Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Electric Scooter 1S -> 399€ @ MiStore


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PaNtErAz είπε

Μέχρι τώρα τα πατίνια και γενικά όσα ηλεκτρικά ποδήλατα είχαν "γκάζι" και όχι υποβοήθηση ήταν εκτός. Άλλαξε κάτι; αν όχι μην παραπληροφορείς τον κόσμο! 

Είπα αυτό που γνωρίζω ούτε στα υπουργεία δουλεύω ούτε ποσοστά από τα καταστήματα παίρνω. Τώρα αν εσένα σε ενδιαφέρει για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό είναι πρόβλημα σου αγαπητέ. 

Επεξ/σία από ignome4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί αγχώνεστε? Σε μια βδομάδα θα ξέρουμε. 

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος για τα πατίνια. Ακόμη κι αν σήμερα είναι εκτός, στο τέλος σίγουρα θα τα εντάξουν. Έτσι γίνεται με τις αποφάσεις των υπουργείων. 

 

Επεξ/σία από kostasff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dam_Peristeriws είπε

Απο το ΦΕΚ.

«Ποδήλατο με υποβοηθούμενη ποδηλάτηση (ηλεκτρικό ποδήλατο)»: ποδήλατο εξοπλισμένο με βοηθητικό ηλεκτροκινητήρα μέγιστης συνεχούς ονομαστικής ισχύος μικρότερης ή ίσης με 250 W, στο οποίο η ισχύς του κινητήρα διακόπτεται όταν σταματήσει η ποδηλάτηση ή, αλλιώς, μειώνεται σταδιακά και τελικά μηδενίζεται πριν η ταχύτητα του οχήματος φθάσει τα 25 χιλιόμετρα την ώρα.

Αρα εκτος επιδοτησης ειναι ειτε ηλεκτρικο scooter τυπου xiaomi ειτε ηλεκτρικο ποδηλατο το οποιο κινειται χωρις να γινεται ποδηλατηση.

δεν εχω διαβασει τιποτα ουτε ξερω αλλα ο ορος ποδηλατο εχει παντα μεσα την υποβοηθηση με τα ποδια. Απο την αλλη ο ορος σκουτερ δεν την εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kamui είπε

Βέβαια με μία απλή αναζήτηση στον όρο "electric scooter" στον γοογλη πρώτα πρώτα βγαίνουν τα πατίνια

Είναι όπως googlarεις συμπτώματα για φαγούρα στη μύτη και σου βγάζει πως έχεις καρκίνο και αύριο θα πεθάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ΦΕΚ αναφερει το παρακάτω όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

image.png.cd08aecf55332ba1c6e0300747140fce.png

 

Αρα τα πατίνια είναι εκτός από οτι φαίνεται μέχρι τώρα. Τα scooter όπως ορίζονται είναι άλλη κατηγορία οχήματων. 

Επεξ/σία από skrpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διακζτουν εγκατεςτθμζνο μθχανιςμό που να τα κζτουν ςε κακεςτϊσ αυτόνομθσ κίνθςθσ (δθλαδι χωρίσ τθ χριςθ ποδωςτιριων - πεντάλ) μζςω του θλεκτροκινθτιρα, εκτόσ τθσ περίπτωςθσ που ο ανωτζρω μθχανιςμόσ απενεργοποιείται όταν θ ταχφτθτα του οχιματοσ υπερβεί τα 6 χλμ/ϊρα,

 

Οποτε και τα πατίνια είναι μέσα στην επιδότηση καθώς μέχρι τα 6χλμ/ω δεν ενεργοποιούνται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

δεν διακζτουν εγκατεςτθμζνο μθχανιςμό που να τα κζτουν ςε κακεςτϊσ αυτόνομθσ κίνθςθσ (δθλαδι χωρίσ τθ χριςθ ποδωςτιριων - πεντάλ) μζςω του θλεκτροκινθτιρα, εκτόσ τθσ περίπτωςθσ που ο ανωτζρω μθχανιςμόσ απενεργοποιείται όταν θ ταχφτθτα του οχιματοσ υπερβεί τα 6 χλμ/ϊρα,

Οποτε και τα πατίνια είναι μέσα στην επιδότηση καθώς μέχρι τα 6χλμ/ω δεν ενεργοποιούνται. 

Το ΦΕΚ ειναι ξεκάθαρο πως κάνει αναφορα σε ποδήλατα με ποδωστήρια - πενταλ και οχι σε πατινια που δεν διαθέτουν κάτι τέτοιο. Το κομμάτι που αναφέρεις λεει πως απενεργοποιεί τον μηχανισμο αυτόνομης κίνησης πάνω από τα 6 χιλιόμετρα και η λειτουργία γίνεται με τα πεντάλ και τον ηλεκτροκινητήρα ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostasff είπε

Γιατί αγχώνεστε? Σε μια βδομάδα θα ξέρουμε. 

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος για τα πατίνια. Ακόμη κι αν σήμερα είναι εκτός, στο τέλος σίγουρα θα τα εντάξουν. Έτσι γίνεται με τις αποφάσεις των υπουργείων. 

Ας ελπίσουμε πως όχι για την υγεία μας. Περνάει ο άλλος, βήχει από δίπλα σου και μετά εξαφανίζεται με το πατινι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, PrimoStore said:

Ξερουμε ποσο θα ειναι η επιδοτηση ? Το σκεφτομαι για σχολη που ειναι περιπου 2,6χλμ να πηγαινω-ερχομαι πιστεύετε αξιζει ?

Αξίζει. Η ιδανική απόσταση. Ιχνηλάτισε τον δρόμο να είναι σιάδι, που λένε και στο χωριό μου, γιατί με την παραμικρή ανωμαλία την ακούει/την ακούς άσχημα. 

400€ το βλέπω και skroutz πλέον. Όποιος έχει πιστωτική, βάλτε το 3 χρόνια άτοκα, 11€ μηνιαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίο θα ήταν να μπουν κι αυτά στην επιδότηση αλλά δύσκολο, από τη στιγμή που δεν υπάρχει ακόμη θεσμικό πλαίσο/σχέδιο νόμου που να τα καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jmirko15 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Άμα έχουν και αυτά καμία 40% κάτω θα πάρω ένα 🤣

https://pswnia.gr/index.php?route=product/product&product_id=34094

αραγε αυτο θα θελει διπλωμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, NickTho είπε

Ας ελπίσουμε πως όχι για την υγεία μας. Περνάει ο άλλος, βήχει από δίπλα σου και μετά εξαφανίζεται με το πατινι.

Ενώ αν περάσει με ποδήλατο??? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valkon είπε

Και που τα καβαλάτε αυτά ρε παιδιά; Έχω δει άτομα στις λεωφόρους με σκουτερ και γελάω, αλλά ρωτάω εσάς γιατί είστε πιο σοβαρά άτομα. 

Εμεις με τα πατινια να δεις πως γελαμε οταν σας βλεπουμε μεσα στο αυτοκινητο η το λεοφορειο. 

Εχω δωσει τα τελευταια 4 χρονια , 5.000 ευρω για πατινια. Αγοραζω αυτοκινητο με τα λεφτα που εχω γλυτωσει. 

Σε μια πιο "σοβαρη" απαντηση , στην πολη μου κινουμαι κατα 80% σε ποδηλατοδρομο και σε 2-3 σημεια πανω στην πλατεια οπου το πλατος της μου επιτρεπει να κινηθω παραλληλα με τους πεζους. 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...