Προς το περιεχόμενο

Ψυγείο δουλεύει η κατάψυξη αλλά όχι η συντήρηση


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, hp8 είπε

Άφησέ το να δουλέψει ίσως να  φύγει μετά από λίγο Αυτή δεν πρέπει να πιάνει πάγο άλλα να είναι  δροσερή - κρύα  Αν πιάνει πάγο σημαίνει ότι έχει περισσότερο φρεον Με αυτή την λογική θα έπρεπε να έχεις ψύξη παντού Εκτός κι αν υπάρχει κάπου μερικό φράξιμο από παγοφραγμο στο κύκλωμα (ψιλά γράμματα Αλλαγή φίλτρου -κενό -φρεον από την αρχή - ξυλόπνευμα ) Μέσα η συντήρηση πως είναι ? Φαίνεται μόνο το πλαστικό η μια αλουμινένια πλάκα ? Έχει μπει χέρι στο ψυγείο Φαίνεται  από το κακής ποιότητας κώλυμα του φίλτρου Το ψιλό σωληνάκι στο κάτω μέρος του φίλτρο φαίνεται τσαλακωμένο ? (μπορει και να κανω λαθος Οτι βλεπω )Πρέπει να γίνει κάπως έτσι υ όταν βγαίνει από το φίλτρο Μπορεί να είναι εκεί κάποιο τσάκισμα και να μην περνά η κανονική ποσότητα φρεον

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1864759634_.png.f73a2d08861c2a85b7a272136ff9f1e4.png

Ευχαριστώ πολύ. Παραθέτω φωτογραφίες μετά από μια ώρα χρησης. Οπως βλεπεις ειναι τελειως παγωμενος.

20200815_131104.jpg.eb7d7b62c600e30bc8fd8264bd28e83d.jpg

Καμια ιδεα τι αλλο να δοκιμασω οσο ειμαι στο χωριο?

2 ώρες πριν, Talepwros είπε

Δεν ξερω ποσα σας παιρνει ο ψυκτικος καθε χρονο και ποσο ρευμα καιει αυτο το ψυγειο και αν του φτιαξεις δυο τρια πραγματακια μονος σου αν θα ειναι "αθανατο".
Φτανει ομως καποια στιγμη που κατι πρεπει να το αντικαταστήσουμε.

Ευχαριστώ πολυ. Ηδη πηρα αλλο ψυγειο αλλα θα το ηθελα να το ειχα σαν δευτερο, ειδικα αν ειναι κατι που μπορει να φτιαχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, charilaos είπε

Παραθέτω φωτογραφίες μετά από μια ώρα χρησης. Οπως βλεπεις ειναι τελειως παγωμενος.

παραπάνω φρεον απ όσο χρειάζεται  Αρα πρέπει να έχεις παντού ψύξη Δεν μου είπες !!! Στα μισά απαντάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hp8 είπε

παραπάνω φρεον απ όσο χρειάζεται  Αρα πρέπει να έχεις παντού ψύξη Δεν μου είπες !!! Στα μισά απαντάς 

Μα έχω απαντησει στο πρωτο ποστ!!! Εχω πολυ κρυο στην καταψυξη αλλα λιγο στη συντηρηση. Ούτε νερό δεν κρυώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, charilaos είπε

Μα έχω απαντησει στο πρωτο ποστ!!! Εχω πολυ κρυο στην καταψυξη αλλα λιγο στη συντηρηση. Ούτε νερό δεν κρυώνει.

ο πάγος στη επιστροφή ενός οικιακού ψυγείου συμβατικής ψύξης είναι η από παραπανίσια ποσότητα φρεον  η από μεγαλύτερο συμπιεστη (στην δική σου περιπωση δεν έχει αλλαχθεί  Σωστά ?) η κάποιος παγοφραγμος το κλειστο κύκλωμα Δεν υπαρχει κάτι άλλο απ όσο κατέχω το άθλημα Χωρίς μανόμετρα και μετρήσεις πιεσως αναρρόφησης δεν υπάρχει σωστή - ολοκληρωμένη  απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

