Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας με κατεύθυνση την Πληροφορική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, velociraptoras είπε

έχεις υπόψιν κάποιο καλό course πάνω σε Data Science? Σε  coursera/udemy κατά προτίμηση (σπουδάζω πληροφορική αλλά δεν έχουμε κάποιο μάθημα στη σχολή στο επίπεδο που θέλω, μόνο τη στατιστική που είχαμε β εξάμηνο. έχω ασχοληθεί λίγο με R και matlab, οχι προχωρημένα πράγματα, και πριν μπω στη σχολή μαθαινα python)

Έχω υπόψη μου ένα στο udemy το οποία είναι highest-rated ή best seller. Επειδή δεν έχω κάποια εμπειρία με αυτά όμως (ακόμη), δεν νομίζω να είμαι το κατάλληλο άτομο να σου πει. :)

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως στην R τα καλύτερα βιβλία μπορείς να τα βρεις online γιατί τα δημιουργούν με το rmarkdown σε συνδυασμό με άλλες βιβλιοθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ponous είπε

Έχω υπόψη μου ένα στο udemy το οποία είναι highest-rated ή best seller. Επειδή δεν έχω κάποια εμπειρία με αυτά όμως (ακόμη), δεν νομίζω να είμαι το κατάλληλο άτομο να σου πει. :)

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως στην R τα καλύτερα βιβλία μπορείς να τα βρεις online γιατί τα δημιουργούν με το rmarkdown σε συνδυασμό με άλλες βιβλιοθήκες.

αν μπορείς στειλτο μου να το κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ Ponous για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως τελικά προς data science κλείνω αν και στη πράξη θα φανεί πως θα πάει. Παρεπιπτώντος υπάρχει κάποιος που να εργάζεται πάνω σε αυτό να μας πει κάποια πράγματα για τη δουλειά του (του στυλ tasks και πως κυλά μία μέρα στη δουλειά).

Επεξ/σία από Panos.Powers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από σκέψη έκανα αιτήσεις στο Data Science σε Δημόκριτο και Παπει.  Παρόλα αυτά και τα 2 μου απάντησαν αρνητικά γιατί είχαν κόσμο όπως είπαν με background πληροφορικής.

Το θέμα είναι τι κινήσεις κάνω τώρα. Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο διαθέσιμο. Στο Παπει μου πρότειναν το Προηγμένα Πληροφοριακά Συστήματα https://mscdss.ds.unipi.gr/metaptixiako/proigmena-pliroforiaka-sistimata/ και ότι είναι παρόμοιο σε περίπτωση όπως είπαν που με επιλέξουν αλλά δεν τα πολυβλέπω παρόμοια ούτε μου είναι ξεκάθαρο τι βγαίνεις τελειώνοντάς το. Τώρα κοιτάω τι άλλα master υπάρχουν πχ ΠΜΣ «Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής - Ανάπτυξη Λογισμικού και Τεχνητής Νοημοσύνης» αλλά και εκεί έχει 3 κατευθύνσεις και πάλι δεν μου είναι πολύ ξεκάθαρο.  Τέλος σκέφτομαι να το κυνηγήσω μόνος μου σε στυλ https://www.udemy.com/course/the-data-science-course-complete-data-science-bootcamp/  ή ακόμα και https://www.coursera.org/professional-certificates/ibm-data-science απλώς με ανησυχεί αν θα με παίρνει κάποιος στα σοβαρά για δουλειά μετά αν δεν έχω κάποιο master λόγω του ότι πχ σε linkedin βλέπω είναι προαπαιτούμενο και εννοείται αν με καλύπτουν τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Panos.Powers είπε

Μετά από σκέψη έκανα αιτήσεις στο Data Science σε Δημόκριτο και Παπει.  Παρόλα αυτά και τα 2 μου απάντησαν αρνητικά γιατί είχαν κόσμο όπως είπαν με background πληροφορικής.

