Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πτυχίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποστ είναι τεράστιο, ευχαριστώ προκαταβολικά οποίος κάτσει να το διαβασει και να με συμβούλεψει.

 

Καλησπέρα μάγκες,είμαι 22 και σπουδάζω στο παπει στατιστική και ασφαλιστική.Ειμαι δεύτερο έτος(λόγω κάποιον προβλημάτων υγείας του πατέρα μου έπρεπε να παρατήσω την προηγούμενη μου σχολή).Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα με τι σκατα θέλω να ασχοληθώ.Λατρευω την καινοτομία και θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι δικό μου το οποίο να βοηθήσει στην επίλυση προβλημάτων που έχουμε ως ανθρωπότητα.

 

Μέχρι προτίνως ,ήθελα να ασχοληθώ με την αναλογιστική επιστήμη μετά από παρότρυνση της μαθηματικού μου γιατί θεώρησε ότι το έχω με τα μαθηματικά και σκέφτομαι εκτός του κουτιού.Πραγματι, μπορώ όντως να φανταστώ ότι ενδεχομένως να ήμουν καλός σε αυτόν τον τομέα,αλλά δεν μπορεί να με ικανοποιήσει στο κομμάτι ότι συνεισφέρω κάπως πίσω στην κοινωνία.Καταλαβαινω ότι η ασφάλιση βοηθάει εμμεσα πολύ κόσμο αλλά δεν μπορώ να νιώσω ότι ανήκω σε έναν τέτοιο κλαδο.Ειμαι πιο πολύ της τεχνολογίας.Αλλα να μην βγαίνω εκτός τοπικ.

Όταν ήμουν μαθηματικό(εισαγωγή το '16),λάτρεψα τον προγραμματισμό.Ισως ήταν το μόνο μάθημα που είχα όντως πολύ όρεξη να διαβάσω και να βελτιώσω τον εαυτό μου. Δυστηχως το τωρινό μου  πτυχίο δεν παρέχει όσα μαθήματα προγραμματισμού θα ήθελα.

Πρόσφατα ειδα έναν φίλο μου που σπουδάζει ημμυ να διαβάζει ένα βιβλίο πάνω στα κυκλώματα και επειδή έδειξα ενδιαφέρον μου τα εξηγησε,και μου άρεσαν αρκετά.Οποτε πλέον έχω βρεθεί σε ένα αρκετά δύσκολο διλλημα μεταξυ του εάν αξίζει να αλλάξω πτυχίο η να παραμείνω σε αυτό με την ελπίδα ότι θα μπορούσα να το αναπτύξω κάπως μετά.

Θα κάνω λοιπόν μια γρήγορη σούμα.

22,2ο έτος στατιστικής και ασφαλιστικής Πειραιά.Μπηκα εκεί με την προοπτική να γίνω αναλογιστής μετά από παρότρυνση της μαθηματικού μου.

Θετικό πεδίο.

Λατρεύω τις θετικές επιστήμες,και με τσούζει που δεν έχω μαθήματα φυσικής φύσεως ,πέρα από ένα επιλογής.

Μαρεσει ο προγραμματισμός και η καινοτομία.

Τώρα θα μπω στα πρακτικά που σκέφτομαι.

Γενικώς έχω πάθει φουλ κλειδαρά με το πτυχίο μου το τελευταίο δίμηνο.δεν ξέρω όντως τι να κάνω.Σκεφτομαι μήπως φύγω Κύπρο στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και κάνω Μηχανική Υπολογιστων.,ώστε να έχω αρκετό ελιγμό στις μετέπειτα επιλογές μου.Ουσιαστικα θα σπουδάζω 2 με 1.5 χρόνια παραπάνω αποτι εάν μείνω εδώ.

 

Η άλλη μου επιλογή είναι να συνεχίσω κανονικά εδώ το πτυχίο μου και να κάνω ένα minor sto deree πάνω σε πληροφορική.Οταν με το καλό τελειώσω το πτυχίο ,θέλω να ελπίζω ότι θα μπορώ να κάνω ένα καλο μεταπτυχιακό σε υπολογιστές.

