Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi φέρνει κάμερες κάτω από την οθόνη στα smartphones του 2021


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AdamZot είπε

Μια από αυτές είναι η σειρά mi mix όπου έφερε τα κινητά με λίγα bezzels και πλέον όλα τα smartphones βγαίνουν σε αυτό το desing. 

Όπως επίσης έφερε και κάμερες υψηλών MPixel (108 δεν τα λες και λίγα).

Αν πιστευεισ οτι οι κινεζει φαιρνουν την καινοτομια στην τεχνολογια αντε καλα κρασια 

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, JinTheGod είπε

1ο bezeless πού κυκλοφόρησε και πούλησε.Το ψέμμα της Sharp φτάνει... Έτσι και εγώ έχω βγάλει διαφανές κινητό αλλά....δεν τό ξέρετε είναι από τό χωριό μου..

1ο κεραμικό

1ο με 108mp

1o με 120 ζουμ όσο άχρηστα και να είναι

1ο 120wats

1o με τεχνολογία γραφενίου στις μπαταρίες

Θες και άλλα η χωνέψες; 🙂

Φίλε μου τα κομμάτια που πούλησε η Sharp μόνο στην Ιαπωνική αγορά είναι περισσότερα από ότι πούλησε η Xiaomi παγκοσμίως... είπαμε να λέμε πράγματα αλλά μην τα φανταζόμαστε...

και επιπλέον που είδες σε όλη την παρακάτω λίστα σου καινοτόμες ιδέες??? Σε παρακαλώ έλα στην πραγματικότητα που μου κοτσάρεις καινοτομίες τα mp, τα watts, το zoom και τεχνολογία μπαταρίας που ακόμα δεν υπάρχει σε εμπορικό προϊόν... από ανακοινώσεις, θα, κοροϊδία και από αναβολές επί αναβολών και ακυρώσεις, χορτάσαμε, χωνέψαμε και αφοδεύσαμε κι όλας...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JinTheGod είπε

1ο bezeless πού κυκλοφόρησε και πούλησε.Το ψέμμα της Sharp φτάνει... Έτσι και εγώ έχω βγάλει διαφανές κινητό αλλά....δεν τό ξέρετε είναι από τό χωριό μου..

1ο κεραμικό

1ο με 108mp

1o με 120 ζουμ όσο άχρηστα και να είναι

1ο 120wats

1o με τεχνολογία γραφενίου στις μπαταρίες

Θες και άλλα η χωνέψες; 🙂

Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Ναι, οι Κινέζοι γίνονται ολοένα και δυνατότεροι τεχνολογικά, αλλά της Sharp το Aquos Crystal ήταν το πρώτο παγκοσμίως τηλέφωνο που κυκλοφόρησε με την φιλοσοφία του bezel-less. Το ότι κυκλοφόρησε μόνο Ιαπωνία δεν λέει κάτι, ιδιαίτερα εάν έχεις ψάξει περισσότερο περί Ιαπωνικών "keitai".

Με την ίδια νοοτροπία, εάν κάποιος Κινέζος κατασκευαστής κυκλοφορήσει κάποια ground-breaking, world-first, αλλά ταυτόχρονα China-only συσκευή, "τότε δεν είναι world-first". 

Η Ιαπωνία είχε τηλέφωνα με internet, κάμερες, mobile banking, NFC, κλπ, από τα τέλη του 90/αρχές του 2000, όταν εμείς παλεύαμε με τις μπαχατέλες της Nokia & της Motorola. Το λέω αυτό γιατί και τότε, έκανε την θαυμάσια μ*λ*κ*α να τα κρατήσει Japan-only, με αποτέλεσμα να κυκλοφορήσει το iPhone... and the rest is history.

 

Επεξ/σία από YoungHOV
some extra thangs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δε βλέπω σχεδον καμια καινοτομία απο κανένα εδω και καιρο πάντως. Αν μια καμερα με περισσότερα mp ή λιγο καλύτερη το θεωρούμε καινοτομία, τοτε και καθε update cpu να το θεωρήσουμε καινοτομία. Το ίδιο αν τα μπεζελ γίνανε 2 χιλιοστά μικρότερα. Γιατι και στην εποχή των Windows mobile (τα θυμάται κανένας? Οχι των Windows Phone) είχαμε "καινοτομίες" καθε 6 μήνες, αφού καθε νεο κινητό ειχε καλύτερη καμερα, μικροτερα μπεζελ, μεγαλύτερη μπαταρία κλπ. 

Ολα αυτα λέγονται αναμενόμενες βελτιώσεις, δεν λέγονται καινοτομίες. Καινοτομιες μπορούμε να πουμε τα τελευταία χρονιά :

Εξαφανιση μπεζελ πανω κατω

Σενσορας δαχτυλου στην οθονη 

Κάμερα κατω απ την οθονη

 Και πλεον, σοβαρή καινοτομία τα foldable. 