Το θέμα είναι τι κινήσεις κάνω τώρα. Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο διαθέσιμο. Στο Παπει μου πρότειναν το Προηγμένα Πληροφοριακά Συστήματα https://mscdss.ds.unipi.gr/metaptixiako/proigmena-pliroforiaka-sistimata/ και ότι είναι παρόμοιο σε περίπτωση όπως είπαν που με επιλέξουν αλλά δεν τα πολυβλέπω παρόμοια ούτε μου είναι ξεκάθαρο τι βγαίνεις τελειώνοντάς το. Τώρα κοιτάω τι άλλα master υπάρχουν πχ ΠΜΣ «Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής - Ανάπτυξη Λογισμικού και Τεχνητής Νοημοσύνης» αλλά και εκεί έχει 3 κατευθύνσεις και πάλι δεν μου είναι πολύ ξεκάθαρο.  Τέλος σκέφτομαι να το κυνηγήσω μόνος μου σε στυλ https://www.udemy.com/course/the-data-science-course-complete-data-science-bootcamp/  ή ακόμα και https://www.coursera.org/professional-certificates/ibm-data-science απλώς με ανησυχεί αν θα με παίρνει κάποιος στα σοβαρά για δουλειά μετά αν δεν έχω κάποιο master λόγω του ότι πχ σε linkedin βλέπω είναι προαπαιτούμενο και εννοείται αν με καλύπτουν τα παραπάνω.

Τα courses του Udemy (και λοιπά παρόμοια courses) είναι καλά για εργασίες φοιτητών ή για ανθρώπους που είναι ήδη σε μία εταιρία και θέλουν να μάθουν κάτι νέο, γρήγορα και όχι εις βάθος. Το επίπεδό τους είναι αρκετά χαμηλό, αλλά προσφέρουν αυτή ακριβώς την δυνατότητα. Να δεις τα βασικά από κάτι. Μέχρι εκεί όμως.

Η οικονομική επιστήμη προσφέρει το υπόβαθρο για να ασχοληθεί κανείς με data science (όχι όμως ΑΙ) αλλά θέλει κάποιος να το έχει κυνηγήσει ενεργά. Δηλαδή, να έχει κάτι να δείξει που να φανερώνει ότι έχει ασχοληθεί με τα στοιχεία εκείνα που ταιριάζουν σε data science. Εάν δεν το έχει κάνει, τότε η επιλογή ενός αμιγώς data science μεταπτυχιακού είναι όχι τόσο καλή.

Αντιθέτως και για την από πάνω περίπτωση, μία καλή επιλογή είναι το να επιλεχθεί ένα μεταπτυχιακό συγκεκριμένα για οικονομικά και data science. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ zenwalk23 θα το τσεκάρω. Εσύ Sacadmerde επειδή δεν κατάλαβα εγκρίνεις για σχολή τύπου σαν την από πάνω που πρότεινε; Έχεις κάτι παραπάνω στο μυαλό σου όσον αφορά κάποια σχολή που να είναι πιο πολύ στα μέτρα μου ή πως να κινηθώ από μόνος μου με μια elearning προσέγγιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos.Powers είπε

Σε ευχαριστώ zenwalk23 θα το τσεκάρω. Εσύ Sacadmerde επειδή δεν κατάλαβα εγκρίνεις για σχολή τύπου σαν την από πάνω που πρότεινε; Έχεις κάτι παραπάνω στο μυαλό σου όσον αφορά κάποια σχολή που να είναι πιο πολύ στα μέτρα μου ή πως να κινηθώ από μόνος μου με μια elearning προσέγγιση;

Φιλε ειμαι και εγω ακριβως στην ιδια θεση,και στα δυο που εκανα δεν με δεχτηκαν.δεχοντουσαν 30 ατομα και οι αιτησεις φτασανε τις 300.Τωρα τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Turbani είπε

Φιλε ειμαι και εγω ακριβως στην ιδια θεση,και στα δυο που εκανα δεν με δεχτηκαν.δεχοντουσαν 30 ατομα και οι αιτησεις φτασανε τις 300.Τωρα τι κανουμε?

