Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με Ποσοστο σε Διαμερισμα.


Indalx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, εχουμε εγω και η αδερφη μου 7.5% και 7.5% η καθεμια μεριδιο σε ενα διαμερισμα.Το υπολοιπο ποσοστο ειναι μοιρασμενο σε αλλα μελη της οικογενειας.

Το διαμερισμα το εχουμε κανει προσωρινη παραχωριση σε μια ξαδερφη μου.Οι φοροι που ερχονται απο το ακινητο εχουν αρχισει να μην παλευονται.

Ειχα ρωτησει αν μπορουμε να το πουλησουμε και μου ειπαν οτι μια απο τους συγγενεις χρωσταει 15 χιλιαρικα στην εφορια και δεν γινεται να πουληθει. Στεκει κατι τετοιο?

Θελω να μαθω αν γινεται με οποιονδηποτε τροπο να πουλησω τα μεριδια εμενα και της αδερφης μου ( εχουμε συμφωνησει σε αυτο) η αν γινεται να το ξεφορτωθω με καποιον τροπο ετσι ωστε να μην πληρωνουμε αλλους φορους ακινητης περιουσιας. 

Ειναι κι αλλα μεριδια στην μεση εκτος απο των 7.5% και 7.5% αλλα ας ξεκινησουμε απο αυτα που ειναι τα μικρα για αρχη να δουμε μπας και βγαλουμε καμμια ακρη.

Επεξ/σία από Indalx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Indalx είπε

Οι φοροι που ερχονται απο το ακινητο εχουν αρχισει να μην παλευονται.

Συγνώμη αλλά τι ακίνητο είναι αυτό που δεν παλεύεται το 7,5% του φόρου? Έπαυλη?

Εν πάση περιπτώσει, ρώτα για αρχή αν οι υπόλοιποι θέλουν να αγοράσουν το μερίδιο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Συγνώμη αλλά τι ακίνητο είναι αυτό που δεν παλεύεται το 7,5% του φόρου? Έπαυλη?

Εν πάση περιπτώσει, ρώτα για αρχή αν οι υπόλοιποι θέλουν να αγοράσουν το μερίδιο σας

Καλα ναι το εκανα και ακουστηκε σαν να χασαμε καραβι, υπαρχουν κι αλλα στην μεση αλλα για αρχη ας αρχισουμε με αυτο. Θα ρωτησουμε. Σε περιπτωση που δε θελουν γιατι ειναι εβραιοοικογενεια απο εκεινη την πλευρα του γονεα τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Indalx είπε

Σε περιπτωση που δε θελουν γιατι ειναι εβραιοοικογενεια απο εκεινη την πλευρα του γονεα τι κανουμε?

Πες τους ότι έχετε βρει 2 αγοραστές Πακιστανούς, Μπαγκλαντές κλπ και θα πουλήσετε το μερίδιο σας σε αυτούς. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, supermanbee είπε

Πες τους ότι έχετε βρει 2 αγοραστές Πακιστανούς, Μπαγκλαντές κλπ και θα πουλήσετε το μερίδιο σας σε αυτούς. ;)

Μεριδια γινεται να μπουν σε πλειστηριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ποιος γραφει διαμερισμα με τετοια ποσοστα;
Τι διαμερισμα ειναι,1500 ΤΜ;

Μεριδια που μεταβιβαστηκαν απο παππου στα παιδια του (15%), και απο τις γονεις μας σε εμας τους 2 (7.5% και 7.5%) Μεγαλη οικογενεια, πολλα μεριδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Indalx είπε

Μεριδια που μεταβιβαστηκαν απο παππου στα παιδια του (15%), και απο τις γονεις μας σε εμας τους 2 (7.5% και 7.5%) Μεγαλη οικογενεια, πολλα μεριδια.

Πρεπει να ηταν μεγαλος χαβαλες ο παππους,η πολυ κακος ανθρωπος :P

Φυσικα κανω πλακα,αλλα ισως επρεπε να το σκεφτουν καλυτερα ολο αυτο,πρεπει να ειναι τεραστιο μπλεξιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Indalx είπε

Λοιπον, εχουμε εγω και η αδερφη μου 7.5% και 7.5% η καθεμια μεριδιο σε ενα διαμερισμα.Το υπολοιπο ποσοστο ειναι μοιρασμενο σε αλλα μελη της οικογενειας.

Το διαμερισμα το εχουμε κανει προσωρινη παραχωριση σε μια ξαδερφη μου.Οι φοροι που ερχονται απο το ακινητο εχουν αρχισει να μην παλευονται.

Ειχα ρωτησει αν μπορουμε να το πουλησουμε και μου ειπαν οτι μια απο τους συγγενεις χρωσταει 15 χιλιαρικα στην εφορια και δεν γινεται να πουληθει. Στεκει κατι τετοιο?

Θελω να μαθω αν γινεται με οποιονδηποτε τροπο να πουλησω τα μεριδια εμενα και της αδερφης μου ( εχουμε συμφωνησει σε αυτο) η αν γινεται να το ξεφορτωθω με καποιον τροπο ετσι ωστε να μην πληρωνουμε αλλους φορους ακινητης περιουσιας. 