Αν ξεχνάω καποιο διορθώστε με, και ποιος χρεώνεται την καινοτομία, παρ το αβγο και κουρευτο. Πχ αν η καμερα ειναι της σονυ αλλα την εβαλε 1η η σαμσουνγκ, ποιανού καινοτομία είναι? Ή αν ενας εβγαλε όντως 1ος κάτι και πουλησε σε 3000 ατομα σε πολυ συγκεκριμένη μικρη περιοχή, ενω ενας αλλος παγκόσμια.. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα επί τροχάδην σχεδόν όλα τα σχόλια και πραγματικά λυπάμαι   που είμαι ο μόνος που δεν εντυπωσιάζεται  με την ιδέα της κριμένης κάμερας ... Ελάτε αδέλφια ας τους δώσουμε το βήμα να τις βάλουν παντού ... Πραγματικά χαίρομε που μεγάλωσα σε επαρχία χωρίς κινητά με αληθινούς φίλους παίζοντας πετροπόλεμο και μπάλα ... το μόνο που σας νοιάζει πλέον είναι πόσες κάμερες θα έχει το χαζοκούτι σας, α και το αν θα είναι  ακριβό για να εχετε κοινωνικό στάτους .... ( Σορρυ δεν ήθελα ούτε και θέλω να θίξω κανέναν απλά μου βγήκε  να πω τη βλακεία μου ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βγάζουν μια βαρβάτη pop up που όταν βγαίνει να μπορεί να περιστρέφεται 360 μοίρες; Έτσι θα έχεις μία κάμερα για μπρός πίσω και θα μπορεί να τραβήξει και 360 φωτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου τα κομμάτια που πούλησε η Sharp μόνο στην Ιαπωνική αγορά είναι περισσότερα από ότι πούλησε η Xiaomi παγκοσμίως... είπαμε να λέμε πράγματα αλλά μην τα φανταζόμαστε...

και επιπλέον που είδες σε όλη την παρακάτω λίστα σου καινοτόμες ιδέες??? Σε παρακαλώ έλα στην πραγματικότητα που μου κοτσάρεις καινοτομίες τα mp, τα watts, το zoom και τεχνολογία μπαταρίας που ακόμα δεν υπάρχει σε εμπορικό προϊόν... από ανακοινώσεις, θα, κοροϊδία και από αναβολές επί αναβολών και ακυρώσεις, χορτάσαμε, χωνέψαμε και αφοδεύσαμε κι όλας...

Πραγματικά κάποιοι απλά και μόνο επειδή αγοράζουν κινεζικά κινητά και πράγματα νομίζουν ότι οι καινοτομίες έρχονται από Κίνα. Βασικά AtiX τζάμπα κάθεσαι και τους εξηγείς τώρα εδώ το 95% στην Ελλάδα πιστεύει ότι ο Bill Gates είναι ο lucifer και θέλει να τους περάσει το τσιπάκι αστα να πάνε. Το τσιπάκι στις κινεζιες της xiaomi που ότι κανείς το μαθαίνει όλο το ΚΚΚ δεν τους χαλάει.

(Τεσπα οι Κινέζοι μόνο κλέβουν ιδέες και αντιγράφουν πολύ καλά πλέον απλά μην γράφετε μπούρδες μερικοί είναι κρίμα)

1 ώρα πριν, gorilas13 είπε

Γιατί δεν βγάζουν μια βαρβάτη pop up που όταν βγαίνει να μπορεί να περιστρέφεται 360 μοίρες; Έτσι θα έχεις μία κάμερα για μπρός πίσω και θα μπορεί να τραβήξει και 360 φωτό.

Και το καλοκαίρι να περιστρέφεται πολύ γρήγορα και να σου κάνει και αέρα 😂

Επεξ/σία από farcry33
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό για τον καταναλωτή. Αν αντιγράφεις τον πρώτο κάτι καλό μπορεί να βγάλεις .

Δεν είπε κανείς ότι είναι κακό. Απλά δεν είναι καινοτόμα όπως αναφέρθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινοτομίες ειναι παντα ευπρόσδεκτες αν την εκανε η Apple θα λέγατε ότι είναι κορυφή και θα τρεχάτε να το πάρετε τωρα όλα σας ξένιζουν. Η εταιρίες που της πληρώνουμε χρυσάφι στα τηλέφωνα τους προτιμώ να το εβγαζαν και να το τελιωποιουσαν οχι να το βγάζουν όλοι η άλλοι και να μας έρθει μετα η Apple και η Samsung και να μας το πει σαν καινοτομία και φουλ διαρροή και διαφήμιση και η τιμή του τηλεφώνου στα 1800 ευρω και σε συσκευασία πολυμπαγκ για να σώσουμε τον πλανήτη από τους φορτιστές και τα ακουστικά....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JinTheGod είπε

1ο bezeless πού κυκλοφόρησε και πούλησε.Το ψέμμα της Sharp φτάνει... Έτσι και εγώ έχω βγάλει διαφανές κινητό αλλά....δεν τό ξέρετε είναι από τό χωριό μου..

