Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση στο Lightroom app διέγραψε όλες τις φωτογραφίες των χρηστών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/8/2020 στις 8:18 ΜΜ, polaki είπε

Μιλάμε για mobile app, αλλά μιας και αναφέρεσαι σε desktop apps, τα backups σου πρέπει πάντα να τα κρατάς σε τουλάχιστον 2 σημεία. Αλλιώς προσωπικά σίγουρα δεν θα κοιμόμουν ήσυχος. Να στα ΣΒΗΣΕΙ, δύσκολο, πώς να στα σβήσει? Αφού τα αρχεία θα τα έχεις σε διαφορετικά σημεία. 

Στο mobile app τα έσβησε σε κάποιους (όχι σε μένα), και αυτό επειδή αποθηκεύονται εσωτερικά, δεν μπορείς να πάρεις το αρχείο του project και να το αποθηκεύσεις εσύ όπου θες. 

Σε γνωστο μου σβηστηκαν και στο macbook του. Επιπλεον το τι κανω με τα backup μου ειναι δικο μου θεμα προφανεστατα και οχι της Adobe.

Στις 24/8/2020 στις 7:29 ΜΜ, AtiX είπε

Μιλάμε πάντα για μια εφαρμογή που δίνεται δωρεάν...καλό είναι να μην το ξεχνάμε αυτό...

Aστο μαν πληρωνω 5 χρονια cloud. Kαι εχω φαει ουκ ολιγα πακετα... 700 ευρω το χρονο.
Εξαφανιζουν versions ακομα και τωρινες ανα διαστηματα και σου λενε "δε με ενδιαφερει κανε update".. Δε πα να εχεις εσυ 3κ σε plugins... Νο biggie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, thanulee είπε

Σε γνωστο μου σβηστηκαν και στο macbook του. Επιπλεον το τι κανω με τα backup μου ειναι δικο μου θεμα προφανεστατα και οχι της Adobe.

Aστο μαν πληρωνω 5 χρονια cloud. Kαι εχω φαει ουκ ολιγα πακετα... 700 ευρω το χρονο.
Εξαφανιζουν versions ακομα και τωρινες ανα διαστηματα και σου λενε "δε με ενδιαφερει κανε update".. Δε πα να εχεις εσυ 3κ σε plugins... Νο biggie...

Φαντάζομαι δηλαδή ότι για το ότι έχασε ο φίλος σου projects φταίει η Adobe και όχι ότι ο ίδιος δεν προνόησε να έχει και ένα backup?

Εσύ έχασες τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει δικαιωμα να παρεμβαινει στα αρχεια σου. Μονος μπορεις να τα καψεις, να μη παρεις ποτε backup ειναι δικη σου ευθυνη.
3rd party apps να παρεμβαινουν με οποιον τροπο στον προσωπικο σου υπολογιστη ειναι τουλαχιστον παρανομο. Τι να σχολιασουμε περαιτερω.

Δηλαδη κανεις install ενα game και σου σβηνει τον σκληρο και δεν τρεχει κατα εσενα. "Επρεπε να εχεις παρει backup"
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thanulee said:

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει δικαιωμα να παρεμβαινει στα αρχεια σου. Μονος μπορεις να τα καψεις, να μη παρεις ποτε backup ειναι δικη σου ευθυνη.
3rd party apps να παρεμβαινουν με οποιον τροπο στον προσωπικο σου υπολογιστη ειναι τουλαχιστον παρανομο. Τι να σχολιασουμε περαιτερω.

Δηλαδη κανεις install ενα game και σου σβηνει τον σκληρο και δεν τρεχει κατα εσενα. "Επρεπε να εχεις παρει backup"

Αφενός δεν είναι αυτή η περίπτωση, αφετέρου ναι, κάνεις Install το update των Windows και σου σβήνει τα αρχεία. Ρώτα έναν δικηγόρο αν μπορείς να διεκδικήσεις νομικά αποζημίωση για την απώλεια, αν όπως λες "είναι τουλάχιστον παράνομο". Τουλάχιστον κιόλας; Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσε να είναι; Ηρεμήστε λίγο.

Βέβαια όπως σωστά γράφεις στην πρώτη πρόταση "είναι δική σου ευθύνη", οπότε τα υπόλοιπα περιττεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν υπαρχει ευθυνη της εταιρίας που σου δινει cloud υπηρεσία με πληρωμή με το μήνα.... μηπως οσοι εχουμε cloud εφαρμογες (crm, email) να τις κλεισουμε και να ξαναφερουμε σερβερ, ups, πυροσβεστήρες, κλιματιστικό, και να ασχ ολουμαστε παλι με patch και updates και maintenance. Μην μας πουνε και μαλακες..

Ειναι μεγάλη ξεφτιλα απλα. Μιλαμε για επαγγελματικες εφαρμογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, gpolic said:

Εφοσον δεν υπαρχει ευθυνη της εταιρίας που σου δινει cloud υπηρεσία με πληρωμή με το μήνα.... μηπως οσοι εχουμε cloud εφαρμογες (crm, email) να τις κλεισουμε και να ξαναφερουμε σερβερ, ups, πυροσβεστήρες, κλιματιστικό, και να ασχ ολουμαστε παλι με patch και updates και maintenance. Μην μας πουνε και μαλακες..

Ειναι μεγάλη ξεφτιλα απλα. Μιλαμε για επαγγελματικες εφαρμογες

Αν θες να πάρεις μια ιδέα για το πόσο θα κόστιζε μια υπηρεσία Cloud που θα σε αποζημίωνε για κάθε απώλεια με την αξία των απολεσθέντων, μπορείς να ρωτήσεις μια ασφαλιστική.

Spoiler

Κι ένα παράδειγμα απ’ τον παλιό καλό καιρό.

Κάνω γύρισμα μίας σκηνής όπου εκρήγνυται ένας πύργος. Το φιλμ 35mm που έχω αγοράσει απ’ την Kodak έχει πρόβλημα και πρέπει να ξαναχτίσω τον πύργο και να επαναλάβω τη σκηνή. Η Kodak με αποζημιώνει με 200$, την αξία του υλικού δηλαδή. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά της ασφαλιστικής (αν έχω κάνει ασφάλεια βέβαια, η οποία φαντάζομαι ότι θα κόστιζε όσο η αξία κατασκευής του πύργου, διαιρεμένης με την πιθανότητα να είναι ελαττωματικό το φιλμ της Kodak, συν το κέρδος της ασφαλιστικής). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απλά απαράδεκτοι, πρόκειται για ανέκδοτο.  Και πραγματικά δεν γνωρίζω τους όρους της σύμβασης.

Το αντίκτυπο τέτοιων δηλώσεων απο μια εταιρία με τετοιο brand, δεν εχει να κάνει μονο με όρους και δικαστικές αποφάσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...