Προς το περιεχόμενο

Με απόκρυψη διευθύνσεων URL ο Chrome 86


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα έκδοση του browser κρύβει το μεγαλύτερο μέρος της διεύθυνσης URL για λόγους που μόνο η Google γνωρίζει.

Η έκδοση 86 του Chrome διατίθεται ήδη στις ομάδες Canary και Dev και μέσα σε όλα τα άλλα εισάγει μία αν μη τι άλλο περίεργη λειτουργία. Δίχως να παρεκκλίνει λοιπόν από τη γραμμή των τελευταίων μηνών, η Google αποφάσισε να κρύψει το μεγαλύτερο μέρος των διευθύνσεων URL αφήνοντας εμφανές μόνο το βασικό domain. Έτσι, στοιχεία όπως το πρωτόκολλο ή η ακριβής τοποθεσία, δεν είναι ορατά, τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως. Για να τα δει, ο χρήστης θα πρέπει να φέρει τον κέρσορα επάνω στη μπάρα διεύθυνσης και συγκεκριμένα στο URL. Τότε, με ένα ομολογουμένως όμορφο εφέ, αποκαλύπτεται η πλήρης διεύθυνση.

Δεν είναι η πρώτη φορά που η Google αποπειράται να κρύψει το URL, αφού κάτι παρόμοιο είχε κάνει και σε προηγούμενες εκδόσεις του Chrome που είχαν διατεθεί μέσω Canary και Dev. Σημειώστε ότι η εταιρεία δίνει στους χρήστες τη δυνατότητα να επιλέξουν αν επιθυμούν να ενεργοποιήσουν την εν λόγω λειτουργία και σε ποιο βαθμό.

1986462212_Kapture2020-08-04at18_22_29.gif.df16e50a093b6c0cbf8102aa2678bc18.gif

Οι κακές γλώσσες θέλουν τη Google να πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση προκειμένου να είναι σε θέση να κρατά τους χρήστες όσο το δυνατόν περισσότερο στις σελίδες της χωρίς εκείνοι να το αντιλαμβάνονται. Η μόνη επίσημη θέση της εταιρείας έχει διατυπωθεί από τη Livvie Lin, προγραμματίστρια του Chromium, η οποία ανέφερε σε έκθεσή της πως:

Η προβολή του πλήρους URL ενδεχομένως να αποσπάσει την προσοχή από τα σημεία του URL που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία σε ό,τι αφορά τις αποφάσεις του χρήστη που άπτονται θεμάτων ασφαλείας σε μία σελίδα. Το ρίσκο αυτό ωστόσο αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι η εν λόγω επιλογή γίνεται ως επί το πλείστον από power user οι οποίοι αντιλαμβάνονται καλύτερα ένα URL (και άρα απολαμβάνουν μία έτσι κι αλλιώς ασφαλέστερη εμπειρία).


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2020 στις 10:36 ΜΜ, dimakisk είπε

Οι κακές γλώσσες θέλουν τη Google να πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση προκειμένου να είναι σε θέση να κρατά τους χρήστες όσο το δυνατόν περισσότερο στις σελίδες της χωρίς εκείνοι να το αντιλαμβάνονται.

111712423_Screenshotfrom2020-08-1621-29-53.png.291c40b8483f46ea316621f3a6ceef65.png

 

Ok google... από εσένα βρε τα μαθαίνουμε όλα, δεν υπάρχει άλλος στο διαδίκτυο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα σε αυτό το feature, όντως είναι καλύτερα να φαίνεται καθαρά μόνο το domain για να καταλαβαίνει πιο εύκολα ο χρήστης αν έχει πάει στο σωστό site πριν βάλει τους κωδικούς του.

Εγώ προσωπικά δεν βάζω προϊόντα της Google στο PC μου για κανένα λόγο (πέρα από την αντιπάθεια που έχω η Google θέλει να συμπληρώσω 5 captcha για να μου βάλει το search της λόγω των ρυθμίσεων για privacy) όμως για τη μητέρα μου πχ το θεωρώ θετικό βήμα. Δεν μπορώ να φανταστώ τι όφελος θα έχει ένας user από το να βλέπει ολόκληρο το URL, στην τελική αν το κάνεις select είμαι βέβαιος ότι θα εμφανίζεται όλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Αν πεθάνει το φιρεφοξ την κάτσαμε. Δύο εταιρείες ελέγχουν όλο το Web. 

ας παει σε συνδρομητικό. παιζει να ειναι και το πρώτο πρόγραμμα (που θα έχει free ανταγωνιστές) και θα πληρώσω ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, KilliK είπε

η Google σκοπευει να αντικαταστησει το url scheme, με τo δικο της συστημα με προφαση την ασφαλεια των χρηστων.

Google Wants to Kill the URL

Ποιος είναι ο πραγματικός λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή στο Safari και στον Chrome, στο iPhone, βλέπω αυτό: 

🔒 insomnia.gr

και όχι αυτό:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/747422-με-απόκρυψη-διευθύνσεων-url-ο-chrome-86/

οπότε η είδηση δεν μου κάνει καμμία εντύπωση. Κάτι δεν έχω καταλάβει;

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή στο Safari και στον Chrome, στο iPhone, βλέπω αυτό: 

🔒 insomnia.gr

και όχι αυτό:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/747422-με-απόκρυψη-διευθύνσεων-url-ο-chrome-86/

οπότε η είδηση δεν μου κάνει καμμία εντύπωση. Κάτι δεν έχω καταλάβει;

ακριβώς! 

Ο Safari το έχει ήδη εδώ και κάποιες εκδόσεις. Όπως έχει και την δυνατότητα απενεργοποίησης του.

Δεν είναι κακό feature. Ο χρήστης δεν έχει λίγο να βλέπει το full URL. Δεν του λέει κάτι. Εάν θέλει όμως, το σωστό είναι να του δίνεται η δυνατότητα, με το είτε να μην γίνεται καθόλου η απόκρυψη του πλήρους URL ή με το να εμφανίζεται το πλήρες URL με το που επιλεχθεί η μπάρα URL από τον χρήστη. Όπως κάνει ο Safari, π.χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, hariskar είπε

Ποιος είναι ο πραγματικός λόγος;

να υπαρχει μονοκουλτουρα στο ιντερνετ  που  θα ελεγχεται απο την ιδια. κοινη web engine, η  dart να αντικαθιστα την  javascript,  κοκ.

κατι παρομοιο προσπαθησε   να  κανει και  η ΜΣ  το 90, να σπρωξει  τα  δικα της  κλειστα  πρωτοκολλα  αλλα βρηκε σθεναρη αντιδραση.

διαβασε εδω:

http://www.circleid.com/posts/84259_microsofts_contribution_tcp_ip/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, KilliK said:

να υπαρχει μονοκουλτουρα στο ιντερνετ  που  θα ελεγχεται απο την ιδια. κοινη web engine, η  dart να αντικαθιστα την  javascript,  κοκ.

κατι παρομοιο προσπαθησε   να  κανει και  η ΜΣ  το 90, να σπρωξει  τα  δικα της  κλειστα  πρωτοκολλα  αλλα βρηκε σθεναρη αντιδραση.

διαβασε εδω:

http://www.circleid.com/posts/84259_microsofts_contribution_tcp_ip/

Δεν βλέπω την ομοιότητα που λες. Τι σχέση έχει αυτό με το να είσαι ένα κλικ μακριά απ’ το πλήρες URL, που σε πολλές περιπτώσεις δεν το βλέπεις ολόκληρο ούτως ή άλλως λόγω μήκους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...