Στην θέση μου τι θα κάνατε?Θέλω να σημειωθεί ότι έχω έναν τρομερό φόβο να πάω έξω,και οι συμφοιτητές μου να είναι 18 χρόνων.Δεν πιστεύω ότι θα μπορώ να συννενοηθω μαζί τους,αλλά έχω αποφασίσει πλέον ότι θα κάνω ότι πρέπει για να με ευχαριστεί ο 27χρονος μου εαυτός.

Οι τωρινες θεματικές ενότητες για μεταπτυχιακό(ελπίζω έξω ) είναι

 

Τεχνητή νοημοσύνη-machine learning

Software engineering

Hardware engineering

Cyber security

(Πέρα Άπτον προγραμματισμό ,ένα άλλο μάθημα που  ερωτεύτηκα στο μαθηματικό ήταν η θεωρία αριθμών,που είναι βάση για την κρυπτογραφία===>cyber security)

Οπότε το ερώτημα μου ανάγεται στο εξής:

Μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στους παραπάνω τομείς από το στατιστικό?θα μπορώ να είμαι στο επίπεδο ενός προγραμματιστή που το bsc του ήταν πάνω στο αντικείμενο?

Έστω ότι το παραπάνω γίνεται.

Αξίζει να πάρω το ρίσκο του να κλείσω την πόρτα του hardware και τηλεπικοινωνίες ,κάτι που δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι δεν θα μαρεσει,για να κάτσω σπίτι μου(Αθήνα) και να αποφοιτησω 1 χρόνο νωρίτερα,με λιγότερο στρες?

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις τελείως μπερδεμενα, και περνανε και τα χρονια, έτσι που πας σε βλεπω στην αγορα εργασιας μετα τα 30 οποτε κλαφτα!!!! Σχετικα με το κοματι δίνω πισω στην κοινωνια, υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις τα σαβατοκυαρικα απο αναδασωσεις μέχρι φροντιδα σε ευπαθεις ομαδες!!!! but for the love of god, δευτερα με παρασκευη κανε κατι για να σου δίνει οικονομική ανεση για να μην καταντησεις και εσυ επιδοματουχος και βαρος στην κοινωνια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το πτυχίο σου και καμιά πιστοποίηση πχ ccna κτλ, όσα πτυχία και αν πάρεις όταν τελικά βρεις δουλειά τρεις και εξήντα θα σου δώσουν. Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη τωρινή Σχολή σου δυσκολεύεσαι; Θεωρείς ότι η σκέψη ότι δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλεις θα σε κάνει να μπλοκάρεις και στην επίδοσή σου και πιθανόν να την αφήσεις αργότερα ή να αργήσεις να την τελειώσεις; Αν η απάντηση είναι όχι και θεωρείς ότι "το έχεις", εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις με σαφώς ορισμένους στόχους ως προς το πότε θα τελειώσεις, κι αφού τελειώσεις κάνεις το επόμενο βήμα, διαλέγοντας ένα από αυτά που λες ίσως και με δουλειά παράλληλα.

Είναι σημαντικό να μη σκέφτεσαι συνέχεια τις άλλες επιλογές που έχεις ή θα είχες, τι θα γινόταν αν είχες τελειώσει την πρώτη σχολή, τι άμα αφήσεις αυτή, τι άμα δεν την είχες αφήσει κ.λπ. Προφανώς, πρέπει να σκέφτεσαι τις επιλογές σου και να διαλέγεις το καλύτερο δυνατό βάσει των δεδομένων που έχεις κάθε φορά, αλλά προς το παρόν το κάνεις με τρόπο που δεν σου επιτρέπει να είσαι λειτουργικός. 

