Προς το περιεχόμενο

Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 (R5-4500U/8GB/512GB/FHD/Touch/W10 S) 599ευρώ ~ Public


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα για κάποιον που θέλει 1 laptop για τα επόμενα 5 χρόνια για γενική χρήση και μελλοντικά photoshop είναι καλή περίπτωση; Αναφέρομαι κυρίως στη ram που δεν αναβαθμιζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν είναι touch είναι γρήγορο αλλά είναι και οι πρώτες ώρες.  
 

εντυπωσιαστηκα πολύ στην ανταπόκριση του touch και τα ηχεία είναι αρκετά δυνατά. 
 

 

στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω και κάτι πιο απαιτητικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει εγώ με παραλαβή από κατάστημα και θα είναι διαθέσιμο έως Παρασκευή. 

Αν το θελει κανένας και δεν το πρόλαβε στείλτε μήνυμα. 

Για Αθήνα μιλάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραλάβει και εγώ μια εβδομάδα, το touch πάρα πολύ καλό και με την γραφίδα και χωρίς. Απροβληματιστο και πάρα πολύ γρήγορο. Αγόρασα το nba2k20 από steam και το έβαλα στα high graphics που ομολογουμένως δεν περίμενα να το παίξει παρόλα αυτά τρέχει σούπερ. Δεν έχω βρει τίποτα που να με δυσαρεστει. Η μπαταρία κρατάει πάρα πολύ ειδικά σε energy saving και είναι φουλ βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πρακτικά να γράψω και εγώ. Είναι IPS 512GB με touchscreen καi τον 4500U. Πολύ βολικό, φαίνεται πολύ καλή κατασκευή, και οθόνη πολυ ωραία. Γρήγορο, ο αισθητήρας αποτυπωμάτων, δουλεύει μπάλα. Πολυ καλός και ο ηχος.

Στα λεφτά της προσφοράς νομίζω ήταν πάρα πολυ καλή περίπτωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη για το offtopic... αλλά ρε PUBLIC... λίγο ντροπή δεν υπάρχει;

Λίγη τσίπα;

Το πήραμε από 750 --> 600€ και τώρα διαφημίζεις δώρο το ΦΠΑ και το δίνεις από  929 --> 749€;

Τόσο ξεφτίλα;

BTW έχει κρατήσει κανείς screenshot από την προσφορά του θέματος; 750 --> 600;

Γιατί θέλω να κάνω καταγγελία στο ΥΠΑΝ ή όπου αλλου.

Νισάφι πια

image.png.73a0cad4c5b8e5de9a3672faa5f16861.png

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gregdel είπε

Συγγνώμη για το offtopic... αλλά ρε PUBLIC... λίγο ντροπή δεν υπάρχει;

Λίγη τσίπα;

Το πήραμε από 750 --> 600€ και τώρα διαφημίζεις δώρο το ΦΠΑ και το δίνεις από 929 --> 749€;

Τόσο ξεφτίλα;

BTW έχει κρατήσει κανείς screenshot από την προσφορά του θέματος; 750 --> 600;

Γιατί θέλω να κάνω καταγγελία στο ΥΠΑΝ ή όπου αλλου.

Νισάφι πια

Έχεις την απόδειξη αγοράς, δε χρειάζεσαι screenshot. Αλλά βάσει ποιου νόμου λες ότι τα Public παρανομούν;

Υπόψιν, δε μας ενδιαφέρει η ξεφτίλα, μας ενδιαφέρει η παρανομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, imvrios είπε

Έχεις την απόδειξη αγοράς, δε χρειάζεσαι screenshot. Αλλά βάσει ποιου νόμου λες ότι τα Public παρανομούν;

Υπόψιν, δε μας ενδιαφέρει η ξεφτίλα, μας ενδιαφέρει η παρανομία.

Αγοράζω ένα λάπτοπ σε προσφορά: Το site λέει από 750€ προσφορά 600€.

Όταν έληξε η προσφορά το λαπτοπ είχε 750€ (χωρίς άλλη αρχική τιμή).

10 μέρες μετά το σάιτ διαφημίζει ότι "κάνει δώρο" το ΦΠΑ, δλδ κάνει έκπτωση περίπου 19-20% στα λαπτοπ.

