Προς το περιεχόμενο

Εξαναγκασμός πώλησης οικοπέδου εξ αδιαιρέτου


Angelyog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Αυτο που λες γινεται μονο αν πουλησει το μεριδιο του στην αδερφη του, δηλαδη ζηταει να του κανουν ψυχικο.

Αν αγοραστης ειναι αλλος η πιθανοτητα να αγορασει το οικοπεδο και να τον αφησει και μεσα (χωρις ενοικιο φανταζομαι θα θελει) ειναι λιγο πιο κατω απο 0,000000000000000001%

Αν έχω καταλάβει καλά, άλλο το οικόπεδο, άλλο το σπίτι. Καμία σχέση σε τοποθεσία (σύμφωνα με τον TS, θέλουν είτε το σπίτι, είτε το οικόπεδο για να χτίσουν σπίτι).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Αν έχω καταλάβει καλά, άλλο το οικόπεδο, άλλο το σπίτι. Καμία σχέση σε τοποθεσία (σύμφωνα με τον TS, θέλουν είτε το σπίτι, είτε το οικόπεδο για να χτίσουν σπίτι).

Α, οκ σορρυ καταλαβα λαθος.

Τοτε (προς τον ts) ειναι μια καλη ευκαιρια να ξεμπερδεψετε με την αθλιοτητα των εξ αδιαιρετου και να κανετε ανταλλαγη και να παρετε ο καθενας απο ενα ολοκληρο. Αν δε συμφωνειτε στις αξιες εκτιμησης των ακινητων, βαλτε εναν εκτιμητη (ιδανικα ο καθενας τον δικο του) , και παρτε εσεις το ακριβοτερο απο τα 2, δινοντας του το ημισυ της διαφορας των αξιων τους. Αν ειστε τυχεροι και το οικοπεδο ειναι ακριβοτερο απο το σπιτι, τοτε ολα μελι-γαλα, αυτος κραταει το σπιτι, τσεπωνει και λιγα μετρητα, εσεις παιρνετε το οικοπεδο για να χτισετε και ξεμπερδευτε μια για παντα. Αν το σπιτι ειναι ακριβοτερο, τοτε και παλι μπορει να γινει ανταλλαγη, παιρνοντας εσεις το σπιτι, αυτος το οικοπεδο (το οποιο θα μπορει να πουλησει για να παρει μετρητα) και τη διαφορα που θα του χρωστατε, μπορει να την μετατρεψετε σε ενα χρονικο διαστημα το οποιο αυτος θα συνεχισει να μενει στο σπιτι χωρις να πληρωνει ενοικιο. Και σε αυτην την περιπτωση θα ειναι ολα μελι γαλα, και το μονο προβλημα θα ειναι οταν θα ερθει η ωρα ειτε να φυγει, ειτε να αρχισει να σας πληρωνει ενοικιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε τυχον συμφωνια να κρατουσα το σπιτι θα εβαζα ως ορο το να το αδειασει και να φυγει. Το θεωρω σιγουρο οτι θα υπαρχει προβλημα με τυχον καταβολη ενοικιων στο μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Giama είπε

Εγω παντως σε τυχον συμφωνια να κρατουσα το σπιτι θα εβαζα ως ορο το να το αδειασει και να φυγει. Το θεωρω σιγουρο οτι θα υπαρχει προβλημα με τυχον καταβολη ενοικιων στο μελλον.

Οχι σιγουρα. Πχ Εστω οτι το σπιτι αξιζει 120.000 και το οικοπεδο 80.000

Αν παρει ο ts το σπιτι και ο αλλος το οικοπεδο, ο ts θα πρεπει να του δωσει 20.000. 

Μπορουν να συμφωνησουν σε ενα ονομαστικο ενοικιο πχ 300 ευρω και ο αλλος να μεινει στο σπιτι τα επομενα 6.5 χρονια χωρις να τους καταβαλλει ενοικιο. Οταν περασουν τα 6.5 χρονια, θα ειναι αναγακσμενος ειτε να φυγει ειτε να αρχισει να καταβαλλει τα 300 ευρω.

Αυτο ειναι ακρως συμφερον για τον ts, αφου ουσιαστικα θα λαβει προκαταβολικα τα ενοικια 6.5 ετων. Αν μαλιστα οι οικοσκευη ανηκει στον αλλον, το μονο που θα εχει να φοβαται ο ts ειναι να μην του κανει καταστροφες στην υποδομη του σπιτιου (υδραυλικα, κλπ)

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

O θείος πάει να φάει το οικόπεδο,αφήστε τον να κουρευεται.

Κι εμενα τον φοβηθηκε το ματι μου, αρπακτικο φαινεται, πιθανοτατα εξ αναγκης με ολα αυτα τα θεματα, ειδικα του τζογου.

Θα ηθελα να διαχωρισω τα παντα και να μην εχω καμια κοινη ιδιοκτησια και καμια οικονομικη σχεση μαζι του.

 

Παντως για ολα αυτα προϋποθεση ειναι και να βρεθει αγοραστης για καποιο απο τα δυο γιατι ο θειος χρειαζεται μετρητα, κατι που δεν ειναι και τοσο ευκολο να γινει γρηγορα.

Επεξ/σία από Giama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giama είπε

Κι εμενα τον φοβηθηκε το ματι μου, αρπακτικο φαινεται, πιθανοτατα εξ αναγκης με ολα αυτα τα θεματα, ειδικα του τζογου.

Θα ηθελα να διαχωρισω τα παντα και να μην εχω καμια κοινη ιδιοκτησια και καμια οικονομικη σχεση μαζι του.

Παντως για ολα αυτα προϋποθεση ειναι και να βρεθει αγοραστης για καποιο απο τα δυο γιατι ο θειος χρειαζεται μετρητα, κατι που δεν ειναι και τοσο ευκολο να γινει γρηγορα.

Κόψτε κάθε επαφή,ότι θέλει να του λέτε να απευθυνθεί στον δικηγόρο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε του μια προσφορά και ζήτα του να αποφασίσει εάν θα αγοράσει σε αυτή την τιμή ή θα σας πουλήσει το μερίδιό του. Εάν βάλεις την σωστή τιμή θα το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν εχει πληρώσει ενφια και σίγουρα εφορία τότε μην ανησυχείτε, σύντομα θα βγει στον πληστηριασμο για χρέη, βέβαια φαντάζομαι ότι είναι κληρονομιά και έχει γίνει αποδοχή, και εγγραφή στο Κτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...