Ο τρόπος που σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή είναι κυκλικός, υπεραναλυτικός με την κακή έννοια (αναλύεις σε βαθμό που πάντα φτάνεις στο σημείο από όπου ξεκίνησες και παγιδεύεις τον εαυτό σου σε φαύλο κύκλο σκέψεων). Λύσ'το με δράση. Η πιο ασφαλής λύση κατά τη δική μου γνώμη είναι να μην κάνεις άλλη αλλαγή, πριν κλείσεις πρώτα έναν κύκλο, γιατί θα βοηθήσει στην ψυχολογία σου ότι τέλειωσες κάτι που ξεκίνησες, ότι κάτι ολοκληρώθηκε χωρίς πισωγύρισμα. Αν όμως πιστεύεις ότι είσαι τόσο μπλοκαρισμένος που θα αρχίσει να σου φαίνεται βουνό η σχολή σου και δεν θα ανταπεξέλθεις, τα πράγματα αλλάζουν.

Υ.Γ. Μην διστάσεις να συζητήσεις και με έναν ψυχολόγο αν συνεχίσεις να νιώθεις μπερδεμένος. Ίσως υπάρχει και στη Σχολή σου σχετική υπηρεσία.

Καλή τύχη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ! Εχω τελειωσει μαθηματικο και μου εχουν περασει ολες αυτες οι σκεψεις απο το μυαλο κατα καιρους κ ξερω πως ειναιλ. Αλλα γενικα να ξερεις οτι οτιδηποτε απο αυτα θες μπορεις να ασχοληθεις και μονος σου κ να ψαχτεις. μην εχεις την ανασφαλεις τυπου "δεν ειχα σχετικο μαθημα στη σχολη μου αρα δεν ξερω τιποτα περι αυτου". Να ξερεις οτι σε αυτους τους τομεις μετραει πολυ η προσωπικη ενασχοληση. Και να ξερεις οτι στα μεταπτυχιακα το κοιτανε πολυ αυτο. δλδ δεν θα σε απορριψει κανεις επειδη δεν εχεις καποιο μαθημα στο προγραμμα σπουδων σου ! Δεν θα επρεπε να απογοητευεσαι !! Προσωπικα θα σου ελεγα να ψαχτεις λιγο μονος σου με online courses για να δεις τι πραγματικα σου αρεσει. Επισης, ζητα και καμια συμβουλη απο κανενα καθηγητα (ας κανουν κ αυτοι τη δουλεια τους μια φορα). Επισης, μην τα μπερδευεις στο μυαλο σου, ενα βημα τη φορα !! :) :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Teemoplayer1 είπε

Το ποστ είναι τεράστιο, ευχαριστώ προκαταβολικά οποίος κάτσει να το διαβασει και να με συμβούλεψει.

Καλησπέρα μάγκες,είμαι 22 και σπουδάζω στο παπει στατιστική και ασφαλιστική.Ειμαι δεύτερο έτος(λόγω κάποιον προβλημάτων υγείας του πατέρα μου έπρεπε να παρατήσω την προηγούμενη μου σχολή).Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα με τι σκατα θέλω να ασχοληθώ.Λατρευω την καινοτομία και θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι δικό μου το οποίο να βοηθήσει στην επίλυση προβλημάτων που έχουμε ως ανθρωπότητα.

Μέχρι προτίνως ,ήθελα να ασχοληθώ με την αναλογιστική επιστήμη μετά από παρότρυνση της μαθηματικού μου γιατί θεώρησε ότι το έχω με τα μαθηματικά και σκέφτομαι εκτός του κουτιού.Πραγματι, μπορώ όντως να φανταστώ ότι ενδεχομένως να ήμουν καλός σε αυτόν τον τομέα,αλλά δεν μπορεί να με ικανοποιήσει στο κομμάτι ότι συνεισφέρω κάπως πίσω στην κοινωνία.Καταλαβαινω ότι η ασφάλιση βοηθάει εμμεσα πολύ κόσμο αλλά δεν μπορώ να νιώσω ότι ανήκω σε έναν τέτοιο κλαδο.Ειμαι πιο πολύ της τεχνολογίας.Αλλα να μην βγαίνω εκτός τοπικ.