ο πάγος στη επιστροφή ενός οικιακού ψυγείου συμβατικής ψύξης είναι η από παραπανίσια ποσότητα φρεον  η από μεγαλύτερο συμπιεστη (στην δική σου περιπωση δεν έχει αλλαχθεί  Σωστά ?) η κάποιος παγοφραγμος το κλειστο κύκλωμα Δεν υπαρχει κάτι άλλο απ όσο κατέχω το άθλημα Χωρίς μανόμετρα και μετρήσεις πιεσως αναρρόφησης δεν υπάρχει σωστή - ολοκληρωμένη  απάντηση

Εαν υπάρχει διαρροή κάπου στο κλειστό κύκλωμα είναι εύκολο να την εντοπίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, charilaos είπε

Εαν υπάρχει διαρροή κάπου στο κλειστό κύκλωμα είναι εύκολο να την εντοπίσω?

αυτή την στιγμή έτσι όπως φαίνεται δεν έχεις διαρροή Παραπανίσιο φρεον εχεις κατα 98%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

αυτή την στιγμή έτσι όπως φαίνεται δεν έχεις διαρροή Παραπανίσιο φρεον εχεις κατα 98%

Σύμφωνοι σε αυτό. Όμως τοτε, γιατί δεν δουλεύει καλά η συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, charilaos είπε

Σύμφωνοι σε αυτό. Όμως τοτε, γιατί δεν δουλεύει καλά η συντήρηση;

υψηλή  πιεση αναρροφησης υψηλό σημείο βρασμού του φρεον  λιγότερη ψύξη Μια καλή πίεση αναρρόφησης για σωστή ψύξη γενικότερα σε αυτά τα ψυγεια ειναι οι 5 λιμπρες πάνω κάτω Εξαρτώμενη πάντα από τις συνθήκες περιβάλλοντος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

υψηλή  πιεση αναρροφησης υψηλό σημείο βρασμού του φρεον  λιγότερη ψύξη Μια καλή πίεση αναρρόφησης για σωστή ψύξη γενικότερα σε αυτά τα ψυγεια ειναι οι 5 λιμπρες πάνω κάτω Εξαρτώμενη πάντα από τις συνθήκες περιβάλλοντος 

Άρα χαζαμαρες μου έλεγε για έλλειψη φρεοντος? Μου είπε ότι κάπου έχει διαρροή και επειδή καθόταν μήνες το ψυγειο, έχει σχεδόν αδειάσει γιαυτό και συμπλήρωσε. Επίσης, ότι καλύτερο είναι να δουλεύει, όταν έχει διαρροή γιατί έτσι χάνει με πιο αργό ρυθμό, δεν ξέρω που το στηρίζει αυτό.

Εξηγείται όμως το ότι η κατάψυξη δουλεύει καλά ενώ η συντήρηση οχι, όταν έχει περισσότερο φρεον από όσο χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, charilaos είπε

Επίσης, ότι καλύτερο είναι να δουλεύει, όταν έχει διαρροή γιατί έτσι χάνει με πιο αργό ρυθμό,

αν η διαρροή είναι στην πλευρά της χαμηλής πίεσης του ψυκτικού κύκλου ναι Αν είναι στην πλευρά της υψηλής δηλ από το κομπρεσέρ μέχρι και το φίλτρο , εκει που αρχίζει το ψιλό σωληνάκι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδια και εγω εχω σχεδον το ιδιο θεμα:

 

Εβαλα φρεον απο τεχνικο σε ψυγειο μαρκας Ariston που καθοταν αρκετα χρονια (ειπα οκ λογικο γιατι καθοταν χρονια)...

Η συντηρηση (πανω τμημα) λειτουργει και με το παραπανω (κανει παγωνια εκει μεσα! ).

Η καταψυξη (κατω τμημα) δεν βγαζει τιποτα.

 

Αρχικα, το ψυγειο εχει δυο μοτερ και οχι ενα.

Βγαζω το ψυγειο αππο την μπριζα και το γυρναω να δω τι εχει. Το ενα μοτερ (φανταζομαι αυτο που στελνει πανω στην συντηρηση) ειναι παγωμενο. Ολος ο σωληνας του ειναι τερμα στον παγο.

Το αλλο μοτερ, ειναι ζεστο αλλα δεν εχει καθολου παγο πανω του.

 

Φανταζομαι οτι το μοτερ με τον παγο υπερλειτουργει (συντηρηση, πανω) και το μοτερ χωρις παγο (καταψυξη, κατω) δεν λειτουργει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...