Προς το περιεχόμενο

ΟΡΓΑΝΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ


james01gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Τοτε δεν πας πουθενα.
Διαβασε τι σου προτειναν τα παιδια,υπαρχει λογος που σου λενε να κατσεις να ψαχτεις και να μαθεις.

Το πιο απλο που θα προτεινα ειναι τρεξιμο και ποδηλατο,αν θες κοιτα  και για κανενα πολυοργανο  μεταχειρισμενο με 150 ευρω για να καταλαβεις καποια βασικα πραματα πανω στο σωμα σου.

Και λεω πολυοργανο,γιατι θα σε βοηθησει παρα πολυ στο να μην κανεις λαθος τις ασκησεις σε σχεση παντα με τα αλτηρακια και τα ελευθερα βαρη.

Μετα ξεκινα αναζητησεις στο youtube για διαφορους φιτνεσαδες που δειχνουν τα ΒΑΣΙΚΑ.
Επισης, ακομα και οι προχωρημενοι,καλο ειναι να γυρνανε στα βασικα καποιες φορες !

εγω παλι ειμαι κατά των πολυοργανων κ προτιμω αλτηρες. ο λογος ειναι οτι με τον αλτηρα, γυμναζονται κ μικροι βοηθητικοι μυες που με την σταθερη κινηση του πολυοργανου, το πιο πιθανο να μην γυμναζονται σωστα κ αν παει να βαλει μεγαλυτερο βαρος, να υπαρξει τραυματισμος.

 

Ενω με αλτηρες, ξεκινωντας με μικρα βαρη πάντα, και βλεποντας καποια βιντεο για το πως γινεται σωστα η καθε ασκηση, θα εχει καλυτερο αποτελεσμα, πιο σωστη ενδυναμωση και, ΠΑΝΤΑ με την σωστη χρηση τους, θα αποφυγει τραυματισμους κ θα κανει καλυτερη εκγυμναση της μυικης ομαδος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ λόγω ιού δυστυχώς σταμάτησα το γυμναστήριο 

Ο διάδρομος του γυμναστηρίου είναι ότι πιο βαρετό υπάρχει 

Έχω και ποδήλατο σπίτι αλλά είναι κρεμάστρα 

Δε χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά. Πάρε λάστιχα δύο αλτήρες καλη διατροφή και τρέξιμο περπάτημα έξω. 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Τοτε δεν πας πουθενα.
Διαβασε τι σου προτειναν τα παιδια,υπαρχει λογος που σου λενε να κατσεις να ψαχτεις και να μαθεις.

Το πιο απλο που θα προτεινα ειναι τρεξιμο και ποδηλατο,αν θες κοιτα  και για κανενα πολυοργανο  μεταχειρισμενο με 150 ευρω για να καταλαβεις καποια βασικα πραματα πανω στο σωμα σου.

Και λεω πολυοργανο,γιατι θα σε βοηθησει παρα πολυ στο να μην κανεις λαθος τις ασκησεις σε σχεση παντα με τα αλτηρακια και τα ελευθερα βαρη.

Μετα ξεκινα αναζητησεις στο youtube για διαφορους φιτνεσαδες που δειχνουν τα ΒΑΣΙΚΑ.
Επισης, ακομα και οι προχωρημενοι,καλο ειναι να γυρνανε στα βασικα καποιες φορες !

για αυτό ακριβώς θέλω πολυόργανο. για να μην κάνω λάθος ασκήσεις. στα όργανα είναι σχετικά δύσκολο να κάνεις λανθασμένες ασκήσεις ενώ με βαράκια και μπάρες κατά 99% χωρίς την επίβλεψη κάποιου πας για τραυματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, james01gr είπε

για αυτό ακριβώς θέλω πολυόργανο. για να μην κάνω λάθος ασκήσεις. στα όργανα είναι σχετικά δύσκολο να κάνεις λανθασμένες ασκήσεις ενώ με βαράκια και μπάρες κατά 99% χωρίς την επίβλεψη κάποιου πας για τραυματισμούς.

https://gr.askmen.com/fitness-tips/1099004/article/ta-eleuthera-bare-e-ta-mekhanemata-khtizoun-kalutero-soma

 

ενα προχειρο λινκ που αναφερει αυτο που ειπα παραπανω.
 