Όταν ήμουν μαθηματικό(εισαγωγή το '16),λάτρεψα τον προγραμματισμό.Ισως ήταν το μόνο μάθημα που είχα όντως πολύ όρεξη να διαβάσω και να βελτιώσω τον εαυτό μου. Δυστηχως το τωρινό μου  πτυχίο δεν παρέχει όσα μαθήματα προγραμματισμού θα ήθελα.

Πρόσφατα ειδα έναν φίλο μου που σπουδάζει ημμυ να διαβάζει ένα βιβλίο πάνω στα κυκλώματα και επειδή έδειξα ενδιαφέρον μου τα εξηγησε,και μου άρεσαν αρκετά.Οποτε πλέον έχω βρεθεί σε ένα αρκετά δύσκολο διλλημα μεταξυ του εάν αξίζει να αλλάξω πτυχίο η να παραμείνω σε αυτό με την ελπίδα ότι θα μπορούσα να το αναπτύξω κάπως μετά.

Θα κάνω λοιπόν μια γρήγορη σούμα.

22,2ο έτος στατιστικής και ασφαλιστικής Πειραιά.Μπηκα εκεί με την προοπτική να γίνω αναλογιστής μετά από παρότρυνση της μαθηματικού μου.

Θετικό πεδίο.

Λατρεύω τις θετικές επιστήμες,και με τσούζει που δεν έχω μαθήματα φυσικής φύσεως ,πέρα από ένα επιλογής.

Μαρεσει ο προγραμματισμός και η καινοτομία.

Τώρα θα μπω στα πρακτικά που σκέφτομαι.

Γενικώς έχω πάθει φουλ κλειδαρά με το πτυχίο μου το τελευταίο δίμηνο.δεν ξέρω όντως τι να κάνω.Σκεφτομαι μήπως φύγω Κύπρο στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και κάνω Μηχανική Υπολογιστων.,ώστε να έχω αρκετό ελιγμό στις μετέπειτα επιλογές μου.Ουσιαστικα θα σπουδάζω 2 με 1.5 χρόνια παραπάνω αποτι εάν μείνω εδώ.

Η άλλη μου επιλογή είναι να συνεχίσω κανονικά εδώ το πτυχίο μου και να κάνω ένα minor sto deree πάνω σε πληροφορική.Οταν με το καλό τελειώσω το πτυχίο ,θέλω να ελπίζω ότι θα μπορώ να κάνω ένα καλο μεταπτυχιακό σε υπολογιστές.

Στην θέση μου τι θα κάνατε?Θέλω να σημειωθεί ότι έχω έναν τρομερό φόβο να πάω έξω,και οι συμφοιτητές μου να είναι 18 χρόνων.Δεν πιστεύω ότι θα μπορώ να συννενοηθω μαζί τους,αλλά έχω αποφασίσει πλέον ότι θα κάνω ότι πρέπει για να με ευχαριστεί ο 27χρονος μου εαυτός.

Οι τωρινες θεματικές ενότητες για μεταπτυχιακό(ελπίζω έξω ) είναι

Τεχνητή νοημοσύνη-machine learning

Software engineering

Hardware engineering

Cyber security

(Πέρα Άπτον προγραμματισμό ,ένα άλλο μάθημα που  ερωτεύτηκα στο μαθηματικό ήταν η θεωρία αριθμών,που είναι βάση για την κρυπτογραφία===>cyber security)

Οπότε το ερώτημα μου ανάγεται στο εξής:

Μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στους παραπάνω τομείς από το στατιστικό?θα μπορώ να είμαι στο επίπεδο ενός προγραμματιστή που το bsc του ήταν πάνω στο αντικείμενο?

Έστω ότι το παραπάνω γίνεται.

Αξίζει να πάρω το ρίσκο του να κλείσω την πόρτα του hardware και τηλεπικοινωνίες ,κάτι που δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι δεν θα μαρεσει,για να κάτσω σπίτι μου(Αθήνα) και να αποφοιτησω 1 χρόνο νωρίτερα,με λιγότερο στρες?

