Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro2 από 599€ -> 499€ @MiStore+You


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2020 στις 3:18 ΜΜ, sexymwro7 είπε

Δεν ξερω αν ειναι γρηγορα, ασφαλη (αμφιβαλλω) ή νομιμα τα πατινια, παντως ως μεθοδος αντισυλληψης πρεπει να αγγιζουν το 100%...

 

Δεν εχεις ιδεα τι λες. Για ηλικιες 18-27 ειναι γκομενοπαγιδα οσο δεν παει.

Στις 4/9/2020 στις 4:23 ΜΜ, lionheart75 είπε

 

Τα εναλλακτικά πατίνια που αναφέρω έχουν πολύ δυνατότερα μοτερ = περισσότερη ενεργητική ασφάλεια όταν την χρειάζεσαι και πολύ δυνατότερα φρένα με δισκόφρενα μπρός-πίσω = περισσότερη παθητική ασφάλεια όταν την χρειάζεσαι. Επομένως σχετικά με αυτά που γράφτηκαν για το φρενάρισμα θα σας πω ότι έχουν σχεδιαστεί για να έχουν μεγαλύτερη τελική και μπορούν να σταματήσουν έγκαιρα, όσο έγκαιρα μπορεί να σταματήσει κάποιος που πηγαίνει με 40 χλμ καβάλα σε ένα παπί, βέσπα κλπ. ;) 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Θα διαφωνησω με την συγκριση για πατινι-βεσπα-παπια. Το πατινι που εχω με 2 δισκοφρενα ΚΑΙ 2 Ε-abs ειναι 10 φορες πιο αμεσο στο φρεναρισμα! Αν αποφασισεις (θεμα ημερων το βλεπω) να ανεβεις κατηγορια , πηγαινεις σε kaabo , zero , dualtron!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επιδότηση παίρνουμε σε αυτά τα πατίνια από τον Μητσοτάκη; και η επιδότηση από ποια καταστήματα ισχύει; αν ξέρει κανένας ας μου πει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, argosixna είπε

Δεν εχεις ιδεα τι λες. Για ηλικιες 18-27 ειναι γκομενοπαγιδα οσο δεν παει.

Θα διαφωνησω με την συγκριση για πατινι-βεσπα-παπια. Το πατινι που εχω με 2 δισκοφρενα ΚΑΙ 2 Ε-abs ειναι 10 φορες πιο αμεσο στο φρεναρισμα! Αν αποφασισεις (θεμα ημερων το βλεπω) να ανεβεις κατηγορια , πηγαινεις σε kaabo , zero , dualtron!

Θα συμφωνήσω μαζί σου απλά έγραψα παπί, βέσπα καθότι θα φαινόταν υπερβολικό να πω ότι σταματούν χειρότερα τα δεύτερα, πράγμα που συμβαίνει και επομένως καταρρίπτεται και ο μύθος της παθητικης ασφάλειας. Συγκεκριμένα παπιά και βέσπες είναι κυριολεκτικά σκοτώστρες στο θέμα παθητικής ασφάλειας αλλά παρόλα αυτά γίνεται χαμός από δαύτα στους δρόμους. ;) 

To επόμενο μου πατίνι θα είναι μάλλον το kugoo m4 pro ή κάποιο άλλο αντίστοιχο όπως π.χ. το langfeite L8S  καθαρά για λόγους μπάτζετ εκτός και αν προκύψει κάτι καλύτερο στα 600-700 ευρώ μέχρι τότε.

Τα Dualtron είναι όνειρο και εύχομαι κάποια στιγμή να αποκτήσω. :) 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Τι επιδότηση παίρνουμε σε αυτά τα πατίνια από τον Μητσοτάκη; και η επιδότηση από ποια καταστήματα ισχύει; αν ξέρει κανένας ας μου πει.. 

Δεν εχουν επιδοτηση στα πατινια... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasff είπε

Μιας και δεν έχω την παραμικρή ιδέα, το διάφορες έχει το essential σε σχέση με  m365 και 1s?

Το essential έχει μικρότερη μπαταρία 5100mah έναντι 7800mah του M365 και 1S που του προσδίδει μικρότερη αυτονομία.

Επίσης έχει και μικρότερη τελική ταχύτητα στα 20 km/h ενώ τα M365 και 1S έχουν τελική 25 km/h. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 7:45 ΜΜ, lionheart75 είπε

Έχω το xiaomi 1S, το οποίο μου κόστισε ~450 με την xiaomi τρόμπα και του έχω κάνει ήδη 300+ χλμ.

Έχω επίσης και ένα kugoo kirin S1 με πολύ λιγότερα (225€) το οποίο είναι τρελό VFM και το έχω κυριολεκτικά αγαπήσει στα μισά χρήματα. Πράγμα που αν το δοκιμάσεις σε κάνει να απορείς τι πληρώνεις στην xiaomi για το 1S, essential, pro κλπ (συγκεκριμένα στην segway βασικά που τα κατασκευάζει).

Καλό - χρυσό το xiaomi pro 2 αλλά σε αυτά τα χρήματα, 500+ ευρώ δεν αξίζει. Μην ψαρώνετε, μόνο αν δοκιμάσετε μερικά πατίνια θα καταλάβετε τι χρειάζεστε και πιο αξίζει τα χρήματά του. 

Καλύτερα να πάρετε ένα kugoo m4, aerlang H6 V2 στα ίδια ή λιγότερα χρήματα, το πρώτο από EU warehouse Geekbuying με express delivery ενώ το δεύτερο μέσω τραίνου με 1+ ίσως μήνα αναμονής απο Banggood, ή ένα kugoo m4 pro με κάποια € παραπάνω (~100€) πάλι από EU warehouse με express delivery. 