Αναφορά σε κείμενο

Τα μηχανήματα με τις υποβοηθούμενες λαβές είναι πιο πρακτικά και ασφαλή για αρχάριους. Συχνά όμως, και σε περίπτωση που υπερβάλλεις με τα κιλά (η υδραυλική ευκολία που σου παρέχουν τα high-tech μηχανήματα σε βάζουν στον πειρασμό να ανεβάσεις τον πήχη λίγο παραπάνω), μπορεί να επηρεάσουν ανεπιθύμητους μυς και να προσθέσουν άχρηστες κινήσεις στις αρθρώσεις (μηχάνημα πίεσης ώμων ή pec deck, lat pull-downs) προκαλώντας αναπάντεχους τραυματισμούς.

η σωστη εκγυμναση, ειδικα σε αρχαριο, ειναι συνδιασμος μηχανηματα κ ελευθερα βαρη με λιγα κιλα. και οταν με το καλο μαθει τις ασκησεις σωστα, μενει στα ελευθερα βαρη.

Τα πολυμηχανηματα εχουν το κακο να νομιζεις οτι μπορεις να σηκωσεις πολλα κιλα κ να βαζεις ολο κ περισσοτερο βαρος και καπου εκει ερχεται ο μικροτραυματισμος.

 

Το να κανεις μια σωστη ασκηση με ελευθερα βαρη, με πολυ μικροτερο βαρος σε σχεση με το πολυμηχανημα, σου δινει πολλακις καλυτερη εκγυμναση, σε σχεση με το πολυμηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι με εναν παγκο, αλτηρες/μπαρα κ ενα μονοζυγο, κανεις σχεδον τα παντα, αλλα αν δεν εχεις ιδεα, ειναι λιγο επιφοβος ο παγκος. Οτι κ να κανεις, καλο ζεσταμα κ προσοχη στους ωμους.

Το trx απο την αλλη ειναι πολυ καλη εναλλακτικη, ιδιαιτερα σε πρωτη φαση, μαζι με σχοινακι (η κατι σε αεροβιο τεσπα). Αν τελικα συνεχισεις, αποφασιζεις τι ακομα θα αγορασεις (υποθετωντας οτι εχεις γενικα ιδεα απο προπονηση, η οτι θα κατσεις στο μεταξυ να διαβασεις κ λιγη θεωρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kallair είπε

εγω παλι ειμαι κατά των πολυοργανων κ προτιμω αλτηρες. ο λογος ειναι οτι με τον αλτηρα, γυμναζονται κ μικροι βοηθητικοι μυες που με την σταθερη κινηση του πολυοργανου, το πιο πιθανο να μην γυμναζονται σωστα κ αν παει να βαλει μεγαλυτερο βαρος, να υπαρξει τραυματισμος.

Ενω με αλτηρες, ξεκινωντας με μικρα βαρη πάντα, και βλεποντας καποια βιντεο για το πως γινεται σωστα η καθε ασκηση, θα εχει καλυτερο αποτελεσμα, πιο σωστη ενδυναμωση και, ΠΑΝΤΑ με την σωστη χρηση τους, θα αποφυγει τραυματισμους κ θα κανει καλυτερη εκγυμναση της μυικης ομαδος.

Συμφωνω σε αυτα που λες,αλλα πιστευω οτι με το πολυοργανο θα εχει καλυτερη αξιοποιηση του χρονου και του κοπου του,και χωρις τραυματισμους.