Εάν εξαιρέσεις το software engineering και το hardware engineering, για τα άλλα δύο θα έλεγα ότι καλύτερα να έχεις background στατιστικής. 

Προσωπικά μου φαίνεται ότι δεν ξέρεις τι θέλεις, και κοιτάς να ακολουθήσεις κάποια hypes, χωρίς να ψάχνεις να δεις εάν σου αρέσει εσένα κάτι. Για παράδειγμα, ιδιαίτερα για τεχνητή νοημοσύνη - μηχανική μάθηση, η στατιστική είναι μία από τις πολύ καλές κατευθύνσεις για να αρχίσεις. Είναι τόσο καλή, που οι άνθρωποι με background από statistics είναι το αντίπαλο δέος στους ανθρώπους με computer science. 

Θαρρώ ότι περισσότερο έχουν οφελήσει οι statisticians το machine learning παρά οι computer scientists. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά κάθεσαι πάνω από μια φλέβα χρυσού. Οτιδήποτε στατιστικομαθηματικό θα σε βοηθήσει παντού. Και δεν υπερβάλλω καθόλου.

Τελείωσε την σχολή σου και μετά για μεταπτυχιακά κλπ. βλέπεις. Μην παρατήσεις κάτι επειδή πηδάς σε hype trains. Από αυτά που λες ναι μεν διαφαίνονται ιδέες και μεράκι, αλλά ουσία καμία προς το παρόν.

Μην καταλήξεις ΟΑΕΔ-τζης πάντως. Τότε θα είσαι βάρος στην κοινωνία, όπως πολύ σωστά προείπε ο συμφορουμίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Τα εχεις τελείως μπερδεμενα, και περνανε και τα χρονια, έτσι που πας σε βλεπω στην αγορα εργασιας μετα τα 30 οποτε κλαφτα!!!! Σχετικα με το κοματι δίνω πισω στην κοινωνια, υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις τα σαβατοκυαρικα απο αναδασωσεις μέχρι φροντιδα σε ευπαθεις ομαδες!!!! but for the love of god, δευτερα με παρασκευη κανε κατι για να σου δίνει οικονομική ανεση για να μην καταντησεις και εσυ επιδοματουχος και βαρος στην κοινωνια!!!!

Είμαι εθελοντής στην τοπική δασοπροστασια και δεν σκέφτομαι καν να μείνω Ελλάδα στο μετέπειτα μέλλον.Και δεν με νοιάζει καθόλου να βγω στην αγορά εργασίας στα 30 μου,αρκεί να κάνω αυτό που θέλω.Εαν είναι να κάνω μια δουλειά απλώς για να ζω καλύτερα να αυτοκτονήσω. Η γενιά μου δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τις αμαρτίες του πατέρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Teemoplayer1 είπε

Είμαι εθελοντής στην τοπική δασοπροστασια και δεν σκέφτομαι καν να μείνω Ελλάδα στο μετέπειτα μέλλον.Και δεν με νοιάζει καθόλου να βγω στην αγορά εργασίας στα 30 μου,αρκεί να κάνω αυτό που θέλω.Εαν είναι να κάνω μια δουλειά απλώς για να ζω καλύτερα να αυτοκτονήσω. Η γενιά μου δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τις αμαρτίες του πατέρα.

Πολύ σωστή η τελευταία πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Teemoplayer1 είπε

Είμαι εθελοντής στην τοπική δασοπροστασια και δεν σκέφτομαι καν να μείνω Ελλάδα στο μετέπειτα μέλλον.Και δεν με νοιάζει καθόλου να βγω στην αγορά εργασίας στα 30 μου,αρκεί να κάνω αυτό που θέλω.Εαν είναι να κάνω μια δουλειά απλώς για να ζω καλύτερα να αυτοκτονήσω. Η γενιά μου δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τις αμαρτίες του πατέρα.