Τι να σου πω και εγώ στο ψάξιμο είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 12:53 ΠΜ, velociraptoras είπε

έχεις υπόψιν κάποιο καλό course πάνω σε Data Science? Σε  coursera/udemy κατά προτίμηση (σπουδάζω πληροφορική αλλά δεν έχουμε κάποιο μάθημα στη σχολή στο επίπεδο που θέλω, μόνο τη στατιστική που είχαμε β εξάμηνο. έχω ασχοληθεί λίγο με R και matlab, οχι προχωρημένα πράγματα, και πριν μπω στη σχολή μαθαινα python)

https://www.coursera.org/specializations/data-science-python μπορεις να τσεκαρεις αυτο εδω. μεσω regeneration ειναι δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελειώνω τη σχολή οικονομικών επιστημών στην Πάτρα και έχω αρχίσει να ψάχνω για μεταπτυχιακό. Ενδιαφέρομαι για 2 σχολές στις οποίες θέλω να κάνω. Η 1η επιλογή είναι η ασσοε και η 2η το deree. Ο βαθμός πτυχίου μου από ότι υπολογίζω είναι 6.3. Υπάρχει περίπτωση να με δεχτούν στην ασσοε για μεταπτυχιακό; Και επίσης τι γνώμη έχετε για το deree;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα, είναι πολύ outdated το topic ΑΛΛΑ μακριά από το https://msc-aivc.uniwa.gr/ για πολλούς λόγους.

  • Παίζει κυρίως matlab αντι πχ για python.
  • Οι κατευθύνσεις είναι για γέλια εκτός από Γεωπληροφορική.
  • Πραγματικά αν θέλετε ρωτήστε τους να σας στείλουν αξιολογήσεις φοιτητών που κάνουμε κάθε εξάμηνο, δε νομίζω να δείξουν κάτι.

Εγώ τελειώνω και κλαίω τα λεφτά μου. Έχουμε φτιάξει ομάδα στο FB : Τεχνητή Νοημοσύνη και Οπτική Υπολογιστική - AIVC - Φοιτητές

Αν θέλετε γίνεται μέλη και ρωτήστε , θα δείτε πως έχουν τα πράγματα με τεκμήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, avemoi34 είπε

Παιδιά καλησπέρα, είναι πολύ outdated το topic ΑΛΛΑ μακριά από το https://msc-aivc.uniwa.gr/ για πολλούς λόγους.

  • Παίζει κυρίως matlab αντι πχ για python.
  • Οι κατευθύνσεις είναι για γέλια εκτός από Γεωπληροφορική.
  • Πραγματικά αν θέλετε ρωτήστε τους να σας στείλουν αξιολογήσεις φοιτητών που κάνουμε κάθε εξάμηνο, δε νομίζω να δείξουν κάτι.

Εγώ τελειώνω και κλαίω τα λεφτά μου. Έχουμε φτιάξει ομάδα στο FB : Τεχνητή Νοημοσύνη και Οπτική Υπολογιστική - AIVC - Φοιτητές

Αν θέλετε γίνεται μέλη και ρωτήστε , θα δείτε πως έχουν τα πράγματα με τεκμήρια!

Έκατσα και έψαξα λίγο τους διδάσκοντες και έφριξα! Μόνος τέσσερις έχουν πάνω από 1000 citations στο scholar και από αυτούς μόνο ένας πάνω από 2000.

Οι υπόλοιποι έχουν 100, 300, 500 citations! Καθηγητές σε πανεπιστήμιο με 300 citations στο αντικείμενο του CS/ML! Πλήρης αποτυχία.

Νομίζω πως έχεις δίκιο σε αυτά που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...