ΜΕτα προχωρας και με αλτηρες ή μπαρες,δουλευοντας πανω σε αυτα που εμαθες απο το μηχανημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις ότι θες ενδυνάμωση και να πέσει η κοιλιά.

-Αγοράζεις πάγκο και ένα σετ αλτήρων.  Με έναν απλό πάγκο και ένα μικρό σετ αλτήρων π.χ. 10 Kg για κάθε χέρι θα είσαι εντάξει.

-3 φορές την εβδομάδα κάνεις 5-6 βασικές ασκήσεις με συνολική διάρκεια 45 λεπτά.

-Τρέχεις έξω, μόνο έξω, ξαναλέω μόνο έξω (όχι με διάδρομο που δεν το ευχαριστηθείς, θα βλάψεις γόνατα, και θα ξοδέψεις πολλά λεφτά που τελικά θα τα κλαις) 2 φορές την εβδομάδα .

-Φροντίζεις να αλλάξεις άρδην την διατροφή σου. Δηλαδή βάζεις στο μυαλό σου ότι δεν τρως ξανά λευκό αλεύρι (δηλαδή γενικά στο φούρνο παίρνεις μόνο ψωμί ολικής. Ακόμη καλύτερα δεν ξαναμπαίνεις σε φούρνο, ούτε σε ζαχαροπλαστείο.  Θα τρως άλιπο κρέας ( κοτόπουλο φιλέτο, γαλοπούλα, μοσχάρι, ψαρονέφρι, τόνο και άλλα ψάρια ), μαζί με όσα λαχανικά σου αρέσουν περισσότερο.  2-3 αυγά ημερησίως (μην φοβάσαι χοληστερίνη, αυτός ο μύθος έχει καταργηθεί, εκτός βέβαια αν οι εξετάσεις αίματος σου λένε το αντίθετο). Ακόμη γιαούρτι στραγγιστό 2% με ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα -καρύδια) και άλλα σπόρια (ηλιόσπορο, κολοκυθόσπορο, berries κτλ). Να θυμάσαι ότι όλοι οι ξηροί καρποί είναι εκτός από υγιεινοί εξαιρετικά λιπαροί άρα με μέτρο.

-Το κυριότερο όμως είναι να αλλάξει το μυαλό σου (mindset). Και αυτό θα γίνει όταν αλλάξεις τον κύκλο σου (δηλαδή τα άτομα που συναναστρέφεσαι ) και τι διαβάζεις στο internet.  Όσο περισσότερο ασχολείσαι με το άθλημα (γυμναστική και διατροφή), τόσο θα καταλάβεις ότι το μεγαλύτερο όφελος είναι η πολύ καλύτερη ψυχολογία που θα αποκτήσεις. Η αυτοπεποίθηση σου μέσα σε 1 χρόνο είναι πιθανό να μην έχει καμία σχέση με αυτή που έχεις σήμερα. Τώρα που δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά, σου φαίνονται όλα δύσκολα, όμως μέρα με την μέρα θα δεις ότι μπορείς να αλλάξει όχι απλά σώμα.....αλλά ζωή! Να μην ξεχάσεις ότι

-Τα καλύτερα πράγματα στην ζωή δεν απαιτούν χρήματα...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, johnythedirector είπε

 

-Τα καλύτερα πράγματα στην ζωή δεν απαιτούν χρήματα...

Εχεις τοσα πολλα λεφτα που  εχεις δοκιμασει ολα  αυτα που μπορεις να αποκτησεις με αυτα ,ολες τις εμπειριες που μπορεις  να  εχεις παλι με αυτα  και εχεις καταληξει στο συμπερασμα πως τα "τσαμπα " ειναι καλυτερα ?

Μου θυμιζεις ολους  αυτους που λενε η Ελλαδα η καλυτερη χωρα του  κοσμου και το πιο μακρια που εχουν παει ειναι μεχρι την Λαμια ...