Η ανάρτηση, το νεύρο και οι τελικές ταχύτητες παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτή την κατηγορία τιμής. 

Διαφορετικά, αρκεστείτε στο 1S με 100 ευρώ λιγότερα ή σε κάποιο οικονομικό kugoo με τα μισά σχεδόν χρήματα. Άλλωστε η πραγματική αυτονομία του 1S είναι ~25 χλμ σε μικτές διαδρομές. 

Υπόψη κινούμαι καθημερινά με τα παραπάνω πατίνια σε απόσταση 22 χλμ, οπότε αυτά που γράφω δεν τα διάβασα/άκουσα κάπου, το βιώνω καθημερινά.

Ήδη είναι στο πρόγραμμα ένα εκ των παραπάνω αναφερθέντων πατινιών (ή παρόμοιων) για αντικατάσταση του 1S διότι χρειάζεται περισσότερη δύναμη όταν κάνεις συχνά τέτοιες αποστάσεις. 

Το kugoo kirin S1 πειράζεται μέσω firmware ώστε να πάει παραπάνω γιατί με ενδιαφέρει; επίσης ποιο από τα υπόλοιπα πειράζονται μέσω firmware; ότι γνωρίζεις ευπρόσδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Το kugoo kirin S1 πειράζεται μέσω firmware ώστε να πάει παραπάνω γιατί με ενδιαφέρει; επίσης ποιο από τα υπόλοιπα πειράζονται μέσω firmware; ότι γνωρίζεις ευπρόσδεκτο

 

Για το kirin S1 δεν έχει βγει κάτι, για το S1 pro υπάρχει τρόπος να το πειράξεις αλλά και πάλι μπορείς να πάρεις την έκδοση με 30 km/h τελική στα ίδια χρήματα με αυτή με τα 25 km/h τελική και να είσαι λίγο ταχύτερος από τα αντίστοιχα xiaomi.

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, basilis5 είπε

Μαγκες οταν πατε σε μια δουλεια, πχ σουπερ μαρκετ, τι το κανετε να μην το βουτηξει κανεις;

Προσωπικά στις περισσότερες εξωτερικές δουλειές το σπάω και το παίρνω μαζί μου, π.χ ταχυδρομείο, καταστήματα κλπ. Δεν μου έχει αρνηθεί κανείς την είσοδο πέραν του Εμπορικού MetroMall όπου ο σεκιουριτάς δεν με άφησε να το βάλω μέσα και αναγκάστηκα να το κλειδώσω στην θέση για τα ποδήλατα.

Όπου λοιπόν τύχει να μην επιτραπεί η είσοδος τότε η λύση είναι καλό πέταλο όπως με τα ποδήλατα και το δένετε σε κάποιο σταθερό σίδερο από το λαιμό που συνδέει την βάση με το τιμόνι. Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει η ρόδα ή το τιμόνι από το πέταλο παρά μόνο να παραβιαστεί το πέταλο (γιαυτό θέλει καλό) ή να το κόψουν με τροχό / μεγάλο κόφτη, πράγμα σχετικά δύσκολο σε πολυσύχναστα μέρη.

Εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση κάνετε όσο πιο γρήγορα την δουλειά σας και γυρνάτε στο πατίνι, δεν το αφήνετε με τις ώρες. ;) 

Ένα backpack χρειάζεται πάντα για να κουβαλάτε τα απαραίτητα σε τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ άλλωστε δεν βγαίνω για δουλειές με το πατίνι χωρίς το backpack με τα απαραίτητα.

Το αυτό κάνω και στο 1S και στο Kugoo kirin S1 αν χρειαστεί αν και στις περισσότερες εξωτερικές δουλειές δεν έχω θέμα αλλά ούτε και στην εργασία μου (το παίρνω μαζί μου στο γραφείο).

Παρακάτω παραθέτω μια φώτο με κάποια πραγματάκια που παρέλαβα πρόσφατα για το 1S μου, τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα. 

 

xiaomi .jpg

Επεξ/σία από lionheart75
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια ερωτηση έχω να κανω....Αντέχουν σε χρήση στην βροχή; δηλαδη αν βγω εξω και πιασει βροχη κατα την διαρκεια τι κάνω; το βαζω στην θηκη του να μην βραχει και παθει τιποτα; επειδη διαβαζω οτι τα φθηνά έχουν πιστοποιηση μόνο ip54 δηλαδή αντοχή στις πιτσιλιές αν δεν κάνω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oraiustepe είπε

Αλλη μια ερωτηση έχω να κανω....Αντέχουν σε χρήση στην βροχή; δηλαδη αν βγω εξω και πιασει βροχη κατα την διαρκεια τι κάνω; το βαζω στην θηκη του να μην βραχει και παθει τιποτα; επειδη διαβαζω οτι τα φθηνά έχουν πιστοποιηση μόνο ip54 δηλαδή αντοχή στις πιτσιλιές αν δεν κάνω λαθος...

Tην βροχή που έχει δημιουργήσει νερά στον δρόμο την αποφεύγεις. Το ψιλόβροχο λογικά δεν έχεις θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dchatz είπε

Έχει βγεί κάποιο backpack που να ταιριάζει μέσα πατίνι ώστε να το βάζεις στην πλάτη όπου πας σε εσωτερικό χώρο;

Όχι δεν έχω υπόψη μου κάτι πέραν των σάκων που πουλάνε για τα πατίνια. Το kugoo s1 pro έρχεται με τέτοιο σάκο στην συσκευασία. Όμως δεν ξέρω πρακτικά πόσο αυτό βολεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...