Προς το περιεχόμενο

Ψυγείο δουλεύει η κατάψυξη αλλά όχι η συντήρηση


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Στο χωριό έχουμε ένα ψυγείο το οποίο κάθε χρόνο που πάμε για Δεκαπενταύγουστο δουλεύει η κατάψυξη αλλά όχι η συντήρηση. Και μονίμως φωνάζουμε έναν ντόπιο ψυκτικό για να συμπληρώσει φρέον, λέγοντάς μας ότι χάνει φρέον επειδή "κάθεται".

Ανοησίες υποθέτω γιατί το κύκλωμα είναι κλειστού τύπου. Προφανώς κάπου έχει διαρροή και δε θέλει να ασχοληθεί. Μπορώ μόνος μου να βρω που χάνει; Εάν ψεκάσω με σαπουνόνερο τις σωληνώσεις του, θα φανεί; Καμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάψυξη ειναι στο επάνω η στο κάτω μέρος; Δεν αποκλείεται να έχει χαλάσει το ανεμιστηρακι που στέλνει τον αέρα, σε εμάς εψυχε μόνο η κατάψυξη και όχι το επάνω μέρος. Εάν έχανε φρεον πρέπει να υπηρχαν τα εξής συμπτώματα, λειτουργία του συμπιεστή συνεχώς η αρκετή ώρα διότι δεν θα μπορούσε να μειώσει την θερμοκρασία των θαλάμων και μειωμένη απόδοση τόσο σε κατάψυξη όσο και συντήρηση. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Η κατάψυξη ειναι στο επάνω η στο κάτω μέρος; Δεν αποκλείεται να έχει χαλάσει το ανεμιστηρακι που στέλνει τον αέρα, σε εμάς εψυχε μόνο η κατάψυξη και όχι το επάνω μέρος. Εάν έχανε φρεον πρέπει να υπηρχαν τα εξής συμπτώματα, λειτουργία του συμπιεστή συνεχώς η αρκετή ώρα διότι δεν θα μπορούσε να μειώσει την θερμοκρασία των θαλάμων και μειωμένη απόδοση τόσο σε κατάψυξη όσο και συντήρηση. 

Στο πάνω μέρος.

Ναι, καλή ιδέα αυτό. Σήμερα πήγε ο ψυκτικός αλλά δεν ήμουν παρών. Αύριο θα πάω στο χωριό και θα το κοιτάξω. Ένα είναι το ανεμιστηράκι και για την συντήρηση και για την ψύξη;

Σήμερα που πήγε σπίτι πάντως, και φέτος, είπε ότι συμπλήρωσε φρέον γιατί έλειπε, δεν ανέφερε κάτι για ανεμιστηράκι.

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, charilaos είπε

Στο πάνω μέρος.

Ναι, καλή ιδέα αυτό. Σήμερα πήγε ο ψυκτικός αλλά δεν ήμουν παρών. Αύριο θα πάω στο χωριό και θα το κοιτάξω. Ένα είναι το ανεμιστηράκι και για την συντήρηση και για την ψύξη;

Σήμερα που πήγε σπίτι πάντως, και φέτος, είπε ότι συμπλήρωσε φρέον γιατί έλειπε, δεν ανέφερε κάτι για ανεμιστηράκι.

Στο δικό μας ψυγείο που πλεον δεν το έχουμε είχε χαλάσει το ανεμιστηρακι, είναι ένα, οπότε ο ψυχρός αέρας πήγαινε προς την κατάψυξη που ήταν σου κάτω μέρος και κοντά στο συμπιεστή, ενώ στο ψυγείο δεν μπορούσε να φτάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς ακριβώς το ίδιο είχε πέσει η αντίσταση που έλιωνε τον παγο στη κατάψυξη και δεν λειτουργούσε το ανεμιστηρακι γιατί έπιανε πάγο πλεον . Με απόψυξη λιώνει ο πάγος και λειτουργεί και πάλι. Αλλά θα το ξανακανει γιατί θέλει αλλαγή η αντίσταση. Κάθε 3-4 μήνες κάναμε απόψυξη το ψυγείο το δώσαμε σε συγγενή και  λειτουργεί ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα παρατήρησα το εξής:

Ο συμπιεστής δούλευε συνεχώς, δεν τον αντιλήφθηκα να σταμάτησε καθόλου.