Επισης με αυτη την διατροφη και τον  τροπο εκγυμνασης  που περιγραφεις  εχεις 6pack  με    σοβαρη  μυικοτητα ? Αν οχι  κατι κανεις πολυ λαθος .Αυτο με τα γονατα και οτι τραυματιζονται στον διαδρομο    πολυ ενδιαφερον δεν το ειχα ξανακουσει ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Fotis13 said:

Εχεις τοσα πολλα λεφτα που  εχεις δοκιμασει ολα  αυτα που μπορεις να αποκτησεις με αυτα ,ολες τις εμπειριες που μπορεις  να  εχεις παλι με αυτα  και εχεις καταληξει στο συμπερασμα πως τα "τσαμπα " ειναι καλυτερα ?

Μου θυμιζεις ολους  αυτους που λενε η Ελλαδα η καλυτερη χωρα του  κοσμου και το πιο μακρια που εχουν παει ειναι μεχρι την Λαμια ...

Επισης με αυτη την διατροφη και τον  τροπο εκγυμνασης  που περιγραφεις  εχεις 6pack  με    σοβαρη  μυικοτητα ? Αν οχι  κατι κανεις πολυ λαθος .Αυτο με τα γονατα και οτι τραυματιζονται στον διαδρομο    πολυ ενδιαφερον δεν το ειχα ξανακουσει ...

1)Από όλα όσα γράφω στάθηκες στο "τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι τσάμπα".
Οκ. Τι να σχολιάσω, νόμιζα πως εδώ το αντικείμενο είναι το πως να βοηθήσουμε έναν άνθρωπο να "ενδυναμωθεί και να χάσει κοιλιά".
Αυτό γράφει πως θέλει να κάνει. Εγώ σε αυτό απάντησα και προσπάθησα να το εξηγήσω ότι όντως δεν χρειάζεται πολλά χρήματα, αλλά πιο πολλή θέληση. 

2)Όχι λοιπόν τα καλύτερα πράγματα στην ζωή δεν είναι τσάμπα. Χρειάζονται πολλά χρήματα. 

Προσωπικά λατρεύω τα ταξίδια και διαθέτω όσα περισσότερα χρήματα έχω και μπορώ σε αυτά.

Έχω ταξιδέψει σε πανέμορφες χώρες της Ευρώπης (ενδεικτικά Αυστρία, Ελβετία, Γερμανία) που διαθέτουν βουνά, λίμνες, χαρτογραφημένες διαδρομές που η Ελλάδα μόνο με τα  κυάλια μπορεί να δει.

3)Για πολλοστή φορά, απαντάω στον τρόπο για κάποιον να "ενδυναμωθεί και να ρίξει κοιλιά". Θέλω λοιπόν να μου υποδείξεις που αναφέρεται ότι στόχος είναι το Six Pack και η σοβαρη μυικότητα,

4)Όσο για το διάδρομο και τα γόνατα, εννοείται πως δεν βλάπτει ο διάδρομος, να πάρει το παιδί, να κάνει εκεί την γυμναστική του. Λάθος μου τεράστιο που το ανέφερα. Μα τι μου  ήρθε;

Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπετε το δέντρο και όχι το δάσος.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2020 at 12:23, johnythedirector said:

1)Από όλα όσα γράφω στάθηκες στο "τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι τσάμπα".
Οκ. Τι να σχολιάσω, νόμιζα πως εδώ το αντικείμενο είναι το πως να βοηθήσουμε έναν άνθρωπο να "ενδυναμωθεί και να χάσει κοιλιά".
Αυτό γράφει πως θέλει να κάνει. Εγώ σε αυτό απάντησα και προσπάθησα να το εξηγήσω ότι όντως δεν χρειάζεται πολλά χρήματα, αλλά πιο πολλή θέληση. 

2)Όχι λοιπόν τα καλύτερα πράγματα στην ζωή δεν είναι τσάμπα. Χρειάζονται πολλά χρήματα. 

