko15 είπε

Χμμ S11 Pro ή SX8200 Pro; Δεν κατάλαβα τι διαφορές έχουν.

Ειναι ο ακριβως ιδιος controller. Απλα ο S11 Pro εχει ενα πιο επιθετικο firmware ως gaming NVME μαζι με την πολυ ομορφη ψυκτρα που δεν εχει ο SX8200 pro. Για μενα S11 pro all the way εκτος αν βρισκεται τον 8200 pro αρκετα χαμηλοτερα στην ιδια χωρητικότητα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Είμαι i5 στους σκληρούς. Με βάση αυτό https://ssd.userbenchmark.com/Compare/XPG-Gammix-S11-NVMe-PCIe-M2-240GB-vs-Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB/m497242vsm494033 είναι πολύ καλύτερος ο 970..

Αυτός στο userbenchmark είναι ο παλιός "απλός" S11.

Ο Pro είναι σε random 4K workloads ο ταχύτερος (μαζί με τον 970 PRO) SSD που κυκλοφορεί.

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Χμμ S11 Pro ή SX8200 Pro; Δεν κατάλαβα τι διαφορές έχουν.

Το ίδιο είναι βασικά. Ο S11 Pro έχει την ψύκτρα και σε βαριά χρήση δεν κάνει throttling.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ειναι ο ακριβως ιδιος controller. Απλα ο S11 Pro εχει ενα πιο επιθετικο firmware ως gaming NVME μαζι με την πολυ ομορφη ψυκτρα που δεν εχει ο SX8200 pro. Για μενα S11 pro all the way εκτος αν βρισκεται τον 8200 pro αρκετα χαμηλοτερα στην ιδια χωρητικότητα. 

Απλώς δεν βρίσκω S11 Pro στο Amazon ενώ ο 1TB 8200 μου βγαίνει ~110eu (χωρίς ΦΠΑ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο αρνητικό των 8200 Pro/S11 Pro η αργή TLC NAND, η οποία όταν γεμίσει ο SLC buffer δείχνει τη χαμηλή native ταχύτητα της1GB/s στην αρχή και ~550MB/s αργότερα.

Στον 1ΤΒ βέβαια πρέπει βέβαια να γραφούν 160GB συνεχόμενα για να φανεί αυτή η αδυναμία ... οπότε είναι σα να μην υπάρχει.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Απλώς δεν βρίσκω S11 Pro στο Amazon ενώ ο 1TB 8200 μου βγαίνει ~110eu (χωρίς ΦΠΑ κτλ)

Απο Ελλαδα κοιτας εδω βγαινει στα 123 χωρις το ΦΠΑ

https://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1180663

 

Η εδω εφοσον δεν τον θες αμεσα στα 116

https://www.vnp.gr/ypologistes/exartimata-i-y/ssd-drives/adata-xpg-gammix-s11-pro-nvme-1tb-pcie-gen3x4-m.2.html

 

Αξιολογα καταστηματα αμφοτερα. Αν παλι βαλεις τον 8200Pro κατω απο καποια M2 ψυκτρα μητρικης που εχουν οι περισσοτερες εδω και 3 χρονια πας στον 8200 μιας και ο S11 pro με την ψυκτρα δεν χωραει κατω απο μια τετοια θυρα οποτε θα πρεπει να αφαιρεθει.

 

Επισης τσεκαρετε και eshop τον εχει σε αρκετα καλη τιμη

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-xpg-gammix-s11-pro-1tb-m2-2280-pcie-gen3x4-p-PER.331566

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χτύπησα παραγγελία τον s11.. αυτό που λέτε με την ψυκτα δεν βρήκα αναφορά πουθενά ότι έχει η μητρική μου(tomahawk b450) άρα λογικά δεν θα έχω θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Εγώ χτύπησα παραγγελία τον s11.. αυτό που λέτε με την ψυκτα δεν βρήκα αναφορά πουθενά ότι έχει η μητρική μου(tomahawk b450) άρα λογικά δεν θα έχω θέμα?

Η συγκεκριμενη μητρικη εχει μια θυρα M2 την εχω βαλει μεσα στο τετραγωνο παρακατω. Εκει θα κουμπωσεις τον M2 οπως ειναι με την ψυκτρα και δεν θα εχεις κανενα θεμα. Καλοριζικος ειναι ο καλυτερος NVME σε 4K random read εκτος optane που εχει παμε σε αλλες τιμες/GB. Ακομα και οι νεοι PCIE 4 NVME εχουν τα ιδια η χαμηλοτερα random. Ανεβαζουν την ταχυτητα σε μεταφορα μεγαλων αρχειων αλλα στα daily tasks δεν μπορουν. 

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...