Γνωρίζεις ότι υπάρχουν ειδικοί που μπορείς να απευθυνθείς; Ξαπλώνει στον καναπέ και του μιλάς......., 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Γνωρίζεις ότι υπάρχουν ειδικοί που μπορείς να απευθυνθείς; Ξαπλώνει στον καναπέ και του μιλάς......., 

Σε χάλασε κάτι? Να φανταστώ οι γιατροί είναι βάρος στην κοινωνία αφού σπουδάζουν μέχρι τα 30 ε?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Teemoplayer1 είπε

Σε χάλασε κάτι? Να φανταστώ οι γιατροί είναι βάρος στην κοινωνία αφού σπουδάζουν μέχρι τα 30 ε?

Φιλικά, δεν νομίζω ότι είπε αυτό. Εννοεί το εξής απλούστατο: αν σκέφτεσαι και επεξεργάζεσαι συνεχώς το κάθε σου βήμα, μόνο και μόνο από τον φόρτο αυτής της σκέψης θα καταλήξεις στον καναπέ. Άποψη που γενικά δεν είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2020 στις 4:42 ΠΜ, Teemoplayer1 είπε

Γενικώς έχω πάθει φουλ κλειδαρά με το πτυχίο μου το τελευταίο δίμηνο.δεν ξέρω όντως τι να κάνω.Σκεφτομαι μήπως φύγω Κύπρο στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και κάνω Μηχανική Υπολογιστων.,ώστε να έχω αρκετό ελιγμό στις μετέπειτα επιλογές μου.Ουσιαστικα θα σπουδάζω 2 με 1.5 χρόνια παραπάνω αποτι εάν μείνω εδώ.

Η άλλη μου επιλογή είναι να συνεχίσω κανονικά εδώ το πτυχίο μου και να κάνω ένα minor sto deree πάνω σε πληροφορική.Οταν με το καλό τελειώσω το πτυχίο ,θέλω να ελπίζω ότι θα μπορώ να κάνω ένα καλο μεταπτυχιακό σε υπολογιστές.

Στην θέση μου τι θα κάνατε?

Στη θέση σου... -εφόσον δεν γουστάρεις με την καμία αυτό που σπουδάζεις και χωρίς εναλλακτικές (π.χ. στο τμήμα σου δεν υπάρχουν μαθήματα επιλογής που σε ενδιαφέρουν) και είσαι σίγουρος ότι σε ενδιαφέρει η πληροφορική- θα δοκίμαζα να ξανά έδινα πανελλήνιες για να περάσω σε μία από τις 3 τοπ σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα και όχι μόνο (επιστήμης υπολογιστών κρήτη, εκπα αθήνα ή μηχανικών υπολογιστών πάτρας). Και οι 3 είναι εγγύηση, υψηλό επίπεδο σπουδών, οργανωμένα τμήματα. Δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο κ.τ.λ.. 

Δε χάνεις τίποτα. 23 θα ξεκινάς. Μια χαρά. Επίσης δε χρειάζεται απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι ιδιαίτερος κόπος, αφού τα μισά και βάλε τα έχεις φρέσκα. Με μαθηματικά ασχολείσαι. Ακόμη και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις για κατώτερο επίπεδο σπουδών (100%) από τα τμήματα που σου γράφω. Αν δεν τα καταφέρεις, στη χειρότερη θα τελειώσεις το τωρινό τμήμα σου ή σκέφτεσαι τότε κάποια άλλη επιλογή.

Αν όμως έχεις καταλήξει σε συγκεκριμένη κατεύθυνση/τομέα της πληροφορικής (π.χ. μηχανική μάθηση τεχνητή νοημοσύνη) συμφωνώ με αυτά που σου γράφει ο @Sacadmerde. Δε χρειάζεται να παρακολουθήσεις κάποιο τμήμα πληροφορικής.  Δεν υπάρχει καν δίλημμα. Τελειώνεις το τμήμα σου και κάνεις μεταπτυχιακό.