Προσωπικά λατρεύω τα ταξίδια και διαθέτω όσα περισσότερα χρήματα έχω και μπορώ σε αυτά.

Έχω ταξιδέψει σε πανέμορφες χώρες της Ευρώπης (ενδεικτικά Αυστρία, Ελβετία, Γερμανία) που διαθέτουν βουνά, λίμνες, χαρτογραφημένες διαδρομές που η Ελλάδα μόνο με τα  κυάλια μπορεί να δει.

3)Για πολλοστή φορά, απαντάω στον τρόπο για κάποιον να "ενδυναμωθεί και να ρίξει κοιλιά". Θέλω λοιπόν να μου υποδείξεις που αναφέρεται ότι στόχος είναι το Six Pack και η σοβαρη μυικότητα,

4)Όσο για το διάδρομο και τα γόνατα, εννοείται πως δεν βλάπτει ο διάδρομος, να πάρει το παιδί, να κάνει εκεί την γυμναστική του. Λάθος μου τεράστιο που το ανέφερα. Μα τι μου  ήρθε;

Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπετε το δέντρο και όχι το δάσος. 

Αρα καταληγουμε πως  τα καλυτερα πραγματα στην ζωη χρειαζονται  χρηματα   και τα πολυ καλα  χρειαζονται αρκετα χρηματα .Ευχαριστω που με επιβεβαιωνεις .

Περα ομως απο τα γραφικα κλισε   .

Για την γυμναστικη σου απαντησα  αλλα μαλλον δεν το καταλαβες  .

Ο  διατροφικος στοχος  και η αλλαγη τροπου  ζωης  που του εθεσες εσυ ειναι απλησιαστα στην φαση που ειναι. Οι   πιθανοτητες   να μην κανει τιποτα απο ολα αυτα και τα   παρατησει   ειναι συντριπτικα περισσοτερες . Θελει αλλη προσεγγιση για αρχη .Εσυ ομως που εδωσες τετοια συμβουλη τα τηρεις κατα γραμμα  ολα αυτα ? Αν τα κανεις πρεπει να εισαι στο επιπεδο που περιεγραψα  αν δεν εισαι  κατι κανεις λαθος .Για τον διαδρομο τα ειπες μονος σου .

Καλη η θεωρια  αλλα στην πραξη χωλαινουν ολοι ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρεις και πολλά από γυμναστική αλλά θες να κάνεις μόνος σου χωρίς επίβλεψη στο σπίτι και δεν ξέρεις και τι ακριβώς θες να πετύχεις σαν στόχο. Νομίζεις ότι αν αγοράσεις ένα όργανο γυμναστικής και κάνεις έτσι λίγο θα πετύχεις τον στόχο "θέλω να χάσω μερικά κιλά και να δυναμώσω" που είναι και ο στόχος σχεδόν όλων όσων ξεκινούν... Το σωστό θεωρώ ότι δεν είναι να σου προτείνουμε ένα όργανο γυμναστικής γιατί πολύ απλά θα το βαρεθείς και θα το παρατήσεις ή ακόμα χειρότερα θα τραυματιστείς...

Για αυτό θα σου προτείνω πρόγραμμα γυμναστικής.