Ειναι κι αλλα μεριδια στην μεση εκτος απο των 7.5% και 7.5% αλλα ας ξεκινησουμε απο αυτα που ειναι τα μικρα για αρχη να δουμε μπας και βγαλουμε καμμια ακρη.

Καταρχην ο καθενας που εχει ενα ποσοστο σε αυτο το ακινητο, μπορει ανετα να πουλησει αυτο το ποσοστο του σε οποιοδηποτε αλλο, αρκει φυσικα να βρεθει αγοραστης. Ακομα κι αν καποιος χρωστα, οπως πχ στην εφορια, με χρεη ρυθμισμενα ή οχι, ζητα φορολογικη ενημεροτητα και υπο προυποθεσεις τις οποιες θα τις εξηγησει ενας λογιστης ή συμβολαιογραφος, παιρνει συγκεκριμενου τυπου ενημεροτητα με την οποια ο συμβολαιογραφος που θα κανει τη διαδικασια πωλησης-αγορας αφου παρακρατησει το ποσο που θα εχει ορισει η εφορια για να της το αποδωσει, τοτε δινει τα τυχον ρεστα στον πωλητη. Εαν δεν υπαρχουν ρεστα, απλα παρακρατει ολο το ποσο το οποιο αφαιρει η εφορια απο το συνολικο χρεος.

Επισης σε τετοιες περιπτωσεις οπου ενας ή περισσοτεροι συνιδιοκτητες επιθυμουν να παρουν το μεριδιο τους ή καλυτερα την αξια του αλλα οι υπολοιποι δεν μπορουν ή δεν θελουν να πουλησουν, τοτε οι πρωτοι μπορουν δικαστικα να επιδιωξουν την πωληση που θα αναλαβει  να κανει ο δικαστης ο οποιος θα αποδωσει και στον καθενα οτι του αναλογει. Γνωριζω πως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, προφανως ομως και εξαιρετικα κοστοβορα ειναι και μαλλον ασυμφορη καθως η εννοια της "εμπορικης αξιας" παει περιπατο, αλλα και χρονοβορα.

Τελος, εαν καποιος δεν επιθυμει να κρατησει το μεριδιο του, μπορει καλλιστα να το παραχωρησει στο Δημοσιο, να κανει αποποιηση αν προκειται για κληρονομια κτλ.

Απευθυνθειτε σε εναν συμβολαιογραφο ή δικηγορο ειδικο για αυτα τα θεματα για να σας πληροφορησει. Μονον ετσι θα δειτε τι κι αν μπορειτε να κανετε κατι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι είπε ο 29kg.

Κατα τα άλλα. Μιλάμε για άλλο ένα ακίνητο που με μεγάλη πιθανότητα θα μείνει κλειστό και αναξιοποίητο μέχρι να σαπισει, όπως έχει συμβεί και με χιλιάδες άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 29gk είπε

..... Ακομα κι αν καποιος χρωστα, οπως πχ στην εφορια, με χρεη ρυθμισμενα ή οχι, ζητα φορολογικη ενημεροτητα και υπο προυποθεσεις τις οποιες θα τις εξηγησει ενας λογιστης ή συμβολαιογραφος, παιρνει συγκεκριμενου τυπου ενημεροτητα με την οποια ο συμβολαιογραφος που θα κανει τη διαδικασια πωλησης-αγορας αφου παρακρατησει το ποσο που θα εχει ορισει η εφορια για να της το αποδωσει, τοτε δινει τα τυχον ρεστα στον πωλητη. Εαν δεν υπαρχουν ρεστα, απλα παρακρατει ολο το ποσο το οποιο αφαιρει η εφορια απο το συνολικο χρεος....

 

Νομιζω οτι αυτη η επιλογη καταργηθηκε φέτος (γυρω στο Μαρτιο). Σε οποιο δικηγορο ή συμβολαιογραφο απευθυνθεις φροντισε να ειναι ενημερωμενος ή ζητησε  να ενημερωθει.  (δεν ειμαι σιγουρος αν αφορα φορολογική ή ασφαλιστική ενημερωτητα - που και τα δυο πρεπει να τα εχεις. 

Επεξ/σία από australis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο ξέρω μπορειτε να πουλησετε τα ποσοστά που σας αναλογουν είτε σε άλλο συνιδιοκτήτη είτε σε ξένο (που δε προκειται να βρεθεί βεβαια).

απο εκει κ περα το να εχεις ενα σπιτι να μενει ενας αλλος χωρις να παιρνεις μία (δεν ειναι γιαγια σου στο φιναλε αλλα ξαδερφη) μονο χασουρα βλέπω ότι ειναι...

πειτε λοιπον στην ξαδερφη την αληθεια, οτι επειδη δε βγαινετε να πληρωνετε φόρους για αυτό το ακίνητο χωρις να εχετε έσοδα είτε θα το πουλησετε είτε θα σας δίνει καποιο ποσοστό του εκτιμώμενου για το ακινητο ενοικίου (και βιλα των 1000 το μήνα να ειναι θα βγει απο 75 στον καθενα σας ξερω γω, δε νομίζω ότι δε θα μπορεί να τα δωσει...)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...