Στις 1/9/2020 στις 4:42 ΠΜ, Teemoplayer1 είπε

Μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στους παραπάνω τομείς από το στατιστικό?θα μπορώ να είμαι στο επίπεδο ενός προγραμματιστή που το bsc του ήταν πάνω στο αντικείμενο?

Έστω ότι το παραπάνω γίνεται.

Εξαρτάται την κατεύθυνση. Σε κάποιες κατευθύνσεις σε καμία περίπτωση δε θα είσαι στο ίδιο επίπεδο. Σε άλλες κατευθύνσεις ισχύει. Οπότε η απάντηση είναι ότι εξαρτάται με τι θες να ασχοληθείς. 

Στις 1/9/2020 στις 4:42 ΠΜ, Teemoplayer1 είπε

Αξίζει να πάρω το ρίσκο του να κλείσω την πόρτα του hardware και τηλεπικοινωνίες ,κάτι που δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι δεν θα μαρεσει,για να κάτσω σπίτι μου(Αθήνα) και να αποφοιτησω 1 χρόνο νωρίτερα,με λιγότερο στρες?

Αυτό πρέπει να το απαντήσεις μόνος σου. Εγώ σου έγραψα τι θα έκανα (το έχω κάνει σχεδόν) στη θέση σου. Έχω ξαναδώσει πανελλήνιες για να περάσω στο csd, γιατί από το προηγούμενο τμήμα πληροφορικής (επίπεδο, διδακτικό προσωπικό, οργάνωση, εγκαταστάσεις) δεν ήμουν ευχαριστημένος. Η διαφορά με σένα είναι ότι ήξερα τι μου άρεσε. Εσύ δεν το έχεις αποφασίσει ακόμη ή δεν είσαι σίγουρος. Αν σιγουρευτείς, το να ξαναδώσεις άλλη μια φορά πανελλήνιες δεν θεωρώ ότι είναι ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marios28 είπε

Στη θέση σου... -εφόσον δεν γουστάρεις με την καμία αυτό που σπουδάζεις και χωρίς εναλλακτικές (π.χ. στο τμήμα σου δεν υπάρχουν μαθήματα επιλογής που σε ενδιαφέρουν) και είσαι σίγουρος ότι σε ενδιαφέρει η πληροφορική- θα δοκίμαζα να ξανά έδινα πανελλήνιες για να περάσω σε μία από τις 3 τοπ σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα και όχι μόνο (επιστήμης υπολογιστών κρήτη, εκπα αθήνα ή μηχανικών υπολογιστών πάτρας). Και οι 3 είναι εγγύηση, υψηλό επίπεδο σπουδών, οργανωμένα τμήματα. Δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο κ.τ.λ.. 

Δε χάνεις τίποτα. 23 θα ξεκινάς. Μια χαρά. Επίσης δε χρειάζεται απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι ιδιαίτερος κόπος, αφού τα μισά και βάλε τα έχεις φρέσκα. Με μαθηματικά ασχολείσαι. Ακόμη και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις για κατώτερο επίπεδο σπουδών (100%) από τα τμήματα που σου γράφω. Αν δεν τα καταφέρεις, στη χειρότερη θα τελειώσεις το τωρινό τμήμα σου ή σκέφτεσαι τότε κάποια άλλη επιλογή.

Αν όμως έχεις καταλήξει σε συγκεκριμένη κατεύθυνση/τομέα της πληροφορικής (π.χ. μηχανική μάθηση τεχνητή νοημοσύνη) συμφωνώ με αυτά που σου γράφει ο @Sacadmerde. Δε χρειάζεται να παρακολουθήσεις κάποιο τμήμα πληροφορικής.  Δεν υπάρχει καν δίλημμα. Τελειώνεις το τμήμα σου και κάνεις μεταπτυχιακό.