Λοιπόν ένα εύκολο πρόγραμμα για να το κατανοήσει ένας αρχάριος που θέλει και λίγα πράγματα για να το ξεκινήσεις είναι το https://stronglifts.com/ . Θες έναν πάγκο, μια μπάρα, μερικά κιλά (από το jumbo πεντάκιλα πάρε να έχεις 15-20) και ένα μικρό φορητό rack που να μπορεί να σηκώσει γύρω στα 130 κιλά. Συνολικό κόστος γύρω στα 300-350 ευρώ και ανάλογα μπορείς να αγοράζεις βάρη όσο προχωράς και ανεβάζεις κιλά. Το stronglifts είναι ένα πρόγραμμα 3 φορές την εβδομάδα, παίρνει γύρω στα 40 λεπτά να το ολοκληρώσεις και είναι ότι πρέπει για να δυναμώσεις αρκεί να το ακολουθήσεις πιστά, να ξεκουράζεσαι δηλαδή και να κάτσεις να διαβάσεις ακριβώς ότι λέει το site και να το μάθεις. Δώσε έμφαση στις ασκήσεις, έχει εφαρμογή και στο κινητό για να κάνεις track το progress σου και να βρεις με πόσα κιλά θα ξεκινήσεις. Θα σου φανεί αστεία εύκολο στην αρχή, μην το υποτιμήσεις και κάνε ακριβώς αυτό που λέει, όσο κι αν νομίζεις ότι μπορείς / ξέρεις καλύτερα. 

Αν φοβάσαι τα βάρη για τραυματισμούς κλπ. μαζί σου, πάρε τατάμι, πάρε ένα πρόγραμμα καλλισθενικής και ξεκίνα.

1) Έχω δοκιμάσει πολλά και εγγύηση για μένα είναι το https://fitnessfaqs.com/product/begin-bodyweight/ . Δε θέλει καθολου εξοπλισμό, είναι εύκολο και θα δεις βελτίωση. Είναι 4 φορές την εβδομάδα και παίρνει περίπου 40 λεπτά. Μετά προχωράς και στο body by rings που είναι ό,τι καλύτερο με εξοπλισμό μόνο ένα ζευγάρι κρίκους (να δω βέβαια που θα τους κρεμάσεις) αλλά πιο προχωρημένο. 

2) Το https://www.gymnasticbodies.com/ - σε ξεκινάει από το απόλυτο μηδέν, κάνει μέχρι και για μεγάλους ανθρώπους (70+ ετών) και έχει πολλά progressions ανά άσκηση που μπορούν να σε φτάσουν πολύ ψηλά... τα τελευταία επίπεδα θα δυσκόλευαν και τον Πετρούνια. Έχει forum υποστήριξης όπου ανεβάζεις απορίες και βίντεο αν κάνεις σωστά μια άσκηση, έχει μέχρι συμβουλές για διατροφή και έχει βάση την ενόργανη. Το αρνητικό είναι ότι σιγά σιγά που θα προχωράς, θα χρειαστείς εξοπλισμό (λάστιχα, βαράκια, μέχρι πολύζυγο και πιο εξειδικευμένα όργανα της ενόργανης στα μεγάλα levels). Επίσης θέλει να το ψάξεις / διαβάσεις αρκετά και είναι σχετικά ακριβό.

Ότι πρόγραμμα και να διαλέξεις, αν το κάνεις μόνος σου θέλει να ασχοληθείς σοβαρά, να διαβάσεις και να καταλάβεις τι κάνεις για να μην τραυματιστείς. Επίσης πέρα από τη γυμναστική, αν δεν προσέξεις τη διατροφή σου, η κοιλιά δε θα φύγει. Αν βαριέσαι να διαβάσεις / μάθεις μόνος σου, τότε καλύτερα πήγαινε κάπου που θα έχεις προπονητή ή βρες ένα χόμπι / άθλημα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μιας και ειπαν και οι αλλοι, ας πω και εγω :P

το πιο κοντινο σε πληθος ασκησεων με το γυμναστηριο ειναι τα λαστιχα. λαστιχα, περπατημα/τρεξιμο, διατροφη* και θα εισαι μια χαρα.

*απ ολα μπορεις να φας, απλα καλο ειναι να προτιμας που χορταινουν χωρις πολλες θερμιδες. πχ αμα καθε μερα τρως πατατακια, αλλαξε καποιες μερες με ποπκορν, κλπ. καλο θα ηταν να συμβουλευτεις εναν διατροφολογο να σε βοηθησει. οσο πιο μικρες/σταδιακες οι αλλαγες τοσο το καλυτερο για να μην τα παρατησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...