Το ίδιο λαπτοπ διαφημίζεται σαν προσφορά πάλι: Από 929€ στα 750€.

Ας το ρωτήσω λοιπόν γιατί μπορώ να κάνω λάθος: Είναι παράνομο να διαφημίζεις έκπτωση και να ανεβάζεις την αρχική τιμή ώστε να καταλήξεις με την έκπτωση στην ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gregdel είπε

Ας το ρωτήσω λοιπόν γιατί μπορώ να κάνω λάθος: Είναι παράνομο να διαφημίζεις έκπτωση και να ανεβάζεις την αρχική τιμή ώστε να καταλήξεις με την έκπτωση στην ίδια;

Δε ξέρω, γι' αυτό σε ρώτησα. Επειδή είσαι έτοιμος να κάνεις καταγγελία θεώρησα ότι γνωρίζεις αν υπάρχει παρανομία ή όχι.

Ξέρεις όλες τις παραμέτρους; Ξέρεις π.χ. αν ο προμηθευτής είχε δώσει κάποια κομμάτια σε χαμηλότερη τιμή για προωθητικούς σκοπούς και η κανονική τιμή είναι άλλη;

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gregdel αρχισε τις καταγγελιες και τις μηνυσεις απο το wish.com, οπου ολα τα προιοντα γραφουν αρχικη 2199 ευρω και με την εκπτωση κανουν 2,14 ευρω, να γελασουμε λιγο...

ΥΓ: Κανεναν δεν ενδιαφερει (ή δε θα πρεπε να ενδιαφερει) η αρχικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/N_3587_2007.pdf

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 9δ Παραπλανητικές πράξεις 1. Μια εμπορική πρακτική θεωρείται παραπλανητική όταν περιλαμβάνει εσφαλμένες πληροφορίες και είναι, συνεπώς, αναληθής ή, όταν, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπεριλαμβανομένης της συνολικής παρουσίασής της, παραπλανά ή ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή, ακόμα και εάν οι πληροφορίες είναι, αντικειμενικά, ορθές όσον αφορά ένα ή περισσότερα από τα στοιχεία τα οποία παρατίθενται κατωτέρω και, ούτως ή άλλως, τον οδηγεί ή ενδέχεται να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δεν θα ελάμβανε. Τα στοιχεία αυτά είναι:

[...]

δ) η τιμή ή ο τρόπος υπολογισμού της ή η ύπαρξη ειδικής συμφέρουσας τιμής,

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 9γ Απαγόρευση αθέμιτων εμπορικών πρακτικών

1. Απαγορεύονται οι αθέμιτες εμπορικές πρακτικές που υιοθετούνται πριν, κατά τη διάρκεια και ύστερα από εμπορική συναλλαγή που σχετίζεται με συγκεκριμένο προϊόν

[...]

4. Εμπορικές πρακτικές είναι αθέμιτες, ιδίως όταν είναι παραπλανητικές ή επιθετικές, όπως αυτές καθορίζονται στα άρθρα , 9ε, 9στ και στα άρθρα 9ζ και 9η, αντίστοιχα.

(οι υπογραμμίσεις δικές μου)

 

9 ώρες πριν, gregdel είπε

Ας το ρωτήσω λοιπόν γιατί μπορώ να κάνω λάθος: Είναι παράνομο να διαφημίζεις έκπτωση και να ανεβάζεις την αρχική τιμή ώστε να καταλήξεις με την έκπτωση στην ίδια;

Είναι.

Μπορείς να κάνεις την καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή που είναι η αρμόδια:

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, saxos55 είπε

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/N_3587_2007.pdf

(οι υπογραμμίσεις δικές μου)

Είναι.

Μπορείς να κάνεις την καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή που είναι η αρμόδια:

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

Για αυτό το λόγο ζήτησα screenshot  από την προηγούμενη προσφορά αν έχει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gregdel είπε

Για αυτό το λόγο ζήτησα screenshot  από την προηγούμενη προσφορά αν έχει κανείς

Επειδή ανέβασα εγώ την προσφορά και το αγόρασα επίσης μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν υπήρχε αρχική τιμή αναγραφομένη στο site στο laptop. Μόνο τιμή πώλησης 599ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...