1ο κεραμικό

1ο με 108mp

1o με 120 ζουμ όσο άχρηστα και να είναι

1ο 120wats

1o με τεχνολογία γραφενίου στις μπαταρίες

Θες και άλλα η χωνέψες; 🙂

Και πρώτος σε άγνοια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα βρε παιδια μαλωνετε για τα κινητα? πηγαινετε στο μπλα-μπλα και γραψτε τον πονο σας, ουτως η αλλως το ινσομνια εχει γινει ενα μεγαλο μπλα μπλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, farcry33 είπε

Πραγματικά κάποιοι απλά και μόνο επειδή αγοράζουν κινεζικά κινητά και πράγματα νομίζουν ότι οι καινοτομίες έρχονται από Κίνα. Βασικά AtiX τζάμπα κάθεσαι και τους εξηγείς τώρα εδώ το 95% στην Ελλάδα πιστεύει ότι ο Bill Gates είναι ο lucifer και θέλει να τους περάσει το τσιπάκι αστα να πάνε. Το τσιπάκι στις κινεζιες της xiaomi που ότι κανείς το μαθαίνει όλο το ΚΚΚ δεν τους χαλάει.

(Τεσπα οι Κινέζοι μόνο κλέβουν ιδέες και αντιγράφουν πολύ καλά πλέον απλά μην γράφετε μπούρδες μερικοί είναι κρίμα)

😂

Και κάποιοι άλλοι επειδή ούτε στον ύπνο τους δεν βλέπουν τέτοιες συσκευές, κάθονται και κράζουν πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

Καθίστε βρε με "Αμερικανικά" iPhone, τα "Ελβετικά" Samsung και αφήστε εμάς να ασχολούμαστε με τα φτηνοκινεζικα σαπακια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, christospvl είπε

Παρα πολυ ωραιο φαινεται! αμα γινοταν και στο πισω μερος για να μη φαινεται σαν εξογκωμα θα ηταν πιο ωραιο..

Το εξόγκωμα βέβαια δεν είναι αποτέλεσμα του αν φαίνεται ο φακός η όχι... Είναι αποτέλεσμα ενός συστήματος κάμερας με ένα "άλφα" πάχος σε μια συσκευή με μικρότερο από το άλφα πάχος... 

Όσον αφορά το αν φαίνεται η πίσω κάμερα η όχι πάντως. Η OnePlus το είχε κάνει σε μια "Deluxe" έκδοση μιας συσκευής τους πριν κάνα χρόνο κι έβαλε ένα ειδικό ηλεκτρονικό τζαμάκι (δεν θυμάμαι πως λέγεται), το οποίο όταν το διαπερνούσε ρεύμα, γινόταν κατάμαυρο κι έτσι έκρυβε τον φακό (αυτό το τζάμι χρησιμοποιείται σε ορισμένα πολεμικά αεροσκάφη για να σκοτεινιάζει η καμπίνα ας πούμε). Δεν πρόκειται για το ίδιο πράγμα με την selfie αυτή κάμερα όμως. 

Αν ήθελες πάντως να κρύψεις τις πίσω κάμερες, θα έπρεπε να αυξήσεις το πάχος της συσκευής (επί την ευκαιρία γιατί όχι και την χωρητικότητα της μπαταρίας 😋 ) και να κάνεις κάτι σαν αυτό το ηλεκτρονικό τζαμάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JinTheGod είπε

Και κάποιοι άλλοι επειδή ούτε στον ύπνο τους δεν βλέπουν τέτοιες συσκευές, κάθονται και κράζουν πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

Καθίστε βρε με "Αμερικανικά" iPhone, τα "Ελβετικά" Samsung και αφήστε εμάς να ασχολούμαστε με τα φτηνοκινεζικα σαπακια...

Μα βρε φίλε μου μόνο σου βγάζεις τα ματάκια σου όταν πρώτον χαρακτηρίζεις καινοτομίες κάτι που δεν είναι και δεύτερον αυτές τις "αναβαθμίσεις" τεχνικών χαρακτηριστικών τις αποδίδεις σε μια εταιρία που δεν τις πρωτοπαρουσίασε... άρα μήπως, λέω μήπως, εσύ κάνεις ότι εύκολα προσδίδεις στους άλλους???

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...