Επίσης, δεν παρατήρησα να υπάρχει ανεμιστηράκι κάπου. Το ψυγείο είναι ένα παλιό singer, υπάρχει περίπτωση να μην έχει;

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, τα ψυγεία έναν ή δύο θερμοστάτες έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, charilaos είπε

Ο συμπιεστής δούλευε συνεχώς, δεν τον αντιλήφθηκα να σταμάτησε καθόλου.

Spoiler

 

συνεχή λειτουργία συμπιεστή : 

Α . δεν σταματάει ποτέ γιατι η έχει πέσει η απόδοση του λόγο χρόνων λειτουργίας και δεν μπορεί να κατεβάσει την πίεση επιστροφής του ψυκτικού μέσου με αποτέλεσμα να μην επιτυγχανεται η θερμοκρασία που είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης για να διακόψει την λειτουργία

Β. χαλασμένος θερμοστατης Αλλα  με καλή λειτουργία του συμπιεστή έχεις πολύ ψύξη

Γ. έλλειψη φρεον δεν επιτυγχανεται καλή ψύξη δεν κόβει ο θερμοστάτης                                                                                                                Αν έχει συμπληρώσει φρεον μπορείς να το τσεκάρεις

1 Κοιτας αν στο  κοντό σωληνάκι που έχει πίσω το ψυγείο  (αυτό που δεν πάει πουθενά απλά είναι κολλημένο στο συμπιεστή) έχει βάλει κάποιο εξαρτητα (στην κοινή ονομασία κλέφτης ) η έχει βάλει ένα πληρωτικο σύνδεσμο με τάπα η αν έχει φρέσκο κόλλημα Το πίσω μέρος του ψυγείου πρέπει να έχει από τον τοίχο 10cm

45 λεπτά πριν, charilaos είπε

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, τα ψυγεία έναν ή δύο θερμοστάτες έχουν;

αυτά τα παλιά δίπορτα έναν  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιτάξω μέσα στη βδομάδα που θα ξαναπάω, ευχαριστώ.

Το ανεμιστηράκι απ'ότι κατάλαβα είναι μέσα στην κατάψυξη έτσι δεν είναι; Η κατάψυξη όμως είδα είναι ένα "κουτί" ενιαίο, δεν είδα πουθενά βίδες ή κάτι να αφαιρείται τελοσπάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα....,  για πειτε ρε παιδια οσοι γνωριζουν περι ψυξεως και ψυγειων, με ενδιαφερει και εμενα. 

 

εχω κι εγω ενα μικρο  διπορτο (ανω καταψυξη-κατω συντηρηση) ψυγειο που ηταν σε μη λειτουργια περι μιας 4-5ετιας.  τωρα που το χρειαστηκα.., ειπα να το βαλω και αυτο σε λειτουργια.  το καθαρισα λοιπον το εβαλα στην πριζα, δουλεψε 2-3 μερες, παγωσε, και μετα .....  σταματησε να παγωνει. το μοτερ δουλευει..!   ενας μαστορας που το κοιταξε, μου ειπε οτι μαλλον εχει τρυπησει καπου και εχασε το φρεον ..αλλα επειδη ειναι "κλειστο" ειναι φασαρια να το ψαξουμε/....!   

 

το ψυγειο -σημειωτεον- ηταν μεσα στο σπιτι και οχι πεταμενο σε καποια αποθηκη, με υγρασιες κλπ...!! 

 

τι λετε ?  μηπως ειναι κατι αλλο πιο απλο και φτιαχνεται ευκολα και με μικρο κοστος?   ειμαι διατεθειμενος να το ανοιξω, οπου γινεται και να κοιταξω καποια πραγματα που θα μου υποδειξεται....!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cabdik είπε

ενας μαστορας που το κοιταξε, μου ειπε οτι μαλλον εχει τρυπησει καπου και εχασε το φρεον ..αλλα επειδη ειναι "κλειστο" ειναι φασαρια να το ψαξουμε/....!   