Εξαρτάται την κατεύθυνση. Σε κάποιες κατευθύνσεις σε καμία περίπτωση δε θα είσαι στο ίδιο επίπεδο. Σε άλλες κατευθύνσεις ισχύει. Οπότε η απάντηση είναι ότι εξαρτάται με τι θες να ασχοληθείς. 

Αυτό πρέπει να το απαντήσεις μόνος σου. Εγώ σου έγραψα τι θα έκανα (το έχω κάνει σχεδόν) στη θέση σου. Έχω ξαναδώσει πανελλήνιες για να περάσω στο csd, γιατί από το προηγούμενο τμήμα πληροφορικής (επίπεδο, διδακτικό προσωπικό, οργάνωση, εγκαταστάσεις) δεν ήμουν ευχαριστημένος. Η διαφορά με σένα είναι ότι ήξερα τι μου άρεσε. Εσύ δεν το έχεις αποφασίσει ακόμη ή δεν είσαι σίγουρος. Αν σιγουρευτείς, το να ξαναδώσεις άλλη μια φορά πανελλήνιες δεν θεωρώ ότι είναι ρίσκο.

το csd τρομερο τμημα,ημουν γειτονας(εφαρμοσμενα μαθηματικα).

Επισης ο κ.Πλεκουσακης παρα πολυ προσιτος και απαντησε αμεσως σε καθε ερωτηση που του εκανα πανω στην σταδιοδρομια μου(τον ρωτησα για κατατακτηριες για csd, την γνωμη του για δευτερο πτυχιο.)

Αλήθεια,εαν επιτρέπεται,σε ποιο τμημα πληροφορικής ήσουν γραμμένος πριν?Ρωτάω γιατι στην περίπτωση κατατακτηρίων να μην κάνω λάθος επιλογή.

 

Επεξ/σία από Teemoplayer1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 hours ago, Teemoplayer1 said:

Είμαι εθελοντής στην τοπική δασοπροστασια και δεν σκέφτομαι καν να μείνω Ελλάδα στο μετέπειτα μέλλον.Και δεν με νοιάζει καθόλου να βγω στην αγορά εργασίας στα 30 μου,αρκεί να κάνω αυτό που θέλω.Εαν είναι να κάνω μια δουλειά απλώς για να ζω καλύτερα να αυτοκτονήσω. Η γενιά μου δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τις αμαρτίες του πατέρα.

Μαζι σου να κανεις αυτο που γουσταρεις ακομα και αν βγεις στα 30. Αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να κανουν αλλιως και δεν εχουν την πολυτελεια να πειραματιζονται με τα πτυχια τους και ουτε καν την πολυτελεια να πανε απο την μια δουλεια στην αλλη. Δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερα να αυτοκτονησουν οπως λες εσυ.

Στο θεμα σου τωρα. Εφοσον δεν σ αρεσει αυτο που κανεις τωρα τραβα δωσε πανελληνιες και περνα σε τμημα πληροφορικης που οπως λες, σαρεσει. το να κατσεις 1 χρονο ή παραπανω σε μια σχολη π δεν σ αρεσει δεν εχει νοημα. Και εγω στα 26 εδωσα πανελληνιες και μπηκα στην σχολη πληροφορικης που ηθελα, οποτε ποτε δεν ειναι αργα. Εκτος και αν σε ενδιαφερουν τομεις οπως ΑΙ, ΜL, Data Sciences, που με ενα μεταπτυχιακο μετα το πτυχιο που κανεις τωρα, θα εισαι κομπλε.

Τέλος, δεν εχει νοημα να πας σε πανεπιστημιο του εξωτερικο κατ'εμε, διότι εχουμε αρκετα καλα πανεπιστημια στην Ελλαδα. Τσαμπα χρημα θα χαλασεις αν πας, χωρια το γεγονός του οτι εδω θα εχεις λογικα δωρεαν φαγητο, βιβλια κλπ. Σε προπτυχιακο επιπεδο παντα εννοω. Μεταπτυχιακο βεβαιως μπορεις να πας και αξιζει.

φιλικα παντα. καλη τυχη οτι και αν κανεις.

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...