Προς το περιεχόμενο

Συνδεση IDE HDD σε νεο υπολογιστη


verylife78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, hp8 είπε

αυτό που έχεις μπαίνει πάνω στο ide της  μητρικής και δίνει έξοδο sata  Δεν κάνει όπως έγραψε και ο   tsonta    Θέλεις   αυτό  https://www.e-shop.gr/savio-ak-04-sata-ide-ide-sata-adapter-p-PER.771800  και με τον διακόπτη που έχει πάνω αλλάζει sata - ide η ide - sata Βάζεις jumper αν απαιτηθεί στο master η στο cs τροφοδοτείς την πλακέτα με ρεύμα αλλά και τον δίσκο

Μα έχω δίσκο ide και στο mobo μόνο sata, αυτό είναι για το ανάποδο... 

5 λεπτά πριν, snbblp είπε

Εχω αντιγράψει καμιά πενηνταριά δίσκους, αλλά οκέι, όπως νομίζεις

Κουβέντα κάνουμε και όπως είπα έχω κάποια πράγματα να δω αν και πως δουλεύουν και μετά να ψάξω αλλά. Πχ η κόκκινη πλακέτα που έβαλα σε φώτο κάνει δουλειά απλά ήταν ανάποδη η σύνδεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, verylife78 είπε

Μα έχω δίσκο ide και στο mobo μόνο sata, αυτό είναι για το ανάποδο... 

σωστά για το ide Από sata της μητρικής δίνεις στο in sata του ανταπτορα και  το ide του ανταπτορα πάει στον ide δίσκο στην αντιστοιχη θεση Μπορεις να μιλησεις και με το καταστημα Δεν διαβασες την περιφραφη του e-shop  ?

Παράδειγμα εφαρμογής: επιτρέπει τη χρήση δίσκων SATA με μητρικές κάρτες εφοδιασμένες με διεπαφή IDE, καθώς και δίσκους ATA με μητρικές κάρτες που έχουν μόνο διασύνδεση SATA.

ATA

Also known as IDE, ATA is a disk drive implementation that integrates the controller on the disk drive itself. ATA is used to connect hard disk drives, CD-ROM drives and similar peripherals and supports 8/16-bit interface that transfer up to 8.3MB/s for ATA-2 and up to 100MB/s (ATA-6).

https://www.webopedia.com/DidYouKnow/Computer_Science/sas_sata.asp

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...