Αν εβαζε εναν κλεφτη στο σωληνακι  πληρωσεως  πχ vanaki-diatrisis-kleftis-me-alen-gia-freon θα ηξερε αν εχει φερον η οχι  η φταει  κατι αλλο

27428400_.png.315d62ecd95bd614b28a41f3b9328bfa.png

 

1 ώρα πριν, charilaos είπε

Η κατάψυξη όμως είδα είναι ένα "κουτί" ενιαίο, δεν είδα πουθενά βίδες ή κάτι να αφαιρείται τελοσπάντων.

το δικο σου δεν ειναι No Frost και δεν πρεπει να εχει ανεμηστηρα Προφανος ειναι συμβατικης - στατικης ψυξης Θα μπορουσε ομως (κανεις σχεδον δεν βαζει σε αυτα ) να ειχε  στη συντηριση η καταψυξη έτσι ώστε να διαχέει ομοιόμορφα τον κρύο αέρα και να συντηρεί καλύτερα τα τρόφιμα.

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν εβαζε εναν κλεφτη στο σωληνακι  πληρωσεως  πχ vanaki-diatrisis-kleftis-me-alen-gia-freon θα ηξερε αν εχει φερον η οχι  η φταει  κατι αλλο

27428400_.png.315d62ecd95bd614b28a41f3b9328bfa.png

μπορω να το βαλω-τοποθετησω εγω ? μονος μου?   η θελει κατι ιδιαιτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cabdik είπε

μπορω να το βαλω-τοποθετησω εγω ? μονος μου?   η θελει κατι ιδιαιτερο?

οχι γιατι δεν ειναι η δουλεια σου εφ ενος και εγκιμωνει κινδυνους εφετερου απαιτουνται και αυτα  μανόμετρα ψυκτικού τα οποια ειναι πανακριβα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Δείτε φωτογραφία πίσω από το ψυγείο(είναι εκτός λειτουργίας τώρα).

Το κομμάτι που έχω με κόκκινο όταν το βάζω σε λειτουργία το ψυγείο, πιάνει αμέσως πάγο. Είναι φυσιολογικό; Χάνει κάπου;

20200814_173253.jpg.5e2b32604ebf25c8684dca30b773c5aa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, charilaos είπε

Το κομμάτι που έχω με κόκκινο όταν το βάζω σε λειτουργία το ψυγείο, πιάνει αμέσως πάγο.

Άφησέ το να δουλέψει ίσως να  φύγει μετά από λίγο Αυτή δεν πρέπει να πιάνει πάγο άλλα να είναι  δροσερή - κρύα  Αν πιάνει πάγο σημαίνει ότι έχει περισσότερο φρεον Με αυτή την λογική θα έπρεπε να έχεις ψύξη παντού Εκτός κι αν υπάρχει κάπου μερικό φράξιμο από παγοφραγμο στο κύκλωμα (ψιλά γράμματα Αλλαγή φίλτρου -κενό -φρεον από την αρχή - ξυλόπνευμα ) Μέσα η συντήρηση πως είναι ? Φαίνεται μόνο το πλαστικό η μια αλουμινένια πλάκα ? Έχει μπει χέρι στο ψυγείο Φαίνεται  από το κακής ποιότητας κώλυμα του φίλτρου Το ψιλό σωληνάκι στο κάτω μέρος του φίλτρο φαίνεται τσαλακωμένο ? (μπορει και να κανω λαθος Οτι βλεπω )Πρέπει να γίνει κάπως έτσι υ όταν βγαίνει από το φίλτρο Μπορεί να είναι εκεί κάποιο τσάκισμα και να μην περνά η κανονική ποσότητα φρεον

Spoiler

1864759634_.png.f73a2d08861c2a85b7a272136ff9f1e4.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσα σας παιρνει ο ψυκτικος καθε χρονο και ποσο ρευμα καιει αυτο το ψυγειο και αν του φτιαξεις δυο τρια πραγματακια μονος σου αν θα ειναι "αθανατο".
Φτανει ομως καποια στιγμη που κατι πρεπει να το αντικαταστήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...